Jak wydzielić strefy w salonie?
CzytajJak wydzielić strefy w salonie?
Salon jest miejscem, w którym wypoczywamy, spożywamy posiłki, przyjmujemy gości, a czasem nawet pracujemy. Aby podkreślić wielofunkcyjny charakter tego wnętrza, warto podzielić jego przestrzeń na osobne strefy przeznaczone do różnych celów. Jak można to zrobić?
Jeśli chodzi o podział na strefy, zasada jest prosta: im mniejszy jest metraż mieszkania, tym więcej funkcji pełni salon. W przestronnych domach pokój dzienny może służyć tylko do relaksu. Niewielkie mieszkania w bloku nie stwarzają warunków do urządzenia jadalni czy gabinetu w osobnym pomieszczeniu, dlatego salon przejmuje ich funkcje.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń w salonie,
- jak stworzyć w salonie kącik jadalniany,
- jak zaaranżować w salonie wygodne miejsce do spania,
- w jaki sposób stworzyć funkcjonalną sypialnię w salonie,
- jak urządzić salon z sypialnią, by znalazła się w nim również część wypoczynkowa.
Spis treści:
Jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń w salonie?
Podział na strefy w większości salonów sprowadza się do wydzielenia części wypoczynkowej oraz jadalnianej. Pracę nad jego stworzeniem rozpocznij od ustalenia, ile stref powinien zawierać Twój salon.
Najprostszy, a zarazem najlepszy sposób na wprowadzenie takiego podziału polega na wytyczeniu odrębnych sekcji przy użyciu mebli. Chodzi tutaj głównie o trafne przyporządkowanie elementów wyposażenia do rozmaitych stref — zgodnie z pełnioną przez nie funkcją.
Pamiętaj o zachowaniu ciągów komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi strefami. Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się w obrębie wnętrza. Najchętniej uczęszczane przez domowników ścieżki powinny mieć szerokość wynoszącą ok. 100-120 cm.
Obecność różnych stref możesz zaakcentować także przy pomocy oświetlenia i kolorów. Jak to działa w praktyce?
Jadalnia w salonie – razem, ale osobno
W sytuacji, gdy Twój salon jest otwarty na kuchnię, strefa jadalniana będzie działać najlepiej, jeśli znajdzie się na granicy obu tych pomieszczeń. W takim układzie będziesz mieć blisko zarówno do kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki, jak również do salonu, gdzie wypoczniesz po sytym posiłku.
Centralny punkt takiej jadalni w salonie powinien stanowić stół. Jeśli pomieszczenie ma ograniczony metraż lub będzie pełnić kilka odmiennych funkcji, najlepszy będzie rozkładany model. Co do zasady możemy zdecydować się na stół o dowolnym kształcie, jednak w przypadku jadalni rozdzielającej od siebie kuchnię i salon, najlepiej sprawdzą się klasyczne modele prostokątne.
Do stołu dobierz kilka krzeseł. Mogą, ale nie muszą pochodzić one z tej samej kolekcji. Szukaj modeli o odpowiedniej wysokości, koniecznie z miękkim siedziskiem.
Powierzchnię jadalni w salonie możesz wzbogacić o meble pomocnicze, które posłużą Ci do przechowywania zastawy stołowej, obrusów, serwetek. Dobrze spełni się w tej roli pakowna komoda lub lżejsza optycznie przeszklona witryna. Niższe moduły możesz wykorzystać do umownego odgrodzenia obu stref.
Obecność strefy jadalnianej możesz podkreślić przy użyciu dywanu. Dzięki niemu zyska ona ciepły i przytulny charakter. Dywan musi być na tyle duży, by pomieścić zarówno krzesła, jak i stół.
Nad stołem zainstaluj okazały żyrandol albo dwie mniejsze lampy wiszące o nowocześnie minimalistycznej linii. Rozświetlą one jego powierzchnię, a przy okazji podniosą atrakcyjność wizualną tego kącika. Postaw na oświetlenie będące źródłem ciepłego światła – stworzysz wówczas atmosferę sprzyjającą rodzinnym posiłkom i towarzyszącym im długim rozmowom. Będzie estetycznie, a do tego intymnie i nastrojowo.
Miejsce do spania w salonie: jak je zaaranżować?
Komfortowe meble tapicerowane to podstawa wyposażenia każdego salonu. W przypadku, gdy przeznaczony jest on tylko do relaksu, wybór odpowiednich modułów nie stanowi problemu.
Sytuacja komplikuje się, gdy trzeba zorganizować miejsce do spania w salonie i to nie takie okazjonalne. Czasem warunki lokalowe wymuszają konieczność sięgnięcia po takie rozwiązania.
Jeśli domownicy godzą się spać na narożniku lub sofie, trzeba postarać się o naprawdę komfortowy model. Cechy, których warto szukać w meblach z funkcją spania to:
· sprawny mechanizm wspomagania rozkładania,
· sprężyny zarówno w siedzisku, jak i oparciu,
· duży pojemnik na pościel,
· podwyższone oparcie,
· profilowane podłokietniki,
· pogłębione siedzisko,
· zagłówki z regulacją kąta nachylenia.
