Przejdź do sklepu brw.pl

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Czytaj
18.03.2022

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Chociaż trendy kolorystyczne zmieniają się niemal co roku, to odpowiednio zestawione barwy mogą dobrze wyglądać przez wiele lat. Chcesz dowiedzieć się, jak dobrać kolory ścian i mebli na podstawie niezawodnego koła barw? Poznaj pomysły na łączenie kolorów i kilka sprawdzonych zasad, które pomogą Ci wykreować harmonijną i przyjazną dla domowników przestrzeń!

Jak łączyć kolory w mieszkaniu?

Sztuka łączenia kolorów w mieszkaniu

Prawidłowe połączenie kolorów w mieszkaniu jest podstawą udanej aranżacji. Dobrze dobrane barwy wpływają też na samopoczucie domowników. W zależności od charakteru pomieszczenia możesz wykreować przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku (dobrym pomysłem jest sypialnia w odcieniach uspokajającego niebieskiego), a nawet pobudzić apetyt – podobno właśnie takie właściwości ma intensywny pomarańczowy. Odpowiednio dobrane barwy ciepłe lub zimne mogą także optycznie powiększyć i zmniejszyć pomieszczenie. Jak wykorzystać te właściwości w swoim domu?

Jak łączyć kolory ścian?

Wybierając kolory ścian, w pierwszej kolejności zastanów się nad cechami pomieszczenia, które chcesz wyeksponować lub skorygować. Zwróć uwagę na wielkość i poziom oświetlenia. Czy warto optycznie powiększyć lub rozjaśnić pokój? W takim celu wykorzystaj barwy jasne. Natomiast jeśli chcesz osiągnąć bardziej kameralny i przytulny klimat, sięgnij po ciemne farby.

Istotne jest także przeznaczenie wnętrza, które pomoże zdecydować, czy wybrać zimne, czy ciepłe barwy. Inne kolory ścian podkreślą radosny charakter pokoju dziecięcego, a inne wypoczynkowy klimat sypialni. Pomalowanie ścian na kolory ciepłe może optycznie zmniejszyć wnętrze, a na zimne – powiększyć je.

Prawidłowe łączenie kolorów ścian pozytywnie wpłynie na odbiór wnętrza i optycznie skoryguje jego wielkość lub kształt. Jeśli marzysz o wyrazistym efekcie głębi, pomaluj jedną ścianę mocną barwą, a inne na dość neutralny kolor (idealne będą odcienie beżu lub szarości). Możesz także pomalować całą powierzchnię ścian dwoma poziomymi pasami kolorów na wzór boazerii angielskiej, uzyskasz wówczas wrażenie poszerzenia pokoju.

Duże pole do popisu pozostawia także wybór koloru sufitu. Jeśli pomalujesz go kolorem jaśniejszym od pozostałych ścian, wyda się podniesiony. Natomiast jeśli pokryjesz go barwą ciemniejszą, pozornie obniżysz pokój (efekt ten jeszcze bardziej podkreślisz, malując na górze ścian pas w kolorze sufitu). Przy takim rozwiązaniu unikaj jednak czerni, która stworzy wrażenie głębi i dużej wysokości pokoju.

Jak łączyć kolory w domu? O tym pamiętaj!

Odpowiednie zestawienia kolorów ścian i sufitów to jedynie niewielki element harmonijnej aranżacji wnętrz. Istotny jest także dobór barw podłogi, mebli i tekstyliów. Pamiętaj, by wybrane odcienie łączyć z umiarem. Zbytni chaos i wielość barw może przytłoczyć i negatywnie wpłynąć na ostateczny odbiór pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest postawienie na neutralny kolor ścian (odcienie bieli, szarości lub beżu) i ożywienie go bardziej nasyconymi akcentami. W tym celu wykorzystaj dwie, maksymalnie trzy intensywne barwy przewodnie.

Aby uzyskać nieco odważniejsze i bardzo efektowne łączenie kolorów, możesz skorzystać z koła barw. Najlepiej dobierać kolory kontrastujące (to te ułożone po przeciwnej stronie na kole barw) lub podobne (leżące obok siebie). Możesz stworzyć także całkiem monochromatyczne wnętrze, czyli zastosować tylko jeden kolor, ale w wielu odcieniach. Pamiętaj jednak, że nawet takie połączenie barw warto ożywić intensywnymi akcentami (mogą to być zarówno kolory dopełniające, jak i wyraziste kolory podstawowe).

Szarość w monochromatycznym wydaniu

Monochromatyczne połączenie szarych odcieni to sposób na neutralną, a jednocześnie bardzo efektowną przestrzeń. Dodanie akcentów w kolorze butelkowej zieleni uczyni ją jeszcze bardziej elegancką.

Tłem do takiej aranżacji mogą być delikatnie szare lub białe ściany. Jeśli chcesz dodać wnętrzu głębi i przytulności, dobrze by jedna z nich była nieco ciemniejsza i utrzymana w ciepłej tonacji. Postaw przy niej szarą sofę i butelkowozielony puf. Możesz umieścić je na dużym szarym dywanie. Pokój wzbogać o jasne meble. Dobrze sprawdzi się biała szafa lub komoda. Dodaj tekstylia, które przełamią barwną monotonię – możesz wybrać wzorzyste poduszki i dekoracyjne zasłony i firanki.

Połączenie odcieni sąsiadujących na kole barw

Barwy znajdujące się obok siebie na kole barw doskonale ze sobą współgrają. Jeśli wybierzesz kolory ciepłe, uzyskasz bardzo energetyczną przestrzeń. Postaw na czerwień, róż i fiolet! W takim pokoju dobrze sprawdzą się beżowe ściany. Wybierz delikatnie różową sofę lub łóżko z różowym zagłówkiem. Dodaj bordowe akcenty: poduszki i dywan. Dobrze sprawdzi się także jasna firanka lub zasłona lekko wpadająca w fiolet. Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań, dodaj metalowe akcenty lub grafitowe meble.

Kontrastujące kolory farb i mebli

Lubisz odważne kolory we wnętrzach? Wybierz kontrastowe zestawienie. W tym celu wykorzystaj kolory położone naprzeciwko siebie na kole barw.

Niebieski narożnik lub kanapa i musztardowe dodatki będą bardzo wyrazistymi elementami we wnętrzu. Umieść je na neutralnym tle, by zrównoważyć aranżację. W tej roli dobrze sprawdzi się biel lub szarość. Możesz też zaszaleć i na jednej ścianie wykorzystać kolor bordowy, dobrze będzie wyglądać zarówno ściana pomalowana farbą, jak i wyłożona dekoracyjną cegłą.

Łączenie różnych kolorów farb i mebli w jednym wnętrzu to wyzwanie. Jeśli jednak dobrze je przemyślisz, może być doskonałym sposobem na niepowtarzalną i bardzo przyjemną dla zmysłów wizualną ucztę.

Produktów, dzięki którym skutecznie urozmaicisz paletę barw w Twoim mieszkaniu, szukaj w sklepie internetowym Black Red White!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0