Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić małe mieszkanie? Inspiracje i pomysły na aranżacje

Czytaj
29.01.2021

Jak urządzić małe mieszkanie? Inspiracje i pomysły na aranżacje

Każdy marzy o tym, aby mieć swój własny kąt w postaci mieszkania. Kiedy już zrealizujesz ten cel, staniesz przed kolejnym wyzwaniem – aranżacja małego mieszkania. Zadanie to może być szczególnie trudne, gdy Twoje nowe lokum to raczej niewielkie gniazdko niż przestronny apartament. Aby remont poszedł jak z płatka, podpowiemy Ci, jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie w bloku.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Łazienka, salon, kuchnia, bawialnia, sypialnia, biuro, spiżarnia, jadalnia i wiele innych – gdzie to wszystko zmieścić, mając do dyspozycji jedynie małe mieszkanie? Jak je urządzić, aby było przestronne i funkcjonalne, a każdy z domowników znalazł w nim swój własny kąt? Do takiej aranżacji należy podejść z głową, by w pełni wykorzystać potencjał, który skrywa każdy metr kwadratowy Twojego mieszkania.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie, pamiętaj, że producenci mebli i sprzętów domowych oferują mnóstwo produktów stworzonych z myślą o niewielkich pomieszczeniach w małym mieszkaniu. Zajmują one niewiele miejsca, charakteryzują się nowoczesnym designem oraz gwarantują dodatkowe miejsce do przechowywania. Wybierz rozwiązania skrojone na miarę Twoich potrzeb, aby stworzyć przytulne miejsce, w którym cała rodzina będzie mogła wypoczywać i miło spędzać czas. Pięknie można urządzić nawet małe mieszkanie!

Kuchnia Capital - 43rd Luvak Avenue
W kolekcji Capital – 43rd Luvak Avenue możesz wybrać fronty w odceniu awokado, różu czy lawendy.

Jak urządzić małe mieszkanie? Zastosuj efekty optyczne

Urządzając kameralne powierzchnie w małym mieszkaniu pamiętaj o prostych, ale niezwykle ważnych zasadach. Przede wszystkim postaw na jasne kolory, które rozjaśnią i optycznie powiększą przestrzeń. Sprawią, że obraz małego mieszkania w oczach stanie się nieco inny.

Staraj się również unikać mocnych kolorów, zwłaszcza na suficie. Takie rozwiązanie może sprawić, że Twoje mieszkanie będzie wydawać się znacznie niższe, niż jest w rzeczywistości. Na wysokości całej ściany nie maluj żadnych „odcięć”. Warto postawić na jednolite kolory – wówczas aranżacja pozostanie spójna.

Wybierając meble do małego mieszkania, dobieraj te o gładkich, błyszczących frontach. Znakomicie odbijają światło, a tym samym wizualnie powiększają mieszkanie. W tej samej roli bardzo dobrze sprawdzą się lustra. Nie muszą one znajdować się wyłącznie w garderobie bądź łazience. Mogą też stać się sposobem na rozjaśnienie i doświetlenie innych pomieszczeń, pełniąc jednocześnie funkcję ozdobną. Chcąc umeblować małe mieszkanie musisz mieć na uwadze, że optyka ma bardzo duże znaczenie.

Jeżeli mimo wszystko zależy Ci na wyraźnym, mocnym akcencie kolorystycznym w małym mieszkaniu, przemyć go na jednej ścianie bądź w dodatkach, takich jak poduszki lub dywany. Możesz również postawić na nowoczesną tapetę w wyrazistym i modnym wzorze. W aranżacji małego mieszkania mocniejsze kolorystycznie powinny być jedynie akcenty, nie całość pomieszczenia.

Kuchnia Capital 38th Elysee Avenue
Kuchnia Capital – 38th Elysee Avenue

Rzuć trochę światła na swoje cztery kąty – oświetlenie w małym mieszkaniu

Prawidłowe oświetlenie małego mieszkania to rzecz, nad którą nie zawsze mocno się zastanawiamy. To błąd, szczególnie w przypadku aranżacji kameralnych wnętrz. Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że Twoje oczy nie będą się męczyć, a wykonywanie codziennych czynności będzie prostsze. Dodatkowo z pomocą odpowiednio ułożonych lamp możesz optycznie powiększyć dostępną przestrzeń.

W niewielkim mieszkaniu nie powinno być ani jednego ciemnego kąta. Takie nieoświetlone miejsca sprawiają, że wydaje się ono jeszcze mniejsze. Aby tego uniknąć, warto zastosować zróżnicowane źródła światła. Oprócz klasycznych lamp stojących i wiszących, postaraj się wykorzystać (ostatnio bardzo popularne) taśmy LED lub stylowe oczka halogenowe. Jeśli przestrzeń małego mieszkania uda Ci się podzielić na strefy, warto dla każdej z nich zorganizować osobne oświetlenie. Mogą to być kinkiety, lampki naszafkowe, lampy stojące. Właściciele małych mieszkań po jakimś czasie są w stanie świetnie wykorzystywać potencjał oświetlenia!

Zrezygnuj z pojedynczego źródła światła. Duże żyrandole lub nawet designerskie lampy nie dadzą wystarczająco dużo światła, a w niektórych przypadkach mogą rzucać niepotrzebny cień. Co więcej, tak wyraźny i duży przedmiot zwisający z sufitu może przytłoczyć pomieszczenie. W efekcie pokój wyda się jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku, aby było funkcjonalne?

