Jak urządzić pokój dla studenta?
CzytajJak urządzić pokój dla studenta?
Twoje dziecko idzie na studia, ale będzie mieszkać w domu? Zmiana aranżacji jego pokoju jest nieunikniona. Jakie elementy warto wybrać do takiej metamorfozy?
Wnętrza dziecięcych pokoi często są dosyć niejednorodne stylistycznie, gdyż tworzy je zlepek mebli pochodzących z różnych okresów dorastania. Wielu rodziców ze względów praktycznych decyduje się na wymianę tylko tych modułów, z których ich pociechy zdążyły już wyrosnąć, podczas gdy reszta pozostaje bez zmian.
Moment, w którym nastolatki robią ten pierwszy krok w dorosłość, stanowi doskonałą okazję do tego, by kompleksowo przearanżować ich prywatną przestrzeń. Podpowiadamy, jak urządzić pokój studenta, aby był zarówno funkcjonalny, jak estetyczny.
Spis treści:
Pokój dla studenta – aranżacja na miarę potrzeb
Rodzicom zdarza się zapominać, że młodzi ludzie na tym etapie życia mają już ukształtowany gust i sprecyzowane potrzeby. Muszą być oni zatem zaangażowani w taką przemianę, aby powstałe w jej wyniku wnętrze w pełni im odpowiadało.
Przestrzeń ta musi zaspokajać tak silną u nich potrzebę niezależności oraz stwarzać im warunki do realizacji rozmaitych pasji.
Jeśli chodzi o stylistykę, najlepiej sprawdzają się w pokojach dla studentów aranżacje minimalistyczne, uwzględniające niewielką ilość elementów wyposażenia. Studencki pokój powinien przypominać kawalerkę, a więc być sypialnią, garderobą, a jednocześnie miejscem relaksu i spotkań towarzyskich.
Łóżko dla studenta: wybór odpowiedniego modelu
Rozmiar i budowa łóżka to kwestie uzależnione od wielkości pomieszczenia oraz upodobań jego przyszłego użytkownika. Jeżeli pokój Twojego dziecka jest przestronny, możesz dobrać do niego klasyczny model z dużą powierzchnią spania, solidnym stelażem i komfortowym materacem.
Na łóżko dla studenta świetnie nadają się modele z wysokim wezgłowiem. Młodzież lubi uczyć się w łóżku, dlatego dobre podparcie dla pleców jest wskazane. Dodatkowo taki zagłówek ochroni ścianę przed zabrudzeniem.
Użyteczne będzie posłanie z pojemną szufladą, która pomieści pościel, a dodatkowo sprzęt sportowy, odzież zimową, itp. Dostępne są modele łóżek, w których rama wyposażona jest w półki. Można trzymać na nich książki i różne bibeloty. Wybierając łóżko dla studenta, warto wziąć pod uwagę takie pomysłowe rozwiązania.
W czasie studiów życie towarzyskie jest równie ważne, co nauka. Jakie to znajduje przełożenie na wystrój pokoju? Twoje dorosłe dziecko być może będzie chciało przyjmować w nim znajomych. W takim układzie lepiej jako spanie sprawdzi się rozkładana kanapa, na której w ciągu dnia można będzie rozsiąść się wygodnie i porozmawiać.
Taki wybór nie odbije się kosztem jakości nocnego wypoczynku. Produkowane obecnie sofy wyróżniają się jednolitym wypełnieniem oparcia i siedziska, wyposażone są w sprawnie działający mechanizm rozkładania.
Gdy każdy wolny skrawek przestrzeni jest na wagę złota, korzystnym rozwiązaniem będzie sofa o minimalistycznej linii pozbawiona oparć. Dzięki temu być może uda Ci się wykroić trochę miejsca dla foteli. Wraz z kanapą stworzą one strefę rozrywki/relaksu z prawdziwego zdarzenia.
Meble dla studenta służące do ekspozycji i przechowywania
Jednym z ważniejszych mebli w pokoju studenta jest szafa. Im więcej będzie ona w stanie pomieścić, tym lepiej. Bardzo dogodną opcję stanowi mebel, o którego wyglądzie i funkcjonalności można decydować samodzielnie. Mowa jest tutaj o takich parametrach jak: wysokość, głębokość, sposób zamykania i organizacji wnętrza szafy, a także kolorystka jej korpusu oraz frontu.
