Jak dobrać pikowane meble do różnych stylów wnętrzarskich?
CzytajJak dobrać pikowane meble do różnych stylów wnętrzarskich?
Meble z pikowaniami skradły Twoje serce, ale nie masz pojęcia, jak je stylizować? Bez obaw, pikowane sofy, fotele czy krzesła sprawdzą się świetnie niemal w każdej aranżacji. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, w jakich stylach wnętrzarskich prezentują się najlepiej. Zaczynamy!
Spis treści:
Pikowane meble – elegancja, która pasuje wszędzie!
Czy wiesz, że słowo „pikowanie” pochodzi od francuskiego terminu „piqué”, który oznacza „kłucie” lub „przeszywanie”? Początkowo technika stosowana była w celu dekorowania tkanin oraz wzmacniania warstw materiałów w pościeli czy ubraniach, np. płaszczach. Z czasem metoda została zaadaptowana do tapicerstwa, gdzie wykorzystywano i wykorzystuje się nadal zarówno jej praktyczne, jak i estetyczne walory.
Meble wypoczynkowe z dekoracyjnymi przeszyciami na salonach królują od setek lat. Technika pikowania popularnością cieszyła się już w XVIII-wiecznej Anglii – to tam narodziła się kultowa sofa Chesterfield, której charakterystyczny wzór w romby do dziś stanowi symbol elegancji i prestiżu. I choć współczesne sposoby zdobienia tapicerki meblowej nierzadko odbiegają od angielskiego prototypu, wciąż kojarzone są z ponadczasową klasą. Nic w tym dziwnego – pikowane fotele, kanapy, narożniki, łóżka czy krzesła zachwycają nie tylko estetyką wykonania, ale i niezrównanym komfortem.
Przeczytaj: „Styl chesterfield we wnętrzach – angielska elegancja w Twoim domu”.
Tym, co wyróżnia nowoczesne projekty, jest szeroki wachlarz tkanin obiciowych, którymi pokrywane są sylwetki mebli. Wśród najmodniejszych propozycji znajdziemy m.in. stylowe bukle, welury, aksamity, plusze, szenile, skóry. Duży wybór wariantów to także duża elastyczność aranżacyjna – pikowane modele znajdą miejsce w większości pomysłów na wystrój.
Pikowane meble w różnych stylach wnętrzarskich: gdzie się wpasują?
Do jakich wnętrz pasują meble pikowane? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od sposobu pikowania i rodzaju tkaniny a także od koloru i kształtu mebla. Klucz do sukcesu tkwi w umiejętnym zestawieniu wszystkich powyższych cech i osadzeniu ich we właściwej przestrzeni. Jeśli zrobimy to dobrze, pikowany mebel będzie pasować do każdego salonu – tak nowoczesnego, jak i klasycznego, skandynawskiego, glamour czy vintage.
Skorzystaj z naszych wskazówek i zobacz, jak dopasować wyposażenie do wybranej koncepcji aranżacyjnej. Podpowiedzi znajdziesz w kolejnych akapitach!
Meble pikowane w klasyce – tradycja i szyk w jednym
Urządzasz klasyczny salon, gabinet lub pokój gościnny? Wprowadzając do niego pikowane meble, masz szansę stworzyć eleganckie, harmonijne wnętrze. W klasycznym salonie najlepiej sprawdzą się pikowania głębokie – w formie rombów lub kwadratów, które wpisują się w tradycyjną estetykę. Zwróć uwagę na sofy w ciepłych odcieniach beżu, kremowej bieli, szarości czy taupe. Komplet wypoczynkowy w neutralnych barwach stanowi świetną bazę dla wyrazistych dodatków i doskonale komponuje się z drewnianymi elementami wykończenia.
Tradycyjny pokój dzienny z pewnością „polubi się” z kanapą o klasycznej formie, rozłożystych podłokietnikach i stosunkowo masywnej sylwetce uniesionej na ukośnych nóżkach. W strefie wypoczynkowej nie powinno zabraknąć również fotela – w tak zaaranżowanym wnętrzu egzamin zda nieśmiertelny „uszak” lub inny model z szerokim, okalającym głowę oparciem.
Znakomitą propozycją do pokoju dziennego urządzonego w klasycznym duchu będą sofy Doria. To wygodne kanapy w wersji trzy- oraz dwuosobowej, z których pierwsza, rozkładana, oferuje dodatkowo funkcję spania, natomiast druga – pojemnik na tekstylia. W ich towarzystwie modnie zaprezentuje się fotel Casey obity tkaniną w typie plecionki. Oba modele wspaniale wyglądają w świątecznej aranżacji klasycznego salonu.
Glamour pełen blasku: jak wkomponować pikowane meble w luksusowe wnętrza?
