Jak ułatwić sobie pranie? Sposoby i gadżety, które warto znać i mieć
CzytajJak ułatwić sobie pranie? Sposoby i gadżety, które warto znać i mieć
Pranie to nie tylko umieszczenie ubrań w pralce, nasypanie proszku i wybranie odpowiedniego programu. To konieczność, przed którą nie ma ucieczki. Dlatego warto podejść do tej czynności z głową, mieć dobrze zaplanowaną strategię oraz odpowiednich „pomocników”. Siatki do prania, pojemniki na proszki do prania, dozowniki do proszku… to tylko kilka rzeczy, które ułatwią i uprzyjemnią nam tę żmudną czynność. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby oraz akcesoria, które ułatwią codzienne pranie! Serdecznie zapraszamy do lektury naszego wpisu blogowego!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wybrać kosz do segregacji prania,
- jakie pojemniki na bieliznę sprawdzą się w niewielkiej łazience,
- w jaki sposób zabrać się za sortowanie prania.
Spis treści:
- Segregacja prania – wprowadzenie
- Odpowiedni plan i organizacja
- Jak sortować pranie?
- Zorganizuj przestrzeń, czyli sprytne akcesoria do prania
- Ważny jest umiar
- Czysta pralka to podstawa!
- Sprawdzone triki ułatwiające pranie
- Przydatne gadżety i akcesoria do prania
- Kosz do segregacji prania z wytrzymałych materiałów – podsumowanie
Segregacja prania – wprowadzenie
Pranie to jeden z tych domowych obowiązków, których nie da się uniknąć. O ile obędziesz się bez umytych okien czy wypastowanej podłogi, o tyle od brudnych ubrań wymigać się nie da. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym cały proces okaże się mniej uciążliwy. Poniżej znajdziesz garść sprytnych wskazówek, dzięki którym szybciej uporasz się z górą prania.
Odpowiedni plan i organizacja
Dzięki codziennym nawykom robienie prania nie będzie zajmowało Ci połowy wolnego dnia czy czasem nawet całego weekendu. Wystarczy, że po zdjęciu z siebie ubrań, które uznasz za brudne, od razu odwrócisz je na lewą stronę, opróżnisz kieszenie i odpowiednio je posortujesz (oddzielnie białe, oddzielnie kolorowe etc.). Dzięki tym prozaicznym czynnością oszczędzisz sobie dużo czasu bezpośrednio przed praniem, bo ubrania będą już gotowe do umieszczenia w pralne.
Dlatego warto zainwestować w odpowiednie kosze do segregowania prania lub zakupić taki z dedykowanymi przegródkami. W ten sposób przynajmniej wstępna selekcja kolorystyczna będzie z głowy – jeden pojemnik przeznacz na ubrania jasne, drugi na ciemne, trzeci na kolorowe.
Jak sortować pranie?
Brak odpowiedniego sortowania, jest jak brak jakiejkolwiek organizacji. Zanim umieścisz brudne ubrania w bębnie pralki, powinieneś przejść przez kolejne etapy segregacji.
- Sprawdź metki na ubraniu
Metki to skarbnica wiedzy! Odpowiednia interpretacja oznaczeń, pozwala dobrać właściwy program piorący i uniknąć sytuacji, gdy ulubiony sweter po wyjęciu z pralki zmniejszy się lub rozciągnie.
- Sortuj według kolorów
Podstawowy podział to oczywiście ten na rzeczy białe, czarne i kolorowe. W bardziej zaawansowanej segregacji można rozróżnić jeszcze odcienie jasne (beż, kremowy, pastelowy), mocno zimne (niebieski, fiolet, zielony) oraz mocno ciepłe (czerwony, żółty, pomarańczowy).
- Posortuj brudne ubrania według stopnia zabrudzenia
Ubrania bardziej zabrudzone będą wymagały innego programu i temperatury prania. Ponadto, pierz tylko te rzeczy, które naprawdę są brudne. Jak często zdarza Ci się podrzucić do prania ubranie, w którym byłeś zaledwie chwilę? I tak np. dżinsy czy swetry nie muszą być prane po jednym założeniu. Pamiętaj, że częste pranie sprawia, że ubrania szybciej się niszczą.
