Przejdź do sklepu brw.pl

Jadalnia loft – inspiracje

Czytaj
1.06.2022

Jadalnia loft – inspiracje

Loftowe wnętrza zyskują na popularności. Betonowe podłogi, ściany z cegły, lampy, które mogłyby zawisnąć w hali fabrycznej – to wszystko buduje jedyny w swoim rodzaju industrialny klimat. Lubisz ten styl? Zaaranżuj w nim jadalnię. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Jadalnia w stylu industrialnym

Jadalnia loft – co ją wyróżnia?

Jadalnia w stylu loft to pomieszczenie postindustrialne. Stylistyka loftowa – w przeciwieństwie do industrialnej – pozwala na użycie jaśniejszych kolorów i zmniejszenie liczby fabrycznych akcentów. Jednak nie zmienia to faktu, że mieszkania zaaranżowane w estetyce loftu charakteryzują się pewnym chłodem i surowością. W końcu cały trend industrialny i jego pochodne są związane z adaptacją do celów mieszkaniowych opuszczonych fabryk i magazynów, a ich wnętrza raczej nie kojarzą się z przytulnością. To duże przestrzenie z wysokimi oknami, które najczęściej nie są niczym zasłonięte, żeby wpuścić więcej światła. Rezygnuje się tam ze ścian działowych na rzecz umownego wyznaczenia poszczególnych stref, w tym – jadalni.

Co wyróżnia jadalnię w stylu industrialnym ocieplonym loftową nutą?

  • Materiały: beton, cegła, żywica przemysłowa, surowe drewno, stal, szkło, ceramika.
  • Kolory: czernie, biele, szarości.
  • Rozwiązania industrialne: instalacje, fragmenty murów z cegły, kable, belki stropowe, metalowe schody.

Jadalnia w stylu loftowym. Jak ją urządzić?

Urządzając jadalnię loft, kieruj się industrialnymi inspiracjami. Na ścianach połóż cegłę wykończeniową lub beton. Na podłodze – przemysłowe posadzkę bądź żywicę. We wnętrzu nie może też zabraknąć surowego drewna.

Meble – funkcjonalne, z fabrycznym sznytem

Funkcjonalne meble stanowią podstawę loftowej aranżacji. Przede wszystkim mają spełniać swoją rolę, wymiar praktyczny jest tu kluczowy. Powinny być minimalistyczne, bez zbędnych zdobień.

Najważniejszym meblem w jadalni jest oczywiście stół. Styl industrialny lubi łączyć drewno ze stalą lub aluminium. Metalowe elementy są z nim nierozerwalnie związane. Dlatego blat z litego drewna, w ostateczności z płyty MDF, będzie dobrze korespondował z metalowymi nogami.

Do stołu koniecznie dobierz odpowiednie krzesła, drewniane lub z kompozytu. Industrialne modele są masywne i ciężkie, loftowe – nieco lżejsze. Ciekawie wyglądają na przykład krzesła z technorattanu, który jest trwalszy od swojego naturalnego odpowiednika. W loftowej jadalni każde krzesło może być z innej bajki, byle mieściło się w estetyce przemysłowej. Eklektyzm w takim wydaniu jest mile widziany, choć o spójność wystroju najlepiej zadbają gotowe zestawy stołów i krzeseł.

Zestaw stół z krzesłami Faust

ZESTAW STÓŁ Z KRZESŁAMI FAUST

Jasny, lekki wizualnie stół Faust o wymiarach 110x70x75 cm idealnie wpisuje się w styl loftowy. Będzie prezentował się świetnie także we wnętrzach skandynawskich i nowoczesnych. Blat o wybarwieniu dąb sonoma jest oparty na smukłych stalowych nogach. Tych samych materiałów użyto przy produkcji krzeseł z zestawu. Dzięki profilowanym oparciom wygodnie usiądziesz podczas posiłku. Ich ażurowa budowa sprawia, że nie rzucają się w oczy, zatem cały zestaw doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach.

