Przejdź do sklepu brw.pl

Jak połączyć salon z przedpokojem? BRW podpowiada!

Czytaj
4.02.2023

Jak połączyć salon z przedpokojem? BRW podpowiada!

Urządzenie przedpokoju połączonego z salonem to spore wyzwanie, szczególnie dla mniej wprawionych aranżerów. Pomieszczenie służące do przechowywania okryć wierzchnich i butów powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jednak w sytuacji, w której stanowi ono integralną część strefy dziennej, nie można pominąć kwestii estetycznych. Jak zaaranżować przedpokój otwarty na salon, by godnie reprezentował Twoje lokum?

W nowoczesnym projektach mieszkań stopniowo odchodzi się od wyraźnych, fizycznych podziałów między poszczególnymi strefami na rzecz wyznaczania jedynie umownych granic w jednej, otwartej przestrzeni wspólnej. Takie posunięcie może być korzystne, choćby przez wzgląd na niewielką powierzchnię użytkową współczesnych mieszkań czy domków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej.

Rezygnacja ze ścianek działowych, przepierzeń czy drzwi pozwala uzyskać większą, jaśniejszą i o wiele bardziej ustawną przestrzeń. To przede wszystkim z tego powodu połączenie kuchni i salonu jest tak popularne. Obecnie coraz częściej do salonu z aneksem kuchennym dołącza także przedpokój.

Salon z przedpokojem? To może się udać!

Wbrew pozorom, połączenie przedpokoju z salonem nie musi iść w parze z szeregiem aranżacyjnych wyrzeczeń. Co więcej, koncept jest na tyle atrakcyjny, że wdraża się go chętnie nie tylko w niewielkich mieszkaniach czy w kawalerkach, lecz także w przestronnych wnętrzach typu loft, gdzie kuchnia połączona z salonem i przedpokojem nie budzi już zdziwienia.

Cała trudność polega jednak na tym, by urządzić przedpokój, który będzie funkcjonalnym pomieszczeniem i zarazem estetyczną wizytówką mieszkania. Rękawice zostały rzucone, czas zatem podjąć wyzwanie. Z naszym poradnikiem, z pewnością Ci się uda!

Rozwiązanie to, jak każde inne, ma swoje wady i zalety. Warto zdawać sobie z nich sprawę już na etapie planowania aranżacji, w której salon połączony ma zostać z przedpokojem.

Salon połączony z przedpokojem – zalety

Otwarcie części salonowej na przedpokój niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim niewielki przedpokój połączony z częścią dzienną staje się optycznie większy i lepiej doświetlony, dzięki czemu atrakcyjnie się prezentuje.

Co więcej, w takim wnętrzu o wiele łatwiej się poruszać – ten aspekt docenią z pewnością rodziny z dziećmi, które do wyjścia zbierają się najczęściej w kilka osób. Otwarta przestrzeń jest o wiele bardziej funkcjonalna niż ciemny korytarz, w którym trudno o wygodną zmianę obuwia czy możliwość obejrzenia całej sylwetki przed wyjściem z domu.

Przedpokój włączony fizycznie do salonu to także pożytek dla strefy dziennej. Jeśli marzy Ci się nowoczesny salon na miarę katalogowych projektów, pozbycie się elementów konstrukcyjnych oddzielających od siebie wnętrza jest jak najbardziej wskazane.

Otwarty przedpokój – wady rozwiązania

W przypadku przedpokoju otwartego na strefę wypoczynku, osoby wchodzące do mieszkania mogą mieć wrażenie, że płaszcze i buty zostawiane są… w salonie. Aby temu zaradzić i uniknąć wrażenia chaosu, należy podejść drobiazgowo do aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że w mieszkaniu o takim układzie nic nie ukryje się przed wzrokiem gości, dlatego dbałość o szczegóły jest tutaj bardzo ważna.

Oba pomieszczenia mogą przysparzać również problemów w utrzymaniu porządku, szczególnie zimą, gdy łatwo o wniesienie do domu błota i innych zanieczyszczeń. W grę wchodzą nie tylko podłogi pokryte piaskiem, lecz także poplamione czy zachlapane ściany. Aby całość prezentowała się schludnie, warto pomyśleć o wykończeniu tych powierzchni materiałami odpornymi na zabrudzenia. Na podłodze w przedpokoju sprawdzą się np. płytki ceramiczne lub gres, a na ścianach – plamoodporne farby lateksowe.

