Przejdź do sklepu brw.pl

Jak uporządkować pokój dziecka?

Czytaj
29.08.2019

Jak uporządkować pokój dziecka?

Aranżacja pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie zwykle nie należy do największych, a przecież musisz je podzielić na kilka stref: do spania, relaksu, zabawy oraz nauki. Jak zaprojektować funkcjonalną i łatwą do sprzątania przestrzeń dla dziecka?Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak uporządkować pokój dziecka,
  • jak utrzymać porządek w pokoju dziecka,
  • jakie pojemniki wybrać do przechowywania zabawek.

Pokój dziecka

Porządek w pokoju dziecka – mission (im)possible?

Zastanawiasz się, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, który ma służyć do spania, przyjmowania gości, zabawy, nauki, przechowywania ubrań, a często także do   gimnastycznych akrobacji albo jako jadalnia? Szkoda, że ściany nie są z gumy, a zabawki i książki nie wracają same na swoje miejsce…

Na szczęście w utrzymaniu porządku poradzisz sobie bez magicznych sztuczek i nadprzyrodzonych mocy – wystarczy optymalnie zaplanować poszczególne strefy w pokoju córki lub syna i sięgnąć po praktyczne rozwiązania. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak sprzątać pokój i stworzyć wygodny dziecięcy azyl.

Meble skrzyniowe to Twoi najwięksi sprzymierzeńcy

Funkcjonalne meble to podstawa uporządkowania nie tylko pokoju dziecka, ale i każdego innego wnętrza. Pojemna szafa pomieści wszystkie ubrania dziecka, a komoda może służyć do przechowywania kosmetyków, zabawek, książek czy drobnej elektroniki. Skompletuj meble z tej samej kolekcji, a zyskasz pewność, że są dopasowane stylistycznie, a aranżacja pokoju sprawi wrażenie spójnej i uporządkowanej.

Jak utrzymać porządek w pokoju, który jest wąski i nieustawny (bywa, że to właśnie w takich „urzędują” dzieciaki)? Przy dość ograniczonym metrażu weź pod uwagę szafę narożną i wysoką komodę. Dobrym rozwiązaniem jest również szafa przesuwna, która nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni (poza bryłą mebla) na otwarcie drzwi i może stać np. tuż przy łóżku. Z kolei szafa z otwartymi półkami i szufladami sprawdzi się wówczas, gdy przez brak miejsca musisz zrezygnować z komody. Jeśli chcesz, by pokój „rósł” wraz z dzieckiem, szukaj mebli modułowych lub takich z możliwością rozbudowania o nadstawkę.

Wyeksponuj porządek i ukryj to, czego nie trzeba pokazywać!

Twoje dziecko uwielbia czytać książki i zgromadziło już pokaźną biblioteczkę? A może masz w domu małego pasjonata, który godzinami skleja modele samolotów, lepi figurki z modeliny albo zbiera resoraki?  Wszystkie kolekcje – te małe i duże – pomieści zgrabny regał młodzieżowy.

Otwarte półki zapewniają łatwy dostęp do przedmiotów (np. książek, komiksów czy płyt z grami na PlayStation), a przy okazji pozwalają dziecku pochwalić się swoimi zainteresowaniami. Masz wątpliwości, czy Twoja pociecha zdoła utrzymać swoje zbiory w należytym porządku? Kwestię tego, jak sprzątać pokój na co dzień, rozwiąże regał z szufladami i zamykanymi półkami. Drzwiczki zakryją to, czego nie chcesz pokazywać (np. zeszyty, przybory plastyczne), a przy okazji zapewniają pewną swobodę przy niekoniecznie artystycznym bałaganie.

Choć, rzec jasna, nie jest to najlepsza metoda na robienie porządku, w niektórych sytuacjach szybkie zgarnięcie wszystkiego do szafki i zamknięcie jej może okazać wybawieniem dla „małego bałaganiarza”.

Meble wielofunkcyjne, czyli jak utrzymać porządek w pokoju i wykorzystać całą przestrzeń?

Zasadniczo łóżko służy do spania, puf – do siedzenia, a biurko jest niezastąpione przy odrabianiu lekcji. Jednak na ograniczonej przestrzeni każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie, dlatego meble powinny „robić” coś jeszcze. Warto zdecydować się na takie meble, które oprócz swojej podstawowej funkcji, ułatwiają sprzątanie i przechowywanie przedmiotów codziennego użytku.

Co to właściwie oznacza? Już wyjaśniamy! W tym celu posłużymy się neologizmami – dzieciaki uwielbiają je tworzyć, więc pobawmy się też i my!

  • „Biurkoszafka”

Co robić, gdy jedna szafa nie mieści wszystkiego, a na drugą lub komodę brakuje już miejsca? W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie biurko wyposażone w szuflady i/lub zamykane szafki, do których Twoje dziecko włoży zeszyty i książki. Weź pod uwagę też biurko z nadstawką, dzięki której zagospodarujesz wolny kawałek ściany, nie tracąc miejsca na podłodze.

Biurko Zele
Biurko Zele pomieści wszystkie rzeczy, których dziecko potrzebuje do odrabiania lekcji.
  • „Pufoskrzynia”

Nie samą nauką żyje dziecko, dlatego warto zadbać także o miejsce do siedzenia na wypadek wizyty gromadki przyjaciół. Postaw na młodzieżowe pufy, które zajmują znacznie mniej przestrzeni niż fotele, a przy tym ułatwiają sprzątanie – podczas odkurzania czy mycia podłogi bez problemu Ty lub pociecha przestawicie je na inne miejsce. W małym pokoju podnóżek zastąpi stolik nocny – dziecko może na nim postawić telefon, książkę, a nawet tacę z przekąskami i napojami.

