Jak odmienić wnętrze dzięki oświetleniu?
CzytajJak odmienić wnętrze dzięki oświetleniu?
Światło w salonie lub innym pokoju rozjaśnia ciemne wieczory i buduje nastrój – to oczywiste. Zapominamy jednak, że w zależności chociażby od barwy oświetlenie może pobudzać do nauki, sprzyjać koncentracji czy nawet zmienić niewielkie pomieszczenia w przestronniejsze.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Jak oświetlenie wewnętrzne wpływa na atmosferę wnętrza?
- Jaką barwę światła powinno mieć oświetlenie ogólne?
- Jak wprowadzić do wnętrza lampy ścienne i lampy wiszące?
- Jak zaprojektować oświetlenie salonu?
- Ile źródeł światła powinno mieć wnętrze?
- Jak wprowadzić oświetlenie dekoracyjne?
Oświetlenie wewnętrzne to zwieńczenie całej aranżacji. Tak jak pozostałe elementy wyposażenia stanowi o charakterze wnętrza i nadaje mu określony klimat. Stylowe lampy sufitowe nie tylko zapewniają oświetlenie ogólne, ale także stanowią atrakcyjny element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie dodatkowe pozwala optycznie powiększyć przestrzeń pomieszczenia oraz zmienić panujący w nim nastrój.
Znaczenie ma także barwa źródła światła. Lampy wewnętrzne w pomieszczeniach domowych powinny mieć ciepłą barwę, podczas gdy oświetlenie główne w biurze powinno być jasne i zimne. Jasne oświetlenie led sprawdzi się także nad blatem roboczym w kuchni lub w suficie podwieszanym. Jak prawidłowo zaplanować oświetlenie wnętrza? Przedstawiamy najważniejsze zasady i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Oświetlenie salonu – jak stworzyć modną i przytulną aranżację?
Gdybyśmy zapytali fotografa, co jest ważne w jego pracy, odpowiedziałby, że nie tylko uroda danej osoby lub wygląd przedmiotu, który fotografuje, ale również oświetlenie. To właśnie światło pozwala wydobyć i podkreślić piękno w zależności od mocy czy kąta padania.
Podobnie jest w przypadku aranżowania wnętrz. Piękne, nowoczesne meble oraz akcesoria mogą być zwykłe i płaskie, ale z chwilą, gdy muśnie je blask lampy czy promień słońca, w jednej sekundzie zmienią swoje oblicze. Jednak estetyczne oprawy oświetleniowe to nie wszystko, niewłaściwie dobrana barwa żarówki w salonowej lampie może wywoływać uczucie zmęczenia, chłodu i przygnębienia, a gabinecie do pracy – rozpraszać.
Sprawdź, jak wykorzystać potencjał oświetlenia w tworzeniu funkcjonalnych i pięknych wnętrz.
Przytulny i modny salon w mgnieniu oka
Pokój dzienny powinien błyszczeć na tle innych wnętrz w domu, ponieważ to właśnie w nim spotyka się cała rodzina i goście. O ile zimne światło pasuje do gabinetu, tak w salonie zdecydowanie należy go unikać. To pomieszczenie będzie przytulne i relaksujące, jeśli zastosujesz źródła światła o ciepłej barwie (poniżej 3300 K). Reszta, a więc dobranie liczby lamp, zależy już tylko od Twoich pomysłów i poczucia estetyki.
Wybierając lampy do salonu, warto pamiętać o oświetleniu szafki RTV, na której stoi telewizor. To ważne, ponieważ ekran odbiornika emituje dużą ilość światła, które może męczyć wzrok, zwłaszcza jeśli oglądalibyśmy filmy w całkiem ciemny pokoju. Nieduża lampka stołowa jak Neo Gold i Optica, umieszczona na szafce lub komodzie zniweluje intensywny blask telewizora i umili wspólne wieczory filmowe.
Światło do zadań specjalnych – lampy w pokoju do nauki i gabinecie
Jeśli często pracujesz w domu przy komputerze, potrzebujesz nie tylko wygodnego krzesła, najlepiej na kółkach, ale również należycie oświetlonego blatu. Tak samo jak Twoje dziecko, które odrabia lekcje przy biurku. Zarówno w gabinecie, jak i pokoju młodzieżowym zaleca się takie ustawienie wyposażenia, by stół stał naprzeciwko lub bokiem do okna. W ten sposób skorzystasz w pełni z dziennego światła. Zwróć też uwagę, by leworęczna osoba miała lampkę po prawej stronie biurka, a praworęczna – po lewej.
W czasie pochmurnych dni zwykle potrzebne jest także dodatkowe oświetlenie w postaci lampki na biurko. Dorosłemu przypadnie do gustu nowoczesna biała lub czarna lampka Zebrano, a nastolatkowi – lampka biurkowa Sylvester. Dodatkowe światło zapewnią także lampy podłogowe. Zależy Ci na niższych rachunkach i ekologii? Postaw na model z możliwością montażu energooszczędnej żarówki led.
Warto pamiętać, że oświetlenie w pokoju do pracy i nauki powinno mieć chłodną barwę, dzięki czemu wzmocni koncentrację i zmotywuje do wysiłku umysłowego. Wybieraj zatem żarówki i świetlówki o temperaturze barwowej powyżej 5000 kelwinów. Dotyczy to zarówno oświetlenia dodatkowego, jak i lampy wiszącej.
Oświetlenie wewnętrzne do wymagających wnętrz
Czy światło może sprawić, że niski pokój wyda się optycznie wyższy? Tak, jeśli jako centralne oświetlenie wybierzesz przylegający do sufitu prosty plafon Sana. Natomiast bardzo wysokiemu pomieszczeniu odejmie kilku centymetrów elegancka wisząca lampa Devil z nisko umieszczoną oprawą.
Niewielkie wnętrze optycznie powiększą lampy rozmieszczone w różnych punktach pokoju. Skieruj je na dekoracyjne akcenty – półkę z ozdobami lub obraz na ścianie, który można podświetlić przy pomocy kinkietu. Wąski salon łatwo poszerzysz również dzięki oświetleniu dłuższych ścian. Także wybór lampy z kloszem z przezroczystego szkła jak np. wiszącej Nesso pozwoli uniknąć wizualnego obciążenia niedużego pokoju.
Jeżeli masz w domu meble o ciemnym wybarwieniu, zwróć uwagę, że wyposażenie o takim kolorze pochłania światło. W takim salonie lub sypialni użyj więc żarówek o większej mocy.
Szukasz więcej sposobów na właściwe wykorzystanie oświetlenia we wnętrzu? Zajrzyj na naszego bloga i dowiedz się m.in., jak powinna wyglądać lampka na biurko ucznia.