Przejdź do sklepu brw.pl

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Czytaj
13.01.2021

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Sezon grzewczy w pełni. Oprócz korzyści w postaci ciepła grzanie ma też swoje minusy. Jednym z nich jest suche powietrze. Po czym rozpoznasz, że w Twoim domu powietrze jest suche? I jak nawilżyć powietrze w pokoju z wykorzystaniem domowych sposobów? Na te i inne pytania dotyczące wilgotności powietrza odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury dzisiejszego tekstu!

jak nawilżyć powietrze

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • skąd się bierze suche powietrze w domu,
  • jak nawilżyć powietrze w pokoju,
  • jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w domu,
  • jak podnieść wilgotność w pokoju domowymi sposobami.

Zimowa aura sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych, których powodem może być m.in. suche powietrze w domu. Może ono również prowadzić do pojawienia się kłopotów ze snem oraz osłabieniem koncentracji. Przygotowaliśmy na Ciebie kilka sprawdzonych i prostych sposobów, które pomagają nawilżyć suche powietrze w domu.

 

Suche powietrze w domu – skąd się bierze?

Podczas gdy grzejniki w naszych domach pracują pełną parą, wentylacja jest niesprawna i wszystkie okna są zbyt szczelnie zabezpieczone – powietrze w pomieszczeniu się osusza. Wilgotność powietrza obniża również mróz panujący na zewnątrz. Para wodna znajdująca się w powietrzu przyjmuje formę szronu lub śniegu, gdy powietrze przedostaje się do domu, pozbawione znacznych ilości pary wodnej, dodatkowo osuszone zostaje przez ogrzewanie.

Suche powietrze jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Zaburza funkcje samooczyszczania się tchawicy oraz obniża odporność organizmu i spowalnia pracę systemu immunologicznego, co może prowadzić m.in. do:

  • przeziębienia,
  • kataru,
  • problemów z oddychaniem (zwłaszcza jeżeli wilgotność spadnie poniżej 30% błona śluzowa układu oddechowego zacznie wysychać),
  • bólu głowy,
  • ogólnego przemęczone organizmu,
  • podrażnionych oczu,
  • spierzchniętych ust,
  • starzenia się skóry,
  • bólu gardła.

Brak odpowiedniej wilgotności w powietrzu nie służy również Twojemu domowi. W suchym powietrzu unosi się masa kurzu i roztoczy, które są przyczyną alergii. Ponadto ma negatywny wpływ na meble, parkiety i inne powierzchnie drewniane, które szybciej matowieją, przebarwiają się i pękają.

 

Jaki jest optymalny poziom wilgotności powietrza w pokoju?

Podawana w procentach informacja o ilości cząsteczek wody w jednostce objętościowej powietrza informuje nas o stanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Oczywiście, dla każdego pomieszczenia optymalny poziom wilgoci będzie inny.

W przypadku zamkniętych mieszkań, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 20-22 st. C, wilgotność powietrza powinna wynosić od 40-60%, z kolei w ciepłych pokojach wilgotność powinna być niższa, mieszcząca się w przedziale 45-55%. Poziom wilgotności powietrza mierzy się za pomocą wilgotnościomierza (higrometr) i termometru.

 

Nawilżacze powietrza

Jeżeli szukasz pomysłu, jak nawilżyć powietrze w pokoju, nie można nie wspomnieć o popularnych w ostatnich latach nawilżaczach powietrza. Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy:

  • ultradźwiękowe,
  • parowe,
  • ewaporacyjne.

Pierwsza grupa nawilżaczy działa za pomocą ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody. W ten sposób tworzą mgiełkę, która nawilża powietrze. Nawilżacze parowe wytwarzają parę. Dzieje się to poprzez gotowanie wody przez specjalną grzałkę. Para szybko zwiększa wilgotność powietrza i błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu.

Warto również zauważyć, że taki typ nawilżaczy nie pobiera powietrza z otoczenia, w związku z tym wytwarzana para nie będzie zawierać szkodliwych pyłów. Należy jednak pamiętać o regularnym odkamienianiu pojemnika na wodę – w innym wypadku w parze znajdzie się szkodliwy osad mineralny.

Z kolei działanie nawilżaczy ewaporacyjnych polega na zassaniu powietrza i przepuszczeniu go przez nawilżające je filtry. Jest to najbardziej naturalna metoda zwiększania wilgotności powietrza. Ogromną zaletą takich urządzeń jest również niewielkie zużycie energii. Taki typ nawilżaczy wyposażony jest również w specjalne maty ewaporacyjne, które także oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i pyłków.

 

Jak nawilżyć powietrze domowymi sposobami?

Jeśli Ty i pozostali domownicy borykacie się ze skutkami przesuszonego powietrza, sprawdź, jak nawilżyć powietrze w pokoju za pomocą domowych sposobów.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest napełnienie garnka wodą i postawieni go obok źródła ciepła. Zamiast garnka możesz wykorzystać także dekoracyjną doniczkę lub ozdobny szklany wazon.

