Jak urządzić pokój młodzieżowy, by pogodzić potrzeby rodziców i nastolatka?
CzytajJak urządzić pokój młodzieżowy, by pogodzić potrzeby rodziców i nastolatka?
Nastolatki chcą, aby własny pokój był ich prywatnym terytorium i manifestacją stylu życia. Rodzice starają się stworzyć przestrzeń jak najbardziej funkcjonalną – zapewniającą miejsce do nauki i umożliwiającą przechowywanie niezbędnych rzeczy. Jak urządzić pokój młodzieżowy, który spełni oczekiwania obu pokoleń? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak urządzić pokój nastolatkowi,
- jakie meble wybrać, by były tanie, estetyczne i praktyczne,
- czy tematyczny pokój nastolatka to dobry pomysł.
Spis treści:
- Pokój młodzieżowy: aranżacja autorstwa starszych i młodszych
- Meble młodzieżowe: nowoczesne, tanie, praktyczne
- Jak umeblować pokój młodzieżowy? Zacznij od wygodnego łóżka
- Pokój nastoletniej dziewczyny lub chłopca: szafki, półki i szuflady…
- Biurko: bez tego nie obędzie się żaden pokój nastolatków
- Krzesło do pokoju nastolatka: ergonomia czy design?
- Dodatkowe miejsca do siedzenia
- Tematyczny pokój dla nastolatka – czy to dobry pomysł?
- Designerskie dodatki do pokoju młodzieżowego
- Podsumowanie – nowoczesny pokój dla nastolatka
Pokój młodzieżowy: aranżacja autorstwa starszych i młodszych
Urządzając pokój dla małego dziecka, rodzice biorą pod uwagę przede wszystkim własne gusta. Aranżują przy tym przestrzeń tak, by stymulowała rozwój pociechy, pozytywnie wpływała na jej wrażliwość i kreatywność, a jednocześnie sprzyjała odpoczynkowi. Stawiają na jasne barwy i praktyczne meble. Przewidują też potrzeby malucha takie jak miejsce na zabawę czy kącik do czytania.
Kiedy dziecko dorasta, zaczyna stanowczo manifestować swoje upodobania. Nastolatek poszukuje własnej tożsamości, pragnie podkreślić swój indywidualizm i… często sięga po rozwiązania estetyczne niekoniecznie zrozumiałe dla starszego pokolenia. Jego terytorium staje się przestrzenią do przeprowadzania wnętrzarskich eksperymentów. Jak jednak przemycić do pokoju młodzieżowego odrobinę rodzicielskiego zdrowego rozsądku, a jednocześnie nie narzucać dziecku własnego gustu?
W kolekcji mebli młodzieżowych Nandu istnieje możliwość dopasowania kolorów frontów pod upodobania dziecka. Bazę dla frontów w kolorze biały połysk tworzy korpus o barwie jasny szary lub dąb polski. Górną szufladę można opcjonalnie zmienić na wersję z nadrukiem cyfrowym: arabesk lub komiks.
Z kolei meble z kolekcji Graphic można personalizować za pomocą naklejek:
Meble młodzieżowe: nowoczesne, tanie, praktyczne
Podstawą aranżacji pokoju dla nastolatka powinny być nowoczesne meble młodzieżowe, które pozwolą wyznaczyć strefy: wypoczynkową, do nauki i towarzyską (młodzi ludzie uwielbiają się przecież spotykać z przyjaciółmi!). W tak rozumianym projekcie nie może zabraknąć kilku elementów.
Jak umeblować pokój młodzieżowy? Zacznij od wygodnego łóżka
Wygodne łóżko do pokoju młodzieżowego to podstawa – to znacznie więcej niż miejsce na nocny odpoczynek. Na łóżku najlepiej czyta się książki czy rozmawia ze znajomymi przez telefon lub na czacie na Facebooku.
Jeśli Twoja pociecha w okresie nastoletnim ma „swobodne” podejście do kwestii sprzątania, warto kupić łóżko z wysuwanymi szufladami. Po pierwsze, pozwoli to szybko schować pościel w jednym miejscu, a po drugie – pod łóżkiem nie będą się zbierały kurz i drobne przedmioty.
