Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię na poddaszu?

Czytaj
2.07.2021

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię na poddaszu?

Estetyczna, w pełni funkcjonalna sypialnia na poddaszu brzmi jak nie lada wyzwanie? Zapewniamy, że mimo wszystko warto się go podjąć. Kluczem do sukcesu jest dobre zagospodarowanie przestrzeni, zarówno tej pod skosami, jak i w pozostałych częściach pomieszczenia. Jak uniknąć uczucia przytłoczenia, stworzyć iluzję przestrzenności i zadbać o odpowiedni klimat aranżacji? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak urządzić sypialnię na poddaszu!

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Funkcjonalna i piękna sypialnia na poddaszu: jak się za nią zabrać?

Wbrew obiegowej opinii poddasze to świetne miejsce do urządzenia sypialni. Pokój sypialniany oddalony od najgwarniejszych pomieszczeń w domu takich jak kuchnia czy pokój dzienny, pozwala na wyciszenie się i odprężenie po długim dniu. Jednak aby wnętrze to łączyło w sobie funkcjonalność i styl, wymaga podjęcia przemyślanych decyzji dotyczących aranżacji. O czym pamiętać, urządzając sypialnię na poddaszu?

Zacznij wykonania niezbędnych pomiarów i oceny możliwości pomieszczenia. Na początek musisz ustalić nachylenie skosów, a także wysokość ścianek kolankowych. Jeśli Twoje poddasze posiada jedynie lukarny, na tym etapie rozważ zamontowanie okien połaciowych, które dodadzą wnętrzu lekkości. Dopiero znając najsłabsze i najmocniejsze punkty sypialni, będziesz w stanie zaplanować przestrzeń w najbardziej optymalny sposób.

Aranżacja sypialni na poddaszu: kolory

Sypialnia na poddaszu to pomieszczenie niskie i zazwyczaj również niewielkich rozmiarów. W aranżacji tego rodzaju wnętrz istotną rolę odgrywają kolory, warto zatem poświęcić im trochę uwagi. Słabo doświetlone poddasze zyska wrażenie przestrzenności, jeśli pomalujesz ściany na jasne, pogodne barwy. Wybieraj odcienie z palety beży, szarości czy jasnych błękitów, które nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale też sprzyjają wyciszeniu. Unikaj mocnych, przesadnie ciemnych i przytłaczających barw mogących zaburzyć proporcje wnętrza.

Te same zasady dotyczą mebli, podłóg i dodatków. Sypialnia ze skosem zaprezentuje się korzystniej, jeśli zdecydujesz się na meble w kolorze jasnego drewna lub bieli. Mimo wszystko chcesz postawić na wyraziste akcenty? Wybierając meble w ciemnych kolorach, pozostań przy jasnych ścianach. Dla urozmaicenia wystroju możesz sięgnąć po jasne tapety z delikatnym printem.

Pomysły na sypialnię ze skosem: jakie meble wybrać?

Chyba trudno wyobrazić sobie większe wyzwanie niż stylowa a przy tym praktyczna sypialnia na poddaszu. Aranżacje tego rodzaju muszą uwzględniać nie tylko kłopotliwą przestrzeń, ale także niewielki metraż. Jakie meble wybrać, by w rozsądny i zarazem ciekawy wizualnie sposób zagospodarować poddasze?

>>Jak zaaranżować małą sypialnię? Podpowiadamy!

Łóżko

Możesz ustawić je w miejscu pod skosem, dzięki czemu bardziej wartościowa przestrzeń przypadnie w udziale szafom i innym meblom umożliwiającym przechowywanie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady: wstając nocą z łóżka, musisz uważać, by nie uderzyć głową w sufit. Jeśli Twoje łóżko ma być docelowo dosunięte do ścianki kolankowej od strony zagłówka, dobrze, aby ścianka miała przynajmniej 80 cm wysokości.

Dobrym pomysłem na zwiększenie funkcjonalności tej przestrzeni będzie odsunięcie łóżka od ściany i zagospodarowanie powstałej w ten sposób luki za pomocą szafek z półkami. W efekcie zyskasz nie tylko więcej miejsca nad głową, ale także dodatkową powierzchnię na książki czy drobiazgi.

