Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić pralnię w domu? Porady od Black Red White

Czytaj
20.09.2024

Jak urządzić pralnię w domu? Porady od Black Red White

Mądrze zaprojektowana, a przy tym estetyczna pralnia domowa ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków i pomoże lepiej zorganizować łazienkę. Jak urządzić nowoczesną pralnię w domu? Podpowiadamy!

Pralnia w domu: konieczność czy moda?

Niewielkie mieszkanie w bloku zwykle oznacza brak miejsca na pralnię. Pralka i suszarka bębnowa zajmują wówczas przestrzeń w łazience lub kuchni, a rozwieszone pranie co kilka dni schnie w pokoju dziennym. Jeśli jednak mamy to szczęście i jesteśmy w posiadaniu domu jednorodzinnego z odpowiednio dużym metrażem, możemy pozwolić sobie na urządzenie w pełni funkcjonalnej, oddzielnej pralni. Z możliwości tej korzysta coraz więcej osób.

Choć pralnia jako osobne pomieszczenie niewątpliwie należy do chwytliwych trendów wnętrzarskich, popularność takich projektów trudno tłumaczyć chwilową modą. Wydzielenie osobnej pralni przeznaczonej wyłącznie do odświeżania i suszenia ubrań to po prostu dobre rozwiązanie, które staje się standardem w wielu domach. Czy jest koniecznością? Nie, jednak z pewnością poprawia komfort domowników i ułatwia organizację przestrzeni.

Dlaczego warto zaaranżować pralnię w osobnym pomieszczeniu? 

  • Dzięki przeniesieniu czynności gospodarczych do pralni łazienka może stać się pełnoprawnym pokojem kąpielowym. Oznacza to więcej miejsca na wannę i/lub wygodną kabinę prysznicową oraz strefę SPA służącą do pielęgnacji ciała i relaksu.
  • Organizując pralnię w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu, możesz ograniczyć hałasy urządzeń. Pomieszczenie warto zaplanować w takim miejscu, by odgłosy prania i suszenia nie przeszkadzały Ci w odpoczynku w salonie czy sypialni.
  • Zyskujesz pomieszczenie przeznaczone tylko i wyłącznie do prac związanych ze składowaniem, segregowaniem, praniem, suszeniem, składaniem i prasowaniem ubrań. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapomnisz o desce do prasowania rozłożonej w sypialni czy suszarce „dekorującej” salon. Co więcej, bałagan w ubraniach zawsze pozostanie za zamkniętymi drzwiami.

Jak wybrać pomieszczenie na domową pralnię?

O tym, gdzie ulokować domową pralnię, decydują tak naprawdę potrzeby konkretnej rodziny. Zależy Ci na tym, by oszczędzić czas i uniknąć biegania z brudnymi ubraniami po całym domu? Pralnię z suszarnią możesz urządzić w pobliżu prywatnych pokoi domowników, głównej garderoby lub wspólnej łazienki.

Wolisz, aby pomieszczenia o charakterze gospodarczym znajdowały się raczej na uboczu? Rozważ zaaranżowanie pralni na poddaszu. Przestrzeń pod skosami nie wchodzi w grę? W tej sytuacji nieco mniej funkcjonalnym, ale często jedynym rozwiązaniem jest urządzenie pralni w piwnicy. Niektórzy podejmują decyzję o zorganizowaniu pralni w kotłowni – jest to możliwe, o ile w domu korzysta się z kotła gazowego.

Pralnia w domu jednorodzinnym – wentylacja, instalacje i elementy wykończenia

Pralnia, podobnie jak łazienka czy WC, należy do miejsc o podwyższonej wilgotności powietrza. Z tego powodu należy wyposażyć ją w skuteczny system wentylacji, która zapobiegnie rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów. Jeśli to możliwe, pralnię najlepiej urządzić w pomieszczeniu z oknem – w razie potrzeby przewietrzysz je i pozbędziesz się nadmiaru wilgoci.

