Jak powstaje krzesło?
CzytajJak powstaje krzesło?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstaje krzesło? Ile czasu zajmuje wykonanie jednego mebla i jakie etapy obejmuje cały proces? Dziś rzucamy nieco światła na sekrety projektantów i producentów krzeseł.
Mogłoby się wydawać, że instrukcja, jak zrobić krzesło, jest banalnie prosta. Jednak wbrew pozorom nie jest to tak łatwe zadanie. Nad całością pracuje zespół specjalistów, którzy dbają o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki ich wysiłkom możesz cieszyć się pięknie urządzonym salonem lub kuchnią oraz komfortem podczas rodzinnych posiłków.
Sposób produkcji i podejście do całego zagadnienia zależą od konkretnego producenta. Większe firmy stawiają w dużej mierze na nowoczesne technologie, z kolei mniejsi wytwórcy trzymają się bardziej tradycyjnych, ręcznych form obróbki.
W pierwszym przypadku to, jak powstaje krzesło zależy od stopnia mechanizacji i zaawansowania maszyn. W masowej produkcji krzeseł najczęściej wykorzystuje się specjalne systemy komputerowe, co znacznie ułatwia i usprawnia pracę. Natomiast tworzenie mebli bez użycia takich technologii jest procesem zdecydowanie trudniejszym, ale i ciekawszym. Warto poznać jego tajniki.
Jeśli z kolei ciekawią Cię tajniki produkcji stołów, wiele praktycznych informacji znajdziesz w naszym artykule pt. „Ile kosztuje stół i za co właściwie płacisz?”.
Spis treści:
Jak zrobić krzesło od podstaw?
Pierwszym krokiem w produkcji krzeseł jest oczywiście jego projekt. Designer stara się zrealizować wizję klienta albo tworzy własny koncept. Na tym etapie powstaje zarys tego, jak ma wyglądać dany mebel, w jakim ma być stylu i jakie materiały będą użyte do jego wykonania. np. czy będzie to drewno, stal czy tworzywo sztuczne. Dobierana jest kolorystyka oraz ewentualne zdobienia.
Często krzesła stanowią część kompletu. W takim przypadku projektant musi również mieć w głowie obraz stołu, a nierzadko również innych mebli do pokoju dziennego, jadalni albo kuchni. Jeśli designer pracuje samodzielnie, może bez problemu dopasować do siebie wszystkie elementy. Jeśli jednak nad zestawem pracuje grupa składająca się z kilku osób, kluczem do sukcesu są doskonała komunikacja i umiejętność współpracy.
Projektant musi wziąć pod uwagę nie tylko estetykę i design, ale również funkcjonalność i fizyczną możliwość stworzenia danego modelu. Ważny jest komfort siedzenia, wysokość krzesła czy jego profilowanie. Następnie pałeczkę przejmują technolodzy, którzy zajmują się dokładnymi obliczeniami, aby wszystkie elementy stworzyły później spójną całość. Wszystko zostaje skrupulatnie przelane na papier, a więc otrzymujemy rysunek techniczny z podanymi wstępnymi parametrami i wszelkimi potrzebnymi informacjami.
Krzesło na próbę
Następnym etapem produkcji mebli jest stworzenie próbnego prototypu. Modelarze na podstawie otrzymanych rysunków i opisów budują pierwsze krzesło. Zastanawiając się, jak powstaje krzesło, rzadko myślimy o tym kroku, a jest on niezwykle ważny.
To właśnie dzięki stworzeniu modelu próbnego można zorientować się, czy projekt jest w ogóle możliwy do zrealizowania i czy nie należy wprowadzić do niego jakichś poprawek. Chodzi tu przede wszystkim o funkcjonalność.
Wszelkie problemy techniczne, nieprawidłowości w obliczeniach czy niemożliwe do zrealizowania rozwiązania są spisywane. Następnie na ich podstawie do projektu nanoszone są poprawki. Przy niewielkich zmianach nie jest konieczne powtarzanie tego etapu. Jednak może zdarzyć się, że modyfikacje będą na tyle znaczące, że przyda się stworzenie następnego prototypu.