W niewielkich pomieszczeniach każdy centymetr jest na wagę złota. Aby zaoszczędzić trochę miejsca, postaw na nowoczesne łóżko ze stelażem na podnośnikach gazowych i pojemnikiem na pościel. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie w sypialni, w której szafa nie pozwala na przechowywanie dużej ilości tekstyliów. Pod materacem z powodzeniem zmieścisz dodatkowy komplet kołdry i poduszek, zapasowe pledy, koce czy poduszki dekoracyjne, które chwilowo nie są Ci potrzebne.

Luria z pojemnikiem
Łóżko Luria z pojemnikiem na pościel

Szafa

Zastanawiasz się, czy w sypialni na poddaszu da się wydzielić strefę przechowywania ubrań, butów i dodatków? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Tak naprawdę wnęka lub przestrzeń pod skosami to idealne miejsce na ciekawie zaprojektowaną szafę, która oferuje maksimum dobrze wykorzystanej powierzchni. Zamiast poszukiwać gotowych rozwiązań spełniających Twoje oczekiwania i dopasowanych do możliwości sypialni, postaw na funkcjonalną szafę na wymiar doskonałą do każdego typu wnętrza.

Zanim skorzystasz z konfiguratora lub wybierzesz się do salonu w celu zamówienia szafy, zastanów się, która ze ścian będzie optymalnym miejscem na jej zabudowanie. Jeśli zdecydujesz się umieścić szafę pod większym skosem, konieczne będzie wybranie modelu z uchylanymi frontami. W innym wypadku, postaw na drzwi przesuwne, dzięki którym zaoszczędzisz jeszcze więcej przestrzeni.

Strefa przechowywania

Sypialnie na poddaszu niekoniecznie muszą oznaczać minimalistyczną zabudowę ograniczającą się jedynie do łóżka i szafy. Dobry projekt oraz odrobina sprytu pozwolą Ci zaaranżować sypialnię, w której znajdzie się miejsce także na biblioteczkę, szafkę nocną czy komodę.

W zależności od układu pomieszczenia, możesz postawić na całkowitą zabudowę ściany znajdującej się nad łóżkiem lub umieszczenie niskich regałów we wnęce pod największym skosem. Takie wolne przestrzenie będą idealne na książki.

Jeśli wysokość Twojej sypialni nie pozwala na wybranie standardowej komody, sięgnij po inne rozwiązania. Ciekawą alternatywą mogą okazać się szafki RTV, które z powodzeniem zmieścisz niemal w każdym kącie poddasza. Sypialnia nie obędzie się również bez szafki nocnej. Sięgnij po niewielki, lecz zgrabny model, w którym ukryjesz rzeczy osobiste.

Oświetlenie

Sypialnia na poddaszu musi być odpowiednio doświetlona – jest to warunek konieczny, jeśli chcesz uniknąć efektu przytłoczenia i zamknięcia przestrzeni. Niewielkie lukarny w pomieszczeniu użytkowym mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto postawić na okna dachowe, które optycznie powiększą wnętrze.

Oprócz naturalnego światła słonecznego w sypialni przyda się również oświetlenie sztuczne. Poza główną lampą sufitową, w pokoju powinno znaleźć się oświetlenie dodatkowe. Kinkiety dopasowane do wystroju wnętrza, nastrojowe lampki na stolikach nocnych czy lampy stołowe zadbają o odpowiednią atmosferę w sypialni.

Dodatki i dekoracje

Projekty sypialni na poddaszu muszą uwzględniać dodatki, dzięki którym pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości. Doskonale sprawdzą się więc lustra wszelkiego typu – zarówno te wiszące, jak i stojące. Do wąskich pomieszczeń warto zaprosić również dywany w geometryczne wzory. To świetny sposób na stworzenie iluzji optycznej.

W kwestii dekoracji postaw na minimalizm. Wybierz przedmioty, które łączą elegancję i styl, ale nie dominują w przestrzeni. Niewielki wazon na kwiaty, geometryczny świecznik czy industrialny zegar zaprezentują się lekko, pozostając przy tym niebanalną ozdobą wnętrza.

Sypialnia na poddaszu – postaw na sprytne rozwiązania

Sypialnia na poddaszu to gwarancja intymności i prywatności, sprzyjających zdrowemu wypoczynkowi. Aby cieszyć się relaksem we własnym kąciku sypialnianym, z pewnością warto pokonać wszelkie architektoniczne przeciwności i postawić na sprytne rozwiązania. W Black Red White czekają na Ciebie setki produktów, dzięki którym Twoje poddasze zmieni się w prawdziwą świątynię odprężenia. Sprawdź!

>>Czytaj też: Jak urządzić poddasze z pomysłem?

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0