Przejdź do sklepu brw.pl

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czytaj
15.07.2016

Jak czyścić meble tapicerowane?

Miękkie, wygodne i przyjemne w dotyku – są prawdziwą ozdobą salonu. Ich kondycja w dużym stopniu zależy nie tylko od sposobu użytkowania, lecz przede wszystkim od odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe czyszczenie mebli tapicerowanych może stanowić niełatwe wyzwanie. Sprawdź, jak to robić, by cieszyć się eleganckim wyglądem ulubionego fotela lub narożnika przez długie lata.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądania pranie tapicerki meblowej bawełnianej?
  • Jak wygląda czyszczenie tapicerki meblowej welurowej?
  • Jak czyścić tapicerkę skórzaną?
  • Ile kosztuje pranie tapicerki meblowej?
  • Czego używać do prania tapicerki?
  • Jakie środki sprawdzą się podczas czyszczenia tapicerki meblowej?

Czyszczenie tapicerki meblowej

Posiadasz piękną skórzaną kanapę lub fotel uszak z obiciem z weluru? Aby Twój wypoczynek cieszył oko pięknym wyglądem, konieczna jest właściwa pielęgnacja i regularne czyszczenie tapicerki meblowej. Sposób czyszczenia tapicerki meblowej musi być dopasowany do rodzaju materiału, jakim obita jest kanapa czy wersalka. Każda tkanina wymaga bowiem zastosowania innych środków czyszczących. Pranie tapicerki meblowej możesz zlecić profesjonalnej firmie, jednak musisz się wówczas liczyć z większym wydatkiem. Na szczęście istnieją specjalne preparaty i sposoby prania tapicerki w warunkach domowych. Sprawdź, które z nich są najlepsze i w jaki sposób użyć je w Twoim salonie.

Pranie tapicerki bawełnianej

Pielęgnacja obicia wykonanego z tkaniny bawełnianej powinna polegać przede wszystkim na regularnym odkurzaniu. Kurz łatwo osadza się na materiale, a w czasie codziennego użytkowania mebli zostaje wtarty w tapicerkę. Może to prowadzić do szarzenia tkaniny i pojawiania się plam.

Jeśli obicie wymaga bardziej zdecydowanego odświeżenia, można użyć ściereczki nasączonej wodą z proszkiem do prania lub płynem do naczyń. Warto sięgnąć także po specjalną piankę lub szampon do czyszczenia tapicerki. Najlepiej jednak wypróbować je na niewielkim fragmencie tkaniny, by sprawdzić, czy pod jej wpływem materiał nie odbarwi się.

Piankę należy nałożyć na tapicerkę, odczekać określony przez producenta czas i usunąć wilgotną ściereczką. Trzeba przy tym pamiętać, by nie użyć zbyt dużej ilości wody oraz nie zamoczyć wypełnienia czyszczonego mebla. Będzie długo schło, przez co w głębszych rejonach może wytworzyć się pleśń.

Z tych samych powodów pranie kanapy najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny, kiedy będziesz mieć pewność, że tkanina szybko wyschnie. Jeśli Twój salon posiada wyjście na taras, możesz przesunąć mebel na zewnątrz i przystąpić do prania tapicerki meblowej na świeżym powietrzu.

Black Red White, narożnik Margaret
Black Red White, narożnik Margaret

Kapryśny welur

W przypadku tkanin z wyraźną fakturą – aksamitu i weluru – czyszczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Materiały te są efektowne, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji. Najlepiej przecierać je roztworem wody i amoniaku – koniecznie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia, by nie zaburzyć eleganckiego wyglądu tkaniny. Po wyczyszczeniu należy przeczesać włosie miękką szczotką i wysuszyć suszarką ze strumieniem letniego powietrza.

Pamiętaj, aby pranie tapicerki wykonać w sposób równomierny, inaczej na delikatnym materiale mogą powstać nieestetyczne przebarwienia. Z niewielkimi zabrudzeniami poradzisz sobie, używając wody z mydłem. Przed rozpoczęciem czyszczenia kanapy najlepiej przeczytać zalecenia producenta i dostosować do nich technikę i sposób czyszczenia.

Skórzany synonim elegancji

Często wybieranym obiciem są także skóry naturalne i ekologiczne – kojarzone z ponadczasową elegancją, klasycznym wystrojem. Wymagają jednak określonego sposobu pielęgnacji. Należy je regularnie przecierać wilgotną ściereczką, by usunąć kurz i inne zabrudzenia. Naturalnej skóry nie powinno się czyścić mydłem – może bowiem powodować wysuszenie powierzchni, a w efekcie łuszczenie się i pękanie materiału. Skóry ekologiczne są wprawdzie mniej trwałe, ale i mniej delikatne –  mydło lub rozcieńczony płyn do mycia naczyń nie wyrządzą im szkody.

Warto także kupić specjalne preparaty do pielęgnacji skóry (w formie płynu, kremu lub pasty) – pozwolą nie tylko usunąć zabrudzenia, ale także odnowią kolor i nadadzą obiciu estetyczny połysk. Niezależnie jednak od materiału, z którego wykonane są Twoje meble,  należy pamiętać, by większe zabrudzenia i plamy usuwać niezwłocznie po ich powstaniu.

W przypadku mebli skórzanych, warto także pamiętać o ich regularnym odkurzaniu. Najlepiej za pomocą miękkiej szczotki, tak aby plastikowe wykończenie odkurzacza, nie zarysowało mebla.

Więcej o meblach tapicerowanych przeczytasz tutaj.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0