Przejdź do sklepu brw.pl

Jak samodzielnie powiesić żyrandol?

Czytaj
12.01.2021

Jak samodzielnie powiesić żyrandol?

Kupiłeś nowe oświetlenie do mieszkania? Nie musisz czekać z jego podwieszeniem oraz podłączeniem na fachowca. Z powodzeniem możesz zająć się tym we własnym zakresie. Jak zamontować lampę sufitową lub żyrandol, by instalacja była bezpieczna i estetyczna?

jak powiesić żyrandol

Samodzielny montaż żyrandola w przekonaniu wielu osób jest czynnością wymagającą fachowych umiejętności. W rzeczywistości nie jest to aż takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy, smykałki technicznej oraz odpowiedniego sprzętu.

Będziesz potrzebować:

  • drabinki,
  • próbnika napięcia/miernika,
  • śrubokrętu,
  • ołówka,
  • wiertarki,
  • taśmy izolacyjnej,
  • kombinerek
  • kleszczy lub chociażby nożyka do zdjęcia izolacji z przewodów.

Zanim przystąpisz do działania, zapoznaj się z instrukcją dołączoną do lampy i sprawdź, czy wraz z nią do kompletu zostały dołączone wszystkie elementy potrzebne do jej montażu, takie jak kostka czy kołki rozporowe. Jeśli tak nie jest, trzeba będzie dokupić je osobno.

I ostatnia ważna rzecz – są oprawy montowane na haku, są przykręcane na kołkach. Zanim zabierzesz się do pracy, zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu instalacji zakupionego oświetlenia.

Montaż żyrandola – na co uważać i czego unikać?

Śmiało możesz spróbować podpiąć żyrandol samodzielnie. Nie musisz mieć do tego biegłej znajomości instalacji elektrycznej, jednak jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, zanim zabierzesz się do pracy.

  • Po pierwsze odcięcie dopływu prądu. W przeciwnym razie montaż lampy może być niebezpieczny.
  • Zwróć uwagę na ciężar żyrandola. Czasem wymaga on drugiej osoby, która pomoże w przytrzymaniu lampy i zapewni większe bezpieczeństwo całej operacji. Jest to ważne również wtedy, gdy decydujesz się na montaż lampy w suficie podwieszanym.
  • Zabezpiecz teren, na którym pracujesz. Chodzi głównie o obecność dzieci, czy domowych zwierząt. W momencie montażu lampy lepiej jest, gdy nikt nie przechadza się w pobliżu.

Jak zamontować lampę w warunkach pełnego bezpieczeństwa?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem jest odcięcie przepływu prądu do przewodów przeznaczonych do podłączenia oprawy świetlnej. W tym celu musisz przestawić dźwignię wyłącznika na tablicy bezpiecznikowej. W starszych instalacjach czynność ta będzie sprowadzała się do wykręcenia bezpiecznika.

Warto również do każdego z przewodów przystawić próbnik. W sytuacji, gdy przewody nie znajdują się pod napięciem, próbnik nie powinien zareagować. Dla pewności możesz wyłączyć wszystkie obwody elektryczne.

Jak zamontować lampę, aby jej zawieszenie było stabilne?

Po zadbaniu o bezpieczeństwo całego procesu możesz przystąpić do wyznaczenia miejsca montażu lampy. Dobrze jest nakreślić punkt nawiertu ołówkiem, żeby nie działać po omacku.

Nie dysponujesz własną wiertarką i zastanawiasz się, jak zamontować żyrandol bez wiercenia? Czy to w ogóle jest możliwe? Na rynku dostępne są śruby i masy samoprzylepne oraz taśmy montażowe. Warto jednak pamiętać, że dobry kołek rozporowy i śruba to zdecydowanie bardziej niezawodny zestaw.

Nie bierz zatem pod uwagę metod tymczasowych. Zwłaszcza gdy oprawa świetlna ma większe rozmiary. Rozważ możliwość nabycia wiertarki, a jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę – pożycz ją od znajomego na czas instalacji. Wyjątek stanowi montaż bardzo lekkiej lampy w suficie podwieszanym. Wówczas dobrej jakości taśmy montażowe mogą zdać egzamin.

plafon eye super black

PLAFON EYE SUPER BLACK

Jak zamontować żyrandol?

Żyrandole, jak również lampy wiszące wyposażone w kilka źródeł światła o konstrukcji podobnej do żyrandoli często instalowane są na haku. Biorąc pod uwagę ich kształt i masę, hak gwarantuje im solidne umocowanie. Zastosowana w takich oprawach podsufitka często ma kształt stożka lub półkuli. Jest ona w stanie ukryć zarówno hak, jak i przewody. Wysoka estetyka montażu żyrandola ma równie duże znaczenie, co jego stabilność.

lampa wisząca Garu

LAMPA WISZĄCA GARU

Miejsce wiercenia otworu powinno znajdować się możliwie jak najbliżej przewodów. Staraj się oszacować ich przebieg w suficie. Pamiętaj, że kable biegną w kierunku ściany, na której znajduje się włącznik światła. Nie wierć po tej stronie, by nie uszkodzić instalacji elektrycznej.