Na etapie przygotowywania projektu domu z pralnią warto pomyśleć o doprowadzeniu do niej ogrzewania oraz odpowiednim rozplanowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Jeśli przewidujesz obecność zlewozmywaka lub umywalki, ustal, w jakim miejscu powinien się znaleźć. Zastanów się, jak ustawisz pralkę i suszarkę – będą stać obok siebie czy może w słupku? Policz, ile gniazdek będziesz potrzebować, aby podłączyć wszystkie sprzęty i komfortowo z nich korzystać. Uwzględnij przy tym wszystkie urządzenia, również żelazko czy parownicę do ubrań.

Oprócz sprawnej wentylacji oraz niezbędnych instalacji w pralni powinny znaleźć się okładziny odporne na działanie wody. Właściwym wyborem będą płytki gresowe lub ceramiczne, ale na ścianach dobrze sprawdzą się też farby lateksowe czy tapety winylowe. Materiały tego rodzaju są wodoodporne i jednocześnie łatwe w czyszczeniu.

Ile metrów przeznaczyć na pralnię w domu?

Jaką powierzchnię należy przeznaczyć na pralnię, aby była funkcjonalna i wygodna? Minimum to 3 metry kwadratowe, na których pomieścisz podstawowy sprzęt, czyli pralkę i suszarkę bębnową, oraz słupek na środki piorące. Optymalną powierzchnią będzie około 5-6 metrów, które pozwoli Ci wygospodarować przestrzeń na dodatkowe czynności, takie jak wieszanie, składanie czy prasowanie ubrań. Dla większych pralni z rozbudowanym systemem przechowywania i segregacji potrzebne będzie ok. 10 metrów. Pamiętaj, że nawet mała pralnia może być dobrze zorganizowana, jeśli odpowiednio przemyślisz jej układ.

Jak urządzić pralnię w domu?

W tej części artykułu pokażemy Ci, jak krok po kroku urządzić pralnię. Przedstawimy najważniejsze wyposażenie pralni i zdradzimy sposoby na sprytne przechowywanie.

Optymalizacja przechowywania i organizacja domowej pralni

Jednym z najważniejszych aspektów aranżacji pomieszczeń gospodarczych jest funkcjonalność. Podczas urządzania pralni warto skupić się rozwiązaniach, które pomogą zoptymalizować przechowywanie i zorganizować przestrzeń tak, by była wygodna w użytkowaniu, a przy tym wykorzystana w stu procentach.

Od czego zacząć? Najlepiej od zaplanowania miejsca na pralkę – najważniejszego urządzenia w tej części domu. Jeśli zamierzasz zgrupować pralkę z suszarką, możesz to zrobić na dwa sposoby: ustawiając sprzęty obok siebie lub montując je jeden nad drugim. Pralka i suszarka w słupku to świetne rozwiązanie do mniejszych wnętrz! W sytuacji, w której pralka i suszarka ułożone są równolegle, warto wykorzystać przestrzeń nad nimi. Jedną z możliwości jest montaż blatu roboczego do składania ubrań, drugą – zabudowa złożona z wiszących szafek, w których przechowasz chemię domową lub akcesoria.

Oprócz szafek zawieszonych na ścianie, w pralni przydadzą się także wysokie zamykane regały. Ukryjesz w nich np. zapas detergentów, siatki do prania firan, kule do suszarki, plastikowe miski i koszyki. W większych wnękach zmieścisz również deskę do prasowania i składaną suszarkę. Obok nich mogą znaleźć się otwarte półki, na których wyeksponujesz dyfuzor zapachowy, dekoracyjny pojemnik na klamerki czy drobne ozdoby.

