Jak urządzić mały pokój dla dorosłych?
CzytajJak urządzić mały pokój dla dorosłych?
Mieszkania o wielkości poniżej 50 metrów kwadratowych nie należą do rzadkości. Pokoje w nich dostępne muszą być przez to odpowiednio mniejsze, by możliwe było stworzenie w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Jednak można je pięknie urządzić! Na czym się skupić, kiedy budujemy aranżację małego pokoju dziennego, w którym ma się również znaleźć przestrzeń sypialniana dla domowników? Oto nasze sposoby na mały pokój dla dorosłych!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie wyzwanie stawia aranżacja małego pokoju dla dorosłych?
- Jak urządzić mały pokój dla dorosłych?
- Jak zaaranżować mały pokój dla dorosłych?
Spis treści:
Mały pokój dla dorosłych – aranżacyjne wyzwanie
Mały pokój dzienny to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie. Mimo ograniczonej przestrzeni nie należy zapominać, że powinno być to miejsce funkcjonalne i wygodne dla wszystkich domowników, którzy mają z nim do czynienia. Mały pokój dzienny łączy w sobie elementy sypialni, jadalni, czasem również garderoby. A zmieścić to wszystko na kilkunastu metrach kwadratowych, nie jest wcale najłatwiejszym zadaniem.
Podziel wnętrze na strefy
Aby urządzić mały pokój dzienny i nie wpaść w pułapkę zagracenia przestrzeni lub – przeciwnie – jej niekompletnego wykorzystania, warto zacząć od tego, by podzielić całe pomieszczenie na strefy. Dzięki temu poszczególne części zyskają swoje przeznaczenie i zdecydowanie łatwiej je będzie urządzić. Musisz jednak pamiętać, że w niewielkim wnętrzu strefy będą na siebie nachodziły, przenikały się, a czasem wręcz zamieniały miejscami. Wszystko po to, by w jednym małym pokoju maksymalnie wykorzystać ograniczony potencjał przestrzenny.
Za dużo czy za mało?
Urządzenie małego pokoju nie jest łatwe i bardzo często można dostrzec, że śmiałkowie, którzy próbują, wpadają w dwie pułapki aranżacyjne.
- Zagracanie przestrzeni, gdy mebli, dodatków i sprzętów ogółem jest za dużo. Usprawiedliwiane jest to ograniczoną przestrzenią, jednak często wynika po prostu ze złego jej rozplanowania.
- Niewykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wiele osób rezygnuje z niektórych funkcji małego pokoju dziennego, ponieważ twierdzi, że niemożliwe jest zorganizowanie ich na tak małej przestrzeni. W efekcie powstaje na wpół pusty pokój z dużą ilością kompletnie niepotrzebnego „placu”, czyli niezagospodarowanej podłogi.
Aby urządzić pokój dzienny o małych rozmiarach, ale wielkiej funkcjonalności, trzeba uniknąć obu tych pułapek i znaleźć między nimi słynny złoty środek.
Jak urządzić mały pokój dla dorosłych?
Urządźmy zatem nasz mały pokój tak, by ukryć jego przestrzenne trudności, a wyeksponować naszą kreatywność i niekonwencjonalne podejście do wielu rozwiązań. Niech poszczególne strefy służą na co dzień wszystkim domownikom!
Strefa wypoczynkowa i sypialniana
Te dwie strefy najczęściej będą się pokrywały. Trudno bowiem znaleźć na kilkunastometrowej przestrzeni miejsce na sofę i osobno na łóżko. Wybierz zatem kanapę, narożnik lub sofę, ale z funkcją spania. W dzień – wraz z kilkoma innymi elementami – będzie stanowić mały salon, w nocy natomiast wygodną sypialnię. Od czasu do czasu może pełnić również funkcję pokoju gościnnego. Dodatkowy pokój dla gości to marzenie wielu właścicieli mniejszych nieruchomości. Na szczęście skromny pokój gościnny można zorganizować w każdym mieszkaniu. Niewielka przestrzeń, a tyle możliwości!
