Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!
CzytajJak pozbyć się zapachu z lodówki? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!
Nieprzyjemny zapach z lodówki to częsty problem – większości z nas prędzej czy później przychodzi się z nim zmierzyć. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od nieświeżej wędliny czy rozlanego soku, a skończywszy na zatkanym otworze odpływowym urządzenia. Samo otwarcie lodówki sprawia, że mija Ci chęć na jedzenie? Oto 5 niezawodnych sposobów na pozbycie się z niej brzydkiego zapachu!
Spis treści:
Nieprzyjemny zapach w lodówce – problem, który szybko możesz rozwiązać!
Kolejny raz otwierasz lodówkę i już po chwili masz ochotę więcej do niej nie zaglądać? Brzydki zapach wydobywający się z urządzenia może skutecznie pozbawiać apetytu. Problem nie kończy się jednak na niemiłych doznaniach węchowych. Odorem wydobywającym się z wnętrza lodówki siłą rzeczy przenikają przechowywane w niej produkty, co wpływa mocno na ich smak. Stąd już tylko kilka kroków do prawdziwej kulinarnej katastrofy… Skąd biorą się przykre zapachy w lodówce?
Źródeł nieprzyjemnego zapachu może być kilka. Najczęściej są to:
- nieświeże wędliny, sery lub owoce i warzywa,
- niewyrzucone i psujące się resztki jedzenia,
- stare owoce lub warzywa pozostawione w szufladach lodówki,
- potrawy o bardzo specyficznym zapachu (kiełbasy, ryby, kiszona kapusta),
- zatkany otwór odpływowy lodówki.
Na szczęście nieprzyjemne zapachy w lodówce to problem, który możesz nie tylko szybko rozwiązać, ale też skutecznie mu zapobiegać. W jaki sposób usunąć przykry zapach z lodówki? To prostsze niż myślisz!
Brzydki zapach z lodówki? Nigdy więcej!
Przed ewentualnymi kłopotami uchroni Cię przegląd i regularne czyszczenie lodówki. Zadbaj o to, by przynajmniej raz w tygodniu pozbyć się resztek jedzenia i usunąć napoczęte produkty spożywcze, które nie nadają się już do wykorzystania. Otwarte opakowania z jogurtem czy śmietaną, pasztety i dżemy, które stoją w lodówce od dłuższego czasu – słowem, zepsute jedzenie i wszystkie produkty o wątpliwej przydatności do spożycia powinny zniknąć z półek chłodziarki, aby utrzymać w niej świeży zapach.
Warto pamiętać również o zasadach prawidłowego przechowywania żywności w lodówce. Zamiast przechowywać wędliny i sery w papierowych lub foliowych opakowaniach ze sklepu, przełóż je do szczelnie zamykanych pojemników – szklanych lub z atestowanego plastiku. W ten sposób przedłużysz ich świeżość i nie pozwolisz, by intensywne zapachy rozeszły się po całej lodówce.
W czym przechowywać produkty spożywcze, by jak najdłużej pozostały smaczne i świeże? Sprawdź!
Co jakiś czas należy całkiem opróżnić i odświeżyć lodówkę. Zaplanuj takie porządki przynajmniej raz w miesiącu. Mycie lodówki to podstawa. Umyj szklane półki, szuflady na warzywa i owoce, a także wnętrze lodówki, uwzględniając wszystkie trudno dostępne miejsca. Użyj środków czyszczących i miękkich ściereczek, by dokładnie pozbyć się pleśni oraz innych zanieczyszczeń.
Jednak bez obaw, do tego celu nie musisz używać chemii, która mogłaby zaszkodzić domownikom. Do mycia różnych części lodówki możesz zastosować wodę z octem lub delikatny płyn do mycia naczyń zmieszany z ciepłą wodą. W przypadku octu upewnij się najpierw czy Twoja lodówka może mieć z nim kontakt – modele posiadające powłokę antybakteryjną nie powinny być myte za pomocą środków na bazie octu. Zazwyczaj informuje o tym producent sprzętu.