  • „Kufrowszystko”

No dobrze, ale jak utrzymać porządek w pokoju o powierzchni wygodnego salonu? Wbrew pozorom nawet przy sporym metrażu warto ograniczyć liczbę mebli. Im więcej sprzętów, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcać na ścieranie kurzu czy układanie rzeczy na półkach. Poza tym, w zagraconym pokoju mycie podłogi przypomina bieg z przeszkodami. Dlatego zainwestuj w młodzieżowy kufer, który będzie jednocześnie siedziskiem, stolikiem, szafką, a także… dobrym miejscem na szybkie pozbycie się bałaganu.

Aby wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, wybierz dla swojego dziecka łóżko wyposażone w szufladę na pościel lub otwarte przegródki. Gwarantujemy, że z takiego udogodnienia będzie zadowolone również dziecko, które wykorzysta schowek do przechowywania nie tylko kołdry, ale także nieużywanych zabawek czy ubrań, które czekają na nadejście odpowiedniego sezonu.

Jak sprzątać pokój, gdy wszystkiego jest za dużo? Pudła, kosze i skrzynki

Według naukowców nieporządek sprzyja pracy twórczej i powstawaniu nieszablonowych pomysłów, a także świadczy o zdolności do improwizacji. Jednak nawet mały geniusz potrzebuje kawałka blatu do odrabiania lekcji czy wolnego miejsca na podłodze do rozwijania swojego hobby. A ponieważ bałagan najczęściej powstaje wtedy, gdy masz za dużo rzeczy, a za mało miejsca, w pokoju dziecka nie powinno zabraknąć rozmaitych pojemników. Jakich?

Pudła, pudełka, pudełeczka – wprawdzie nie zastąpią całkowicie szafy czy komody, ale doskonale nadają się do przechowywania przedmiotów, z których Twoje dziecko korzysta na co dzień (pluszaki, klocki, farby) oraz takich, na które dopiero przyjdzie czas (zimowe czapki i rękawiczki, ozdoby świąteczne). Pudła wykonane z kartonu są lekkie i urozmaicają wystrój pokoju, z kolei w pojemnikach z przezroczystego plastiku dobrze widać zawartość i można do nich wkładać również cięższe rzeczy.

Jak sprzątać pokój, żeby nie tracić czasu na układanie przedmiotów, które i tak znów wylądują na podłodze? Sięgnij po małe i duże kosze, do których maluch sam wrzuci zabawki, brudne ubranka czy przybory szkolne. W ten sposób zachęcisz go do utrzymania porządku!

Do dziecięcego pokoju polecamy kosze z plastiku i materiału tekstylnego, które są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Takie organizery będą również ozdobą, więc możesz postawić je na widoku, np. na biurku, komodzie czy w wolnym kącie.

Nowa zabawka, kolejny puszysty kocyk, rosnący stos prac plastycznych, pamiątki z wakacji – gdzie to wszystko trzymać? Oprócz pudeł i koszy możesz wykorzystać drewniane skrzynki. Jeśli brakuje Ci miejsca na podłodze, możesz przymocować je dnem do ściany w taki sposób, aby tworzyły regał.

Obawiasz się, że skrzynka jest zbyt ciężka? Po przykręceniu kółek dziecko może samo przesuwać skrzynkę po podłodze, aby ułatwić sobie zebranie zabawek rozrzuconych po całym pokoju.

Jak urządzić pokój dziecka, by nie panował w nim bałagan – podsumowanie

Pojedyncze zabawki rozłożone po całym dywanie sprawiają, że sprzątanie pokoju dziecka może być kłopotliwe i czasochłonne. Dlatego warto zadbać o odpowiednie pojemniki, które pozwolą trzymać ulubione zabawki w pokojach dzieci we właściwym miejscu. Najczęściej używane zabawki i odkładanie rzeczy „gdzie bądź” to niedobry nawyk, którego należy oduczyć. Nikt oczywiście nie planuje zawstydzać swojego dziecka, dlatego warto wykorzystać pewien „podstęp”. Isntieją różne sprytne rozwiązania. Pokoje dziecięce często są urządzone zgodnie z ulubionymi motywami małych dzieci. U chłopców jest to np. kosmos lub superbohaterowie, u dziewczynek lalki lub kucyki. By w pokoju dziecięcym utrzymanie porządku było prostsze zadbaj o odpowiednie pojemniki na zabawki. Jeśli Twój syn bawi się astronautami, to niech skrzynia na rzeczy dzieci przypomina statek kosmiczny – wtedy chowanie elementów po skończonej zabawie będzie integralnym elementem zabawy. Większość dzieci chętniej posprząta w swoim pokoju, jeśli zrobi to „w trakcie zabawy”. Pozostałe drobne zabawki i książki ustawione na pustych półkach będą łatwo dostępne, co spodoba się dzieciom – będą mogły w każdej chwili po nie sięgnąć i rozpocząć zabawę na nowo. Nie oszukujmy się – trudno o idealny porządek w pokoju dziecka, jednak warto spróbować sposobu z ozdobieniem pudełek z zabawkami.

Urządzasz pokój dziecka i potrzebujesz rad, jak zaplanować funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń dla malucha? Polecamy Ci artykuł o najnowszych trendach: „Pokój dziecka – sprawdź, co jest w modzie w 2019″!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0