Przejdź do sklepu brw.pl

Jak nie marnować wody?

Czytaj
29.03.2020

Jak nie marnować wody?

Odpowiednia higiena jest zawsze niezwykle ważna. Częste mycie rąk, regularne kąpiele, sprzątanie swojego otoczenia i dbanie o czystość ubrań to podstawowe sposoby walki ze wszelkimi bakteriami i wirusami. Jednak przy tym oszczędzanie wody często schodzi na drugi plan. To bardzo źle, ponieważ zbyt duże zużycie wody to jedno z największych zagrożeń ekologicznych, jakie czyha obecnie na nasz wspólny dom – Ziemię. Warto więc pamiętać o środowisku i starać się nie marnować wody.

zlewozmywak w kuchni Traffic

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego nie powinno się marnować wody?
  • Jak oszczędzać wodę?
  • Jak rozsądnie zużywać wodę w gospodarstwie domowym?

22 marca na całym świecie obchodzimy Dzień Wody. Dokładnie miesiąc później świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wśród wielu problemów, z którymi borykają się ekolodzy i obrońcy środowiska jest właśnie marnowanie wody. Zarówno w skali makro (na poziomie globalnym), jak i mikro (w naszych domach) codziennie niepotrzebnie przelewane są tysiące litrów tego życiodajnego zasobu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak poważne konsekwencji może to za sobą przynieść w przyszłości.

Dlaczego nie wolno marnować wody?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie wolno marnować wody, jest banalnie prosta. Ponieważ bez niej nic nie ma szansy na przeżycie. Ludzkie ciało, podobnie jak większości żywych organizmów na tej planecie, składa się w ok. 70% z wody. Bez odpowiedniego nawodnienia dochodzi do przesuszenia skóry, nieprawidłowej pracy nerek, bólów głowy, omdleń, a w ostateczności do śmierci.

Oprócz tego woda umożliwia rozwój zwierząt i roślin, a więc także i pożywienia. Jest także najlepszym sposobem na zachowanie higieny osobistej oraz czystości wokół nas, co jest niezwykle ważne przy zachowaniu dobrego zdrowia. Może też w końcu stanowić źródło doskonałej zabawy czy relaksu, np. na basenie, nad rzeką czy jeziorem.

Niestety, na Ziemi zasoby wody pitnej są bardzo ograniczone. Większość stanowią morza i oceany o wysokim zasoleniu, przez co niezdatne do picia. Proces odsalania wody jest niezwykle trudny i kosztowny, dlatego nie stanowi dobrego rozwiązania. Słodka woda stanowi zaledwie 3%, z czego aż 2% stanowią niedostępne dla nas lodowce. Pozostaje nam bardzo niewiele tego cennego zasobu. Jest on w dodatku nierównomiernie dostępny w różnych zakątkach świata, dlatego wiele krajów cierpi z powodu susz. Tymczasem wiele państw dysponujących dużymi zapasami wody, kompletnie o nią nie dba.

Eksperci ostrzegają, że w Polsce ze względu na warunki klimatyczne dysponujemy bardzo małymi zasobami pitnej wody. Znajdujemy się na 3. miejscu w Europie pod względem zagrożenia jej deficytem. Dlatego ważne jest, aby wziąć sprawy we własne ręce, zaczynając od własnego gospodarstwa domowego oraz uświadamiania innych, dlaczego nie wolno marnować wody.

Oszczędzanie wody wcale nie jest trudne!

Oszczędzanie wody warto zacząć od najprostszych zmian. Przede wszystkim, zakręcaj kurek kiedy myjesz zęby, namydlasz ręce lub golisz się. Również pod prysznicem, w czasie szorowania głowy szamponem możesz spokojnie zatrzymać strumień i włączyć go tylko po to, by spłukać pianę.

Długie kąpiele w wannie to też marnowanie wody. Średnio do kąpieli potrzeba jej aż 180 l, podczas gdy pod natryskiem wartość ta wynosi ok. 50 l. Jeśli już musisz skorzystać z wanny, nie wypełniaj jej po brzegi. Ponadto, później możesz wykorzystać ją do mycia podłóg czy auta.

Dobre nawyki warto zachowywać też w kuchni. Na przykład, myjąc naczynia najlepiej jest zgromadzić ich większą liczbę i wyczyścić je razem w wodzie napuszczonej do zlewu. Opłukując owoce, warzywa czy inną żywność, możesz robić to w np. misce, a jej zawartość wykorzystać później do podlewania roślin. W ten sam sposób możesz wykorzystać wodę z suszarki na naczynia oraz tę, w której gotowały się jajka czy marchew. Postaraj się też stawiać na ogniu tylko taką ilość „kranówki”, jaka faktycznie będzie Ci potrzebna do gotowania. Pomocne przy takim kontrolowaniu będą garnki o mniejszej pojemności.

