Jak zaaranżować jadalnię?
CzytajJak zaaranżować jadalnię?
Przytulna i komfortowa… Jadalnia – bo o niej mowa – to takie miejsce w domu, w którym każdy powinien czuć się dobrze. Jak urządzić jadalnię idealną? Mamy dla was kilka ciekawych rad na to wnętrzarskie wyzwanie.
Jadalnia mieści się zwykle w kuchni. Jednak coraz częściej „wychodzi na salony” i staje się ich częścią. Bez względu na to, czy wolisz klasyczne stylizacje, czy nowoczesne aranżacje, Twoja jadalnia może się stać jednym z bardziej reprezentacyjnych wnętrz w domu. Jak urządzić jadalnię z salonem, a jak zagospodarować ją w oddzielnym pomieszczeniu?
Spis treści:
Jak urządzić jadalnię? Funkcjonalność to podstawa
We współczesnych mieszkaniach na urządzenie jadalni najczęściej do dyspozycji jest jedynie przestrzeń połączona z kuchnią i salonem, w której musi znaleźć się jeszcze miejsce na zaaranżowanie kącika do wypoczynku oraz blatów roboczych. Jednak bez względu na metraż, jaki posiadasz, warto, abyś podczas planowania jadalni z salonem, z kuchnią czy w oddzielnym pomieszczeniu, zadbał o komfort podczas spożywania wspólnych posiłków.
Najbardziej ergonomiczne warunki uzyskasz, ustawiając stół w odległości ok. 120 centymetrów od ściany. Prostokątny stół na 4 osoby, ustawiony krótszym bokiem przy ścianie zajmuje około 4,5 m kw. powierzchni. Na 6-osobowy okrągły stół będziesz potrzebować znacznie więcej miejsca – 6 m kw. Krzesła odsunięte od stołu zajmują co najmniej 60-70 cm – tyle musisz jeszcze doliczyć, aby swobodnie przechodzić między nimi a ścianą.
Szukasz krzeseł do jadalni? Przejdź do artykułu „Wybieramy krzesła do jadalni”.
Przemyślany wybór podłogi oraz ścian pozwoli stworzyć Ci funkcjonalną przestrzeń, w której domownicy będą mogli cieszyć się wspólnymi posiłkami.
Podłoga w jadalni powinna być wytrzymała na wszelkie zalania czy zabrudzenia jedzeniem. Ważne, aby była również odporna na zarysowania, które mogą powstać podczas rozstawiania stołu i przesuwaniu krzeseł. Polecanym przez projektantów rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego rodzaju podłogi jak w kuchni, np. płytek ceramicznych, kamienia lub podłóg wykonanych z żywicy.
Ściany w jadalni również powinny być odporne na zalania i zanieczyszczenia jedzeniem. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się łatwo zmywalne farby oraz tapety. A jaki kolor farby wybrać? Ponieważ jest to miejsce, które będą odwiedzać wszyscy domownicy, najlepiej zdecyduj się na barwy neutralne oraz łagodne pastele, które dodatkowo sprzyjają spożywaniu posiłków.
Jakie meble do jadalni wybrać?
W osobnym pomieszczeniu czy w kuchni – przestrzeń, jaką dysponujesz, nie stanowi żadnej przeszkody przed urządzeniem wyjątkowego wnętrza. Odpowiednio dobrane meble do jadalni sprawią, że każde wnętrze zyska swój niepowtarzalny klimat.
Jeżeli wybierasz umeblowanie do przestrzeni, która jest połączona z inną, np. jadalni z kuchnią czy salonem, zadbaj o to, aby pasowało ono do całości aranżacji. Niezbędną podstawą mebli jadalnianych będzie oczywiście stół oraz krzesła. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią i budżetem, możesz pokusić się o zakup innych efektownych mebli, które dobrze sprawdzą się do przechowywania naczyń, obrusów, serwetek czy sztućców. W takiej sytuacji rozważ zakup bufetu, kredensu, witryn czy komód.
