Przejdź do sklepu brw.pl

Jak żyją i mieszkają millenialsi?

Czytaj
10.03.2021

Jak żyją i mieszkają millenialsi?

Żyją z głową pełną pomysłów, więcej czasu spędzają wśród przyjaciół niż z rodziną, a w wolnych chwilach nie rozstają się ze smartfonem. Tak w skrócie media opisują millenialsów – pokolenie Y, urodzone w latach 1980-1995. Jednak my skupimy się na tym, jak millenialsi urządzają swoje mieszkania i jakimi przedmiotami chcą się otaczać. Zainteresowani? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • kim są millenialsi,
  • jak żyją millenialsi,
  • co najbardziej ceni sobie pokolenie Y.

Millenialsi – kto to i czego chcą?

Na początku warto wspomnieć, że amerykańskie media posługiwały się tym terminem, odnosząc się do osób urodzonych pomiędzy 1977 a 1994 rokiem („Newsweek”) oraz osób urodzonych w latach 1976-1990 i w latach 1978 -1998 („New York Times”). Zgodnie z definicją magazynu „The Times” millenialsi to grupa ludzi urodzonych pomiędzy 1980 a 2000 rokiem, przy czym rozróżnia się starszych i młodszych przedstawicieli tej generacji.

Jednym z charakterystycznych cech tej grupy jest fakt, że jej członkowie bardzo sprawnie posługują się najnowszymi technologiami. Niezależnie od wieku, nie mają problemu z obsługą komputera, a smartfon jest dla nich przedmiotem o wielkiej wartości. Świat to „globalna wioska”, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki i gdzie wszystko da się załatwić przy użyciu technologii.

Jak żyje pokolenie Y?

Szybko, bez oglądania się za siebie i z obowiązkowym smartfonem-kombajnem w ręce. Millenials ambitnie dąży do celu, w czym mają mu pomóc staranne wykształcenie i dobrze płatna praca. W odróżnieniu od poprzednich pokoleń współczesny trzydziestolatek jest elastyczny i nie ma problemu ze zmianą miejsca pracy czy zamieszkania. Jeśli trafi się okazja na choć odrobinę lepsze życie, z dużym prawdopodobieństwem z niej skorzysta.

Czy naprawdę tacy wygodniccy?

Co ciekawe, w mediach często można też usłyszeć o tym, jak wygodnickim pokoleniem są millenialsi. Kto sam należy do tej generacji, pewnie z niedowierzaniem kręci głową. To jednak zbyt krzywdząca opinia.

Z drugiej strony – dzisiejsi 20- i 30-latkowie znacznie później zakładają własne rodziny niż ich rodzice. W związku z tym mają mniej obowiązków w tym obszarze i więcej czasu na przyjemności. Co więcej, intensywnie korzystają z nowoczesnych technologii, które znacząco ułatwiają życie.

Pokolenie millenialsów to pokolenie indywidualistów. Jego przedstawiciele nie boją się mieć własnego zdania ani kształtować przestrzeni wokół siebie w odważny, kreatywny sposób. Millenials, mimo że urodził się w czasach komputerów i Internetu, chętnie spogląda w kierunku oldschoolowego sprzętu grającego i meblarskich perełek z czasów PRL-u. Niemniej jednak dla pokolenia Y vintage stanowi raczej ciekawostkę niż motyw przewodni. Mieszkania millenialsów zazwyczaj utrzymane są w nowoczesnych trendach.

Pokolenie millenialsów nie mieszka w domu

Piętrowy dom na przedmieściach, otoczony dużym ogrodem i ogrodzony białym płotem? Ten archetypiczny przykład nie dotyczy tej generacji. Millenialsi stawiają na prestiż i dobrą lokalizację w miastach. Dlatego zamiast dużego domu w małej miejscowości pokolenie Y wybiera małe mieszkanie w centrum dużego miasta, które ma wiele do zaoferowania pod względem pracy i rozrywki. Młodzi biorą przykład z amerykańskiego stylu życia. Wolą wynajmować nieruchomość niż kupować na kredyt, aby móc w każdej chwili zmienić miejsce zamieszkania.

Nie musisz mieć dużego domu, żeby wygodnie mieszkać! Pomożemy Ci dobrze wykorzystać nawet najmniejszy metraż: Jak urządzić małe mieszkanie? Sposoby na aranżację niewielkiej przestrzeni mieszkalnej”.

Millenialsi stawiają na kreatywność i personalizację

Mieszkanie jak z katalogu – modne i eleganckie, ale pozbawione indywidualności – nie jest szczytem marzeń pokolenia Y. Dlatego zamiast zestawu mebli z jednej kolekcji millenialsi wybierają pojedyncze sprzęty i meble z różnych linii, często wykraczające poza ramy standardowej kolorystyki i wzornictwa.

Wystrój może być urozmaicony projektami DIY, np. stolikiem z wojskowej skrzyni czy półką skręconą z rur hydraulicznych. Millenials nie pogardzi również zabytkowym biurkiem ze strychu dziadka ani witryną z giełdy staroci.

Wersalka Sula
Czerwona wersalka Sula

Ważna jest funkcjonalność

Pokolenie millenialsów nie siedzi w domu. Współczesny trzydziestolatek prędzej pójdzie pobiegać czy umówi się na mieście z przyjaciółmi, niż spędzi kilka godzin na leżeniu na sofie. Mimo to jego mieszkanie będzie urządzone z dużą dbałością o wygodę.

