Jak przechowywać rzeczy w domu?
CzytajJak przechowywać rzeczy w domu?
Przechowywanie w domu to wcale nie taka prosta sprawa, jakby mogło się wydawać – zwłaszcza jeżeli nie dysponujesz dużą powierzchnią. Na szczęście odpowiednia organizacja schowków pozwoli Ci cieszyć się porządkiem, a i znalezienie potrzebnych rzeczy nie będzie stanowić problemu.
Na początek zbierzmy kilka podstawowych zasad odnośnie łatwiejszego utrzymywania porządku w domu, które warto zapamiętać i trzymać się ich na co dzień.
- Jeżeli mieszkasz na małej powierzchni np. w kawalerce, ogranicz ilość przechowywanych rzeczy do niezbędnego minimum i stawiaj na sprzęty i meble wielofunkcyjne.
- Bez względu na to, ile będziesz mieć praktycznych schowków, jeżeli nie wypracujesz u siebie i swoich bliskim pewnych nawyków, a używane przedmioty nie będą wracać na swoje miejsce, bałagan tak czy siak zawładnie Twoim wnętrzem.
- Wszystkie pomysły i porady odnoś do siebie i swojego domu. Nie wszystkie rozwiązania są dla każdego, dlatego zdecyduj się tylko na te, które jesteś w stanie wdrożyć w życie oraz te, które współgrają z ogólną aranżacją Twojego domu.
- Dodatkowe schowki najlepiej ulokować w miejscach, które nie są na co dzień wykorzystywane – puste kąty, wąskie wnęki itp. Zrób „obchód” mieszkania i sprawdź, czy w Twoim domu też takie są.
Jak widzisz, każdy domowy chaos da się okiełznać. Wystarczy trzymanie się kilku prostych zasad, odrobina przemyślanego planowania, odpowiednie meble oraz kilka pojemników i koszy, a bałagan w Twoim mieszkaniu będzie na prawdę rzadkim gościem.
Spis treści:
- Drobne dodatki, sezonowe ubrania, „przyda się” – przechowywanie rzeczy potrzebnych od czasu do czasu
- Przedpokój – jak przechowywać buty i ubrania?
- Kuchnia – jak utrzymać porządek?
- Łazienka – jak praktycznie ułożyć w niej rzeczy?
- Dodatkowe miejsce w sypialni – jak je wygospodarować?
- Garderoba w porządku – jak przechowywać ubrania?
Drobne dodatki, sezonowe ubrania, „przyda się” – przechowywanie rzeczy potrzebnych od czasu do czasu
Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak przechowywać rzeczy, których używa się codziennie, warto wspomnieć, że część tego, co jest w domu, można chować nawet na kilka miesięcy. Przechowywanie rzeczy w postaci ubrań na zimę będzie się bowiem różnić od przechowywania żywności, do której chcemy mieć stały dostęp. Jak zatem znaleźć odpowiednie miejsce na coś, co potrzebne jest tylko przez 3-4 miesiące w roku?
- Systemy przechowywania w najbardziej zapomnianych kątach mieszkania – można do tego wykorzystać miejsce pod skosami dachowymi, jeśli taki znajdują się w domu lub zakątki, które nie są na co dzień wykorzystywane (nawet takie, do których dostęp jest ograniczony). Wystarczy, że umieścisz tam pojemne kosze, do których schowasz rzeczy po to, by przeczekały tam okres kilku miesięcy, aż będą znowu potrzebne.
- Funkcjonalne meble w różnych rozmiarach – pamiętaj, że nie tylko ogromne szafy służą do przechowywania. Czasem nawet mała komoda ma na tyle funkcjonalne i praktyczne szuflady, że zapewni sprytne przechowywanie małych przedmiotów. Przykładem są akcesoria krawieckie – wykorzystywane w wielu domach raz na kilka miesięcy, ale jednak potrzebne.
- Pojemniki i pojemniczki – wolne przestrzenie na blatach i meblach wykorzystuj do tego, by budować na nich własne sposoby na przechowywanie. Sprawdzi się to przede wszystkim w małym mieszkaniu, kiedy każdy centymetr przestrzeni wykorzystasz na to, by zapanował ład.
- Szafki, w których poskładasz worki próżniowe. Nie muszą być specjalnie dostępne, mogą to być najwyższe półki, do których masz ograniczony dostęp. Nie zapominaj o nich. Wykorzystanie takiej przestrzeni i umieszczenie w niej worków próżniowych z typowo letnią odzieżą, to nie tylko jej sprytne przechowywanie. Nie ma wówczas konieczności przebijania się przez stertę kompletnie nieadekwatnych do pogody ubrań. Jeśli jest lato, składaj tam ubrania zimowe. Worki próżniowe ochronią odzież i pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca.
Przedpokój – jak przechowywać buty i ubrania?
Niepoukładane buty potrafią zdominować całą przestrzeń przedpokoju. Aby tego uniknąć, warto abyś je systematycznie segregował. Te używane na codzienne powinny znaleźć się w przedpokoju lub wiatrołapie, z kolei te, które nosisz bardziej okazjonalnie, swoje stałe miejsce powinny mieć w garderobie, przechowywane w pudełkach – pamiętaj o wkładaniu do nich prawideł.
