Jak wydzielić przedpokój z salonu?
CzytajJak wydzielić przedpokój z salonu?
Urządzanie przedpokoju to niekiedy „wnętrzarska akrobatyka”. Pomieszczenie to musi reprezentować całe mieszkanie i zarazem być z nim spójne. Powinno też pomieścić okrycia wierzchnie i ułatwiać przygotowywanie się do wyjścia z domu. Mieszkanie bez przedpokoju może się bowiem okazać nieco mniej praktyczne. To wyzwanie staje się trudniejsze, jeśli masz przedpokój otwarty na salon. Czy można urządzić go pięknie i wygodnie?
Oczywiście, że tak! Małe mieszkania w bloku, a często również niewielkie domy jednorodzinne, po prostu nie dają innej możliwości – przedpokój musi stanowić integralną część z salonem, a nierzadko również z aneksem kuchennym. Nie oznacza to jednak, że jest to mieszkanie bez przedpokoju. Wówczas, oprócz wygody i miejsca do przechowywania, musisz wykazać się żelazną konsekwencją w urządzaniu całej przestrzeni. Jednocześnie warto podkreślić funkcję przedpokoju tak, aby wchodzący nie mieli poczucia, że zostawiają kurtki i buty w salonie.
Spis treści:
- Jak wydzielić niewielki przedpokój z salonu – ścianka, podłoga, a może tapeta?
- Jak urządzić mieszkanie bez przedpokoju? Wydzielanie miejsca w kuchni
- Jak urządzić mieszkanie bez przedpokoju? Wydzielanie miejsca w salonie
- Jakie meble wybrać do przedpokoju otwartego na salon?
- Masz przedpokój otwarty na salon? Nie rezygnuj z dodatków!
Jak wydzielić niewielki przedpokój z salonu – ścianka, podłoga, a może tapeta?
Zanim zajmiesz się meblowaniem swojego wydzielonego przedpokoju, zastanów się, w jaki sposób możesz odseparować reprezentacyjną część mieszkania od wypoczynkowej i gościnnej. Wbrew pozorom, przedpokój otwarty na salon daje duże możliwości aranżacyjne – nie ograniczają Cię ściany, wąska przestrzeń czy brak dziennego światła, więc możesz tu wcielić w życie wiele ciekawych pomysłów. A skoro wiemy już, że mieszkanie bez przedpokoju będzie mniej wygodne i mniej praktyczne, to warto skupić się na tym, by urządzić mieszkanie, uwzględniając zarówno potrzeby salonu, jak i przedpokoju. To łatwiejsze, niż myślisz!
Jak urządzić mieszkanie bez przedpokoju? Wydzielanie miejsca w kuchni
Stań w przedpokoju i rozejrzyj się. Co widzisz? Jeśli z tego miejsca masz doskonały widok na kuchnię, zastanów się nad wizualnym połączeniem obu pomieszczeń. Możesz położyć jednakową podłogę, która tworzyłaby umowny ciąg komunikacyjny pomiędzy przedpokojem a kuchnią. Tu sprawdzą się okładziny odporne i łatwo zmywalne, tj. gres oraz panele winylowe LVT. Dobierz kolor zbliżony do podłogi w salonie – duży kontrast zakłóca harmonię i sprawia, że mieszkanie wydaje się jeszcze mniejsze.
Pamiętaj jednak, że przestrzeń na przedpokój nie musi być duża. Jedna niewielka szafka wystarczy, by stworzyć miejsce na odzież wierzchnią, czy pozostawienie butów. Postaw na szafkę narożną, jeśli tylko masz taką możliwość. W niewielkim meblu więcej się wówczas zmieści. Wąskie przedpokoje wydzielone w kuchni będą z kolei dobrym miejscem na przykręcaną do ściany szafkę na buty, lustro oraz kilka wieszaków.
Jak urządzić mieszkanie bez przedpokoju? Wydzielanie miejsca w salonie
Otwarta przestrzeń powoduje, że osoby postronne widzą wszystko jak na dłoni i przed listonoszem czy inkasentem nie ukryje się nawet najmniejszy bałagan. Jak wydzielić przedpokój z salonu, aby zyskać więcej prywatności? Pomyśl nad ścianką działową z płyty kartonowo-gipsowej, która odgradzałaby przedpokój od części salonowej. Takie przepierzenie możesz zrobić także z wysokiego regału, dekoracyjnych ażurowych paneli albo, modnych ostatnio, desek zamontowanych pionowo do podłogi i sufitu.
Przedpokój otwarty na salon możesz optycznie wydzielić za pomocą prostych zabiegów aranżacyjnych. Ścianę, przy której chcesz postawić wieszak na ubrania, warto zaakcentować tapetą – zadbaj o to, aby wzór pasował do wystroju salonu zarówno kolorystycznie, jak i tematycznie.
Możesz też pomalować kawałek ściany na inny odcień tego samego koloru co w salonie – wybierz farbę zmywalną, a łatwiej usuniesz krople deszczu czy plamy błota. Przedpokój możesz wydzielić także za pomocą dekoracyjnych paneli ściennych. Nadal będzie to otwarta przestrzeń, która nie pomniejszy optycznie całego mieszkania. Mimo to znajdzie się tam miejsce na pozostawienie butów i sezonową odzież wierzchnią. Mieszkanie bez przedpokoju to ryzyko, że te rzeczy będą nieestetycznie odłożone w różnych miejscach w całym mieszkaniu.