- Zawsze pierz oddzielnie
Ubrania niemowlęce trzeba prać w innych środkach niż pozostałe rzeczy oraz dwukrotnie je płukać. Oddzielnie czyścimy również koce, narzuty, ręczniki oraz pościel. Chcesz wiedzieć więcej? Może zainteresuje Cię artykuł o tym, jak prać koce i narzuty?
Pamiętaj również, aby nie mieszać ze sobą ubrań delikatnych oraz tych z grubych tkanin z guzikami i zamkami. Może to prowadzić do kiepskiego rezultatu, gdzie te pierwsze ucierpią lub mocno się pogniotą.
Na efekt końcowy będą miały wpływ również takie szczegóły jak opróżnienie kieszeni, zasunięcie zamków błyskawicznych, a także równoczesne pranie ubrań dużych i małych (wzmocni to jakość prania). Istotna, o ile nie najważniejsza, jest również sama pralka: sprawdzona, z dużym bębnem i z wieloma programami zapewni komfort tak singlom, jak i każdej rodzinie.
Zorganizuj przestrzeń, czyli sprytne akcesoria do prania
Bardzo ważna jest także organizacja przestrzeni, w której przechowujesz pranie i pierzesz. Dlatego oprócz kosza do segregowania brudnych ubrań przyda się także miejsce, gdzie będziesz mógł odkładać brudną pościel i ręczniki.
Zadbaj również o to, aby zawsze mieć pod ręką detergenty umieszczone w wygodnym i pojemniku na proszek do prania, dozownik proszku oraz miskę, w której przeniesiesz mokre pranie na suszarkę.
Jeżeli pierzesz rzeczy delikatne, np. bieliznę, rajstopy lub skarpetki, skorzystaj z pomocy specjalnych woreczków lub siateczek do prania (jeśli nie masz takiego “profesjonalnego”, możesz śmiało użyć poszewki na małą poduszeczkę – sprawdzi się tak samo dobrze!). Nie dosyć, że zabezpieczają materiał przed zaciąganiem, to również pilnują, aby skarpetki w czasie prania pozostały razem. Dużą oszczędnością czasu będzie zawieszenie takich woreczków obok kosza na pranie i umieszczanie w nich np. brudnych skarpetek zaraz po ich zdjęciu.
Ważny jest umiar
Znasz to powiedzenie „co za dużo, to nie zdrowo”? Ta zasada dotyczy również środków czystości. Jeśli chcesz, by Twoje pranie było naprawdę czyste i świeże, nie ulegaj pokusie użycia nieco większej dawki detergentu, niż ta zalecana.
Zbyt duża ilość proszku czy płynu do prania może spowodować, że nie zostanie on dobrze wypłukany z Twoich ubrań, a w rezultacie będzie sztywne i niemiłe w dotyku, a źle wypłukany, sportowy materiał może stracić swoje właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo ślady proszku mogą być widoczne na materiale, więc po prostu zapewnisz sobie następne pranie.
W najgorszym przypadku może dojść do podrażnień skóry i – uwaga – niedoprania materiału. Jak to możliwe? Proszek zwiąże brud, jednak ten pozostanie na Twoich ubraniach razem z niewypłukanym detergentem. Rozwiązaniem będzie odpowiedni dozownik do proszku, który pomoże Ci w dokładnym odmierzeniu ilości środka.
Zawsze, zaraz po zakończeniu prania, wyciągnij pranie z pralki. Unikniesz w ten sposób pojawienia się zapachu stęchlizny, ponadto wilgotne tkaniny skłębione długo w bębnie pralki gorzej się prasują.
Umiar jest również ważny podczas ładowania pralki. Nie pierz wszystkiego na raz! Kiedy bęben jest przeładowany, a ubrania zbyt ściśnięte trudniej usunąć wszystkie plamy, nie wspominając już o skutecznym wypłukaniu środków czyszczących z tkanin. Optymalny załadunek pralki to 70 – 75% pojemności bębna.
Czysta pralka to podstawa!
