Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wyciszyć mieszkanie?

Czytaj
22.03.2019

Jak wyciszyć mieszkanie?

Sąsiad tupie tak bardzo, że nie możesz spać? Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? Podpowiadamy, jak wyciszyć mieszkanie w bloku (i nie tylko), byś mógł wraz z najbliższymi cieszyć się jak największą ciszą i spokojem.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są dopuszczalne normy hałasu i jego źródła?
  • Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie ścian.
  • Jak ograniczyć dźwięki dochodzące z zewnątrz?
  • Jak zadbać o izolację akustyczną sypialni i zwiększyć wyciszenie pokoju w bloku?
  • Na jakim etapie wykańczania warto pomyśleć o wyciszeniu mieszkania?

Mieszkanie w centrum to prestiżowa lokalizacja i bliskość infrastruktury. Nowoczesne osiedla prześcigają się w atrakcyjnej architekturze oraz udogodnieniach dla mieszkańców. Niestety dużym problemem jest hałas oraz odgłosy, których nie da się uniknąć mieszkając blisko ruchliwej ulicy lub granicząc mieszkaniem z innymi mieszkańcami osiedla. Wystarczy zbyt cienka warstwa tynku lub niewielka szczelina, aby wymarzony adres stał się źródłem frustracji. Jak zwiększyć izolacyjność akustyczną mieszkania?

Jak wyciszyć mieszkanie?

Na szczęście na rynku dostępne są materiały, które pozwolą Ci uczynić z Twojego mieszkania cichą i przyjazną enklawę, nawet jeśli mieszkach w głośnej okolicy i masz wielu sąsiadów. Wśród nich znajdują się: specjalne płyty wyciszające, maty akustyczne, maty wygłuszające oraz panele akustyczne ścienne wykonane z pianki poliuretanowej o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku.

O ciszę możesz także zadbać wymieniając okna na model posiadający wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody. Wyciszenie mieszkania jest także możliwe poprzez wprowadzenie do wnętrza dużej ilości tekstyliów i odpowiednich mebli. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju dywany, zasłony oraz miękkie poduszki. Domowe tekstylia nie tylko pięknie zdobią wnętrze, ale także powodują wyciszenie mieszkania.

 

Dopuszczalne normy hałasu i jego źródła

Polskie normy hałasu regulowane są przez rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Znajdują się tam również informacje o sposobie projektowania i budowania budynków – m. in. pod kątem hałasu.

Mimo obowiązujących zapisów prawnych, w praktyce nie zawsze da się uniknąć większego hałasu w naszych domach czy blokach. Czasem ten stan wynika z błędów popełnionych przez ekipę budowlaną. Zbyt cienka warstwa tynku, nieszczelna spoina czy niewłaściwa izolacja pod stropem to tylko kilka z nich. Inny rodzaj przyczyn to przyczyny zewnętrzne, związane choćby z lokalizacją domu czy mieszkania.

Jak wyciszyć mieszkanie? Maty, pianki i ekrany akustyczne

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku? W pierwszej kolejności zastanów się, w których pomieszczeniach jest najgłośniej i rozpocznij właśnie od nich. Na rynku istnieje wiele sposobów na wyciszenie mieszkania. Do tych najprostszych zaliczamy m.in. maty, pianki oraz ekrany akustyczne.

Maty wyciszające pochłaniają dźwięki, a także zmniejszają drgania i wibracje w pomieszczeniu. Można położyć je na podłodze lub ścianach. Przyklejone maty możesz pokryć tapetą czy farbą w wybranym przez Ciebie kolorze.

Często wykorzystywanym materiałem izolacyjnym umieszczanym na ścianach jest również pianka wygłuszająca. Zabezpiecza ona przed hałasem, jak również utratą ciepła oraz wilgocią.

Skutecznym sposobem na ograniczenie dźwięków przedostających się do wnętrza od sąsiada z góry jest montaż ekranu akustycznego na suficie. To dobre rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń, ponieważ po jego zastosowaniu, wnętrze obniży się o warstwę izolacji oraz płyty.

Zwróć uwagę na okna

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku bez kucia ścian i zdejmowania paneli podłogowych? Wiele hałasu dochodzi przez okna. Prostym sposobem na ich wygłuszenie jest zawieszenie przy nich grubych zasłon uszytych np. z aksamitu, które wygłuszą dźwięki i ochronią przed silnym słońcem.

Jeśli właśnie kupujesz mieszkanie, które znajduje się przy ruchliwej ulicy lub na niższym piętrze, sprawdź, czy zamontowane okna posiadają odpowiednie atesty i parametry akustyczne. Izolacyjność akustyczna okien jest określana współczynnikiem Rw, który informuje o stopniu tłumionego hałasu, jaki dociera z zewnątrz. Im wyższa jest wartość współczynnika, tym większą ochronę przed dźwiękami z zewnątrz zapewnia okno.  Jeśli jest to lokal z rynku wtórnego, a okna są stare, wlicz do budżetu koszt ich wymiany.

Rusz głową… i meblami

Czasami proste rozwiązania niewiele kosztują – doskonałym sposobem na wytłumienie hałasu jest wybór odpowiednich mebli oraz rozstawienie ich w pomieszczeniu.

Miękkie tkaniny rewelacyjnie poprawiają akustykę wnętrza. Z tego powodu w salonie warto zainwestować w komplet wypoczynkowy o miłych w dotyku obiciach. Sprawdzą się również dodatki, takie jak narzuty i poduszki, którymi można upiększyć sofy i fotele. Na podłodze połóż gruby dywan.

Poduszka dekoracyjna Devon

Beton architektoniczny – wyciszenie w industrialnym stylu

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy i zachować oryginalny charakter mieszkania? Zastosuj beton architektoniczny. Wyróżnia się on surowym stylem i ma uniwersalne zastosowanie. Betonowe płyty można umieścić na dowolnej powierzchni oraz w każdym pomieszczeniu. Skutecznie zasłonią konstrukcje izolacyjne i będą bazą do stworzenia industrialnego wnętrza.

Kolekcja Tarbes

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?