Jak wybrać dywan do domu?
CzytajJak wybrać dywan do domu?
Dywan to ważny element aranżacji pomieszczenia, który nie tylko wizualnie ociepla salon, lecz także dodaje mu wyjątkowego charakteru. Pełni on funkcję dekoracyjną, podkreśla styl wnętrza i chroni podłogę przed zarysowaniami. Jaki dywan do salonu będzie najlepszy i na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Najstarszy dywan na świecie, Pazryk, liczy sobie ponad 2000 lat. Ten pochodzący z Persji, ręcznie tkany kilim uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tego typu tkanin. Jednak dywany nowoczesne nie ustępują dawnym kobiercom pod względem urody ani jakości. Mają też wiele funkcji praktycznych, m.in. wyciszają mieszkanie, pomagają wyznaczać różne strefy w ramach jednego pomieszczenia oraz stanowią świetną izolację termiczną. Bogaty wybór materiałów, kolorów, wzorów i rozmiarów pozwoli Ci na znalezienie idealnego dodatku do Twojego domu.
Spis treści:
Jak dobrać dywan idealny? Materiał naturalny vs. sztuczny
Zastanawiając się, jaki dywan do salonu czy sypialni będzie pasował najlepiej, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego materiał. Generalnie można podzielić je na dwa rodzaje:
- z materiałów naturalnych,
- z tworzyw sztucznych.
Oba gatunki mają swoje niekwestionowane zalety i wady. Wybierając dywan, weź pod uwagę Twoje indywidualne preferencje.
Wśród tych naturalnych najpopularniejsza jest wysokiej jakości wełna, która doskonale chroni przed chłodem i jest przyjemna w dotyku. Alternatywą może być bawełna, która dzięki swoim antystatycznym właściwościom nie elektryzuje się. Łatwo można też je wyczyścić a ich kolory nie mają tendencji do blaknięcia. Najbardziej luksusowym wyborem może być jedwabny dywan. Dzięki cienkim włóknom może on być bardzo gęsty a jednocześnie lekki. Jego zaletą jest również stylowy połysk i odporność na zabrudzenia.
Z kolei sztuczne włókna najczęściej wykorzystywane przy dywanach to polipropylen – miły w dotyku poliester, świetnie imitujący wełnę akryl. Należy wspomnieć również o – wprawdzie nie tak przyjemnej, ale – bardzo wytrzymałej wiskozie.
O sztuczne materiały o wiele łatwiej zadbać, są one odporniejsze na ścieranie i są zdecydowanie lepszym wyborem dla alergików. Ponadto ich korzystna cena zupełnie nie wpływa na doskonałą jakość ani wygląd.
Aż chciałoby się przytulić! Dywan shaggy czy z krótkim włosiem?
Zastanawiając się, jaki dywan wybrać, należy zwrócić uwagę na jego włosie (mówiąc inaczej – runo). Jego miękkość zależy oczywiście od rodzaju wcześniej omawianych już materiałów. Jednak równie istotne będą jego gęstość oraz długość.
Liczba pęczków włosia na 1 metr kwadratowy będzie decydowała nie tylko o wyglądzie dywanu, ale też o jego wadze. Najpowszechniejsza wartość tego parametru waha się od 100 tys. do 500 tys. pęczków. Zbyt gęsty dywan trudniej będzie dokładnie odkurzyć. Z kolei za rzadkie włosie w większości przypadków nie będzie prezentować się atrakcyjnie.
W kwestii długości włosia idealnym rozwiązaniem będzie pogodzenie kwestii praktycznych i estetycznych. Włochate dywany typu shaggy są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Doskonale uzupełnią aranżację wnętrza i ocieplą każdą przestrzeń. Nie sprawdzą się one jednak przy domowych futrzakach ze względu na utrudnione usuwanie sierści. Długie włosie trudniej jest bowiem wyczyścić. W takim przypadku lepiej znaleźć kompromis i zamiast tego postawić np. na ciekawy wzór lub oryginalny kolor dywaników z krótszym runem.
Długie włosie wizualnie ociepli wnętrze, z kolei krótkie łatwiej będzie wyczyścić. Należy tu jednak obalić mit dotyczący puszystych dywanów i alergii. Nie jest prawdą, że wzmacniają one reakcje uczuleniowe. Wręcz przeciwnie, mogą one zatrzymywać zanieczyszczenia i pyłki z powietrza. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnym odkurzaniu takiego dywanu oraz od czasu do czasu gruntownym czyszczeniu go na mokro.
Więcej o tym, jaki dywan dla alergika będzie najlepszy, przeczytasz na naszym blogu.