Zamiast ciężkich i zajmujących zbyt dużo miejsca mebli wybierze mobilne elementy, które można łatwo przestawiać. Millenials chętnie stawia także na praktyczne i wielofunkcyjne systemy, które wynagradzają niezbyt okazały metraż mieszkania.

Traffic 97th West Street
Senso Kitchens- Traffic 97th West Street

Z gadżetami za pan brat

Często można przeczytać, jak skoncentrowanym na nowych technologiach pokoleniem są millenialsi. Kto to potwierdzi? Sami zainteresowani.

Każdy dwudziestoparolatek przyzna, że życie bez smartfona jest niemożliwe. Telefon nie służy już wyłącznie do komunikowania się czy przeglądania Internetu.

Pokolenie Y wyjmuje smartfon po to, aby zasunąć rolety w oknach lub włączyć ekspres do kawy. I nawet jeśli kuchnia służy mu wyłącznie do odgrzewania posiłków, to w jej wyposażeniu znajdą się nowoczesne gadżety i mini AGD, które mają ułatwić życie.

Blender do smoothie Sencor – Twoje ulubione koktajle zawsze pod ręką
Blender do smoothie Sencor – Twoje ulubione koktajle zawsze pod ręką

Millenialsi wierzą w minimalizm

Single z pokolenia Y wolą mieszkać w kawalerce, ale w dobrej i prestiżowej lokalizacji. Stąd też wielu z nich podąża w kierunku minimalistycznego wystroju wnętrz. Ten styl nie wymaga wielu mebli ani dodatków, dlatego można zainwestować w jakość i oryginalny design.

Millenials ma do zagospodarowania niewielką przestrzeń, więc jego budżet na wyposażenie rośnie. Może kupić aksamitną sofę, a na suficie zamontować designerskie wiszące lampy. Dodatków nie wybierze zbyt wiele, ale wszystkie będą stylowe i oryginalne.

Pokolenie millenialsów rozumie przytulność inaczej

Mimo upodobania do technologii i minimalizmu przedstawiciel generacji Y nie ucieka od przytulnego wystroju. Niemniej domowe ciepło w wykonaniu millenialsa będzie czymś innym niż ciepło rodzinnego domu, w którym się wychował.

Zamiast licznych bibelotów i dekoracji wybierze raczej nastrojowe oświetlenie i rośliny w doniczkach. Z chęcią kupi też nowoczesny dywan i zasłony zapewniające prywatność. W celu ocieplenia wystroju millenialsi sięgają również po nowoczesne meble z elementami z naturalnego drewna.

ława aroz
Narożnik Cabras, ława Aroz, komoda Kioto

Warunki do pracy zdalnej – wymóg konieczny

Współcześni dwudziesto- i trzydziestolatkowie stawiają na kreatywność i ciągły rozwój, stąd też nie zagrzewają długo miejsca w jednej firmie. Na rynku pracy często wykazują się inicjatywą i odwagą, toteż chętnie eksperymentują ze start-upami, zakładają własne działalności gospodarcze albo zostają freelancerami. Nic więc dziwnego, że pokolenie millenialsów często pracuje we własnym mieszkaniu.

Stąd też konieczne jest umeblowane domowej przestrzeni w taki sposób, aby znalazło się w niej miejsce i na życie prywatne, i na rozwój zawodowy. Dlatego dla przedstawiciela generacji Y równie ważne jak wygodne łóżko jest praktyczne biurko, przy którym będą powstawać jego autorskie projekty.

Jeśli w mieszkaniu millenialsa nie możliwości stworzenia prawdziwego gabinetu, to wykorzysta on sprytne patenty, dzięki którym nie zabraknie miejsca na dokumenty i urządzenia biurowe.

denton
Regał Denton

Cechy pokolenia Y i jego przyzwyczajenia mieszkaniowe – podsumowanie

Z millenialsami wiąże się wiele stereotypów. Mówi się o tym, że to grupa, która przedkłada media społecznościowe ponad życie „w realu”, uważa się, że są leniwi i oczekują, że wszystko zostanie podane im na tacy. Nie pamiętają czasów PRL-u, więc nie wiedzą co to „prawdziwa praca” i „prawdziwe problemy”. To pokolenie, które nie wyznaje „tradycyjnych” wartości, a mimo coraz poważniejszego wieku, jego przedstawiciele żyją z dnia na dzień, błądzą po świecie.

Ludzie urodzeni po 1980 roku, a przed 1995, mimo osobliwego luzu w podejściu do większości spraw, bardzo dobrze radzą sobie z organizacją przestrzeni do życia i pracy. Pokolenie to nie boi się wyzwań, tak w pracy, jak i w życiu prywatnym. Większość mebli do mieszkania zamawia w internecie, zaś inspiracji szuka za pośrednictwem mediów społecznościowych. Często daje to niespodziewanie przemyślany i klimatyczny efekt, w którym przestrzeń do życia z przestrzenią do rozwoju zawodowego łączy się w sposób naturalny.

Ty również pracujesz w domu? Zobacz 8 aranżacji home office i sprawdź, która z nich najbardziej pasuje do Ciebie!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0