 

Rozmrażanie mięsa czy mrożonek pod ciepłym strumieniem z kranu jest kiepskim pomysłem. Nie marnuj wody i wyjmij je z zamrażalnika odpowiednio wcześniej przed gotowaniem. Pozyskany z nich płyn również możesz zachować i później wykorzystać. Pamiętaj też, że przy produkcji żywności zużywa się bardzo dużo wody. Dlatego dwa razy zastanów się, zanim wyrzucisz niedokończony obiad do kosza czy zrobisz wielkie zapasy spożywcze.

Również przy sprzątaniu da się zaoszczędzić wodę. Oprócz wspominanego już odzyskiwania jej i powtórnego wykorzystywania, warto robić porządki częściej, dzięki czemu nie trzeba będzie nic szorować ani zużywać dużo wody.

Zużycie wody w gospodarstwie domowym – jak robić to rozsądnie?

Możemy bardzo się starać oszczędzać wodę, ale nie zawsze się to udaje, bo po prostu zbyt często jest ona potrzebna. Jednak w wielu przypadkach możemy wykorzystać tę samą wodę, zamiast po raz kolejny odkręcać kran z bieżącą wodą. Powinniśmy również dbać o stan poszczególnych elementów naszego domu, które mogą pomóc w oszczędzaniu wody. Jak to zrobić?

  • Zakręć wodę, gdy myjesz zęby, wcześniej nalej potrzebną ilość do kubka. Wspomniany prysznic zamiast kąpieli to również jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody.
  • Naprawiaj cieknący kran, zamiast podstawiać pod niego miskę, z której wodę wylejesz, gdy będzie pełna. Tych kilkaset kropli pomnożone przez kilkaset tysięcy cieknących codziennie kranów daje niebagatelne zużycie wody.
  • Ogranicz czynności z użyciem bieżącej wody, np. namocz szczotkę, którą czyścisz buty, zamiast myć je pod wodą z kranu.
  • Doceń znaczenie wody deszczowej. Wykorzystuj ją do oszczędzania wody pitnej, np. do podlewania trawnika.

Dom w służbie środowisku – pamiętaj o tym już na etapie zakupu wyposażenia

Bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwia dziś walkę z marnowaniem wody. Pamiętaj o tym w czasie kompletowaniu wyposażenia do kuchni czy łazienki. Wybierając taki sprzęt, jak pralka czy zmywarka do naczyń, zwróć uwagę na jej wskaźniki pobierania wody oraz to, czy posiada program oszczędzania wody. Nie uruchamiaj też urządzeń, jeśli nie są one w pełni załadowane.

 

Duża ilość wody zużywana jest do spłukiwania toalet. Rozwiązaniem tego problemu są nowoczesne spłuczki z funkcją „stop”, dzięki której możesz zatrzymać strumień w dowolnym momencie. Sprawdzą się również te z podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe. W zależności od potrzeb, możesz zużyć 3 l albo 6 l. Nie spuszczaj też w toalecie wacików, patyczków ani innych drobnych przedmiotów, które utrudnią oczyszczalniom pracę.

Prostym i tanim sposobem przeciw marnowaniu wody jest zamontowanie przy kranach tzw. perlatorów. Są to niewielkie sitka, które rozdzielają i napowietrzają strumień, zaoszczędzając przy tym nawet do 50% wody. Lepiej postawić również na baterie jednouchwytowe. Chociaż podwójne, odkręcane kurki mogą wyglądać stylowo i pasują do stylu retro, ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje przy nich więcej czasu i spłukujemy więcej wody. Ponadto, znacznie szybciej, za pomocą jednego ruchu, można zakręcić strumień.

Warto regularnie kontrolować stan armatury oraz wszystkich uszczelek. Drobne uszkodzenia przy kranach, czy spłuczkach mogą powodować kapanie i utratę wody. Wymiana sprzętu czy naprawa takich usterek nie jest szczególnie kosztowna, a nierzadko może okazać się kluczowa.

Meble kuchenne Traffic – 98th Elysee street

 

O tym jak jeszcze możesz zadbać o swój dom i środowisko przeczytasz w artykule „Zdrowy dom: zacznij od kuchni”.

Dlaczego nie wolno marnować wody? Wiedza to podstawa

Ludzie bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich działania mają tak duży wpływ na środowisko. Dlatego jeśli jesteś już świadomy, dlaczego nie wolno marnować wody i w jaki sposób ją oszczędzać, postaraj się rozpropagować tę wiedzę. Daj dobry przykład rodzinie i znajomym, zwracaj uwagę na nieprawidłowe zachowania i zachęcaj innych do tego samego. A może nawet zaangażujesz się w jakąś akcję z tym związaną?

Szczególne znaczenie ma edukacja najmłodszych. Dzieci biorą przykład z dorosłych i to właśnie one są przyszłością naszej planety. Nierzadko też dorośli mogliby brać z nich przykład, ponieważ milusińscy biorą sobie do serca ochronę środowiska.

Możesz też udostępnić ten wpis, by również Twoi znajomi mieli szansę wprowadzić ekologiczne nawyki do swoich domów.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0