Kawalerki oraz niewielkie mieszkania często bywają ciemne i nieustawne. Jeżeli masz taką możliwość, pozbądź się kilku ścian działowych. Zabieg ten pozwoli Ci stworzyć otwartą przestrzeń w małym mieszkaniu, znacznie łatwiejszą w aranżacji i przystosowaniu do własnych potrzeb. Między pomieszczeniami zamontuj drzwi przesuwne, dzięki którym zaoszczędzisz nieco miejsca bez konieczności pozostawiania przestrzeni na skrzydło drzwi. Wprowadzisz do własnego mieszkania klimat indywidualności i oryginalności.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w małym mieszkaniu jest połączenie salonu z aneksem kuchennym. Przy odrobinie pomysłowości zmieścisz tam nawet niewielką jadalnię. Odpowiednia aranżacja tego wnętrza pozwoli Ci za pomocą mebli lub koloru ścian oddzielić strefę wypoczynkową od jadalni i kuchni. To rozwiązanie może tworzyć zarówno nowoczesne mieszkanie, jak i mieszkanie stylizowane. W ten sposób w pozostałych pokojach możesz z czystym sumieniem urządzić swoją sypialnię bądź pokój dziecka. W aranżacji małego mieszkania kreatywność to podstawa!

Meble wielofunkcyjne – idealne rozwiązanie do kawalerki

Zasada łączenia w małym mieszkaniu dotyczy także mebli. Wybieraj meble wielofunkcyjne, które nie zabiorą zbyt wiele przestrzeni w Twoim domu. Zastanów się nad komodą, która pełni jednocześnie funkcję siedziska. Twoimi sprzymierzeńcami są również wszelkiego rodzaju pufy i kanapy z pojemnymi schowkami. Pozwolą Ci one w łatwy sposób schować przedmioty, których potrzebujesz, a nie do końca znajdujesz dla nich przestrzeń. Przyda się także sofa lub narożnik z funkcją spania do pokoju dziennego.

W strefie wypoczynkowej niezbędna będzie ława lub niewielki stolik – zdecyduj się na model typu „dwa w jednym”, który w razie potrzeby można rozłożyć i zyskać w ten sposób więcej miejsca na blacie. Powierzchnia użytkowa się nie zwiększy, jednak jej funkcjonalność już tak! Na szczęście pomysłowych rozwiązań do małego mieszkania nie brakuje.

traffic 84th board street
Senso Kitchen- Traffic – 84th Board Street

Aranżacja małego mieszkania na poddaszu

Nie dość, że Twoje mieszkanie nie należy do największych, to jeszcze znajduje się na poddaszu? Jak wyjść z tego aranżacyjnego koszmaru obronną ręką i maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń?

Przede wszystkim pamiętaj, że to, co wydaje Ci się ograniczeniem, może stać się atutem. Skośne ściany mogą być bardzo dobrym miejscem na postawienie regałów. To właśnie tam możesz poustawiać wszystkie drobiazgi.

Małe mieszkania nie lubią przesady. Zamiast wielu półek i szafek wybierz dużą szafę. Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie, gdy ściany tworzą naturalną wnękę. Nic nie zapełni jej lepiej niż stworzona na wymiar szafa z przesuwnymi drzwiami. W ten sposób zyskasz kolejne miejsce na niezbędne przedmioty, a jednocześnie wykorzystasz każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Aby zrobić to jak najlepiej, przeczytaj nasz poradnik „Jak zorganizować szafę – niezbędne akcesoria do szaf”.

Urządzając mieszkanie, szczególną wagę przyłóż do zaprojektowania kuchni. Wymaga ona wielu dużych gabarytowo sprzętów. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kuchenną wyspę, postaw na- ciąg kuchenny ustawiony w literę U bądź L. W tym wypadku z pomocą również przychodzą kuchnie na wymiar. Cechują się ergonomią i, co najważniejsze, są idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystasz przestrzeń nawet w najbardziej kłopotliwych miejscach.

Powiększamy małe mieszkanie – jak urządzić antresolę?

Zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie w kamienicy? Odpowiedź może być łatwiejsza, niż przypuszczasz. Takie wnętrza są zazwyczaj bardzo wysokie, co sprawia wiele problemów aranżacyjnych. Warto jednak pamiętać, że są to idealne warunki do zbudowania antresoli.

Osoby decydujące się na antresolę urządzają tam zazwyczaj przestrzeń do spania. Dzięki temu nie muszą spać na rozkładanej kanapie w salonie, który często połączony jest z aneksem kuchennym. Antresola z łatwością przejmuje rolę sypialni, dając poczucie intymności i możliwość wyciszenia się po ciężkim dniu. Przy okazji jest to doskonały sposób na pozyskanie kilku dodatkowych metrów kwadratowych.

Przestrzeń pod antresolą można przeznaczyć na pokój dzienny, miejsce do pracy, a nawet na garderobę. W bardzo praktyczny sposób możesz również wykorzystać miejsce, która powstało pod schodami prowadzącymi na górę. Znakomicie będzie się tam prezentował regał na książki bądź półki na drobiazgi.  W tym wypadku ogranicza Cię już nie metraż, a wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Aranżacja małego mieszkania może stać się utrapieniem. Jednak, gdy się do tego odpowiednio przygotujesz, szybko okaże się, że nie taki diabeł straszny. Stosując kilka prostych trików, bez trudu stworzysz przytulną i funkcjonalną przestrzeń, której będą zazdrościć Ci nawet właściciele ogromnych apartamentów.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1