Jak urządzić mieszkanie dla dwóch rodzin?
CzytajJak urządzić mieszkanie dla dwóch rodzin?
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup lub wynajęcie własnego mieszkania. Nie zawsze jest to jednak możliwe i czasem w jednym domu mieszkają dwie rodziny. Czasem wynika to z tego, jak pomyślany był projekt domu, a czasem użytkowanie domów dwurodzinnych to efekt np. dziedziczenia pokoleniowego. Jak pogodzić potrzeby wszystkich mieszkańców i stworzyć wnętrze, z którego każdy będzie zadowolony? Zobacz kilka prostych rozwiązań.
Spis treści:
Wspólny dom – czy to częste rozwiązanie?
Projekty domów dwurodzinnych nie są tak popularne, jak nawet niewielkie domki przewidziane dla jednej rodziny. Jednak istnieje wiele sytuacji w których dom dwurodzinny wydaje się doskonałym rozwiązaniem:
- Kiedy projekt domu dwurodzinnego zakłada dwa osobne wejścia, a punktem wspólnym jest np. ogród.
- Kiedy projekt domu dwurodzinnego pozwala na taki podział pomieszczeń, który da możliwość wygodnego funkcjonowania kilku osób z dwóch różnych gospodarstw domowych.
- Kiedy chodzi o finanse. Projekty domów dwurodzinnych to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą większości swojego wynagrodzenia przeznaczać na ratę kredytu. Podział płatności na dwa gospodarstwa domowe to dla wielu idealny pomysł.
O czym warto pamiętać, wybierając projekty domów dwurodzinnych?
Istnieje kilka typów domów dwurodzinnych, wśród których możesz wybrać taki, by optymalnie dopasować go do potrzeb Twojej rodziny.
- Dom z poddaszem użytkowym. W wielu domach pokoleniowych podział wygląda właśnie tak: parter i użytkowe poddasze. To wygodna propozycja domu dwurodzinnego, zwłaszcza jeśli na górze da się urządzić autonomiczne mieszkanie z dostępem do kuchni i łazienki.
- Dom w zabudowie bliźniaczej. Projekty domów „bliźniaków” są niezwykle popularne. Ułożone względem siebie symetrycznie, najczęściej posiadające podobny metraż i podobną działkę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieszkać blisko siebie, ale jednocześnie nie dzielić się dostępną przestrzenią.
- Domy dwurodzinne z częściami wspólnymi. W niektórych domach dwurodzinnych pewne pomieszczenia są wspólne, np. kuchnia. Projekty domów tego typu najczęściej dotyczą starszych budynków. Nie oznacza to jednak, że powierzchnia użytkowa nie może zostać podzielona w sposób praktyczny. Zawsze możecie zorganizować mieszkanie z oddzielnym wejściem, a wspólne pozostawić tylko niektóre miejsca, np. pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, piwnicę, czy wspomnianą kuchnię. Nie są to może ulubione projekty większości mieszkańców, ale można zrealizować je tak, by każdemu było wygodnie.
Dom dwurodzinny, który zapewnia komfort
Wspólne mieszkanie z drugą rodziną nie musi być uciążliwe. Wystarczy ustalenie podstawowych zasad dotyczących aranżacji kilku pomieszczeń. Zobacz, jak urządzić mieszkanie dla dwóch rodzin, uwzględniając pragnienia każdej ze stron.
1. Przedpokój – brama do wspólnego wnętrza
Dom, w którym przebywają dwie rodziny, powinien być wyposażony w dużą liczbę szafek, regałów, półek i pojemnych szaf. Zapełnienie przestrzeni przedpokoju funkcjonalnymi meblami sprawi, że w całym mieszkaniu będzie panował nienaganny porządek.
W każdym, nawet niewielkim przedpokoju dla dwóch rodzin warto umieścić:
- dwie duże szafy: na kurtki, płaszcze, buty czy torebki,
- dwie pojemne komody: na buty lub dodatki np. czapki, szaliki czy rękawiczki.
Warto także zawiesić wieszak z kilkoma haczykami, na którym znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze ubrania. Zobacz wieszak z kolekcji Antwerpen od Black Red White z sześcioma miejscami na odzież wierzchnią.
2. Salon – przyjemne miejsce dla każdego
Zanim przystąpicie do zmieniania wyglądu salonu, ustalcie wspólnie, jaki ma być jego styl. Nie jesteście w stanie się zdecydować, czy preferujecie nowoczesne wnętrza, czy raczej klasyczny design? Wybierzcie aranżację, która połączy Wasze indywidualne upodobania.
-
Kolekcja Bari od Black Red White to mieszanka nowoczesnego klimatu. Odznacza się prostymi liniami oraz jasną i błyszczącą kolorystyką frontów szafek. W zestawie mebli Bari wykorzystano także barwę naturalnego drewna ocieplającą wnętrze i kojarzącą się głównie z klasycznymi, eleganckimi aranżacjami.
Bari to kolekcja oryginalnych i funkcjonalnych mebli idealnych dla dwóch rodzin. W jej skład wchodzą m.in.:
- eleganckie witryny z podświetleniem LED,
- pojemna szafka RTV,
- półki na książki oraz dodatki,
- szafy i komody z dużą ilością miejsca do przechowywania.
Do mebli z tej kolekcji pasują także dodatki w różnej kolorystykach. Ich wybór zależy głównie od Waszych wspólnych ustaleń, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby każda z rodzin wybrała drobne elementy, które według niej będą najbardziej pasować do wspólnego salonu.
3. Sypialnie – indywidualna przestrzeń dla każdej rodziny
Sypialnia to miejsce prywatne – w nim każda z rodzin powinna się czuć komfortowo. To indywidualna przestrzeń, którą warto zaaranżować według własnego uznania i gustu.
Jeśli lubisz wnętrza, gdzie dominującym kolorem jest ciemny granat, brąz bądź szarość, wybierz kolekcję Anticca od Black Red White. Meble w barwie dąb monument doskonale łączą się z ciemnym odcieniem ścian, drewnianymi zdobieniami na suficie czy czarnymi dodatkami, np. kocami lub poduszkami dekoracyjnymi.
Jeśli natomiast preferujesz jasne wnętrza, pełne bieli i kolorowych dodatków, zobacz kolekcję Porto od Black Red White, do której pasują różnobarwne narzuty, poduszki dekoracyjne oraz pastelowe wazony z pachnącymi i świeżymi kwiatami.
Więcej pomysłów na aranżację domu dla dwóch rodzin znajdziesz na stronie Black Red White. Zobacz, jakie kolekcji mebli spełniają Twoje oczekiwania, i dowiedz się, jak je wykorzystać w każdym z pomieszczeń.