Jak spać na poduszce ortopedycznej?
CzytajJak spać na poduszce ortopedycznej?
Bóle głowy, kręgosłupa, problemy ze snem – to dolegliwości, na które skarży się wiele osób tuż po przebudzeniu – a więc, w momencie, gdy powinny być najbardziej zrelaksowane i wypoczęte. W jaki sposób zaradzić tym niedogodnościom i zwiększyć komfort snu? Odpowiedzią są poduszki ortopedyczne.
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jakie poduszki ortopedyczne są dostępne na rynku,
- jaką poduszkę ortopedyczną wybrać, gdy doskwiera Ci konkretny ból,
- jaka poduszka ortopedyczna zapewni Ci zdrowy sen.
Spis treści:
- Poduszki ortopedyczne – dlaczego warto w nie zainwestować?
- Jak poduszki ortopedyczne wpływają na zdrowy, wartościowy sen?
- Jak spać na poduszce ortopedycznej w różnych pozycjach?
- Przyzwyczaj ciało do profilu poduszki specjalistycznej
- Właściwie dobrana poduszka ortopedyczna – o czym pamiętać?
- Ważna sprawa: dostosowanie materiału zagłówka
- Ergonomiczne, odleżynowe…i inne rodzaje, czyli jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?
- Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej – podsumowanie
Poduszki ortopedyczne – dlaczego warto w nie zainwestować?
Wielu osobom wydaje się, że poduszki ortopedyczne to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia i problemy z kręgosłupem. Oczywiście jest to prawda, ale nie do końca. Akcesoria te sprawdzą się właściwie u każdego, kto pragnie zwiększyć jakość oraz komfort wypoczynku.
- Poduszki ortopedyczne gwarantują nieco inne ułożenie szyi i głowy podczas snu. Stanowią przy tym dobre podparcie poszczególnych ścięgien i mięśni, a dobry sposób podparcia karku ma ogromny wpływ na to, czy powstają w jego okolicach dolegliwości bólowe.
- Ułożenie głowy na dobrze dobranej poduszce ortopedycznej, po wstępnym okresie adaptacji, jest dla człowieka dużo wygodniejsze. Dzięki temu śpisz wygodniej, sen jest bardziej efektywny i pozwala Ci bardziej wypocząć. To z kolei ma wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie.
- Spanie na boku zmniejsza nacisk na tętnicę szyjną. Z kolei spanie na plecach zmniejsza nacisk na kanały nerwowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Poduszka profilowana jest w taki sposób, by wspierać naturalną skłonność do spania właśnie w tych pozycjach.
- Poduszki ortopedyczne można stosować również profilaktycznie, by odciążać kręgosłup szyjny i zapobiegać dolegliwościom bólowym. Mogą się zatem przydać nawet wtedy, gdy dobrze się czujesz i Twój kręgosłup szyjny nie wymaga jeszcze interwencji medycznych.
- Zanim zdecydujesz się na poduszkę ortopedyczną dowiedz się z naszego artykułu, jak na niej prawidłowo spać. Wyprofilowana poduszka musi być dobrze dobrana i dobrze użytkowana. Tylko wtedy jest w stanie spełnić swoją funkcję w ochronie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Jak poduszki ortopedyczne wpływają na zdrowy, wartościowy sen?
Przede wszystkim – pozwalając na przybranie naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego – poduszki ortopedyczne znacznie odciążają krążki międzykręgowe. To umożliwia relaks mięśni oraz więzadeł. Co więcej, specjalne wersje poduszek potrafią złagodzić refluks żołądkowy, a także pokonać problemy z chrapaniem. Aby jednak spełniały dobrze swoją, rolę, niezwykle istotne jest, by dobrać je do swojej anatomii oraz umiejętnie je użytkować. W przeciwnym wypadku mogą przynieść znacznie więcej szkód niż korzyści.
Wyprofilowana PODUSZKA VISCO COMFORT zauważalnie podniesie jakość Twojego wypoczynku.
Jak spać na poduszce ortopedycznej w różnych pozycjach?
