Przejdź do sklepu brw.pl

Ile energii zużywają sprzęty domowe?

Czytaj
14.10.2020

Ile energii zużywają sprzęty domowe?

Chyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez urządzeń elektrycznych. Lodówka, pralka, odkurzacz – to przedmioty niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, lecz równocześnie – zużywające spore ilości energii. Które z nich pochłaniają jej najwięcej oraz co zrobić, by zmniejszyć rachunki za prąd? Właśnie tym kwestiom poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się na ten temat więcej!

Ile energii zużywają sprzęty domowe?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • ile prądu zużywa czajnik elektryczny a ile inne urządzenia elektryczne,
  • jaki jest zazwyczaj czas pracy lodówki w ciągu doby,
  • duże rachunki za prąd – przyczyny i proponowane rozwiązania.

Jak samemu obliczyć zużycie prądu w domu?

Chcesz zmniejszyć wysokość opłat ponoszonych za energię elektryczną? Pierwsze co musisz zrobić, to dowiedzieć się, które urządzenia pobierają jej najwięcej. Mimo iż może wydawać się to skomplikowanie, istnieje na to prosty sposób.

Aby samodzielnie obliczyć zużycie prądu przez konkretne przedmioty, potrzebujesz kilku danych:

  • moc urządzenia – zamieszczona zwykle w jego opisie lub na etykiecie,
  • czas pracy – obrazujący, jak długo włączone jest dane urządzenie,
  • koszt 1 kWh – widniejący w odpowiednim miejscu na fakturze za prąd.

Kiedy znajdziesz wszystkie te informacje, wystarczy, że pomnożysz moc urządzenia i czas jego pracy, podzielisz otrzymany wynik przez tysiąc – jeśli moc była podana w watach – i na końcu pomnożysz otrzymaną wartość przez cenę 1 kWh. W ten prosty sposób dowiesz się, ile prądu zużywa pralka, lodówka czy czajnik oraz od którego z urządzeń rozpocząć szukania oszczędności.

 

Ile energii pobierają konkretne sprzęty domowe?

Jak nietrudno się domyślić, ilość prądu zużywanego przez konkretne sprzęty domowe jest zasadniczo różna, co znajduje swoje przyczyny w specyfice ich pracy oraz częstotliwości użytkowania. Które z urządzeń pobiera najwięcej energii i czym jest to warunkowane?

 

·         Lodówka

To urządzenie, które znacznie podwyższa domowy bilans zużycia prądu – w ciągu roku pobiera go bowiem najwięcej. Dlaczego? Powód jest prosty – pracuje ono bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na konkretne wartości zużycia energii wpływ ma wiele czynników, najczęściej przyjmuje się jednak, że średnia lodówka klasy A++ pobiera rocznie około 252 kWh. Co istotne, najwięcej mocy zużywa ona wtedy, gdy musi schłodzić swoje wnętrze – w sytuacji, gdy zbyt często ją otwieramy lub wkładamy do niej ciepłe produkty.

 

·         Pralka

Oprócz lodówki warto przyjrzeć się także innym, równie często użytkowanym sprzętom domowym. W tym celu należy przenieść się do łazienki. Ile prądu zużywa pralka? Wszystko zależy tutaj od długości wybranego cyklu prania, jego temperatury oraz tego, czy urządzenie jest całkowicie wypełnione, czy też nie. Do tego dochodzi oczywiście częstotliwość jego użytkowania.

Ile prądu zużywa pralka na jedno pranie? Przy urządzeniu o klasie energetycznej A++, wychodzi to w średnio 0,55 kWh. W ciągu roku, przy założeniu użytkowania jej przez 5 dni w tygodniu, wartość wzrasta do 143 kWh. Warto jednak pamiętać, że wyliczenia te nie uwzględniają suszenia, które pobiera szczególnie duże ilości energii. Jeśli więc pozwala Ci pogoda lub warunki mieszkaniowe, postaraj się ograniczyć tę czynność i przestawić się na tradycyjne suszenie tekstyliów.

 

·         Czajnik elektryczny

Kolejnym urządzeniem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania, jest czajnik elektryczny. Sprzęt ten, mimo iż mały i niepozorny, potrafi pobrać zdecydowanie więcej energii, niż można by sobie wyobrazić. Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Dla przykładu, standardowe urządzenie o pojemności 1,7 l i mocy 2200 W, używane 5 razy dziennie pobiera aż 200 kWh energii w ciągu roku.

 

Co jednak istotne, urządzenie to zużywa ogromne ilości energii tylko wówczas, gdy jest użytkowane. Jeśli więc chcesz ograniczyć jej rozmiary, zamiast rezygnowania z tego sprzętu – postaraj się podgrzewać tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz. W ten sposób skrócisz czas pracy czajnika, a wraz z nim – zmniejszysz wysokość kosztów widniejących na rachunku.