Marzysz o salonie urządzonym z przepychem właściwym aranżacjom glamour? Świetnie się składa, gdyż wnętrza w luksusowym wydaniu bezbłędnie komponują się z głęboko pikowanymi meblami. Do wystroju glamour warto dobrać elementy pokryte welwetową lub pluszową tapicerką – przyjemne w dotyku, połyskujące tkaniny bardzo dobrze podkreślają elegancki charakter tego stylu.
Zwróć uwagę na obicia w kolorach takich jak rubinowa czerwień, głęboki granat, ciemna zieleń czy grafit. Szlachetne barwy pięknie prezentują się w duecie ze złotymi, srebrnymi lub czarnymi wykończeniami. W Twoim salonie znajduje się część jadalniana? Pokuś się o zakup tapicerowanych krzeseł, których design wzbogacono o pełne blasku detale, np. kryształki. Jeśli wolisz subtelniejsze obicia, postaw na welurową tapicerkę z pikowaniem w kształcie rombu. Miękkie, wygodne siedziska o kubełkowym kształcie będą strzałem w dziesiątkę!
Skandynawska prostota i pikowane dodatki – jak to połączyć?
Wydawać by się mogło, że we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim nie ma miejsca dla dekoracyjnych, pikowanych tapicerek. Tymczasem okazuje się, że eleganckie akcenty, o ile dobieramy je z umiarem, nie tylko nie zakłócają prostoty aranżacji, lecz są w niej mile widziane. Warunkiem sukcesu jest wybór subtelnie pikowanych elementów, naturalnych tkanin oraz jasnych, pastelowych odcieni. W ten sposób meble dodadzą aranżacji pożądanego ciepła i przytulności, nie zdominują natomiast jej pozostałych elementów.
Chcąc wprowadzić do wystroju sofę pikowaną, sięgnij po model, który ozdobiono delikatnymi, kwadratowymi pikowaniami, ewentualnie pionowymi i poziomymi przeszyciami. Zrezygnuj natomiast z pikowań karo wzbogaconych kryształkami czy kamieniami, które w przypadku skandynawskich stylizacji zupełnie nie zdadzą egzaminu. Jeśli zależy Ci na meblach o modnym designie, spróbuj poeksperymentować z rodzajami tapicerek. W ofercie Black Red White znajdziesz wiele ciekawych tkanin obiciowych, w tym bukle o barankowym splocie czy niezwykle popularny, a przy tym wytrzymały sztruks.
Surowość industrialu kontra miękkość pikowań – perfekcyjny duet
Pikowane meble w industrialnej przestrzeni – czy to może się udać? Jak najbardziej! To właśnie takie akcenty najlepiej przełamują surowy, minimalistyczny charakter loftowych aranżacji. Nawet najbardziej ascetyczne wnętrze zyska na wyrazistości, jeśli dla kontrastu wprowadzisz do niego pikowaną sofę w stylu angielskim, w kącie pokoju ustawisz rozłożysty fotel, a do stołu dostawisz miękkie krzesła. Przydadzą się również przyciągające wzrok elementy dekoracyjne, takie jak aksamitne poduszki czy puszysty dywan.
Meble w ciemnych, stonowanych barwach świetnie współgrają z betonem, cegłą, proszkowanym metalem. Wybierając kolor obicia, stawiaj więc na antracytową szarość, greige, a nawet czerń. W industrialnym salonie wspaniale zaprezentują się również tapicerki w kolorze rdzawej pomarańczy – otoczone szarościami wysuną się na pierwszy plan.
Boho vibes: pikowane meble w świecie natury i swobody
Urządzasz pokój w stylu boho? Zaproś do niego pikowany komplet wypoczynkowy, który świetnie sprawdzi się w przytulnej, naturalnej przestrzeni. Podobnie jak w przypadku skandynawskich aranżacji, wybierz subtelniejsze pikowania i ogranicz paletę barw do kolorów ziemi, jasnych pasteli czy odcieni nude.
Meble tego rodzaju dobrze komponują się z naturalnymi tkaninami, plecionymi dodatkami oraz roślinnymi dekoracjami, których w stylu boho nie brakuje. Stojąc przed wyborem sofy, weź pod uwagę detale, takie jak wygląd nóżek. Najlepiej, by były drewniane i stosunkowo wysokie – wówczas uniosą bryłę mebla i tym samym dodadzą mu lekkości.
Podsumowanie
Pikowane meble mogą pochwalić się designem z długą tradycją, mimo to wciąż pozostają na czasie i nie znikają z list wnętrzarskich hitów. Rynek tapicerski oferuje wiele rodzajów pikowań, dzięki czemu w sprzedaży dostępne są nie tylko ikoniczne „chesterfieldy” i rozmaite wariacje na ich temat, ale również kanapy, fotele i krzesła projektowane według współczesnych trendów.
Sprawdź również: „Gładki czy pikowany: jaki narożnik do salonu wybrać?”.
W sklepie internetowym Black Red White znajdziesz szeroki wybór mebli pikowanych, które dopasujesz do każdego wnętrza. Zapraszamy!