5 domowych sposobów na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki
Wiesz już, jakie kroki podjąć, by w chłodziarce nigdy więcej nie pojawił się przykry zapach. To rady na przyszłość, co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nieprzyjemną woń czuć w całym wnętrzu lodówki? Aby zneutralizować brzydki zapach, sięgnij po naturalne, łatwo dostępne i nieszkodliwe dla zdrowia środki. Ekologiczne sposoby są nie tylko tanie, ale też bardzo skuteczne. Poznaj najlepszych pogromców niechcianych aromatów!
Kawa, czyli prosty sposób na nieprzyjemny zapach w lodówce
Filiżanka kawy przydaje się nie tylko o poranku czy w przerwie od pracy. Właściwości mielonych ziaren z powodzeniem wykorzystasz też, aby usunąć zapach nieświeżego jedzenia. Jak to zrobić? Zmielone ziarna kawy przesyp na talerzyk i umieść na jednej z półek w lodówce. W efekcie nieprzyjemna woń wydobywająca się z urządzenia szybko zniknie, a na jej miejscu pojawi się przyjemny orzechowy zapach. Pamiętaj, by regularnie wymieniać ziarna, ponieważ kawa dość szybko wietrzeje.
Innym popularnym sposobem jest sięgnięcie po całe ziarna kawy i wbicie ich w połówkę jabłka. Całość należy od razu wstawić do lodówki. Taki „zestaw” szybko pochłania zapachy, ma jednak jedną wadę – trzeba często wymieniać jabłko, w przeciwnym razie efekt będzie przeciwny do zamierzonego.
Soda oczyszczona i proszek do pieczenia – pochłaniacze zapachów
Wodorowęglan sodu, czyli znana wszystkim soda oczyszczona znajduje wiele zastosowań w kuchennym wnętrzu! Jest to nie tylko tani i ekologiczny środek czyszczący, ale także świetny pochłaniacz zapachu z lodówki. Możesz wykorzystać ją na dwa sposoby. Aby usunąć nieprzyjemny zapach, umyj lodówkę roztworem sporządzonym z sody i letniej wody. Kiedy wnętrze urządzenia będzie czyste, umieść sodę w miseczce i włóż do lodówki. Zamiast sody oczyszczonej możesz użyć również proszku do pieczenia – ma podobne właściwości.
Sposób na brzydkie zapachy w lodówce? Goździki!
Kolejny pochłaniacz zapachów z dużym prawdopodobieństwem znajduje się w jednej z Twoich kuchennych szafek. Mowa o goździkach, czyli popularnej przyprawie pozyskiwanej z pączków kwiatów goździkowca korzennego.
Goździki cenimy przede wszystkim przez wzgląd na ich prozdrowotne działanie. Zawarte w nich związki działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Żucie goździków pozwala też odświeżyć oddech. Co więcej, aromatyczna przyprawa pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki! Wystarczy, że wbijesz goździki w plastry cytryny i ułożysz je w różnych miejscach w lodówce. Przykry zapach zniknie szybciej niż się spodziewasz.
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki? Sięgnij po koci żwirek!
Opiekunowie kotów z pewnością wiedzą, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego żwirku dla swojego pupila. Dobrej jakości żwirek nie tylko ułatwi kotu codzienną toaletę, ale też szybko pochłonie nieprzyjemne zapachy, które mogłyby przeszkadzać domownikom. Dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym świetnie sprawdzi się również… w lodówce! Przekonaj się o tym: kilka łyżek żwirku przesyp do wysokiej miseczki i umieść we wnętrzu chłodziarki. Pamiętaj, by użyć żwirku o neutralnym zapachu, a nie perfumowanego!
Węgiel leczniczy – neutralizator nieprzyjemnego zapachu
Ostatni trik na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z lodówki? Węgiel aktywny, obecny w każdej domowej apteczce. Czarne tabletki rozkrusz, przesyp na mały talerzyk i pozostaw na jednej z półek w urządzeniu. Niechciane zapachy znikną w mgnieniu oka.
Dzięki naszym poradom z łatwością pozbędziesz się brzydkiego zapachu i utrzymasz świeżość w lodówce bez sięgania po chemię. W sklepie internetowym Black Red White znajdziesz produkty, dzięki którym nie tylko lodówka, ale i całe kuchenne wnętrze pozostaną czyste na dłużej.