Jak zaaranżować pokój przechodni?
CzytajJak zaaranżować pokój przechodni?
Pokój przechodni: ani to standardowy pokój, ani korytarz… Co w nim ustawić? Jak urządzić pokój przejściowy, by rzeczywiście stał się pomieszczeniem, w którym chętnie się przebywa i które na coś się przydaje?
Spis treści:
- Pokój przechodni – kochasz czy nienawidzisz?
- Czy pokój przechodni ma w ogóle jakieś zalety?
- Zatrzymaj się w przechodnim i… zjedz obiad
- Nie czytaj w salonie! Zrób „kącik czytelniczy” w pokoju przechodnim
- Gdzie więcej dzieci, tam… wspólna bawialnia
- Zabierasz pracę do domu? Zrób sobie prywatny gabinet!
- Jak urządzić pokój przechodni? Zaprojektuj własny play room!
- Buty, buty i jeszcze więcej butów? Pomyśl o królewskiej garderobie!
- Jak urządzić pokój przechodni, by mieszkać jak w willi?
- Zrób z pokoju przechodniego wizytówkę mieszkania!
Pokój przechodni – kochasz czy nienawidzisz?
To zależy. Jeśli masz zamiar kupić mieszkanie w kamienicy, zapewne pomieszczenie przechodnie będzie równie duże jak sypialnia czy pokój dzienny – wówczas bez problemu wstawisz do niego meble. Z powodzeniem może pełnić rolę pokoju dziennego, czy eleganckiego salonu, z którego będą korzystać wszyscy domownicy.
Niestety nie zawsze tak jest. Pokoje przechodnie mogą wyglądać jak… korytarze – co oznacza długie i wąskie pomieszczenia, czasami nawet bez okna. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w domach jednorodzinnych, gdzie taki pokój sprawdza się w roli wielofunkcyjnego „centrum” dla całej rodziny. Co zrobić z takim pokojem przechodnim? Jak go zagospodarować?
Czy pokój przechodni ma w ogóle jakieś zalety?
Wbrew pozorom pokój przechodni to niekoniecznie same problemy. Może być całkiem przydatną częścią mieszkania. Jak sama nazwa wskazuje, przez pokój przechodni przechodzi się do innych pomieszczeń, np. do salonu, sypialni, łazienki. Dzięki temu można odgrodzić strefę nocną od dziennej lub wypoczynkową od „roboczej” (czyli kuchni).
W zależności od umiejscowienia i funkcji pokoju przechodniego możesz zyskać:
- więcej spokoju, bo goście przebywający w salonie nie przeszkadzają Ci w odpoczynku;
- wygodne miejsce do pracy, z dala od włączonego telewizora ;
- sporo przestrzeni do przechowywania;
- lepsze warunki do przyjmowania gości, jeśli pokój przechodni będzie pełnił funkcję salonu;
- większą wartość nieruchomości, bo pokój przechodni może nadać mieszkaniu bardziej designerski czy wręcz prestiżowy wygląd.
Jak widzisz, pomieszczenie przechodnie może mieć wiele zalet – koniecznie weź je pod uwagę, zanim zburzysz ściany i powiększysz salon kosztem „zbędnego” lokum (o ile w ogóle będzie to możliwe). Co prawda, zagospodarowanie takiej przestrzeni nie jest łatwe, ale poniżej znajdziesz kilka rad, jak urządzić pokój przechodni w taki sposób, aby mieć z tego jak najwięcej korzyści.
Zatrzymaj się w przechodnim i… zjedz obiad
Jeśli pokój przechodni znajduje się pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym lub sypialnią, najlepiej urządzić w nim jadalnię. Nawet we wnętrzu z kilkoma drzwiami zmieści się stół z krzesłami, a wyodrębnione miejsce do jedzenia to świetna okazja to spędzenia razem czasu. Wówczas nie jest już takie ważne, by oddzielić pokój przejściowy, bo z powodzeniem będzie stanowił spójną przestrzeń z kuchnią.
Poza tym, dzięki osobnej jadalni Twoi goście mogą wygodnie rozsiąść się w salonie, podczas gdy Ty będziesz przygotowywać obiad i nakrywać do stołu. Co ważne, jadalnia ogranicza również „migrowanie” (nie zawsze przyjemnych) zapachów kuchennych do innych części domu.
Planujesz jadalnię w pokoju przechodnim? Polecamy nasz poradnik „Jaki stół do jadalni wybrać”.
Nie czytaj w salonie! Zrób „kącik czytelniczy” w pokoju przechodnim
Niezagospodarowane pomieszczenie doskonale nadaje się na… domową bibliotekę! Jeśli masz duży księgozbiór (i wolisz książki w wersji papierowej niż elektronicznej), możesz zabudować całą ścianę otwartymi regałami lub półkami – koniecznie postaw obok mały taboret, który ułatwi Ci sięgnięcie do tytułów położonych najwyżej. Oczywiście jest ryzyko, że domownicy z reszty pomieszczeń będą zakłócać spokój podczas czytania, dlatego staraj się ustawić fotel czytelniczy w możliwie ustronnym miejscu.
Pokój przechodni ma duże okno? W takim razie ustaw przy nim fotel z podnóżkiem (stylowe modele zawiera m.in. kolekcja Soul) i mały stolik, na którym położysz książkę i małe co nieco. Jeśli zależy Ci na przytulnym klimacie, wstaw portal imitujący kominek i lampy z abażurem. Pokój przechodni będzie wówczas świetnym miejscem do odpoczynku. Możesz aranżować to miejsce zgodnie z aktualną porą roku, by cieszyło oko jeszcze bardziej i wyróżniało się wśród pozostałej części mieszkania.