Jakie meble wybrać do przedpokoju otwartego na salon?
Wiesz już, jak wydzielić przedpokój z salonu. Teraz pora na dobranie mebli. Być może kusi Cię postawienie w tym miejscu dużej szafy, która pomieści ubrania wierzchnie wszystkich domowników. Niestety, sporej wielkości mebel spowoduje, że już od progu ta otwarta przestrzeń sprawi wrażenie zagraconej i mniejszej niż w rzeczywistości.
Jeśli zatem masz taką możliwość, zrezygnuj z pełnowymiarowej szafy na rzecz gotowego zestawu do przedpokoju, który nie zajmuje wiele miejsca, a pozwala na przechowywanie kilku kurtek i butów.
O ile przestrzeń na to pozwala, możesz zdecydować się na zestaw składający się z wąskiej szafki, niskiej szafki na buty, komody i wieszaka. Jeśli salon jest naprawdę mały, postaw w tym miejscu stojący wieszak albo zamontuj na ścianie panel z wieszakami, a tuż przy drzwiach umieść siedzisko z miejscem do przechowywania butów.
Przedpokój otwarty na salon możesz również umeblować tak, aby niewiele różnił się od reszty strefy dziennej – całość będzie prezentować się wtedy spójnie. Przyda się na pewno komoda, w której pomieścisz czapki, parasole, torebki i buty. Odzież wierzchnią możesz zostawiać albo na designerskim wieszaku, który będzie ozdobą pomieszczenia, albo na dyskretnych haczykach zamontowanych na ścianie. Zadbaj o to, aby na co dzień nie było na nich zbyt wielu kurtek, aby uniknąć efektu „szatani” w salonie.
Przedpokój zyska salonowy charakter, jeśli umieścisz w nim tapicerowane siedziska i pufy. Zapewnią wygodę podczas zakładania butów, a te otwierane możesz wykorzystać także do przechowywania (np. apaszek). Zadbaj o to, aby materiał puf pasował do kanapy – dzięki temu łatwiej uzyskasz konsekwencję w wystroju.
W przypadku otwartej przestrzeni dziennej stworzenie spójnej aranżacji powinno być priorytetem, dlatego jeśli nie do końca radzisz sobie z dobieraniem różnych mebli, zdecyduj się na bryły z jednej kolekcji. Wówczas umeblowanie salonu i przedpokoju w jednym stanie się przyjemnością – nie będziesz głowić się, czy komoda przy wejściu pasuje do witryny obok telewizora, a ponadto łatwiej dobierzesz dodatki i dekoracje.
Masz przedpokój otwarty na salon? Nie rezygnuj z dodatków!
Przedpokój, który stanowi integralną część z salonem, nie może wypaść „zbyt blado” w porównaniu z resztą przestrzeni dziennej. Warto poświęcić mu więcej uwagi i dobrać pozostałe elementy wyposażenia, dzięki którym kącik przy drzwiach zyska charakter i stanie się odrobinę przytulniejszy.
W przedpokoju na pewno nie może zabraknąć lustra, dzięki któremu sprawdzisz swój wygląd na chwilę przed wyjściem z domu czy otwarciem drzwi gościom. Jakie wybrać, jeśli masz przedpokój otwarty na salon? Postaw na duże lustro obejmujące całą sylwetkę – dzięki temu aranżacja nabierze lekkości, a przestrzeń sprawi wrażenie większej i wielowymiarowej (zwłaszcza jeśli w tafli będzie odbijać się widok za oknem).
Jeśli szukasz sposobu na to, jak wydzielić przedpokój z salonu (choćby wizualnie), zacznij od dywanu. Wybierz płaski, wyprodukowany z wytrzymałego polipropylenu – z takiego łatwiej usuniesz piasek i błoto.
Dywan wyznaczy umowną granicę przedpokoju z salonem, a także zabezpieczy podłogę przed zniszczeniami – to szczególnie ważne, gdy na całej przestrzeni jest jednolita podłoga z paneli lub drewna. Tuż obok drzwi postaw ociekacz na buty, a łatwiej utrzymasz podłogę w czystości.
Przedpokój otwarty może stać się przedłużeniem salonu (tak jak balkon czy taras), dlatego również tuż przy drzwiach możesz sobie pozwolić na kilka niezagracających przestrzeni dodatków. Na szafce z butami postaw roślinę doniczkową albo wazon, zaś kawałek wolnej ściany udekoruj obrazem lub zdjęciami.
Wprawdzie przedpokój otwarty na salon jest zazwyczaj dość widny, jednak warto postarać się o dodatkowe oświetlenie – przyda się, gdy wczesnym rankiem będziesz szukać kluczy albo przed wieczornym wyjściem zechcesz na szybko poprawić fryzurę. Możesz na przykład zamontować dwie lampy ścienne po obu stronach lustra albo umieścić lampę stołową na komodzie – wtedy przedpokój stanie się równie przytulny i elegancki jak reszta mieszkania.
A może masz duży, oddzielny przedpokój i zastanawiasz się, jak go urządzić, żeby znalazło się w nim miejsce na wszystko? Zajrzyj tutaj: „Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej” i tutaj: „Gdzie zmieścić wszystkie ubrania gości?”.