Przejdź do sklepu brw.pl

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Aspekty, o których należy pamiętać

Czytaj
28.05.2024

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Aspekty, o których należy pamiętać

Co jest bardziej korzystne dla roślin ogrodowych – automatyczne nawadnianie czy ręczne podlewanie? Jak podlewać trawnik, a jakie wymagania mają rośliny egzotyczne? Co zrobić, żeby nie marnować niepotrzebnie wody? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule! Pokażemy również wybrane produkty od Black Red White, które pomogą Ci urządzić ogród.

Oprawa gruntowa Usti - aranżacja

OPRAWA GRUNTOWA USTI

Nawadnianie ogrodu: dlaczego jest tak ważne?

Aby Twój ogród prezentował się naprawdę efektownie, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację roślin. Najważniejsze to nie dopuścić do przesuszenia ani przelania. Właściwa ilość wody jest im potrzebna do rozwoju. Dzięki przemyślanemu systemowi nawadniania Twoje kwiaty, krzewy, trawy czy żywopłot zachowają świetną kondycję nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Kiedy zdecydować się na system nawadniania ogrodu?

Jesteś na etapie urządzania ogrodu? Twoje kwiaty marnieją w oczach? Zbliża się susza? A może po prostu znudziło Ci się ręczne podlewanie roślinności? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś (odpowiedziałaś) twierdząco, najwyższy czas wykonać projekt skutecznego systemu nawadniania. Jak go zaplanować? Od czego uzależnić wybór? Czytaj dalej!

Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu, aby był efektywny i oszczędny w zużyciu wody?

Lampa ogrodowa Kula Stono - aranżacja

LAMPA OGRODOWA KULA STONO

Istnieje kilka systemów nawadniania ogrodu. Do najczęściej stosowanych należą zraszające, kropelkowe, podziemne, kapilarne oraz deszczowe.

Najbardziej wydajne są systemy automatyczne. Chociaż nie należą do najtańszych, to w dłuższej perspektywie stają się opłacalne, ponieważ pozwalają na większą oszczędność wody. Co więcej, dostosowują się do potrzeb bardziej wymagających gatunków roślin. Wystarczy zaprogramować ich sterownik, żeby ustawić preferowaną ilość wody i czas podlewania. Przydatne są modele, które dodatkowo posiadają wbudowany czujnik wilgotności – wyjaśnia ekspert Black Red White.

Czym kierować się podczas podejmowania decyzji dotyczącej montażu konkretnej instalacji? Przede wszystkim wielkością ogrodu, rodzajem gleby, gatunkami uprawianych roślin, dostępnością wody.

W dużych ogrodach świetnym pomysłem jest zautomatyzowany system podziemny. Zraszacze są wówczas ukryte pod ziemią. Unoszą się tylko wtedy, kiedy nawadniają ogród. Jeżeli rośnie w nim wiele różnych odmian kwiatów czy krzewów, warto połączyć system podziemny z kropelkowym. Ten drugi umożliwia wodzie dotarcie wprost do korzeni roślin. Kropelkowe nawadnianie zdaje egzamin również w ogródkach warzywnych.

Systemy zraszające doskonale sprawdzają się w odniesieniu do trawników czy kwietników. Są strzałem w dziesiątkę, gdy hodujesz rośliny podlewane „od góry”. W swojej podstawowej formie spisują się w małym ogrodzie, w którym ziemia jest lekka i bez problemu przepuszcza wodę. Bardziej rozległą przestrzeń trzeba podzielić na sekcje, każdą z własnym zraszaczem.

Preferujesz hodowlę roślinności w pojemnikach? Postaw na system kapilarny. Jest oparty na wężach bądź specjalnych matach rozkładanych wokół roślin. Dostarczana do nich woda powoli przechodzi przez glebę, a tym samym rośliny są równomiernie podlewane.

Posiadasz ograniczony budżet, a Twój ogród ma utrudniony dostęp do wody? Wybierz deszczownię, czyli system, który zbiera, magazynuje, a potem dostarcza roślinom wodę opadową. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Beczki na deszczówkę i studnie to najtańsze źródła wody do podlewania. Pozwalają dobrze nawodnić ogród, a wydatek jest znacznie mniejszy niż w przypadku wody z wodociągu.

Elementy automatycznego systemu nawadniania ogrodu

Uznałeś, że automatyczny system nawadniania jest optymalny dla Twojego ogrodu? Zanim go zainstalujesz, należy zająć się dwiema kwestiami – pompą oraz rurą, dzięki którym woda dotrze do roślin.

W dużych ogrodach konieczna jest większa i silniejsza pompa, która zadba o właściwe ciśnienie wody. Najlepiej rozejrzyj się za modelem wyposażonym w reduktor ciśnienia.

Uwaga: niektóre pompy nie sprawdzają się, gdy zamierzasz pobierać wodę ze studni.

Co do rur, wszystko zależy od przepływu wody. Jak go zmierzyć? Pomoże Ci w tym wodomierz. Przy mniejszym przepływie rura powinna być mniejsza. Gdy przepływ wody jest większy, a trasa, którą dopływa do roślin, dłuższa, wtedy trzeba zamontować większą rurę.

Zabierając się za montaż automatycznego systemu nawadniania, pamiętaj o jednym – szczelność jest kluczowa. Cały zestaw musisz złożyć i podłączyć zgodnie z instrukcją. Nie może zabraknąć żadnych komponentów takich jak m.in. zawory, uszczelki, przyłącza.

System nawadniania nie dociera do wszystkich roślin? Postaw na klasyczne rozwiązania!

Automatyczne nawadnianie ogrodu nie zdaje egzaminu w Twoim przypadku? Masz niewielki ogródek? Część roślin znajduje się na schodach zewnętrznych, w doniczkach? Zainwestuj w tradycyjną konewkę do podlewania, a doniczki umieść na podstawkach na wodę. Kwiaty, które lubią nawadnianie „od dołu”, będą Ci za to wdzięczne.

 

Zapewnij roślinom optymalne nawodnienie, a Twój ogród rozkwitnie

Koszty nawadniania ogrodu, zwłaszcza zajmującego duży teren, są niemałe. Dlatego tak ważny jest odpowiedni system podlewania roślin.

Liczymy na to, że nasze porady pomogą Ci z czułością i mądrze zadbać o swój ogród. Dobra opieka nad roślinami z pewnością zaowocuje. Będziesz mógł cieszyć się świeżą zielenią trawy, bujnie kwitnącymi, barwnymi kwiatami oraz dorodnymi warzywami i owocami przez cały sezon wiosenno-letni. 

W takich warunkach wypoczynek na świeżym powietrzu to czysta przyjemność. Drzemki „pod chmurką”, przeglądanie czasopism i czytanie książek na leżaku pod parasolem, romantyczne kolacje we dwoje, rodzinne pikniki, przyjęcia, mecze badmintona – we własnym ogrodzie możesz relaksować się na wiele sposobów. A gdy jest zadbany, dużo milej się w nim przebywa.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Czytaj również: „Mrówki w ogrodzie: jak się ich pozbyć?”.

 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?