Mebel o takich parametrach zapewni wysoki komfort wypoczynku zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Co jeszcze oprócz mebla z funkcją spania powinien zawierać taki pokój dzienny i sypialnia w jednym pomieszczeniu? Przydadzą się w nim stoliki kawowe. W tej aranżacji będę także odgrywały rolę szafek nocnych. Dobrze by było, gdyby na każdym z nich znalazła się niewielka lampa stołowa, aby wieczorami można było przy jej świetle wygodnie poczytać.
Zadbaj o to, aby obszar tuż przed sofą pozostał wolny. Ustawienie dowolnego elementu wyposażenia w tym miejscu znacznie utrudniłoby przygotowanie posłania do snu.
Narożnik czy też rozkładana kanapa powinny być zwrócone frontem do stołu umieszczonego w części jadalnej. Takie ustawienie będzie dla domowników bardziej komfortowe.
Wydzielenie sypialni w salonie: od czego zacząć?
Łóżko w pokoju dziennym trudno jest korzystanie zaaranżować, bez stworzenia choćby prowizorycznego podziału. Ten akurat mebel wprowadza do przestrzeni intymność, która źle koresponduje z reprezentacyjnym charakterem pokoju dziennego. Jeśli więc zamiast wielofunkcyjnego mebla wypoczynkowego wybierasz tradycyjne łóżko, miej na uwadze konieczność fizycznego oddzielenia od siebie obydwu stref: wypoczynkowej i sypialnej.
Czy wydzielenie sypialni w salonie można przeprowadzić bez generalnego remontu? Jak najbardziej! Doskonale nadaje się do tego celu regał. Świetnie sprawdzi się on jako ścianka działowa, a jednocześnie zapewni dodatkową powierzchnię do przechowywania. Gdy ustawisz go prostopadle do ściany, z powodzeniem zasłoni ulokowane w kącie łóżko.
W przypadku, gdy salon nie należy do przestronnych, lepiej sprawdzą się otwarte regały z płytkimi półkami. Ażurowe modele bez „pleców” nie przesłonią szczelnie łóżka, ale zapewnią namiastkę prywatności. Dużym atutem etażerek jest ich wizualna lekkość, dzięki której nie przytłoczą niewielkiego wnętrza. Przepastne zamknięte regały mogłyby prezentować się w takiej przestrzeni zbyt „topornie”.
Taka wydzielona sypialnia w salonie wcale nie musi dawać wrażenia osobnego pomieszczenia. Obie te strefy mogą być odseparowane od siebie na krótkim odcinku. Wystarczy, że wezgłowie łóżka przystawisz do tylnej ścianki witryny lub szafy. Najważniejsze, aby oba te elementy zgrały się ze sobą pod względem szerokości.
Inny bardzo sprytny, a zarazem skuteczny patent na wydzielenie sypialni z salonu sprowadza się do wykorzystania parawanu. Jest on lekki, dlatego można go w każdej chwili przesunąć, a nawet złożyć. Jest to dobry sposób na przetestowanie funkcjonalności takiego podziału przestrzeni, w dodatku niewymagający inwestycji w drogie i ciężkie meble.
Rozważ możliwość przedzielenia obu tych stref przy użyciu komody oraz zainstalowania nad nią telewizora na ruchomym ramieniu. Taka sztuczka pozwoli Ci na odbywanie seansów w łóżku, jak również na kanapie zlokalizowanej po drugiej stronie w strefie wypoczynkowej.
Zamiast parawanem łóżko w pokoju dziennym możesz przesłonić przy użyciu ażurowej dekoracyjnej ścianki wykonanej z drewna, a nawet kawałka przejrzystego woalu zawieszonego na sufitowym karniszu.
Pokój dzienny i sypialnia w jednym: czy to naprawdę da się pogodzić?
W niewielkiej sypialni wydzielonej w salonie staraj się nie unikać nadmiaru sprzętów. Jeśli chodzi o część wypoczynkową, możesz pozwolić sobie na większą swobodę.
Dla podkreślenia, że ta część salonu przeznaczona jest właśnie do wypoczynku, niezbędne okażą się dodatki, takie jak niska ława. Zamiast niej możesz umieścić stylową pufę. W razie potrzeby z siedziska przemieni się ona w stolik.
Wystrój tej strefy stanie się ciekawszy, a do tego bardziej funkcjonalny, gdy pojawi się w nim fotel o zdecydowanym zabarwieniu. Może być on osadzony na smukłych nóżkach lub designerskim stelażu.
Pamiętaj, że strefa wypoczynkowa wymaga różnorodnego oświetlenia. Jedna główna lampa nie wystarczy. Okolice fotela możesz rozjaśnić z wykorzystaniem niebanalnej lampy stojącej. Na ścianie zainstaluj dwa kinkiety, które wprowadzą nastrojową atmosferę.
Propozycje funkcjonalnego i atrakcyjnego oświetlenia za niewielkie pieniądze znajdziesz w artykule: „Oświetlenie do 100 zł, czyli jasno, tanio i efektownie!”.