 

·         Odkurzacz

Mówiąc o sprzętach domowych pod kątem ilości zużywanego prądu, nie sposób nie wspomnieć o odkurzaczu. To, ile energii pobiera to urządzenie, uzależnione jest w dużej mierze od długości odkurzania oraz pośrednio – wielkości powierzchni do oczyszczenia. Średnio przyjmuje się jednak, że urządzenie o mocy 1600 W, przy użytkowaniu przez 2 godziny dziennie w ciągu roku pobiera 166 kWh energii elektrycznej.

 

Jak zmniejszyć ilość energii pobieranej przez sprzęty AGD?

Wiesz już, ile prądu pobiera czajnik elektryczny, pralka czy lodówka. Wobec tego nasuwa się pytanie – jak zmniejszyć ilość energii pochłanianej przez te urządzenia bez obniżania standardu ich użytkowania? Zamiast ograniczać częstotliwość korzystania ze sprzętów domowych, wystarczy, że przy ich zakupie zwrócisz uwagę na kilka istotnych czynników.

Jednym z ważniejszych jest klasa energetyczna. Wartość ta określa roczna zużycie prądu przez dane urządzenie i podawana jest w przedziale A+++ do G, gdzie pierwsze z oznaczeń jest najbardziej ekologiczne i opłacalne ekonomicznie, drugie zaś – oznacza największe zużycie energii. Jeśli chcesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, sięgnij po urządzenia o wyższej klasie energetycznej, najlepiej A+++ lub okolice A+. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzętów działających przez długi czas, jak na przykład lodówka.

Poza klasą energetyczną, przy zakupie urządzeń AGD – szczególnie tych dodatkowych, jak opiekacz do kanapek, toster czy blender – zwróć także uwagę na ich moc. Im będzie ona większa, tym bardziej wzrośnie również zużycie prądu w Twoim mieszkaniu.

 

Wreszcie – kupując AGD, poza wyborem optymalnej klasy efektywności energetycznej, zadbaj również o dopasowanie go do swoich potrzeb oraz wielkości i stylu życia rodziny. Jaki to ma związek ze zużyciem prądu? Najlepiej widać to na przykładzie lodówki. Zbyt duży model będzie pozostawał w połowie pusty, oznaczając niepotrzebne straty energii. Często więc może się okazać, że większa lodówka klasy A będzie zużywała więcej prądu niż mniejsza w klasie B.

 

Zamień stare urządzenie na nowszy model!

To, ile prądu zużywa pralka, lodówka czy inne urządzenie, nie zależy wyłącznie od ich parametrów technicznych. Jedną z ważniejszych przyczyn zbyt wysokich kosztów na rachunku za prąd może być również długi czas użytkowania tych sprzętów. Pomijając temat ich funkcjonalności, starsze modele są w wielu przypadkach nieekologiczne, co sprawia, że zużywają nieproporcjonalnie duże ilości energii.

Jeśli więc tylko możesz sobie na to pozwolić, pomyśl o zamianie ich na nowsze modele. Mimo iż jednorazowo może okazać się to spory wydatek, w dłuższej perspektywie zdecydowanie zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd i wydajniejszej pracy.

Zużycie energii elektrycznej na co dzień – podsumowanie

Zużycie energii elektrycznej to coś, na co często nie mamy stuprocentowego wpływu. Ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez wielu udogodnień techniki. Kto z nas chciałby powrócić do zamierzchłych czasów, gdy czajnik zastępował garnek wody podgrzewany na gazie, pranie robiło się ręcznie przy pomocy tarki, a zamiast odkurzacza używało się szufelki i miotły? Sprzęty AGD znacząco ułatwiają nam życie. Niestety, ich użycie wiąże się z tym, że pobór prądu jest większy, a tym samym – zwiększają się rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Co zrobić, by zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a tym zminimalizować ponoszone koszty za prąd? Chęć zaoszczędzenia nie musi wiązać się z ograniczonym używaniem sprzętu AGD. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną oraz pobór mocy deklarowany na urządzeniu. Korzystając z urządzeń takich jak zmywarka warto robić to w odpowiednich taryfach – dostawcy energii elektrycznej zazwyczaj wyznaczają tak zwane „zmiany” lub „taryfy” i np. od godziny 22:00 koszty zużycia prądu mogą być mniejsze niż podczas korzystania z nich za dnia. To dobry sposób na to, by obniżyć zużycie energii elektrycznej oraz ograniczyć pobór mocy.

Jak widać, szukając oszczędności w domu nie trzeba rezygnować z udogodnień techniki. Wystarczy wybierać dobrej jakości sprzęt AGD cechujący się wysoką efektywnością energetyczną oraz nauczyć się zasad jego racjonalnego użytkowania. Chcesz je poznać oraz znaleźć dodatkowe wskazówki na ograniczenie zużycia energii w domu? Koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Jak zmniejszyć rachunki za prąd?”

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0