Jak dobrać rozmiar dywanu?
Podstawową zasadą w kwestii tego, jak dobrać rozmiar dywanu, jest funkcjonalność. Nie może on zawadzać ani uniemożliwiać otwierania drzwi czy szafy. Najlepiej dokładnie zmierzyć promień ich otwarcia przed wybraniem się na zakupy.
Istotne będzie również jego położenie. Mały dywan pod kanapą czy dużym stołem w jadalni kompletnie zniknie pod meblami. Powinien być on od nich dłuższy o ok. 30 cm, pozostawiając przy tym mniej więcej 50 cm odstępu od ściany.
Alternatywą mogą być małe, dekoracyjne dywaniki położone na środku pokoju lub pod krawędzią niedużych mebli. Niestety nie sprawdzą się one zbytnio przy małych dzieciach, stwarzają bowiem ryzyko potknięcia i upadku. Warto pomyśleć o gumowym podszyciu dywanu lub specjalnej macie położonej pod spodem.
Rozmiar dywanu ściśle wiąże się też z metrażem, jakim dysponujesz. Dywan do małego salonu czy przedpokoju nie powinien przytłaczać. Ogromny, puszysty kilim o ciemnym kolorze na pewno nie będzie do niego pasował. Lepiej postawić na mniejszy dodatek. Natomiast w dużym, pustym wnętrzu ten przytulny materiał przyda się w większych ilościach.
Jaki dywan do salonu odmieni jego styl?
Skoro wiesz już, jaki dobrać rozmiar dywanu oraz jaka powinna być jego gęstość i długość, czas zastanowić się nad jego stylem. Odpowiedni kolor dywanu lub jego wzór pomogą całkowicie odmienić charakter Twojego salonu albo po prostu uzupełnić doskonałą stylizację.
Jak dobrać kolor dywanu? Warto w tym celu przyjrzeć się posiadanym już meblom i dekoracjom, a następnie sięgnąć po koło barw. Pomoże Ci ono zdecydować czy lepiej będzie wyglądał kolor z tej samej gamy, czy może ciekawszym rozwiązaniem okaże się zupełnie kontrastujący dodatek.
Zawsze można również postawić na sprawdzoną klasykę. Jasny dywan, np. beżowy czy popielaty, będzie pasował wszędzie i wprowadzi spokój i elegancję do salonu.
Stonowane barwy pasują najczęściej do wnętrz przepełnionych już kolorami. Z kolei w ponurych, monochromatycznych pokojach przyda się żywiołowy akcent. Wyrazisty wzór dywanu też wprowadzi energię do przestrzeni. Wskazówką dla tego, jak dobrać dywan, będzie też odcień Twojej podłogi. Na jasnej posadzce lepiej sprawdzą się ciemniejsze odcienie i odwrotnie. Dzięki temu unikniesz efektu zlania się w jedną całość. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji i porad w kwestii podłóg, warto zajrzeć do artykułu pt. „Drewniana podłoga, panele podłogowe czy parkiet? Czym się kierować przy wyborze?”.
W podkreśleniu lub wykreowaniu konkretnej aranżacji może pomóc odpowiedni motyw lub wzór. Na przykład w minimalistycznie urządzonym salonie doskonale sprawdzi się dywan we wzory geometryczne w stonowanych kolorach. Mogą to być chociażby kwadraty, proste pasy lub pojedyncze łamane linie. Taki design pasuje też do stylu skandynawskiego czy eko, a w eklektycznie urządzonym wnętrzu pomoże znaleźć nieco równowagi. Te same geometryczne motywy w barwnej, energetycznej wersji idealnie wpisywać się będą w retro estetykę lat 60. i 70.
Z kolei do takiego stylu jak boho czy etniczny doskonale pasować będzie barwny, wzorzysty dywan. Motywy roślinne i orientalne albo zwierzęce cętki czy pasy doskonale uzupełnią urządzony w ten sposób salon. Niesamowity efekt stanowić będą wycięcia i różne wysokości włosia. Utworzony w ten sposób trójwymiarowy wzór ożywi wnętrze i przy okazji pomoże optycznie powiększyć niewielki pokój dzienny. Niezależnie od tego, czy kształt dywanu będzie okrągły, kwadratowy czy prostokątny.
Ostatecznie kwestia tego, jaki dywan wybrać do salonu, jest oczywiście kwestią indywidualną i Twoim własnym wyborem. Warto jednak przed jego zakupem dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, abyś później mógł cieszyć się dodatkiem idealnie pasującym do Twojego wnętrza.