Aranżacja małego pokoju – kącik jadalniany
Jeśli chodzi o urządzanie małego pokoju, wbrew pozorom można tam zorganizować również jadalnię. Nie zawsze musi ją stanowić ogromny stół z litego drewna i kilka krzeseł. Jej skromniejsze i prostsze wydanie również się może sprawdzić. Ustaw stół w rogu pomieszczenia. Zadbaj o to, by wszystkie krzesła mogły się pod niego wsunąć, by oszczędzić przestrzeń wtedy, gdy nie jest używany. W części jadalnianej warto również ustawić komody, witrynę lub nawet niewielką szafę np. Porto. W domyśle przechowuje się tam rzeczy służące spożywaniu posiłków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w estetyczny sposób przechowywać tam również ubrania (za w pełni zamkniętymi drzwiami), czy np. książki na otwartych lub oszklonych półkach.
Szafę Porto obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:
Ergonomiczny, choć mały pokój dzienny – wielofunkcyjne meble
Jak umeblować mały pokój? W przypadku niewielkich pomieszczeń warto pamiętać o łączeniu w ramach jednego mebla kilka różnych funkcji. I tak zamiast szerokich, nierozkładanych sof, lepiej zainwestować w narożnik z funkcją spania albo rozkładaną kanapę. Stolik może być otwierany lub mieć dodatkową półkę, która stworzy miejsce do przechowywania, podobnie pufy i podnóżki. Mały salon może być naprawdę pojemny! Wystarczy zniwelować jego klaustrofobiczną atmosferę i podkreślić wszystkie jego atuty.
Pamiętaj przy tym, że na takich samych rozwiązaniach skorzysta również mały pokój młodzieżowy. W sklepach czekają na Ciebie rozkładane sofy dla dzieci w rozmaitych kolorach, z przeróżnymi wzorami i motywami z bajek. To samo dotyczy puf.
Mały pokój dla dorosłych – aranżacje
Istnieją sposoby pozwalające optycznie powiększyć mały pokój. Jakie? Czytaj dalej!
Optyczne powiększenie dzięki lustrom
Lustrzany pokój dzienny to doskonały pomysł, jeśli chcemy sprawić, by przestrzeń wydawała się większa. Pamiętaj jednak o ich rozsądnym rozmieszczaniu i ilości. Lustro wiszące nad komodą jest bardzo dobrym pomysłem. Również na niewielkiej przestrzeni, którą normalnie trudno by było wykorzystać, możesz ustawić stojące lustro na stelażu. Lustra nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, lecz także będą jego prawdziwą ozdobą. Sprawdzą się zarówno w przestrzeni dedykowanej rodzicom, jak i w małym pokoju młodzieżowym.
Dodaj do tego jasne kolory: ścian, mebli wypoczynkowych, komód, witryn i dodatków. Unikaj niepotrzebnych zaburzeń formy, rezygnując ze stosowania przytłaczających i zaciemniających kolorów. Postaw na drewno, biel, szarości i błękity. To wszystko w połączeniu zawsze się sprawdza. Delikatna sofa Manila w towarzystwie szafy Balder są na to doskonałym dowodem. Wykorzystując w aranżacji elementy drewniane masz ogromne pole do popisu w kwestii dodatków. Podpowiadamy: lampiony, świeczniki i piękne ramy na zdjęcia lub plakaty.
Monochromatyczny pokój dzienny w jasnych kolorach
Salon z założenia jest miejscem relaksu. Jego wystrój powinien temu sprzyjać. Warto więc zaprosić do tego pomieszczenia paletę jasnych kolorów, np. beżu. Monochromatyczne barwy wnętrza ułatwiają wypoczynek. Wykorzystując potencjał monochromatyczności i jego wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni, kup meble i dodatki z jednej palety barw. Wybieraj meble z jednej rodziny kolorystycznej, najlepiej w miarę popularnej, np. dąb sonoma. Dzięki temu bez trudu skompletujesz meble w tym samym odcieniu, nawet jeśli będą pochodzić z różnych zestawów.
Beżowa lub biała kanapa, kremowa pufa i biało-beżowy dywan. Do tego szafa lub komoda o jasno-dębowym odcieniu i kilka dodatków, dzięki którym całość sporo zyska. Pomieszczenie urządzone z jednej tylko palety barw z pewnością wydają się większe.
BRW – specjalista od przestrzeni – również niewielkiej
Czy mały pokój to duży problem? Absolutnie nie! Na BRW znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by urządzić piękną i funkcjonalną przestrzeń. Od inspiracji, po przyjemne, udane zakupy!