Każda pralka wymaga regularnego czyszczenia. Wilgoć, osad z płynów i proszków oraz zabrudzenia z ubrań, to warunki idealne do rozwoju pleśni. Jeżeli zdarzyło Ci się podczas wyjmowania prania z bębna, poczuć nieprzyjemny zapach, od razu zabierz się za wyczyszczenie pralki.
Nastaw program czyszczący lub po prostu pranie z pustym bębnem, bez użycia środków czyszczących. Wybierz opcję z wysoką temperaturą. Przy następnym „pustym praniu” możesz użyć specjalnego płynu do czyszczenia pralki lub postawić na domowe sposoby – ocet i sodę oczyszczoną. Nie zapominaj również, że czyszczenia wymagają szuflada na środki czyszczące, drzwiczki oraz filtry.
Sprawdzone triki ułatwiające pranie
Odpowiednia organizacja i pomocne gadżety usprawnią proces prania i oszczędzą Twój czas, warto też czasem sięgnąć do popularnych lifehack’ów.
Gdy pierzesz kołdrę, poduszkę, śpiwór lub kurtkę puchową, koniecznie wrzuć do pralki piłeczkę tenisową, a najlepiej dwie. Dzięki nim struktura materiału nie ulegnie zbryleniu. Umieszczając w bębnie kulkę z foli aluminiowej, zapobiegniesz elektryzowaniu się ubrań.
Dzięki dodaniu do detergentu odrobiny proszku do prania, tanim sposobem sprawisz, że białe tkaniny w tym obrus i firanki będą wyglądały świeżo, nawet przy temperaturze prania 40 st. Taka mieszanina sprawia, że Twoje pranie będzie dokładnie oczyszczone z różnego rodzaju plam i zacieków. Podobnie zadziała soda oczyszczona.
Zawsze pamiętaj o zasadzie, że wkładając do pralki rozpinane ubrania, suwaki mają być zasunięte, a guziki – rozpięte.
Przydatne gadżety i akcesoria do prania
Różne gadżety potrafią znacząco ułatwić życie. I tak, jeżeli organizujesz swój kącik do prania w łazience lub pralni domowej, warto zawsze warto mieć w zanadrzu:
- chusteczki wyłapujące kolor,
- odbarwiacz do tkanin,
- siateczki do prania bielizny, delikatnych ubrań oraz butów,
- klipsy do parowania skarpet,
- kulki wyłapujące sierść, włosy, kłaczki
- dozownik do proszku oraz pojemnik na proszek do prania,
- kosz do segregowania prania.
Kosz do segregacji prania z wytrzymałych materiałów – podsumowanie
Co przyda się do segregacji prania? Kosz z wytrzymałych materiałów, np. posiadający aluminiowy stelaż, to podstawa. Dzięki niemu pranie przed włożeniem do pralki wygodnie posegregujesz. Jeśli posiadasz dwa kosze, to do jednego kosza możesz wrzucić bieliznę, a do drugiego podkoszulki, codzienne ubrania lub pościel. Pozwoli Ci to zachować porządek, jeśli np. kiedy indziej pierzesz codzienne ubrania, a kiedy indziej skarpetki i tym podobne części garderoby (np. ze względu na prywatność). Wybierając kosz, zwróć uwagę, że powinien być lekki, ale wytrzymały. Aluminiowy stelaż doskonale spełnia swą funkcję. Mając dwa kosze w łazience możesz również segregować pranie pod względem kolorów – w jednym trzymać białe rzeczy, a w drugi przeznaczyć na przechowywanie ciemnych ubrań. To praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci z łatwością dobierać program prania w zależności od tego, ile rzeczy w danych barwach uzbiera się w konkretnym koszu. W dzisiejszych czasach kosze na pranie mogą być designerskie, dzięki czemu ich design może zostać dopasowany do stylu, w jakim urządzona została łazienka. Takie modele idealnie wpasowują się w tło i nie rzucają w oczy.
Planujesz metamorfozę łazienki? Kliknij obok i przejdź do artykułu: Dekoracje do łazienki, które dodadzą wnętrzu oryginalnego charakteru