Jak wybrać zmywarkę do zabudowy?
CzytajJak wybrać zmywarkę do zabudowy?
Zmywarki wolnostojące mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Na szczęście dla tych ostatnich – jest alternatywa w postaci modeli pod zabudowę! Przy zakupie zmywarki do zabudowy masz do wyboru szereg modeli różniących się ceną, wielkością czy dodatkowymi funkcjami. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć, by wybrać sprzęt odpowiadający Twoim wszystkim wymaganiom oraz potrzebom.
Spis treści:
Zmywarka w Twojej kuchni – ułatw sobie życie!
Zmywarka w domu to ogrom korzyści. Przede wszystkim oszczędność wody – badania od lat wskazują, że podczas ręcznego mycia naczyń zużyjesz jej znacznie więcej. Ponadto jest to rozwiązanie nieporównywalnie wygodniejsze, ponieważ uwalnia Cię od długotrwałego stania nad zlewem. Zmywarka ma także funkcję mycia w bardzo wysokiej temperaturze (zmywanie ręczne nie daje takiej możliwości).
Wybierając zmywarkę, dodatkowo oszczędzasz miejsce w kuchni, które potrzebne byłoby do przechowywania brudnych lub czystych, ale mokrych naczyń. Brudne szklanki czy talerze możesz z powodzeniem zamknąć w jej wnętrzu, a miejsce, które do tej pory zajmowała suszarka do naczyń, przeznaczyć na coś innego. Wystarczy Ci specjalna mata, na której stawia się naczynia (nieprzeznaczone do mycia w zmywarce) do wyschnięcia. Potem możesz ją zwinąć i odłożyć, by nie zabierała miejsca.
Podsumowując, odpowiednia zmywarka:
- pozwoli zadbać o porządek w kuchni,
- zminimalizuje zużycie wody,
- umyje mocno zabrudzone naczynia, które ręcznie trzeba byłoby szorować naprawdę długo.
W większości polskich domów znajduje się zmywarka do zabudowy. Według wielu osób prezentuje się ona estetyczniej niż zmywarka wolnostojąca, która nie ma dodatkowej obudowy i stanowi kolejny – obok lodówki czy kuchenki – sprzęt AGD. Natomiast zmywarka do zabudowy wygląda zupełnie jak szafki kuchenne. Dopóki nie otworzysz drzwiczek, nikt nie wie, że w ogóle jest w kuchni.
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Najpierw sprawdź parametry
Na rynku najczęściej spotykane są dwa rozmiary zmywarki (pierwszy parametr to szerokość, a drugi – wysokość):
- 45 × 80-81 cm,
- 60 × 80-81 cm.
Pierwsza z nich jest polecana osobom mieszkającym samotnie lub dwójce dorosłych niewychowujących dzieci. Trzeci typ to już duża zmywarka, zdolna pomieścić kilka kompletów naczyń, idealna dla wielodzietnych rodzin.
Czemu wybór szerokości zmywarki do zabudowy jest tak ważny? Wnęka między meblami musi być od razu przygotowana pod konkretny rozmiar zmywarki, inaczej istnieje ryzyko, że dany model się nie zmieści.
Szukając zmywarki, koniecznie zwróć uwagę na to, jaka jest jej klasa energetyczna. Co z tego, że zaoszczędzisz na wodzie, jeśli przyjdzie Ci zapłacić bardzo wysoki rachunek za prąd? Warto też zawsze sprawdzić roczne zużycie wody, które od razu da Ci obraz tego, ile litrów wykorzystasz. Tańsze zmywarki oznaczają niekiedy zdecydowanie wyższe koszty późniejszego użytkowania niż modele bardziej energooszczędne. Możesz to sprawdzić w opisie urządzenia, który jest dostępny w karcie produktu (takich informacji udziela producent).
Nowoczesne zmywarki sygnalizują koniec pracy i samodzielnie otwierają się po zakończeniu zmywania naczyń. Zwróć też uwagę na głośność urządzenia – szczególnie jeśli Twój salon jest połączony z aneksem kuchennym, a Tobie, innym domownikom lub zaproszonym przez Ciebie gościom zdarza się spać na sofie. Najcichszą zmywarkę będzie można włączyć, by myła naczynia w nocy – i to bez ryzyka, że kogokolwiek obudzi.
Zmywarka do zabudowy – jak wybrać? Rozważnie!
W przypadku zmywarki do zabudowy nie musisz się martwić o design urządzenia – w końcu i tak zasłonią ją drzwi szafki, a jedynymi widocznymi elementami będą panel górny z przyciskami (tylko po uchyleniu drzwiczek) oraz opcjonalnie dioda pokazująca, czy zmywarka właśnie pracuje.
Na co więc zwrócić uwagę? Na dodatkowe funkcje zmywarki. Jeśli masz problem z załadowaniem całej zmywarki, bo zwyczajnie nie brudzisz tylu naczyń naraz, pomyśl o modelu z funkcją połowy załadunku (tzw. połową wsadu). W takim wypadku używasz podczas zmywania tylko jednego z koszy, na przykład umieszczasz wszystkie naczynia w dolnym koszu, górny pozostawiając pusty. Zmywarka pobiera też wówczas mniej wody, co pozwoli Ci dodatkowo zaoszczędzić.
Aby zwiększyć komfort w czasie użytkowania zmywarki, sprawdź możliwość wyboru różnych programów w zależności od czasu, zużycia wody czy rodzaju umieszczonych naczyń. Upewnij się, czy wybrany przez Ciebie model ma opcję mycia mocno zabrudzonych naczyń.
Ciekawostkę stanowią zmywarki w technologii smart. Są one w stanie samodzielnie dopasować odpowiedni program do tego, co znajduje się w środku urządzenia. W takim wypadku skuteczność zmywania jest bardzo wysoka, a zużycie prądu stosunkowo niewielkie.
Zmywarki do zabudowy są doskonałym rozwiązaniem do niemal każdej kuchni. Sprawdzą się zarówno w dużych, przestronnych wnętrzach, jak i w małych pomieszczeniach, o których funkcjonalność trzeba odpowiednio zadbać. Możesz je znaleźć w naszej ofercie, podobnie jak panele do drzwiczek zmywarki.
Twoja kuchnia nie należy do największych? Dowiedz się, jak urządzić małą kuchnię.