Zestaw stół z krzesłami Malcolm

ZESTAW STÓŁ Z KRZESŁAMI MALCOLM

W jadalni loft możesz też umieścić stół Malcolm o wymiarach 110x70x75 cm razem z czterema dedykowanymi mu krzesłami. Blat stołu, siedziska oraz niektóre elementy oparcia krzeseł wykonano z płyty laminowanej w ładnym czekoladowym odcieniu wenge. Nogi wszystkich mebli zrobiono ze stali malowanej proszkowo na kolor chrom. Ze względu na dominujące ciemne wybarwienie ten zestaw lepiej wstaw do większego pomieszczenia.

Dodatki – tu rządzi minimalizm

Dekoracje nie są mocną stroną estetyki postindustrialnej. W przestrzeni loftowej powinno być ich jak najmniej i raczej ascetycznych. Postaw na zegary analogowe, współczesne grafiki, zdjęcia o tematyce industrialnej, reprodukcje plakatów retro. Modne są zwłaszcza plakaty propagandowe z czasów PRL i reklamowe amerykańskie z lat 50. XX w.

Wnętrze ożywisz za pomocą roślin, ale nie zmieniaj go w urban jungle. Wystarczy drzewko bonsai czy kilka kaktusów w glinianych lub ceramicznych donicach. Ceramika, podobnie jak drewno, to dobry pomysł również w odniesieniu do pojemników do przechowywania i naczyń.

Jeśli chodzi o tkaniny, zainwestuj w gładkie, stonowane kolorystycznie materiały. Na oknach powieś zasłony albo zamontuj żaluzje, zrezygnuj z obrusa na stole. Alternatywą dla niego będą podkładki bądź bieżnik.

Stół nakryty w stylu loft

Oświetlenie – metal i szkło

Jadalnię w stylu loft oświetl lampami stylizowanymi na fabryczne. Zdecyduj się na modele z dużymi kloszami, zrobione głównie z metalu i szkła.

Co powiesz na lampy wiszące Townshend 5 i Sardo? Czarny metal podsufitki i trzech ażurowych kloszy lampy Townshend 5 wspaniale komponuje się z belką z naturalnego drewna, utrzymującą klosze. Typowo industrialnym rozwiązaniem są wyeksponowane kable. Z kolei lampę Sardo wykonano z metalu w kolorze nikiel/satyna oraz ze szkła. Ozdobne klosze dodają jej elegancji. Obie lampy podkreślą loftowy charakter jadalni.

Jadalnia loft – aranżacje

Zapoznaj się z naszymi aranżacjami jadalni w stylu loft. Może któraś Cię zainspiruje?

Jadalnia loft z mocnym akcentem industrialnym

Jadalnia industry
 

Surowy wygląd tej jadalni powoduje, że bliżej jej do trendu industrialnego niż loftowego, ale wysokie okna wpuszczające dużo światła i drewniana podłoga odrobinę ocieplają wnętrze. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykły stół i otaczające go krzesła-taborety. Blat oraz siedziska przypominają niepoddane żadnej obróbce wycięte fragmenty drzewa. Fabryczny klimat tworzą ściany stylizowane na popękane i zniszczone, o niejednolitej barwie, z dekoracyjnymi przetarciami. Całości dopełnia dwupłomienna lampa, której żarówki są jakby uwięzione za metalowymi kratami kloszy.

Jadalnia loft w przytulniejszej odsłonie

Jadalnia w stylu loftowym
 

Jasne ściany, kolorowe krzesła oraz gruby drewniany blat stołu sprawiają, że jadalnia staje się przyjaźniejsza, traci zimną industrialną atmosferę. Styl loftowy w pomieszczeniu jest delikatniej zarysowany dzięki podkładkom kojarzącym się z plastrami drewna, kaktusom w blaszanych osłonkach, designerskim krzesłom i minimalistycznym lampom. Jadalnia w takim wydaniu to propozycja dla osób, które chcą złagodzić estetykę postindustrialną.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0