Jak spać na poduszce ortopedycznej? Spanie na poduszce ortopedycznej jest niezwykle proste i przyjemne. Jeśli masz z nią jednak do czynienia po raz pierwszy, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które znacznie ułatwią Ci właściwe użytkowanie tego akcesorium. Najważniejsza z nich to prawidłowe ułożenie poduszki ortopedycznej. Jak powinno ono wyglądać? Przede wszystkim pamiętaj, że poduszka ma stanowić podparcie dla Twojego kręgosłupa szyjnego, nie zaś głowy. Stąd więc jej właściwe ułożenie zależy od pozycji, jaką najczęściej przybierasz podczas wypoczynku.
Jeśli wolisz spać na plecach, pod głową umieść bok poduszki z niższą wysokością. Jeśli jednak zasypiasz na boku, lepiej będzie, gdy ułożysz ją odwrotnie – a więc stroną o większej wysokości w kierunku ciała. Dzięki temu rolka zajmie wolną przestrzeń pomiędzy głową a szyją, co pozwoli Ci maksymalnie rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie – optymalnie wykorzystać sen. Możesz spać na poduszce ortopedycznej w obu tych pozycjach, a z czasem nauczysz się płynnie zmieniać jej położenie, dzięki czemu sen będzie jeszcze bardziej efektywny.
Przyzwyczaj ciało do profilu poduszki specjalistycznej
Czasami zdarza się, że mimo zakupu poduszki ortopedycznej oraz właściwego ułożenia jej na łóżku, problemy z kręgosłupem wciąż nie ustępują. Wręcz przeciwnie – wciąż odczuwalne są bóle karku lub szyi. Skąd ta niedogodność? Otóż sytuacja ta może wystąpić w początkowym okresie użytkowania nowego akcesorium, gdy nie przyzwyczaisz swojego organizmu do zmienionych warunków.
Na zwykłej, puchowej poduszce, podczas snu przybieramy takie ułożenie ciała, jakie najbardziej nam odpowiada. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku poduszki ortopedycznej. Ta zmusza bowiem organizm do przyjęcia zdrowej, poprawnej pozycji. Z tego też względu, jego reakcją może być dyskomfort oraz lekkie bóle mięśni szyi czy kręgosłupa.
Jak spać na poduszce ortopedycznej w takiej sytuacji? Jeśli zauważysz w swoim przypadku powyższe objawy – nie obawiaj się. W ciągu maksymalnie 14 dni Twój organizm przyzwyczai się do nowej poduszki. Ty zaś odczujesz zauważalnie wyższy komfort wypoczynku.
Właściwie dobrana poduszka ortopedyczna – o czym pamiętać?
Jeśli prawidłowo ułożyłeś poduszkę i odczekałeś kilkanaście dni, a bóle szyi i kręgosłupa wciąż nie ustępują – problem może tkwić gdzie indziej. Otóż w takiej sytuacji, jego źródeł należy upatrywać w niewłaściwym doborze poduszki ortopedycznej. Jak spać prawidłowo na zagłówku medycznym? Przede wszystkim – zaczynając od wyboru jego odpowiedniego modelu.
Zakup poduszek ortopedycznych nie jest tak prostą sprawą. W przeciwieństwie do standardowych odpowiedników, nie są one uniwersalne. To oznacza, że nie każdy rodzaj sprawdzi się u każdej osoby. Wręcz przeciwnie – poduszkę ortopedyczną należy ściśle dopasować do anatomii użytkownika. Najważniejszym kryterium doboru jest jej wysokość.
Przyjmuje się, iż osoby o drobnej budowie ciała powinny wybrać niższą poduszkę, o wysokości ok. 10–12 cm. U osób o większej posturze i masie, lepiej z kolei sprawdzi się model wynoszący 12-14 cm.
Ważna sprawa: dostosowanie materiału zagłówka
Odpowiednio dobrana wysokość zagłówka medycznego to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz znaleźć kompleksową odpowiedź na to, jak spać na poduszce ortopedycznej, zwróć również uwagę na materiał jej wykonania.
