Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?
CzytajJak urządzić wnętrze w stylu art deco?
Elegancja, luksus oraz klasyczne dodatki – to niezmienne od 100 lat cechy art deco. Jeśli marzysz o oryginalnych aranżacjach, pomyśl właśnie o tym stylu. Wprowadzisz go łatwo do swojego domu z naszymi meblami i akcesoriami.
Skąd właściwie wzięło się art deco? To styl będący następcą secesji, zapoczątkowany we Francji, a więc ojczyźnie szyku i dobrego gustu. Jego nazwa oznacza sztukę dekorowania. Art deco wyróżnia się uporządkowaną przestrzenią i modernistyczną elegancją. Dziś nadal ma swoich wiernych zwolenników i jest natchnieniem do tworzenia współczesnych aranżacji. Wnętrze w stylu art déco reprezentuje ponadczasową elegancję. Sztuka dekorowania jest na wysokim poziomie.
Spis treści:
Wyznaczniki stylu art deco
Jakie cechy charakteryzują styl art deco?
- eleganckie meble o klasycznych kształtach
- wyrafinowane dodatki w intensywnych kolorach
- efektowny połysk, zwłaszcza w połączeniu z barwą czarną
- geometryczne wzory i linie
Jeśli podobają Ci się powyższe cechy, rozważ urządzenie według nich swoich wnętrz lub kontynuuj zapoczątkowany już, stylistyczny kierunek. Efekt z pewnością zachwyci wszystkich miłośników wyrafinowanej dekoracyjności.
Salon art deco – zaprasza elegancją
Drewno lakierowane, błyszczący mosiądz, geometryczny wzór – oto wyróżniki salonu art deco.
We wczesnych odsłonach tego stylu meble wykonywano wyłącznie ze szlachetnych gatunków drewna – dębu, hebanu, orzecha włoskiego czy palisandru. Cenione były także komody i szafy fornirowane.
Dziś możesz pozwolić sobie na równie ozdobne meble, które nie ustępują swoją estetyką tym wykonanym z naturalnych surowców, jak np. kolekcja Natalia. Jej elementy znakomicie sprawdzą się w prawdziwie klasycznym salonie. W aranżacji salonu zgodnie ze stylem art deco pięknie się zaprezentują.
Wszystko za sprawą charakterystycznego designu. Meble osadzone są na zaokrąglonych nóżkach sprzyjających wrażeniu stabilności i masywności. Mają stylowe rzeźbienia i tłoczenia nadające klasycznej elegancji.
Efekt potęgują dekoracyjne uchwyty zamocowane do frontów. Optyczna masywność jest tu cechą pożądaną i zamierzoną. Piękny brąz z widocznym usłojeniem nawiązuje do starodawnych, drewnianych mebli. Salon w stylu art pokocha takie sprzęty.
Komfortowy luksus wnętrz w stylu art deco
Wnętrza urządzone w stylu art deco nie mogą obyć się bez ozdobnych mebli tapicerowanych. Ich duże rozmiary i oryginalne kształty przyciągają wzrok i stanowią o charakterze pomieszczenia. Aby urządzić salon za pomocą takich mebli, możesz zainspirować się kolekcją Cupido, np. sofą.
Swój wyjątkowy wygląd zawdzięczają dekoracyjnym oparciom i podłokietnikom. Poza oryginalnym kształtem wyróżnia je obecność stylowych pikowań.
Towarzystwem tapczanu o designie eleganckiego szezlonga warto uczynić wygodną sofę lub fotel, gdy dysponujemy mniejszą ilością miejsca. Razem będą wyglądać bardzo dostojnie, Ty zaś poza pięknym salonem zyskasz komfortową przestrzeń dla siebie oraz bliskich.
Postaw na dodatki w stylu art deco
O ogromnym znaczeniu dodatków mówi się przy urządzaniu wnętrz w każdym stylu. Nic dziwnego! To one, jak nic innego, potrafią odmienić wygląd pomieszczenia o 180 stopni. W przypadku art deco zyskują szczególną wagę. Sprawdź jakie cechy charakteryzują akcesoria mające zdobić wnętrza w tym wyjątkowym stylu.