Czytaj także: „5 sposobów na to, jak pozbyć się wilgoci i brudu z przedpokoju”.

Jak połączyć salon z przedpokojem?

Jak zabrać się za urządzanie przedpokoju otwartego na salon? Zacznij od pomysłu na aranżację. Połączenie obu pomieszczeń może opierać się na zasadzie kontrastu. Stworzysz wówczas umowny podział we wnętrzu, przypisując jego funkcje do danego wystroju. W tym celu możesz zdecydować się np. na różne wykończenie podłóg w poszczególnych strefach, pomalowanie ścian na inny kolor, zastosowanie tapety.

Przedpokój otwarty na salon może też łączyć się z dzienną strefą na zasadzie spójności. Pamiętaj, że w tym przypadku podłogi, ściany oraz całe wyposażenie przedpokoju powinny pasować do aranżacji salonu (oraz kuchni, jeśli kuchnia otwarta jest na salon) – dobrze, by były w tym samym kolorze oraz reprezentowały ten sam styl.

W dobrej organizacji przedpokoju pomogą funkcjonalne meble takie jak szafa przesuwna, komoda czy szafka na buty. Za ich frontami ukryjesz wszystko, co niekoniecznie musi znaleźć się na widoku: odzież wierzchnią, buty, torebki. W tej części mieszkania, oprócz mebli czy półki na buty, przyda się niewielkie siedzisko, lustro i mała konsola, na którą będzie można odłożyć klucze i siatkę z zakupami. Pamiętaj też o miejscu na odwieszenie kurtek – dobrym rozwiązaniem może być panel z wieszakami, np. Nepo Plus zintegrowany z szafką i lustrem.

Aranżacja przedpokoju dopasowana do wystroju salonu? To prostsze niż myślisz! Wystarczy, że spośród dostępnych u nas kolekcji wybierzesz system zaprojektowany z myślą o kompleksowym wyposażeniu domu, np. Holten lub Azteca Trio. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie skompletować spójny stylistycznie zestaw.

Strefę, w której salon połączony jest z przedpokojem, z pewnością warto zróżnicować za pomocą dekoracji. Przedpokój z uwagi na swoją funkcję powinien pozostać ascetyczny, jednak salon śmiało możesz wypełnić odpowiednimi dodatkami. Dobrym pomysłem będzie puszysty dywan umieszczony w części wypoczynkowej, stojak z kwiatami czy lampa podłogowa.

Połączenie salonu z przedpokojem – aranżacje

Chcesz urządzić salon połączony z przedpokojem? Obejrzyj nasze aranżacje i przekonaj się, jak funkcjonalna i efektowna może być taka przestrzeń!

Nowoczesny salon, w którym wykorzystano meble z kolekcji Haga i Antwerpen, w sprytny sposób łączy funkcjonalności strefy dziennej i przedpokoju. Jasna, pogodna stylistyka aranżacji dodaje wnętrzu lekkości. Dzięki temu salon prezentuje się efektownie mimo dość ograniczonej przestrzeni.

W samym centrum pomieszczenia znalazły się rozkładany stół oraz krzesła z tapicerowanymi siedziskami. Dwie białe komody Haga oraz witryna Antwerpen świetnie komponują się z wyposażeniem należącym do strefy przedpokoju. Kropką nad i w modnym wystroju są żółte krzesła i poduszki w tym samym słonecznym kolorze.

Salon i przedpokój w jednej spójnej aranżacji? Spójrz na wnętrze urządzone w czerni i drewnie, wyposażone w meble z kolekcji Holten. Wąski korytarz zostaje otwarty na pokój dzienny dzięki wspólnemu dla obu pomieszczeń wykończeniu podłogi i sufitu. Komoda z szafką i szufladami to doskonały dodatek do przedpokoju. Nowoczesna aranżacja doskonale zgrywa się ze stonowaną kolorystyką, w której królują brązy, szarości i czerń.

Aranżacja przedpokoju z wejściem na salon powinna być przemyślana pod każdym względem. W sklepie internetowym Black Red White czekają na Ciebie meble i dodatki, z którymi urządzisz piękne i funkcjonalne wnętrze.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0