Co do zasady istnieją dwa najczęściej spotykane rodzaje tworzywa, wypełniającego poduszkę medyczną:
- pianka poliuretanowa sprężysta
- visco elastic, pianka czyli termoplastyczna.
Oba materiały stanowią optymalne podparcie dla szyi oraz głowy, a przy tym likwidują napięcie i zmęczenie ramion. Oba także cechują się wytrzymałością oraz dużą odpornością na odkształcenia.
PODUSZKA SPECJALISTYCZNA FINEZJA LUX
Niewątpliwą przewagą pianki termoplastycznej jest fakt, iż pod wpływem temperatury zapamiętuje ona kształt odciśniętej głowy. Dzięki temu wywiera mniejsza ucisk na ciało i – co najważniejsze – nie zaburza krążenia krwi. Stąd więc jeśli cierpisz na napięcie czy ból w okolicach barków i szyi – poduszka medyczna wykonana z tego rodzaju pianki pozwoli Ci skutecznie zminimalizować owe przykre dolegliwości.
Ergonomiczne, odleżynowe…i inne rodzaje, czyli jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?
Wiesz już, jak spać na poduszce ortopedycznej oraz czym kierować się przy jej zakupie, aby jak najtrafniej dopasować ją do swojej anatomii. Należy jednak nadmienić, że zagłówki medyczne do spania nie są jedynym rodzajem poduszek ortopedycznych. Poza nimi można znaleźć także te przeznaczone do siedzenia, podróży, ćwiczeń i wielu innych aktywności.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie oraz kształt, jaki przybierają poszczególne poduszki, można wskazać ich następujące rodzaje:
- profilowane – dostosowane do konkretnej części ciała,
- ergonomiczne – posiadające dwa, różnej wielkości wybrzuszone do góry profile,
- odleżynowe – pomagające walczyć z odleżynami,
- rehabilitacyjne – ułatwiające przywrócenie sprawności uszkodzonych części ciała,
- zdrowotne – uniwersalne w walce z chorobami kręgosłupa, sztywnieniem barku, czy nawet chrapaniem.
Jak widać powyżej, wybór poduszek ortopedycznych jest niezwykle szeroki. Podobnie obszerny jest również katalog oferowanych przez nie korzyści, nie tylko zwiększających jakość wypoczynku, ale i posiadających istotne korzyści zdrowotne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zapewnić sobie zdrowy i wartościowy wypoczynek – odpowiedzią może być poduszka ortopedyczna. Jak spać, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?
Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad pomoże Ci uniknąć wielu niedogodności oraz sprawi, że będziesz wstawał z łóżka zauważalnie bardziej zadowolony i wypoczęty.
Zapraszamy Cię do zapoznania się z nasza ofertą tanich poduszek specjalistycznych, które zamówisz bez wychodzenia z domu na stronie brw.pl. Wystarczy kliknąć w link powyżej.
A jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zdrowo spać, przeczytaj nasz poradnik. .
Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej – podsumowanie
Poduszki ortopedyczne mają wiele zalet. Poduszka ortopedyczna – zawroty głowy mogą dzięki niej ustąpić, a komfort snu zostanie poprawiony. Ból szyi i ból pleców odejdzie w zapomnienie z poduszką ortopedyczną. Zaopatrz się w odpowiednią poduszkę, by pożegnać się z bólem głowy, a Twój kręgosłup szyjny wreszcie odpocznie. W przypadku spania na brzuchu kształt poduszki i odpowiednie ułożenie samej głowy mają duże znaczenie. Dlatego odpowiednio dobrana poduszka do Twoich indywidualnych potrzeb może rozwiązać problemy zdrowotne. To ważne, by w czasie snu organizm maksymalnie się regenerował, dlatego poduszka do spania i jej odpowiedni kształt to kluczowy element dla osób śpiących na plecach. Już wiesz jak doskonałym zakupem jest poduszka ortopedyczna – efekty czuć i widać gołym okiem!