Jeżeli wybierzesz łóżko bez szuflad na pościel, przestrzeń pod stelażem można zagospodarować w inny sposób, np. umieszczając tam plastikowe lub drewniane pojemniki na rzeczy osobiste. Biorąc pod uwagę, że nastolatek gwałtownie rośnie, należy dobrać łóżko o długości co najmniej 180 cm (a przy nastolatkach o „koszykarskim” wzroście – 200 cm).
Jeśli nie do końca przekonuje Cię zakup łóżka do pokoju młodzieżowego, postaw na rozkładaną wersalkę w kolorze, które lubi nastolatek albo tapczan – idealny do niewielkiego lub wąskiego pokoju. Jemu też zostaw wybór narzuty czy poduszek.
Pokój nastoletniej dziewczyny lub chłopca: szafki, półki i szuflady…
Szafki, szuflady i półki w pokoju młodzieżowym muszą pomieścić wiele rzeczy: ubrania, podręczniki, gry komputerowe czy kosmetyki. Jeśli nie szafę – nastolatek musi mieć własną komodę do przechowywania swoich ubrań.
Co z pozostałymi rzeczami? Do pokoju młodzieżowego możesz wybrać półotwarty regał z kolekcji Namek, w którym część półek jest otwarta, a część przysłonięta otwieranymi frontami szafek.
Nastolatek będzie najlepiej wiedział, jakie przedmioty można wystawić na widok publiczny, a co lepiej ukryć. W tym wieku wszyscy mają jakieś małe sekrety! Projektując pomieszczenie z miejscem, gdzie można te sekrety schować, sprawisz swojemu dziecku dużo przyjemności i okażesz mu zaufanie.
Biurko: bez tego nie obędzie się żaden pokój nastolatków
Biurko w pokoju nastolatka służy jako przestrzeń do odrabiania lekcji, korzystania z laptopa i realizowania artystycznych pasji. Upewnij się, że dziecko ma pod blatem biurka wystarczająco dużo miejsca na nogi – w innym przypadku będzie siedziało w przekrzywionej, niezdrowej pozycji.
Jeśli nastolatek używa komputera stacjonarnego, warto znaleźć schowek na klawiaturę, aby nie zajmowała ona niepotrzebnie miejsca na biurku. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się stół biurowy z wysuwanym blatem na klawiaturę.
Dobierając biurko do pokoju młodzieżowego, należy pamiętać, że funkcjonuje on w świecie wypełnionym urządzeniami elektronicznymi. W związku z tym, aby ułatwić mu poruszanie się wśród plątaniny przewodów, warto jest wybrać biurko, którego blat posiada otwór, poprzez który można przeciągnąć kable z przedłużacza do laptopa.
Krzesło do pokoju nastolatka: ergonomia czy design?
Wybór odpowiedniego krzesła ma niebagatelne znaczenie. Jego zła konstrukcja może zaszkodzić kręgosłupowi Twojego dziecka. Rzecz jasna przy zakupie tego mebla, dziecko będzie zwracało uwagę przeze wszystkim na atrakcyjny wygląd. Dlatego też to właśnie Ty musisz sprawdzać jego ergonomię.
Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie może być fotel obrotowy. Czemu sprawdzi się on w pokoju dla nastolatka? Istotną zaletą takiego mebla jest możliwość regulowania wysokości siedzenia. Jest to ważne w młodym wieku, kiedy w ciągu roku dziecko potrafi urosnąć kilka dobrych centymetrów.
Dzięki regulowanej wysokości siedzenia Twoja dorastająca pociecha będzie mogła zawsze siedzieć w wyprostowanej pozycji. Ponadto oparcie fotela obrotowego często jest projektowane tak, aby sprzyjało prawidłowemu ustawieniu kręgosłupa podczas siedzenia.
Dodatkowe miejsca do siedzenia
Twój dom jest pełen gości, których zaprasza do domu syn albo córka? To wspaniale! Okres nastoletni jest tym czasem, kiedy zawiera się pierwsze poważne przyjaźnie, wchodzi się w związki, organizuje spotkania dla znajomych.
Będąc rodzicem, trzeba zwrócić szczególną uwagę na te potrzeby i odpowiednio zaopatrzyć pokój swojej pociechy. W jaki sposób? Kupując miękkie pufy, krzesła, a jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo przestrzeni – sofę albo narożnik.
