Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić balkon dla kota? Aspekty, o których musisz pamiętać, jeśli posiadasz pupila

Czytaj
19.06.2024

Jak urządzić balkon dla kota? Aspekty, o których musisz pamiętać, jeśli posiadasz pupila

Mieszkasz w bloku, w lokalu z balkonem, i planujesz urządzić taras w taki sposób, aby mógł korzystać z niego również Twój kot? Zamontowanie siatki nie wystarczy. Sprawdź, co powinno znaleźć się na balkonie, na którym będziesz wypoczywał nie tylko Ty, lecz także Twój czworonożny przyjaciel.  

Dywan zewnętrzny Jawa Liście - aranżacja

DYWAN ZEWNĘTRZNY JAWA LIŚCIE

Jak urządzić balkon dla kota? Zadbaj o bezpieczeństwo pupila

Odpowiednie zabezpieczenie balkonu ochroni zwierzę przed upadkiem z wysokości. Koty to ciekawskie stworzenia. Lubią wspinać się i wskakiwać na różne obiekty. Trudno powstrzymać je od wiercenia się podczas snu, a w przypadku tarasu istnieje zagrożenie, że miejscem drzemki stanie się na przykład balustrada. Dlatego siatka na balkon dla kota to podstawa.

Montaż siatki wykonasz samodzielnie, ale jeśli nie masz pewności, że sprostasz temu zadaniu, lepiej zatrudnić firmę specjalizującą się w tego rodzaju działalności. Jaką siatkę najlepiej wybrać? Do wyboru masz między innymi siatki z plastiku, siatki z metalu bądź moskitiery. Moskitiery, choć stanowią skuteczną barierę przeciwko owadom, mogą nie wytrzymać w starciu z wyjątkowo zawziętym kociakiem. Większą wytrzymałością charakteryzują się plastikowe siatki, które najłatwiej założyć. Nieco cięższym, ale znacznie skuteczniejszym zabezpieczeniem są metalowe modele.

Co zamiast siatki na balkon?

Czy kot na balkonie bez siatki może przebywać bezpiecznie? Niektórzy uważają, że nie ma potrzeby dostosowywać wystroju balkonu do kota. Po prostu nie zostawiają otwartych na oścież okien ani drzwi na taras. Jednak po pierwsze jest to uciążliwe, zwłaszcza latem, ponieważ utrudnia wietrzenie mieszkania. Po drugie czasem wystarczy jedynie uchylić okno, żeby zwierzę przecisnęło się przez szczelinę, a koty bywają uparte i pomysłowe.

Jeżeli nie masz ochoty montować siatki na balkonie ze względów estetycznych, warto sprawdzić inne możliwości. Jedną z nich jest płyta z pleksi. Transparentne ściany nie będą szpecić tarasu tak jak siatka, a kot nie da rady wspiąć się po ich gładkiej powierzchni. W sklepach bez problemu zamówisz płytę na wymiar bądź kupisz „gotowca”. Alternatywą dla ścianki z pleksi jest pełna zabudowa balkonu, lecz koszt takiego przedsięwzięcia jest wysoki.

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota: które wybrać do dekoracji przestrzeni?

Nie wyobrażasz sobie balkonu bez roślin, ale Twój mruczek lubi podgryzać kwiatki? Zainwestuj w gatunki, które nie zaszkodzą pupilowi. Jest ich niemało.

Jeśli chodzi o pnącza bezpieczne dla kota, rozważ na przykład bluszcz szwedzki. Kiedy urośnie, stworzy bardzo dekoracyjny zielony kobierzec, który pięknie ozdobi przestrzeń. Co więcej ochroni Cię przed ostrym słońcem oraz wzrokiem sąsiadów.

Bardzo popularnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest kocia trawa. Jej soczysta zieleń ożywia aranżację. Jednocześnie taka trawa wpływa korzystnie na zdrowie zwierzęcia, zatem nawet gdy kocur „poczęstuje się” nią ukradkiem, nic złego mu się nie stanie. Kocia trawa to mieszanka wyselekcjonowanych zbóż, które dobrze działają na układ trawienny kotów.

