Jadalnia w stylu rustykalnym – jak ją urządzić?
CzytajJadalnia w stylu rustykalnym – jak ją urządzić?
Styl rustykalny sprawia, że czas zdaje się w magiczny sposób płynąć wolniej. Ciepłe wnętrze, pełne przytulnych akcentów, bezpośrednio związane z prostym i spokojnym życiem na wsi. Nic dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na urządzenie rustykalnej jadalni. Drewniane meble i miękkie, przytulne akcenty – często z motywami florystycznymi i ludowymi – to doskonały wystrój do pomieszczenia, w którym spotyka się cała rodzina, by spędzić razem czas przy posiłku.
Jak urządzić jadalnię w stylu rustykalnym? Jak potraktować dodatki, by doskonale uzupełniały wnętrze? Jakie kolory powinny dominować, a jakich lepiej unikać? O wszystkim opowiadamy w tym artykule!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Co wyróżnia jadalnię w stylu rustykalnym?
- Jak urządzić jadalnię w stylu rustykalnym?
- Jakie meble i dodatki umieścić w jadalni rustykalnej?
Spis treści:
Jadalnia rustykalna – co ją wyróżnia?
Jadalnia w stylu rustykalnym pełna jest tego, co możemy odnaleźć w każdym innym rustykalnym wnętrzu, np. salonie, czy sypialni. Jest tu przestrzeń na naturalne barwy i naturalne materiały, drewno, świeże kwiaty i motywy nawiązujące do życia na wsi. Jednak styl rustykalny można odrobinę zmodyfikować na potrzeby nieco bardziej eleganckiej wersji, jeśli taka akurat pasuje do wystroju reszty domu.
Drewno w rustykalnej kuchni
W rustykalnym wnętrzu pierwsze skrzypce najczęściej gra drewno. To ono odpowiada za pierwsze wrażenie ciepła, przytulności, ale także bezpośrednie nawiązanie do natury. Tworzy się z niego stoły i krzesła do jadalni, ale często jest obecne także w postaci dodatków i dekoracji.
Styl rustykalny lubi również kamień. Trzeba się jednak ostrożnie obchodzić z jego ilością, bo może wprowadzić do wnętrza zbyt dużo chłodu. Najlepiej zachować go na jednym elemencie, np. na podłodze. Jeśli podłoga jest już wykonana z innego materiału, wykorzystaj kamień w kilku niewielkich dekoracjach.
Co pomoże urządzić jadalnię w duchu rustic? Cegła!
Nieco inaczej, niż kamień, można potraktować w rustykalnej jadalni cegłę. Jest ona w stanie optycznie ocieplić wnętrze, a przy tym wspaniale podkreślić jego charakter, czy wręcz – stworzyć go. Elementy ceglane na ścianach lub – jeśli tylko masz szczęście go posiadać – kominku, połączone z meblami z litego drewna, pomogą stworzyć klimat prawdziwej, autentycznej rustykalnej jadalni.
Naturalne tekstylia w rustykalnej przestrzeni
Jeden z trzech najważniejszych elementów, który powinna w sobie mieć jadalnia w stylu rustykalnym. Niewiele tu miejsca na sztuczność i syntetyczne materiały. Rustykalną jadalnię powinny zdobić poduszki na krzesła (siedziska, oparcia) z naturalnych materiałów i w naturalnych barwach.
Elementy dekoracyjne mogą być uzupełnione o styl folk – kolorowe kwiaty w motywach ludowych. Czasem nawet warto rozważyć postawienie z jednej strony stołu ławki zamiast krzeseł i przyozdobienie jej poduszkami w stylu rustykalnym. Miękkim dodatkiem, który dużo wprowadzi do wnętrza, może być również dywan.
Jadalnia rustykalna – jak ją urządzić?
Zacznij od kolorów
W stylu rustykalnym niezwykle ważne są kolory. To od nich klimat wnętrza się zaczyna, dlatego warto dobierać je w sposób przemyślany. Jeśli chcesz urządzić jadalnię w rustykalnym stylu od podstaw, zacznij właśnie od doboru kolorów.
Pamiętaj przy tym, że kolory drewna wspaniale łączą się z bielą i nie powinno jej zabraknąć w Twojej jadalni. Jest tu przestrzeń również dla jasnych odcieni beżu, kolorów ziemi. Jadalnia doskonale zaprezentuje się z dodatkiem brązów (nawet z tej ciemniejszej strony palety), a także naturalnych, kojących odcieni zieleni, które najczęściej pojawiają się w stylu rustykalnym w postaci żywych roślin.
