Jak oświetlić ścianę z cegły?
CzytajJak oświetlić ścianę z cegły?
Cegła na ścianie jest popularna nie tylko wśród wielbicieli stylu industrialnego, ale również tych osób, które po prostu chcą mieszkać w ciekawym i klimatycznym otoczeniu. Chcesz mieć taką u siebie? Zobacz więc, jak oświetlić ścianę z cegły, aby zapewniała „efekt wow” również wieczorem. W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pomogą oświetlić ścianę z cegły. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jak wykonać oświetlenie ściany z cegły,
- czy podświetlenie ściany z cegły wymaga dużego remontu,
- jaki rodzaj oświetlenia dobrać do ceglanej ściany.
Spis treści:
- Podświetlenie ściany z cegły – podstawowe informacje
- Zanim zaczniesz – z czym wiąże się oświetlenie ściany z cegły?
- Bez remontu, czyli najprostsze sposoby na oświetlenie ściany z cegły
- Kinkiety na ścianę z cegły – rozwiązanie idealne?
- Oświetlenie LED ściany z cegły – praktyczne i nowoczesne
- Oświetlenie cegły na ścianie – czy kolor ma znaczenie?
- Podsumowanie – oświetlenie ceglanej ściany bez tajemnic
Podświetlenie ściany z cegły – podstawowe informacje
Oświetlenie ściany z cegły pozwala podkreślić jej kształt, fakturę i kolor. Ponadto światło „ociepli” cegłę, dzięki czemu wnętrze zyska bardziej kameralny i relaksujący charakter.
Ważne jest również to, w jakim miejscu znajduje się ściana z cegły – oświetlenie może bowiem sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalne. Przykładowo, podświetlenie ceglanej ściany TV spowoduje, że oglądanie telewizji po zmroku będzie mniej męczące dla oczu.
Przeczytaj również: „Ceglana ściana – co warto o niej wiedzieć?”.
Zanim zaczniesz – z czym wiąże się oświetlenie ściany z cegły?
Ściana z cegły w domu to coraz częstszy widok. Wspomnieliśmy już o tym, że może nadawać wnętrzu unikalnego klimatu. Wygląda jeszcze bardziej wyjątkowo, jeśli jest odpowiednio oświetlona. O czym pamiętać, zanim zaczniesz projektować oświetlenie ściany z czerwonej cegły lub kamienia?
- Dekoracyjne oświetlenie ściany czasem może wymagać remontu. Jeśli w danej chwili nie chcesz poświęcać na niego czasu i pieniędzy, zweryfikuj swoje plany i wybierz mniej inwazyjne metody.
- Jako oświetlenie ściany z cegły świetnie sprawdzą się również te dodatki oświetleniowe, które stoją obok, niekoniecznie znajdują się na samej ścianie. Wykorzystaj to, jeśli nie chcesz remontować ściany, ale zależy Ci na jej lepszym oświetleniu.
- Możesz wykorzystać oświetlenie ściany z cegły ledami, dzięki czemu swój salon odmienisz w kilkadziesiąt minut!
- Pamiętaj o zachowaniu spójnej kolorystyki. Nieco innej barwy światła może wymagać oświetlenie ściany z białej cegły, a nieco innej, jeśli cegła na ścianie jest czerwona.
- Zastanów się nad rozmiarem oświetlenia. Nie zawsze konieczne jest jego umieszczanie na całej szerokości ściany, czasem odpowiednie oświetlenie ściany w salonie możesz skupiać się na punktach i da to równie dobry efekt.
Ściana z cegły lub kamienia może prezentować się naprawdę zachwycająco, jeśli odpowiednio ją podkreślisz. Poznaj nasze sposoby i czerp z nich inspiracje!
Bez remontu, czyli najprostsze sposoby na oświetlenie ściany z cegły
Najpierw przyjrzymy się sytuacji, w której ściana z cegły już istnieje i wcześniej nie zaplanowano jej oświetlenia (np. wyprowadzeń pod kinkiety), a nawet drobny remont nie wchodzi w grę. W jaki sposób można rozwiązać ten problem?