Jak zamontować żyrandol o sporych rozmiarach, aby mieć pewność, że hak utrzyma jego ciężar? Sedno sprawy tkwi w trafnym wyborze kołka. Przy lżejszych lampach kołek o średnicy 4-5 mm powinien wystarczyć. W przypadku masywnego żyrandola lepiej wybrać model o średnicy 8 mm. Tym samym pamiętaj o tym, by zorganizować odpowiednie wiertła do rozmiaru kołków, których będziesz używać. Istnieją również inne rodzaje kołków, które pomagają utrzymać nieco wyższy ciężar żyrandola: kołek typu ślimak, czy też kołek typu parasolka. Użyj ich, jeśli zależy Ci na tym, by ciężki żyrandol był przymocowany stabilnie.

żyrandol valio

ŻYRANDOL VALIO

żyrandol valencja

ŻYRANDOL VALENCJA

Dobór kołka do materiału, z którego wykonany jest sufit, stanowi niezwykle istotną kwestię. Inny będzie potrzebny do sufitu gipsowego, a jeszcze inny do betonowego. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, zawsze możesz zasięgnąć porady u sprzedawcy.

Do wywierconego otworu wsadź kołek rozporowy, a następnie hak. Zacznij wkręcać go dłonią, a gdy zaczniesz wyczuwać opór, dokończ czynność kombinerkami. Gdy upewnisz się, że jest mocno osadzony w kołku, zamontuj żyrandol na nim i zabierz się za łączenie przewodów.

Podłączenie przewodów do żyrandola

Usuń z końcówki każdego z nich izolację, tak by nieosłonięty drut miał długość ok. 1 cm. Musisz wiedzieć, że jeśli przewody są zbyt długie do wybranego przez Ciebie typu lampy, możesz je skrócić.

Zanim wsuniesz przewody do kostki, musisz je zidentyfikować. Na ogół przewód zerowy zwany inaczej neutralnym ma kolor niebieski. Fazowe są czerwone, brązowe lub czarne. Występuje również przewód uziemiający w kolorze żółto-zielonym. Jeśli nie masz pewności, podłącz na nowo zasilanie i sprawdź je miernikiem.

Przewody trzeba łączyć kolorami tj. czarny z czarnym, niebieski z niebieskim itd. Na kostce powinny znajdować się oznaczenia dotyczące ich rozmieszczenia. Takie informacje powinna zawierać także instrukcja dołączona do lampy.

Po podłączeniu przewodów należy schować je pod osłonką, wkręcić żarówkę, a następnie przywrócić zasilanie, by sprawdzić prawidłowość montażu żyrandola. Gdy wszystko działa, jak należy, ponownie odetnij zasilanie i zabezpiecz przewody taśmą izolacyjną.

Jak zamontować lampę typu pająk?

Bardzo modne ostatnio są oprawy, w których źródło światła stanowią nieosłonięte żarówki umocowane na długich przewodach. O pomoc przy takiej instalacji poproś jedną, a najlepiej dwie osoby. W ten sposób uda się wam przymierzyć ramiona do sufitu, a co za tym idzie – ustalić punkty ich umocowania. Możesz wykorzystać do tego niewielkie haczyki lub specjalne zaczepy sprzedawane wraz z lampą. O ile właściwy przewód elektryczny wraz z głównym zamocowaniem żyrandola powinien być przykręcony, o tyle poszczególne lampki na osobnych przewodach możesz również przykleić. To dobre, lekkie rozwiązanie na sufit podwieszany.

lampa wisząca Galaxy

LAMPA WISZĄCA GALAXY

Jak zamontować lampę sufitową, która nie nadaje się do powieszenia na haku?

Wiele współcześnie produkowanych lamp ma konstrukcję wykluczającą montaż na haku. Aby zapewnić im dobre przyleganie do sufitu – przykręca się je śrubami. O jakich oprawach jest mowa? Są to lampy wiszące wyposażone w kilka kloszy umocowanych do płaskiej – okrągłej lub podłużnej podsufitki. Taka oprawa będzie wymagała nawiercenia kilku otworów.

lampa wisząca Ciara

LAMPA WISZĄCA CIARA

lampa wisząca Townshend

LAMPA WISZĄCA TOWNSHEND

Jak zamontować lampę sufitową z wykorzystaniem kołków rozporowych i śrub? Schemat postępowania jest bardzo podobny. Najważniejszą kwestię stanowi dobór właściwego kołka i pasującej do niego śruby. Zbyt krótka nie będzie wystarczająco rozpierać kołka. Natomiast zbyt długa będzie wystawać poza niego. Kupując je w zestawie, zaoszczędzisz sobie takich problemów.

W przypadku montażu z wykorzystaniem kilku śrub musisz zachować dużą precyzję przy oznaczaniu miejsc, w których będziesz wiercić otwory. W ten sposób unikniesz poprawek.

Do samodzielnego montażu oświetlenia w większości przypadków nie trzeba umiejętności elektryka. Wystarczy odrobina sprytu i dobre przygotowanie. Pomocna może być również umiejętność czytania instrukcji. W niej zawarte są wszelkie cenne wskazówki dotyczącej instalacji tej konkretnej oprawy.

Wszystkim złotym rączkom polecamy też poradnik: „Jak zawiesić obraz?„.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0