Twój ulubieniec nie zatruje się także ziołami takimi jak bazylia, mięta czy rozmaryn. Ty zaś będziesz mieć do dyspozycji świeże przyprawy podczas przygotowywania posiłków. Aby dodać nieco koloru do balkonowego ogródka, przyda się doniczka z kocimiętką, niezapominajkami, niecierpkami albo nasturcjami. One też nie zagrożą zdrowiu kota, a taras przyciągnie wzrok intensywną barwą kwiatów.

 

Które rośliny są trujące dla kota?

Rozglądając się za roślinami na balkon, trzymaj się z daleka od gatunków, które zawierają szkodliwe substancje. Toksyny w postaci szczawianów wapnia, glikozydów, saponin triterpenowych oraz żywic mogą mocno zaszkodzić kotu. Dlatego zapomnij między innymi o:

  • pelargoniach,
  • chryzantemach,
  • groszku pachnącym,
  • begoniach,
  • lobeliach,
  • wrzosach,
  • azaliach,
  • liliach.

Wygoda pupila i właściciela: postaw na elementy aranżacji balkonu dopasowane do każdego

Fotel kokon ogrodowy z poduszką Di Volio Adria

FOTEL KOKON OGRODOWY Z PODUSZKĄ DI VOLIO ADRIA

Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i rośliny zdrowe dla kota to nie wszystko. Musisz wziąć pod uwagę potrzeby kota również w odniesieniu do dodatków, a nawet mebli.

Co powinno znaleźć się na tarasie, na którym bawi się i wypoczywa kot? Na pewno przyda się miska z wodą oraz legowisko. Koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki, więc mile widziany będzie niewielki drapak. Istnieje duża szansa, że dzięki niemu zwierzak nie zainteresuje się tapicerką mebli na taras. Kocie pazury potrafią zniszczyć tkaninę obicia do tego stopnia, że będzie się nadawać jedynie do wyrzucenia.

Komfortowy wypoczynek w towarzystwie pupila – meble i dodatki do nich

Ergonomiczny fotel lub leżak z dobrym podparciem dla pleców uprzyjemnią letni relaks na balkonie zarówno Tobie, jak i Twojemu kociemu towarzyszowi. Zwierzę z zadowoleniem ułoży się do snu na miękkim siedzisku albo na kolanach swojego właściciela. Nie zapomnij o poduszce ogrodowej!

 

Komfort dla stóp i łapek: dywan zewnętrzny

Nikt nie lubi chodzić po zimnych płytkach, zatem świetnym pomysłem będzie dywan zewnętrzny na tarasie. Takie dywany charakteryzują się nieco większą odpornością na warunki atmosferyczne i często są przyjemne w dotyku. Kot z pewnością doceni ten element wyposażenia.

 

Zabezpieczenie balkonu dla kota i zarazem osłona przed słońcem – mata balkonowa

Czym osłonić taras dla kota od słońca?

Na balkonie dobrze zamontować specjalną matę balkonową. Kot nie przeciśnie się między płaskownikami, przez które przepleciono materiał. Ponadto taka osłona tworzy skuteczną barierę przed promieniowaniem UV, wiatrem oraz deszczem – mówi ekspert Black Red White.

 

Czytaj również: „Czym zabudować boki tarasu przed wzrokiem sąsiadów? 5 pomysłów od BRW!”.

Odpowiednio wyposażony oraz bezpieczny balkon dla kota gwarancją udanego relaksu

Poznałeś (poznałaś) już rodzaje zabezpieczeń balkonu dla kota i przyjazne mu gatunki roślin. Zdradziliśmy Ci, jakich kwiatów należy unikać. Wskazaliśmy meble i dodatki, których nie może zabraknąć na tarasie, gdzie częstym bywalcem jest kot.

Zachęcamy do skorzystania z naszych rad, ponieważ gra jest warta świeczki. Twój kot będzie bezpieczny i zadowolony, a Ty nie będziesz musiał martwić się o niego. Razem spędzicie wiele przyjemnych chwil na świeżym powietrzu.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!