Najpierw zlokalizuj najbliższy kontakt – jeśli znajduje się na ścianie z cegły lub tuż obok niej, możesz po prostu poszukać odpowiedniej lampy. Do oświetlenia cegły na ścianie może przydać się lampa stołowa, umieszczona na małym stoliku lub innym meblu (np. szafce RTV). Innym dobrym pomysłem będzie przystawienie do ściany lampy podłogowej, która podkreśli urodę cegły subtelną poświatą.
Poza lampami istnieje również inny, niezwykle prosty (a jednocześnie efektowny) sposób na oświetlenie ściany z cegły. Wystarczy, że kupisz jedną lub dwie girlandy świetlne – choćby proste żarówki na kablu – i opleciesz je wokół dekoracyjnych uchwytów albo umieszczonych na ścianie mebli (np. regału, półek).
Jak oświetlić ścianę z cegły, gdy w pobliżu nie ma żadnego kontaktu? Jeśli masz taką możliwość, wymień lampę główną na reflektory – mogą to być modele montowane bezpośrednio do sufitu lub oświetlenie szynowe. Oba warianty doskonale pasują do wnętrz industrialnych i nowoczesnych. Ustaw część reflektorów w taki sposób, aby wiązki światła ładnie podkreśliły ceglaną ścianę.
Do oświetlenia ściany z cegły możesz wykorzystać także lampy wiszące, których klosz będzie unosił się tuż przy okładzinie. Takie rozwiązanie warto wprowadzić w sypialni, na ścianie za łóżkiem – wówczas nisko zwisające lampy będą pięknie oświetlać cegłę, a jednocześnie spełnią funkcję lamp nocnych.
Kinkiety na ścianę z cegły – rozwiązanie idealne?
Dopiero planujesz ceglaną ścianę i zastanawiasz się nad różnymi wariantami jej oświetlenia? Możesz więc rozprowadzić przewody instalacji tak, aby później można było zamontować kinkiety na ścianę z cegły. Z kilku powodów takie rozwiązanie wydaje się najlepsze. Dlaczego?
Wszystko sprowadza się do tego, gdzie znajduje się ściana z cegły – oświetlenie jej kinkietami może mieć bowiem duży wpływ na wygodę domowników. Jeśli masz zamiar ozdobić cegłą ścianę za łóżkiem lub za kanapą w salonie, wówczas kinkiet nie tylko wyeksponuje dekoracyjną okładzinę, ale i umożliwi Ci czytanie po zmroku bez włączania głównej lampy. W dodatku kinkiet nie zajmie miejsca na meblach ani na podłodze, w czym ma przewagę nad lampami stojącymi.
Jeśli zdecydujesz się zainstalować kinkiety na ścianę z cegły, zyskasz możliwość podkreślenia nie tylko okładziny, ale również innych elementów znajdujących się na niej.
Wybierz podłużne lampy, a ładnie oświetlisz zdjęcia, obrazy, zegar czy lustro, zyskując tym samym wręcz spektakularny efekt we wnętrzu. Ciekawą opcją są też kinkiety rozsyłające światło w dwóch kierunkach (góra-dół), dzięki którym oddzielnie podświetlisz i samą cegłę, i umieszczone na niej dekoracje.
Kinkiety mogą również podkreślić wystrój pomieszczenia, które zdobi ściana z cegły – oświetlenie musi bowiem pasować do stylu wnętrza. Przykładowo, jeśli cegła znajduje się w industrialnym salonie, dobrym wyborem będą lampy z metalowym lub drucianym kloszem, a także te z odsłoniętą żarówką. Z kolei salon w stylu skandynawskim z białą cegiełką zyska naturalną dekorację, jeśli zastosujesz kinkiety z drewnianym kloszem.
Oświetlenie LED ściany z cegły – praktyczne i nowoczesne
Jesteś przed dużym remontem i zależy Ci na stworzeniu efektownego wnętrza, z funkcjonalnym i nowoczesnym oświetleniem? Ceglana ściana może na tym zyskać!
Odpowiednio wcześnie zrób prosty plan, na którym określisz, w jaki sposób światło ma padać na cegłę i jak będziesz je uruchamiać.