Dla takiej szafy znajdzie się miejsce nawet w pomieszczeniu o niewielkich rozmiarach. Szczególnie gdy będzie ona wyposażona w drzwi przesuwne.
Młodzi ludzie nie mają zbyt wielu wielkogabarytowych ubrań do powieszenia na wieszakach, za to dysponują imponującą ilością akcesoriów i obuwia. Zadbaj o to, aby we wnętrzu szafy znalazło się kilka pojemnych szuflad i duża ilość przegródek. Dzięki temu zawsze będzie panował w niej ład.
Meblościanki wielu osobom kojarzą się z dawnymi czasami. Tymczasem te obecnie produkowane cechują się dużo lżejszą formą, przez co prezentują się elegancko, modernistyczne. Meblościanki będą także dobrym rozwiązaniem do studenckiego pokoju, ponieważ moduły idealnie spełnią potrzeby młodego-dorosłego.
Meblościanka umożliwi Ci ulokowanie telewizora, sprzętu muzycznego, konsoli do gier w jednym miejscu, a dodatkowo sprytnie ukryje plątaninę kabli, na czym zyska aranżacja.
Tego typu meble obecnie rzadko stanowią konstrukcje rozciągające się na całą ścianę. Na ogół składają się one z kilku modułów. Podstawę stanowi szafka RTV. Pozostałe elementy to już kwestia dowolna.
Meble dla studenta do strefy nauki
Dziecięce, wysłużone biurko w przestrzeni zajmowanej przez studiującego już lub dopiero wybierającego się na studia młodego człowieka nie ma prawa bytu. Jego obowiązki może przejąć biurko o prostej konstrukcji pozbawionej drzwi i szuflad.
W duecie z nim znakomicie będzie sprawować się mobilna komoda. Po zakończeniu nauki można ją będzie wsunąć pod blat, a w ten sposób odzyskać swobodę poruszania się. W czasie wizyt znajomych taki kontenerek na kółkach może pełnić funkcję stołu.
Oszczędzanie przestrzeni to jedno, ale nie zaszkodzi również kilka sztuczek, dzięki którym będzie sprawiała ona wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Przeczytasz o nich w artykule: „Jak optycznie powiększyć pokój? Sprytne triki we wnętrzach”.
W pokoju studenta równie dobrze odnajdzie się biurko osadzone na wysokich, smukłych nogach. Jego lekka optycznie bryła nie przytłoczy aranżacji. Zwłaszcza gdy będzie ono wykorzystywało połączenie bieli i drewna, które wygląda świeżo, a zarazem bardzo współcześnie.
Oświetlenie i dodatki do pokoju studenta
W pokoju studenta lepiej sprawdzi się stonowana paleta kolorystyczna, czyli biel, szarości, beże. Kilka czarnych lub grafitowych akcentów doda jej dynamiki. Monotonię wystroju przełamiesz, gdy wprowadzisz do niego kanapę w nasyconym kolorze np. zielonym lub granatowym, kilka miękkich poduszek, dywan z geometrycznym wzorem.
Możesz eksperymentować trochę z oświetleniem. Studenci lubią industrialne aranżacje za ich umiłowanie do przestrzeni oraz zdecydowany charter. Z powodzeniem możesz umieścić w pokoju swojego dziecka lampy z drucianym kloszem o ciemnym zabarwieniu. Dostarczą one dużą ilość światła, a przy okazji zdefiniują jego wystrój. Podobnie będą działać lampy żarówkowe, czyli pozbawione klosza.
W pokoju dla studenta aranżację warto zbudować przy użyciu interesujących zestawień barw i faktur. Nie ma sensu dobierać do niej dużej ilości dekoracji. Młodzi ludzie mają tendencję do gromadzenia dużej ilości przedmiotów oraz samodzielnego personalizowania przestrzeni. Żeby pokój zyskał więcej wyrazu, wystarczy ciekawy obraz na ścianie lub metalowy zegar i kilka żywych roślin w dekoracyjnych osłonkach.