Najpopularniejszy materiał do produkcji krzeseł
Warto zatrzymać się na moment przy niezwykle popularnym materiale meblarskim, jakim jest drewno. Jeśli projekt krzesła zakłada jego wykorzystanie, konieczna jest jego wcześniejsza obróbka. Niezwykle ważny jest wybór konkretnego rodzaju drewna, każdy cechują bowiem inne właściwości.
Przykładowo jasne drewno sosnowe jest sprężyste i łatwe w obróbce. Z kolei niezwykle ceniony dąb jest twardy i łupliwy, a przez to trudny do przetworzenia i drogi. Najpopularniejszymi gatunkami wybieranymi w branży są olcha i buk, które są stosunkowo łatwe do kształtowania, a przy tym wytrzymałe.
Surowe drewno poddawane jest specjalistycznej wstępnej obróbce. Następnie bale zostają pocięte na deski. Bardzo ważne jest, aby drewno było odpowiednio wysuszone. Jego wilgotność powinna sięgać ok. 8-10%.
Jeśli gotowe krzesło nadal będzie zbyt wilgotne, już w trakcie jego użytkowania będzie następował proces wysuszania, który wiąże się z kurczeniem, a w efekcie – zniszczeniem mebla. Na jakość drewnianego krzesła wpływa wiele czynników, m.in. sposób przechowywania tego materiału.
Od pomysłu do realizacji
Jak zrobić krzesło? Po pierwsze, zacząć od stelaża. W zależności od konkretnego modelu należy uformować z wybranych materiałów podstawową wersję mebla, która będzie udoskonalana. Każde krzesło, od najprostszych konstrukcji z drewna, przez eleganckie i wygodne tapicerowane siedzenia, po oryginalne i wyszukane innowacje, składa się z siedziska, oparcia i nóg. Poszczególne elementy powstają oddzielnie i są potem precyzyjnie montowane.
Gotowy stelaż należy następnie dopracować. Może to oznaczać wiele różnorodnych czynności i procesów. Na przykład: proste krzesło z drewna może zostać poddane bejcowaniu, czyli nadaniu koloru, lakierowaniu i ostatecznie oszlifowaniu. Warto dodać, że krzesła są zwykle lakierowane dwa razy dla uzyskania wyższej jakości. Używa się do tego specjalnego pistoletu natryskowego oraz pompy tłokowej.
Z kolei przy nieco bardziej skomplikowanych modelach, produkcja krzeseł będzie miała więcej etapów. W oddzielnej pracowni specjaliści zajmują się dopasowaniem i docięciem pianki tapicerskiej. W szwalni powstają obicia, a wyzwaniem dla jej pracowników jest dobór właściwych nici i igieł do danego materiału.
Inaczej będzie wyglądała obróbka ekoskóry, weluru czy dermy. Tutaj dobierany jest również kolor czy wzór, który został wcześniej przewidziany przez projektanta. Tapicerzy nadają meblom ostateczny kształt. W swojej pracy korzystają m.in. z klejów tapicerskich, specjalnych nici oraz takerów.
Jak powstaje krzesło o bogatych zdobieniach? Technologiczne ułatwienia
Należy przyznać, że najbardziej luksusowe modele to te, które dekorowane są ręcznie. Konieczna jest przy tym duża wprawa i anielska cierpliwość. W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi jednak technologia. Na przykład specjalne programy komputerowe pozwalają wprowadzić do systemu konkretny wzór żłobień, który następnie zostanie wykonany przez maszynę.
Wiele firm coraz chętniej stawia na całkowicie zmechanizowaną produkcję: od obróbki drewna, przez stworzenie stelażu, po wykończenia. Technologie rozwijają się coraz szybciej i należy przyznać, że coraz częściej maszyny dorównują swoją dokładnością ludzkim dłoniom.
Jednak jak zrobić krzesło całkowicie bez udziału człowieka? Doświadczenie, pasja i kreatywność zawsze będą potrzebne przy projektowaniu mebli przez specjalistę. Doskonale widać je w najpiękniejszych modelach krzeseł.