W odczuciu młodych ludzi funkcjonalność mebli do pokoju dla nastolatków czasem schodzi jednak na drugi plan – dużo ważniejszy będzie ich stylowy wygląd. Młody człowiek poszukujący oryginalnych i odważnych stylistycznie elementów wystroju nie doceni pojemnej szafy, a raczej takie rozwiązania jak
- meble w najmodniejszym kolorze jeansu,
- surowe fronty przypominające blachę,
- możliwość zestawiania różnych barw i faktur w obrębie jednego mebla
Tematyczny pokój dla nastolatka – czy to dobry pomysł?
Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna uwzględniać zainteresowania nastolatka. Pamiętaj jednak, że skoro dziś Twoje dziecko z zapałem gra na gitarze lub trenuje jazdę konną, nie oznacza to, że już za pół roku nie znajdzie sobie nowej pasji.
Zamiast więc od razu decydować się na wielką fototapetę z ulubionym zespołem, warto zostawić nastolatkowi pole do zaakceptowania swoich pasji w pokoju poprzez dodatki. Mogą to być plakaty, puchary i medale sportowe, dyplomy czy własnoręcznie wykonane przedmioty. W spersonalizowaniu przestrzeni pomogą także takie elementy jak:
- tablice korkowe,
- naklejki ścienne,
- ramki na zdjęcia.
Warto również pomalować fragment ściany farbą tablicową – tak, by młody, kreatywny człowiek mógł do woli na niej rysować czy zapisywać istotne dla siebie hasła czy fragmenty ukochanych piosenek. Jeśli pewnego dnia napisy się znudzą, to ich zmiana na inne nie pociągnie za sobą konieczności remontu pokoju.
Designerskie dodatki do pokoju młodzieżowego
Osobowość nastolatka może zostać wyrażona poprzez oryginalne dodatki, pełniące jednocześnie szereg praktycznych funkcji. W jaki sposób można podkreślić indywidualność młodego człowieka?
- Miłośnikowi nowinek technologicznych spodoba się futurystyczna lampka na biurko, która jednocześnie dobrze oświetli kącik do nauki,
- Nastolatkowi zainteresowanemu modą i wizażem z pewnością spodoba się duże lustro – wolnostojące lub zawieszone na ścianie,
- Młodzi entuzjaści podróży docenią pudełka z nadrukami panoramy ulubionego miasta lub regionu, które przydadzą się również do przechowywania pamiątek z bliższych i dalszych wypraw,
- Nastolatkom, które lubią przytulne wnętrza spodoba się łańcuch świetlny do powieszenia nad biurkiem lub nad łóżkiem. Pokój młodzieżowy zyska wyjątkowego klimatu każdego wieczora.
Podsumowanie – nowoczesny pokój dla nastolatka
Pokój młodzieżowy na poddaszu (i nie tylko) może mieć styl odpowiadający charakterowi zamieszkującego go nastolatka, a jednocześnie spełniać wymagania surowych rodziców. Inspiracje do wyposażenia wnętrz tego typu jest całe mnóstwo, a wybierając odpowiednie aranżacje należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Do wyboru mamy przecież najróżniejsze meble, kolory ścian, jak i liczne akcesoria, które mogą nie tylko uatrakcyjnić takie wnętrza, ale również nadać tym pomieszczeniom funkcjonalnego charakteru.
By odpowiednio zaaranżować nowoczesny pokój nastolatka weź pod uwagę jego indywidualne pomysły oraz własne – o wiele bogatsze z racji wieku – doświadczenia. Młodzieżowy pokój może mieć hybrydowy charakter – modne wnętrze, funkcjonalny wystrój, wydzielone miejsce do nauki i zabawy, całość uzupełniona przez dodatki charakterystyczne dla chłopca lub dziewczynki. Młodzieżowy pokój dla nastolatka może zadowolić wszystkich -zarówno dzieci, jak i rodziców – trzeba go tylko właściwie urządzić.
Pragniesz stworzyć swojemu dziecku przestrzeń, gdzie będzie się dobrze czuło? Przeczytaj nasz poradnik o nietrafionych pomysłach na pokój dla nastolatków albo o tym, dlaczego warto wybrać meble na miarę.