Gdzie więcej dzieci, tam… wspólna bawialnia
Jak urządzić pokój przechodni, gdy masz dwójkę, trójkę lub więcej dzieci? Jeśli pociechy mają wspólną sypialnię i niezbyt dużo wolnego miejsca, wtedy w takim pomieszczeniu możesz urządzić bawialnię.
Wstaw regał na książki oraz komodę na akcesoria plastyczne – meble powinny stać przy ścianie, aby na podłodze było jak najwięcej miejsca do zabawy. Sprzątanie zabawek nie będzie uciążliwe, jeśli wykorzystasz skrzynie, kosze, pudła i pojemniki. Przy starszych dzieciach zarezerwuj miejsce na biurko z komputerem i krzesło.
Zabierasz pracę do domu? Zrób sobie prywatny gabinet!
Jeśli często pracujesz w domu, potrzebny Ci wolny kąt, w którym postawisz komputer i wygodne krzesło. Podczas gdy w salonie przeszkadzają goście i włączony telewizor, a w sypialni często brakuje miejsca na cokolwiek, pokój przechodni wydaje się znakomitym rozwiązaniem.
Wstaw tu regał na dokumenty i biurko z półkami, a zyskasz swoje prywatne miejsce do pracy. Jeśli drzwi utrudniają aranżację biura, możesz zaoszczędzić miejsce, wykorzystując półki i szafki wiszące zamiast mebli stojących.
Jak oddzielić pokój przechodni od innych pomieszczeń, żeby nikt nie przeszkadzał Ci w trakcie pracy, przechodząc do łazienki bądź kuchni? Pewnych rzeczy nie przeskoczysz, ale strefę pracy z biurkiem i krzesłem dość łatwo odizolować, np. za pomocą parawanu. Mogą to być również harmonijkowe drzwi przesuwne lub eleganckie drzwi z mlecznego szkła, które będziesz zamykać w razie potrzeby. Jeśli to możliwe, ustaw biurko tyłem do drzwi. Tymi prostymi sposobami stworzysz sobie lepsze warunki do pracy.
Jak urządzić pokój przechodni? Zaprojektuj własny play room!
Pracownicy korporacji często mają do dyspozycji pomieszczenie „relaksacyjne”, w którym mogą zagrać w rozmaite gry, posłuchać muzyki, poćwiczyć jogę czy uciąć sobie drzemkę. Możesz mieć podobną salę zabaw we własnym domu – pokój przechodni doskonale się do tego nadaje, gdyż w salonie przyjmujesz gości, a sypialnia powinna służyć głównie do spania. Tutaj „urodzaj” drzwi nie będzie przeszkodą – nawet w nieustawnym wnętrzu znajdzie się miejsce na telewizor, małą kanapę i ulubione gry.
Buty, buty i jeszcze więcej butów? Pomyśl o królewskiej garderobie!
Pokój przechodni jest pozbawiony okien? Możesz zaaranżować go na garderobę, zwłaszcza jeśli przylega do sypialni lub łazienki. Takie rozwiązanie z pewnością nie jest dla każdego i zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda układ całego mieszkania. Z drugiej strony, świetnie wpisuje się w naturalny cykl dnia – wstajesz z łóżka, wkładasz ubranie, po czym przechodzisz do łazienki, by przygotować się do wyjścia.
Jak urządzić garderobę w pokoju przechodnim? Jeśli uważasz, że Twoja garderoba nie powinna być „na widoku” i nie chcesz, żeby była dostępna dla domowników czy gości przechodzących, zrezygnuj z montowania drążków w ścianie lub ustawiania stojących wieszaków.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wstawienie dużej szafy. Bieliznę i pościel możesz przechowywać w komodzie, a buty układać piętrami w pudłach lub plastikowych pojemnikach. Pamiętaj o dużym lustrze!
Jak urządzić pokój przechodni, by mieszkać jak w willi?
Przyjmujesz gości w salonie, a po części „oficjalnej” przenosicie się do gabinetu, aby w bardziej kameralnych warunkach porozmawiać o pracy, inwestycjach, polityce czy sztuce… Jeśli podoba Ci się ta perspektywa, możesz stworzyć podobne pomieszczenie u siebie w domu.
Aby uzyskać wystawny klimat, wstaw do przechodniego pokoju szezlong i fotele w stylu Chesterfield oraz masywne drewniane meble. Okno udekoruj roletami rzymskimi lub zaciemniającymi zasłonami, a na podłodze rozłóż dywan w orientalne wzory. Obok mebli wypoczynkowych koniecznie ustaw stolik kawowy, na którym postawisz tacę z karafką i kieliszkami. Pokój przechodni będzie bardziej reprezentacyjny, jeśli zainstalujesz tu kominek i witrynę.
Zrób z pokoju przechodniego wizytówkę mieszkania!
Mały pokój bez okna możesz wykorzystać do „promocji” swojego domu. Na początek wstaw tu stolik czy ławę, półkę i puf – meble te nie zajmują wiele miejsca, a czynią wnętrze bardziej użytecznym. Aranżacja zatętni życiem, jeśli rozłożysz dywan oraz ozdobisz ściany za pomocą obrazów, luster lub kinkietów.
Wejścia sąsiadujących pokoi są usytuowane w jednej linii (w tzw. amfiladzie)? Doskonale! Przy otwartych drzwiach mieszkanie zyska widowiskową perspektywę, co świetnie wygląda na zdjęciach i… w oczach gości.