Nie ma tu natomiast miejsca dla ostrych, intensywnych, neonowych barw, które z naturą mają niewiele wspólnego.
Drewniany stół
Jadalnia w stylu rustic to przede wszystkim drewno, dlatego warto pójść najprostszą i najbardziej oczywistą drogą w przypadku wyboru stołu. Drewniany stół sprawdzi się tu najlepiej. Kojarzy się z naturą i sielskim życiem na wsi. Wspaniale wygląda w towarzystwie naturalnych, ciętych kwiatów, ma również ogromny potencjał aranżacyjny i znosi wiele różnych kolorów.
Meble z drewna z dodatkiem innego koloru
Jadalnię w stylu rustykalnym możemy uzupełnić o dodatkowe meble, takie jak witryna i komoda, oczywiście jeśli tylko pozwala na to dostępna przestrzeń. Tu objawia się aranżacyjna moc drewna, bo nawet jeśli stół jest w całości drewniany, to komoda i witryna mogą być uzupełnione bielą lub innym kolorem.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego stare meble, którym dzięki pomalowaniu i odświeżeniu, damy drugie życie.
Nieoczywiste połączenia
Ciekawym pomysłem jest łączenie w jadalni w stylu rustykalnym różnych mebli z tego samego materiału. Dotyczy to również krzeseł. Jeśli wszystkie są z drewna, mogą być różne, a mimo to będą stanowiły komplet.
Dobrym przykładem są również ozdoby takiej jadalni. Doniczki, wazony, nawet elementy stołowej zastawy. Jeśli tylko materiał wykonania jest wspólnym motywem przewodnim, ich wygląd może się różnić.
Jadalnia w stylu rustykalnym – aranżacje
Jadalnię, która wyróżnia się przytulnością i bliskością z naturą, warto tworzyć z wykorzystaniem inspiracji. Budowanie własnych rozwiązań na ich bazie jest dużo prostsze i dużo przyjemniejsze.
Elegancja w jadalni w stylu rustykalnym
Świat przyrody i natury ujęty w nieco bardziej elegancki sposób? To możliwe. Zaproś do swojej jadalni stół Kent w kolorze ciemnego kasztana. Z jednej strony jest prosty, z drugiej natomiast subtelne żłobienia na blacie i nogach dodają mu szyku. Połącz go z krzesłami Bawaria, by ciemne drewno stanowiło motyw przewodni w pomieszczeniu, a delikatny beż był jego uzupełnieniem.
Tworzysz tym samym przestrzeń, w której drewno może się znaleźć nawet na ścianach. Drewniane lamele na białych ścianach będą doskonałym wyborem. Całość uzupełnij o dodatki w postaci zielonych kwiatów doniczkowych i stołowe dodatki, np. serwetki w naturalnych kolorach.
Rustykalna jadalnia, w której dominuje biel
W rustykalnych wnętrzach jest sporo przestrzeni na drewno w różnych postaciach. Możemy jednak sprawić, że nawet bez stołu w naturalnych kolorach drewna pomieszczenie będzie piękne, przytulne, odrobinę bardziej nowoczesne.
Biały stół Azteca Trio i krzesła Holten 2 z granatowym obiciem również mogą stworzyć rustykalny zestaw. Granat obecny na krzesłach możesz wykorzystać nawet jako motyw przewodni dekoracji i dodatków.
Taka jadalnia zaprezentuje się doskonale z dodatkiem cegieł, wykorzystaj ten motyw na przynajmniej jednej ścianie. Niech uzupełni ją jedna drewniana witryna, w której znajdą się porcelanowe skarby, ozdobione niebieskimi motywami florystycznymi.
Twoja rustykalna jadalnia z Black Red White
Jeśli marzy Ci się przytulne, bliskie naturze wnętrze jadalni, zerknij na nasze inspiracje i porady. Znajdziesz tu wszystkie meble i dekoracje, z którymi stworzysz rustykalną jadalnię z prawdziwego zdarzenia i z Twojego snu. Baw się dodatkami i dekoracjami, by czerpać radość z tego, jak powstaje wnętrze jadalni i każdego innego pomieszczenia.