W bliskim sąsiedztwie pralki warto umieścić kosze na brudną bieliznę. Zamiast jednego głębokiego kosza na pranie, wybierz dwa, trzy, a nawet cztery mniejsze. Dzięki temu od razu posegregujesz pranie według kolorów oraz rodzajów tkanin. Przygotuj pojemnik na delikatną odzież z jedwabiu, satyny lub koronki, oddzielnie możesz gromadzić również wełniane swetry, które wymagają niestandardowych programów prania. Jeśli w Twojej garderobie znajduje się sporo ubrań, które należy prać ręcznie, zaplanuj miejsce na zlewozmywak. Wykorzystasz go także do wstępnego namaczania czy odplamiania tekstyliów.

Oświetlenie domowej pralni

Pomieszczenie na pralnię powinno być nie tylko zmyślnie zorganizowane, ale też dobrze oświetlone. Ważne, aby znalazło się w nim jasne, funkcjonalne oświetlenie ogólne w postaci lampy sufitowej lub reflektorków, a także punktowe oświetlenie zlokalizowane nad blatem roboczym. Dodatkowe źródła światła ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków i pozwolą Ci upewnić się, że wyprane ubrania są idealnie czyste. Pamiętaj, że właściwie dobrane oświetlenie wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na estetykę pomieszczenia. Jest to tym ważniejsze, im mniej światła dziennego przenika do pralni.

Design pralni domowej

Choć projekty pralni w zdecydowanej większości skupiają się na funkcjonalności, nie powinniśmy zapominać o estetyce. Pralnia i suszarnia w domu również mogą prezentować się atrakcyjnie i wpisywać w założenia stylistyczne przyjęte w pozostałych wnętrzach. Jeśli zależy Ci na eleganckiej aranżacji, która nie odstaje od reszty domu, do wyboru wykończeń, kolorów i materiałów podejdź z odpowiednim przygotowaniem.

W jakim stylu urządzić swoją pralnię? Do mocnych trendów zaliczyć należy minimalistyczny design, który od wielu sezonów nie schodzi z list wnętrzarskich przebojów. Nowoczesna pralnia to świetny wybór dla osób marzących o schludnym i uporządkowanym, a jednocześnie modnym wnętrzu. Stonowana kolorystyka, płytki imitujące kamień, funkcjonalne oświetlenie szynowe – oto, czego nie może zabraknąć w takiej aranżacji.

Oprócz inspiracji stylem modern warto sięgnąć po rozwiązania charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, scandi boho czy rustykalnego. Ciepłe kolory drewna, plecione kosze z wikliny, tekstylia w kolorach beżu i szarości wciąż są en vogue!

Akcesoria do pralni – tego nie może w niej zabraknąć!

Pralnia to pomieszczenie, w którym pod ręką powinny znajdować się wszystkie akcesoria związane z czyszczeniem i pielęgnacją ubrań. O czym pamiętać, kompletując wyposażenie pralni w domu?

  • Deska do prasowania, żelazko i/lub parownica – to podstawa każdej dobrze zorganizowanej pralni.
  • Składana suszarka na pranie – rozwiesisz na niej odzież, której lepiej nie suszyć w suszarce bębnowej.
  • Haczyki i wieszaki na ubrania – zawiesisz na nich świeżo wyprasowane koszule i bluzki.
  • Pojemniki do przechowywania detergentów – zorganizujesz w nich środki piorące różnego rodzaju, w tym proszki, żele, kapsułki, płyny do płukania tkanin, odplamiacze, perfumy do suszarki oraz preparaty do pielęgnacji pralki.
  • Kosze do przenoszenia brudnego i czystego prania – dzięki nim nie trzeba przemierzać domu ze stosem ubrań niesionych na ręku.

Sprawdź więcej naszych porad: „Ukryta spiżarnia w kuchni — sposób na funkcjonalną przestrzeń”.

Wiesz już, dlaczego warto mieć pralnię w domu, gdzie ją urządzić i jak wyposażyć, aby najlepiej spełniała swoje funkcje. Skorzystaj z naszych porad i inspiracji – zaaranżuj pralnię z prawdziwego zdarzenia. Wszystko, czego potrzebujesz do realizacji wymarzonego projektu znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?