W holu zamontuj też wieszaki i otwarte półki na mokre kurtki, płaszcze i buty. Trzymanie ich w zamkniętych, niewentylowanych meblach może skończyć się nienajlepiej. Dlatego w tym pomieszczeniu w domu powinna znaleźć się szafka z przegródkami lub specjalna szafka do przechowywania butów. Mebel powinien mieć półki z przegródkami umożliwiające łatwe dotarcie do każdej pary lub uchylne drzwiczki. W okresie jesienno-zimowy chaos wprowadzają też porozrzucane czapki, szaliki i rękawiczki. Z myślą o nich warto ustawić w holu komodę z szufladami.
Kuchnia – jak utrzymać porządek?
Nie ważne, czy kuchnia jest mała, czy duża. To pomieszczenie, w którym niezależnie od gabarytów i tak najbardziej liczy się przestrzeń, w której powinien panować ład i porządek.
W odpowiednio przechowywaniu rzeczy w kuchni na pewno pomocna będzie nowoczesna wysoka zabudowa. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz dodatkowe centymetry szafek i szuflad, w których schowasz kuchenne przyrządy, ścierki i produkty spożywcze. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również wyspa kuchenna. Możesz na niej przygotowywać posiłki oraz możesz przechowywać wszystkiego, co niezbędne w kuchni.
Oryginalnym pomysłem jest również przechowywanie naczyń na specjalnych wieszakach. To równie wygodna alternatywa dla półek i szuflad. Podążając za modnym obecnie stylem industrialnym, wiszące przybory kuchenne mogą być modną ozdobą w twojej kuchni.
A jak najlepiej przechowywać zapasy w kuchni? Przede wszystkim powinny one być dobrze widoczne i umieszczone na przeznaczonych tylko na nie, łatwo dostępnych półkach. Produkty takie jak np. mąki, makarony, kasze, przyprawy – ułóż pod blatami w głębokich szufladach lub wysuwanych koszach. Świetnym i bardzo praktycznym pomysłem w kuchni są również szafki – spiżarnie.
Łazienka – jak praktycznie ułożyć w niej rzeczy?
Łazienka to nie tylko miejsce relaksu, coraz częściej wykorzystujemy to pomieszczenie również do przechowywania: kosmetyków, środków czystości, wiadra z mopem czy ręczników.
Problem trzymania rzeczy w łazience rozwiążesz odpowiednio zaplanowanymi szafkami. I tak np. w wiszącej szafce lub pawlaczu nad drzwiami możesz przechowywać zapas papieru toaletowego i proszek do prania, natomiast szafka pod zlewem to doskonałe miejsce na mniejsze środki czystości. Kupując szafkę do łazienki, pamiętaj, że nie powinna ona być głębsza niż 40 cm – do nisko położonych głębokich półek sięga się bardzo trudno.
Obok lustra powinien znaleźć się również regał, w którym będziesz trzymał poukładane kosmetyki. Najlepiej ustaw je w koszyczkach, które pomogą uniknąć bałaganu oraz zapas ręczników.
Dodatkowe miejsce w sypialni – jak je wygospodarować?
Brakuje Ci miejsca na pościel, dodatkowe koce czy poduszki? Znajdziesz je… pod łóżkiem. To miejsce często zapomniane i rzadko użytkowane. Można tam ustawić praktyczne i estetyczne kosze, w którym znajdzie się miejsce np. na letnie ubranie, rzadko używane pary butów czy dodatkową kołdrę. Możesz też pomyśleć o wymianie łóżka, na takie z wbudowanymi już dużymi szufladami, które łatwo się wysuwają.
Garderoba w porządku – jak przechowywać ubrania?
Warto także sypialnię połączyć z garderobą. Dostatecznie duża szafa z odpowiednimi elementami – wieszaki, półki, część przeznaczona na buty – pomoże utrzymać nieskazitelny porządek. Aby wszystko znajdowało się w odpowiednich miejscach, przydadzą się plastikowe pojemniki i kufry do przechowywania.
W szafie unikaj układania wysokich stosów ubrań. Utrudniają one wyjmowanie rzeczy, które leżą na samym spodzie. Na składane bluzy, koszulki i swetry potrzebujesz półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Te większe będą natomiast idealne do przechowywania ręczników lub pościeli.
Ubrania, które trzymasz na wieszakach powinny być zawieszone w odległości minimum 3 cm od siebie. Zapewni to wygodne wkładanie i wyciąganie odzieży oraz zapobiegnie jej gnieceniu. Na drążku o długości 100 cm powinieneś zmieścić ok. 15 sztuk odzieży. W przypadku płaszczy i marynarek, na takim drążku zawieś nie więcej niż 9 sztuk.
Z kolei ściereczki, ręczniki czy drobną odzież przechowuj w pojemnikach, szufladach lub koszach. Z kolei bieliznę i krawaty trzymaj w szufladach nie głębszych niż 12 cm.
A jakie są Twoje sposoby na układanie rzeczy w domu i utrzymywanie w nim porządku?