Kształt stołu i jego rozmiary uzależnione będą od wielkości pomieszczenia. Stół okrągły wygląda bardzo efektownie, jednak wymaga zdecydowanie więcej miejsca niż prostokątny czy kwadratowy – w razie potrzeby nie uda się go idealnie dosunąć do ściany, by zajmował możliwie jak najmniej miejsca. Bardzo funkcjonalne okazują się również stoły rozkładane, które na co dzień zajmują mniej miejsca niż podczas kolacji w większym gronie znajomych.
Chcesz, aby Twoja jadalnia była elegancka i spójna? Oprócz stołu oraz krzeseł dobierz witryny i komody z tej samej kolekcji. Uzyskasz w ten sposób jednolite stylistycznie wnętrze, a także miejsce na zastawę stołową czy inne drobiazgi.
Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach podczas wyboru mebli do jadalni.
- Wybieraj meble wykonane z dobrych jakościowo materiałów.
- Stół wybieraj, biorąc pod uwagę warunki metrażowe oraz liczbę domowników. Stół powinien być tak ustawiony, aby można go było swobodnie obejść i aby każde krzesło dało się bez trudu odsunąć.
- Jeśli nie masz talentu do łączenia ciekawych aranżacji z wykorzystaniem odmiennych stylistycznie elementów – bądź konsekwentny w wyborze. Zdecyduj się na meble i wyposażenie w jednym, konkretnym stylu, który będziesz mógł wzmocnić za pomocą wybranej kolorystyki oraz odpowiednich dodatków. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze zakup mebli z tej samej kolekcji.
- Meble, które wybierzesz, powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Przytulna jadalnia nie oznacza zagraconej przestrzeni. Bardzo ważna jest też łatwość czyszczenia, szczególnie stołu.
Jak urządzić jadalnię w kuchni?
W małych mieszkaniach coraz częściej zdarza się, że ze względu na mały metraż kuchni, to jadalnia z salonem znajdują się w jednej, wspólnej przestrzeni domowej. Zasada spójności obowiązuje i w tym przypadku. W pokoju dziennym, podobnie jak w kuchni, stylistyka obu części powinna do siebie pasować.
Na szczęście w salonie masz nieco więcej swobody w sposobie aranżacji. Granicę oddzielającą od siebie przestrzeń do relaksu i jedzenia możesz wyznaczyć regałem z książkami albo po prostu ustawiając stół na dywanie. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz mógł pozwolić sobie na zmianę kolorystyki czy nawet stylistyki samych mebli w obu częściach pomieszczenia.
Jak urządzić jadalnię z salonem?
Coraz częściej zdarza się sytuacja, kiedy to jadalnia z salonem znajdują się na jednej, wspólnej przestrzeni domowej. W pokoju dziennym, podobnie jak w kuchni, stylistyka obu części powinna do siebie pasować.
Na szczęście w salonie masz nieco więcej swobody w sposobie aranżacji. Granicę oddzielającą od siebie przestrzeń do relaksu od tej, w której spożywasz posiłki, możesz wyznaczyć np. regałem z książkami albo po prostu ustawiając stół na dywanie. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz mógł pozwolić sobie na zmianę kolorystyki czy nawet stylistyki samych mebli.
Jadalnia w oddzielnym pomieszczeniu
Odrębne pomieszczenie, w którym możesz urządzić jadalnię, daje Ci największą swobodę aranżacyjną. Na początek zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić przestrzeń. Pomoże Ci to w określeniu kolorystyki oraz stylistyce mebli, jakie ustawisz w pomieszczeniu. W zależności od metrażu, jakim dysponujesz – będziesz mógł wstawić do jadalni duży prostokątny stół albo mniejszy, okrągły stolik.
W małej jadalni oprócz stołu i krzeseł możesz wstawić również nieduży kredens albo komodę. W większym pokoju możesz zdecydować się na większy zestaw mebli, np. z regałami – uzyskując w ten sposób coś na kształt minispiżarni. Chcesz stworzyć do serwowania drinków? Postaw na ladę barową.
Jedną kwestią jest wybór mebli, inną – ich stylistyki.
Nowoczesna jadalnia czy klasyczna?