Decydując się na oświetlenie LED ściany z cegły, możesz rozważyć oprawy oświetleniowe przeznaczone do zabudowy w płycie karton-gips. Same lampy (najczęściej w formie okrągłych lub kwadratowych oczek) są bardzo dyskretne, a za cały efekt odpowiada światło rozsyłane z wyznaczonych miejsc w zabudowie. Światło może być emitowane nie tylko z góry, z sufitu podwieszanego, ale również z boku czy od dołu – musisz jedynie wcześniej zaplanować kształt wnęki.
Oświetlenie LED ściany z cegły możesz wykonać także za pomocą taśmy LED-owych, które można przycinać i formować wedle uznania. Aby zwiększyć wytrzymałość taśmy, należy umieścić ją w specjalnym profilu z aluminium, który chroni diody przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniem mechanicznym.
Jak oświetlić ścianę z cegły taśmą LED? Delikatna poświata może sączyć się z góry (np. z sufitu podwieszanego lub sztukaterii), od dołu, z boku, a nawet zza mebli czy elementów dekoracyjnych.
Oświetlenie cegły na ścianie – czy kolor ma znaczenie?
Okładziny ceglane występują w różnych opcjach kolorystycznych – naturalnym (z licznymi przebarwieniami lub bez), grafitowym, szarym, czarnym i białym. Również oświetlenie może mieć różne barwy – od żółtej, zbliżonej do koloru płomienia świecy, przez neutralną imitującą światło dzienne, aż po chłodne, zimne światło. Czy kolor cegły determinuje rodzaj oświetlenia?
I tak, i nie. Typ oświetlenia cegły na ścianie bardziej zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na przytulnej aranżacji i stworzeniu relaksującego nastroju (np. w sypialni) najlepiej oświetlić okładzinę lampami lub diodami LED o ciepłej barwie.
Natomiast jeśli chcesz, aby oświetlenie ściany z cegły nie przekłamywało koloru okładziny, wówczas wybierz żarówki lub lampy LED o temperaturze zbliżonej do światła dziennego, której współczynnik oddawania barw wynosi nie mniej niż 80. Takie światło warto zastosować zwłaszcza wtedy, gdy posiadasz oryginalną cegłę (np. rozbiórkową) albo ściana ma ciekawy, niejednolity kolor (np. grafitowy).
Zimne światło sprawdzi się w surowych wnętrzach i tam, gdzie zamiast relaksu wskazana jest koncentracja – takie oświetlenie cegły na ścianie będzie odpowiednie do industrialnego lub minimalistycznego salonu, ale również do pokoju młodzieżowego i biura.
I na koniec mała ciekawostka – jeśli zdecydujesz się na białą cegłę, wówczas możesz oświetlić ją… kolorami. Taśma LED RGB pozwoli Ci zmieniać aranżację w zależności od nastroju i dzięki takiemu rozwiązaniu codziennie możesz podkreślać ścianę innym kolorem.
Podsumowanie – oświetlenie ceglanej ściany bez tajemnic
Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na oświetlenie ścian z cegły. Podświetlona ściana może mieć odmienny charakter w zależności od pomieszczenia. Dużo zależy zarówno od materiału, z którego została wykonana (np. biała cegła będzie dawała inny klimat niż cegła w klasycznym czerwono-pomarańczowym odcieniu), jak również od sposobu oświetlenia. Ściany z białej cegły polecamy podświetlać na kolorowo – taśmy LED sprawdzą się w tym przypadku bardzo dobrze. Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem białej cegły może również wykorzystać światło punktowe. Industrialną przestrzeń możesz ozdobić odsłoniętymi dekoracyjnymi żarówkami.
W aranżacji wnętrza wykorzystującej jasną cegłę źródło światła (np. taśmy LED) może dawać nastrojowy klimat. Rozwiązanie takie sprawdzi się w sypialni i każdym nowoczesnym wnętrzu. Dekoracyjny charakter cegły w połączeniu z elementami takimi jak lustra czy ciepłe światło mogą dać niesamowity efekt, który wzbogaci każde pomieszczenie. Przedstawione w naszym artykule inspiracje mogą rozjaśnić wnętrze Twojego mieszkania i uczynić je znacznie ciekawszym.