- Połysk
Salon art deco ma olśniewać. Chodzi tu jednak o wyrafinowany połysk ornamentów lub materiałów, z których wykonane są elementy wyposażenia. Doskonale odnajdą się w tej roli aksamitne poduszki ze srebrnymi lub złotymi motywami oraz te w całości pokryte dekoracyjnymi cekinami.
- Kształt
Najlepiej, by był nieoczywisty. Art deco uwielbia różnorodność wyszukanych perełek zdobiących półki, komody i ściany. Doskonale, jeśli wiąże się z tym jeszcze funkcja, na przykład oświetlania w przypadku lamp. Postaw więc śmiało na wyrazisty design, który przykuwa uwagę i zapada w pamięć.
Styl art deco preferuje duże rozmiary. Z powodzeniem możesz więc zawiesić na ścianie znacznych wymiarów obraz lub oświetlić sufit wielkim żyrandolem. Prostym i niezwykle stylowym rozwiązaniem będzie również postawienie lub zawieszenie na ścianie dużego lustra. Optycznie powiększy ono pomieszczenie, odbije światło, a dzięki dekoracyjnej ramie dodatkowo upiększy wnętrze.
- Wyrazistość
Powinna cechować wszystkie dodatki współtworzące wnętrze w stylu art deco. Nie ma tu miejsca na nijakość i przypadkowość. Akcesoria są starannie wyselekcjonowane i dobrane do siebie. Świetnie wyglądają razem, lecz każde stanowi indywiduum. Wspomniana wyrazistość może przejawiać się jako wzór na tkaninie czy tapecie, a także oryginalny kształt czy kolorystyka. Świadczyć o niej może również odwaga w zestawianiu ze sobą elementów wyposażenia.
- Efektowność i wysoka jakość
Są bardzo pożądane we wszystkim, co wiąże się z art deco. Powinny zawierać pierwiastek luksusu, ponieważ urządzając wnętrze w tym stylu dążymy do uzyskania wyrafinowanego efektu.
Zagwarantują go ozdobne tkaniny tworzące zasłony, obrusy czy tapicerki oraz wszelkie akcesoria wykonane starannie z wysokiej klasy materiałów. Od mniejszych przedmiotów zdobiących półki i parapety po pufy, wazony i lustra w wersji maksi – ich wybór podyktowany powinien być nie tylko wysokim poziomem dekoracyjności, lecz przede wszystkim jakości.
Styl art deco w naszych progach
W swoich początkach art deco, ze względu na charakterystyczny dla niego blichtr i luksus, wykorzystywany był głównie przez amerykańskie i europejskie elity. Rozwój masowej produkcji w 1930 roku spowodował, że coraz więcej osób mogło wprowadzać ten niezwykle efektowny styl do swoich domów.
Dostępne dziś meble oraz dodatki pozwalają łatwo aranżować wnętrza od A do Z w nurcie art deco, jak również łączyć ze sobą wybrane elementy i realizować własne wizje. Eleganckie drewniane meble, pałacowe żyrandole oraz błyszczące tkaniny – ten styl ma w sobie coś dla każdego. A Ty, czy masz już pomysł, jak przenieść go do swojego domu?
Stylowe podróże po… stylach
Jeśli fascynuje Cię tematyka aranżacji wnętrz lub poszukujesz stylu, wedle którego urządzisz własne cztery kąty, przeczytaj również wpis “Ujarzmiamy styl industrialny: mieszkanie w stylu loftowym” o tym, że nie tylko wnętrza odzyskane ze starych fabryk mogą stać się klimatycznym loftem. Zainteresuje Cię być może także artykuł “Domowa bohema, czyli odkryj salon boho” ze wskazówkami jak zamienić wnętrze w przestrzeń pełną roślin, zaskakujących barw i struktur.
Niezależnie od kierunku, jaki obierzesz w urządzaniu mieszkania, pamiętaj, by stało się miejscem, w którym Ty i Twoi bliscy przebywacie z przyjemnością i potraficie efektywnie wypocząć.