Jeśli marzysz o jadalni urządzonej w klasycznym stylu, zdecyduj się na typowe dla tego stylu rozwiązania: okrągły lub prostokątny, solidny stół (często w brązowej tonacji) i współgrające z nim stylistycznie krzesła z tapicerowanymi siedziskami. To bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające na zmiany aranżacji poprzez wymianę tapicerowanych pokrowców lub materiałowych poduch do siedzenia. Miejsce wspólnego biesiadowania stanie się dzięki nim bardziej przytulne.
Jadalnia industrialna lub w stylu nowoczesnym, gdzie króluje minimalizm, to z kolei idealne miejsce na wstawienie stołu ze szklanym, hartowanym blatem. Dodatkowo taki mebel powiększy optycznie całe wnętrze. Będzie idealnie wyglądał zestawiony z oryginalnymi krzesłami z tworzyw sztucznych – najlepiej takimi w wyrazistych odcieniach. Zamiast krzeseł możesz również wybrać wygodne ławki z miękkim siedziskiem.
Aranżacja jadalni w stylu glamour
Jadalnia glamour kojarzy się z przepychem, charakterystycznym dla wystawnych uczt. Ten styl najlepiej będzie prezentował się w większym pomieszczeniu. Podejmij swoich gości i domowników po królewsku!
Sercem takiej jadalni powinien być oczywiście stół. Zdecyduj się na solidny, praktyczny stół rozkładany, dzięki któremu w razie potrzeby ugościsz więcej osób. Jeśli dysponujesz dużą jadalnią, możesz zdecydować się na długi, prostokątny model. Idealnym materiałem na blat stołu w stylu glamour jest białe lub czarne drewno (lub jego imitacja). Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejszy powinien być stół i reszta aranżacji. Dzięki temu optycznie powiększysz wnętrze. Charakteru takiemu meblowi, a zarazem lekkości wnętrzu jadalni, dodadzą wygięte nóżki mebla.
Kącik jadalniany oprócz stołu wymaga też wygodnych siedzisk. Zdecyduj się na nowoczesne tapicerowane krzesła z pikowaniami i wygodnymi oparciami na plecy i łokcie. Mogą być to również mniej masywne krzesła-muszelki, bez podłokietników lub rzeźbione „Ludwiki”. Bardzo modne są tapicerki welurowe, które idealnie wpiszą się w stylistykę glamour.
Duża jadalnia glamour nie może obyć się również bez odpowiedniego oświetlenia. Światło w takim wnętrzu – poza tym, że jest praktyczne – pełni też rolę dekoracyjną. Pasować będą tutaj wieloramienne lampy z błyszczącymi kloszami oraz kryształowe żyrandole. Światło będzie nadawać pożądanego błysku we wnętrzach. Padające refleksy podkreślą design mebli na wysoki połysk. Dzięki nim rozbłysną również metalowe dekoracje, szklane wazony, misy, sztućce, kryształowe szklanki i inne jadalniane akcesoria. Ponadto w takiej jadalni nie może zabraknąć lustrzanych powierzchni, sztukaterii i ornamentów na ścianach.
W tak urządzonej jadalni łatwo o przesadę. Aby uniknąć kiczowatego efektu, zrównoważ i stonuj nieco błysk za pomocą matowych, luksusowych tkanin najlepszej jakości. Obrusy, serwety i inne kuchenne tekstylia powinny być wykonane z matowych, ciemnych materiałów, które „pochłaniają” światło.
Do jadalni w tym stylu bardzo pasuje czerń, biel, złoto i srebro. Klasycznie, a zarazem luksusowo wyglądać będzie kontrast czerni i bieli. Możesz też wykorzystać inne barwy: szlachetny granat, butelkową zieleń, szarości, purpurę czy też bordo i przełamać je za pomocą złotych lub srebrnych dodatków i detali.
Wystrój wnętrza jadalni, zwłaszcza w tym stylu, może okazać się wyzwaniem dla amatorów dobrego designu, ale przyjemny dla oka efekt i podziw gości jest zdecydowanie wart wysiłku.
Niezależnie, czy masz małą jadalnię, czy odrębne pomieszczenie do wspólnego jedzenia posiłków i jaki styl preferujesz, przyjemnie jest usiąść razem w pięknym otoczeniu i zjeść coś smacznego.
Po stylowe dodatki i meble do jadalni zapraszamy do sklepu internetowego BRW.