 

Sprawdzonym pomysłem jest również rozwieszenie mokrych ręczników na grzejniku (przed zawieszeniem zamocz je w wodzie z dodatkiem olejku zapachowego). Pamiętaj jednak, aby nie stosować tej metody, gdy w Twoim domu są małe dzieci. Pediatrzy ostrzegają, że mokre rzeczy położone na rozgrzanym kaloryferze, wytwarzają tzw. ciężką parę, która może negatywnie wpływać na układ oddechowy.

 

Świetnym pomysłem na inhalację układu oddechowego jest równi spryskanie ściereczek olejkiem eterycznym o Twoim ulubionym zapachu. Zawieś je tam, gdzie najczęściej przebywasz.

Powietrze w pokoju skutecznie nawilżyć może również rozwieszone, wilgotne pranie. Mimo iż jest to mało estetyczne, pomaga.

Kolejny sposób to kwiaty doniczkowe – zwłaszcza te o bujnych liściach. Sukcesywnie oddają do otoczenia wodę pobraną z podłoża. Podobną rolę odgrywają również świeże zioła. Nie dość, że odświeżają powietrze, to jeszcze gwarantują w Twojej kuchni pyszne posiłki. Możesz je kupić w doniczkach lub posiać samodzielnie.

W salonie, sypialni czy pokoju dla dzieci warto także rozwiesić specjalne pojemniki, które zawiesisz na grzejnikach. Napełnij je wodą lub jednym z poniższych naparów ziołowych, które doskonale nawilżą i odświeżą powietrze.

  • Jabłko z cynamonem

Na małym ogniu, bez przykrycia gotuj kompot z jabłek z dodatkiem cynamonu i goździków. Unoszący się w powietrzu zapach jest bajeczny!

  • Lipa z miętą

W jednym garnku zmieszaj ze sobą po garści ziół i zalej 3 litrami wody. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem i odstaw na chwilę. Następnie wyjmij zioła i przelej wywar do pojemnika na kaloryfer lub namocz nim ręczniki, które zwisną na grzejniku. Od razu łatwiej będzie Ci oddychać.

  • Szałwia z rumiankiem i melisą

3 litrami wrzątku zalej po 4 łyżki każdego z ziół i odstaw pod przykryciem na ok. pół godziny. Po tym czasie napar wlej do pojemnika lub zamocz w nim ręcznik i połóż na grzejniku w sypialni.

  • Igły sosnowe lub jodłowe

3 litrami wrzątku zalej 5 łyżek igieł. Możesz także dodać kilka kropelek olejku sosnowego. Odcedź wywar i wlej do pojemnika.

 

Pamiętaj o systematycznym wietrzeniu pokoju!

Bardzo ważne jest również systematyczne wietrzenie pomieszczenie, w którym przebywasz. Przynajmniej raz dziennie otwórz szeroko okno (przy dużym mrozie chociaż uchylaj okno) co najmniej na 5 minut. A jeżeli Twoje okna są bardzo dobrze zabezpieczone, zastanów się nad zamontowaniem nawiewnika.

Podsumowanie – wilgotność powietrza w domu i sposoby na jej zwiększenie

Zbyt suche powietrze (zwłaszcza w sezonie grzewczym) może mieć duży wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Przyczynia się do problemów z oddychaniem (wysychanie błon śluzowych), bólów głowy, może być przyczyną przeziębień i katarów. Negatywnie działa również na rośliny doniczkowe, które mogą umrzeć przez wysuszenie. Właśnie dlatego warto zadbać o optymalne nawilżanie powietrza. Istnieją domowe sposoby, by poradzić sobie z tym problemem, jak i gotowe komercyjne rozwiązania. Niska wilgotność w domu to problem, który stosunkowo łatwo rozwiązać.

Nic dziwnego, że nawilżacz powietrza w ostatnich latach stał się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia każdego biura i mieszkania. Do wyboru są modele ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne.

Kto jednak woli domowe sposoby nawilżania powietrza, temu z pewnością przyda się mokry ręcznik (który umieszczony na gorącym kaloryferze działa jak nawilżacz powietrza), a także pojemniki gorącą wodą i z naparem ziołowym. Polecamy następujące kombinacje:

  • igły sosnowe lub jodłowe,
  • szałwia z rumiankiem i melisą,
  • jabłko z cynamonem,
  • lipa z miętą.

To gwarancja nie tylko odświeżającego zapachu, który będzie unosił się w pokoju, ale również sposób na to, by zwiększyć wilgotność i pokonać zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Mamy nadzieję, że sposoby na nawilżenie powietrza przedstawione w powyższym artykule będą dla Ciebie inspiracją i na zawsze pozbędziesz się problemu za małej wilgotności w pomieszczeniu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 1.5 / 5. Liczba głosów: 2

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?