Jak żyje i mieszka pokolenie baby boomers?
CzytajJak żyje i mieszka pokolenie baby boomers?
Optymistycznie nastawieni do życia, ceniący spokój i stabilizację – tak pokrótce można scharakteryzować pokolenie baby boomers. Mianem tym określa się osoby urodzone w latach 1946–1964. Jak żyją i mieszkają przedstawiciele tej generacji?
Spis treści:
Baby boomer – pokolenie powojennego wyżu
W Polsce w okresie powojennym odnotowano demograficzny wyż (tzw. baby boom) i to właśnie od niego wywodzi się nazwa tej generacji. Przedstawiciele pokolenia baby boomers to ludzie pracowici, bardzo oddani swojej rodzinie oraz zawodowym obowiązkom.
Charakterystyczne dla pokolenia boomersów jest silne dążenie do osiągnięcia bezpieczeństwa oraz życiowej stabilizacji. Od wczesnej młodości wszystkie podejmowane przez nich działania zmierzały w kierunku znalezienia stałego zatrudnienia oraz założenia własnej rodziny.
Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w doświadczeniach ich rodziców, którzy żyli w czasach konfliktów i niepokojów. Mimo to boomersi to osoby otwarte, potrafiące czerpać z życia, niezależne, aktywne, wykazujące zainteresowanie sprawami globalnymi.
Pokolenie boomers na gruncie zawodowym
Ta generacja powoli opuszcza już rynek pracy. To spora strata, gdyż na gruncie zawodowym baby boomers cieszą się sporym uznaniem. Mają wiedzę i bogate doświadczenie. Nierzadko zajmują oni wysokie stanowiska, na które wspinali się szczebel po szczeblu całymi latami.
Wiele osób z pokolenia baby boomers ma tendencję do pracoholizmu. W zdecydowanej większości są oni lub byli pracownikami etatowymi, nierzadko przez całą karierę zatrudnionymi w jednym miejscu. Boomersów cechuje głęboka lojalność i oddanie, po części wynikające z niechęci do zmian, rozpoczynania wszystkiego od nowa.
Ludzie ci znakomicie sprawdzają się jako członkowie zespołu, gdyż chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i można na nich polegać. Istotną rolę odgrywa dla nich nagradzanie za ciężką pracę. Mowa jest tutaj nie tylko o gratyfikacji finansowej. Motywację do działania dla pokolenia boomersów stanowi poczucie satysfakcji, zadowolenia.
Wielu spośród nich nie porzuca aktywności zawodowej wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. To osoby dysponujące wolnym czasem. Jego część chętnie przeznaczają na pracę, nawet jeśli nie jest ona już koniecznością.
Jak mieszka pokolenie boomersów?
To grupa mało aktywna na rynku nieruchomości. Wielu boomersów swoje mieszkania nabyło jeszcze w młodości na preferencyjnych warunkach i żywią do nich głębokie przywiązanie. Niewielki odsetek osób z tej grupy decyduje się na zmianę domu z powodu braku przestrzeni życiowej, czy chęci poprawy warunków bytowych.
Pokolenie boomers preferuje mieszkania w starym budownictwie, o metrażu wahającym się pomiędzy 40–50 m kw. Naturalnie są wśród nich osoby zamieszkujące domy na przedmieściach lub usytuowane w małych, spokojnych dzielnicach.
Jeśli chodzi o sam wystrój, osoby z tej generacji najlepiej czują się we wnętrzach urządzonych w stonowanej palecie kolorystycznej. Preferowane przez nich barwy to biel, krem, beże, brązy, oraz spokojne szarości.
Baby boomer – pokolenie, które stawia na rodzinne ciepło
Boomersi nie mają minimalistycznego zacięcia. Najbardziej lubią oni styl klasyczny z jego elegancją, uniwersalnością i ponadczasowością. Błędem jest jednak myślenie, że zajmowane przez nich mieszkania mają muzealny wygląd. Zgrabnie łączą oni klasykę z nowoczesnością.
W mieszkaniach boomersów często goszczą klimaty vintage i nie zawsze jest to zamierzone. Zdarza się, że mają oni w swoim posiadaniu stylowe meble sprzed lat, z którymi żadną miarą nie mogą się rozstać. Po drodze bywa im również z nowoczesnym rustykalizmem z jego ciepłem, swobodą i uwielbieniem do naturalnych materiałów.
Prywatne przestrzenie pokolenia boomers zaaranżowane są w duchu umiłowania dla piękna natury. Przejawia się ono pod postacią sympatii do drewna — jako materiału, z którego wykonane są meble i podłogi — oraz żywych roślin. W zajmowanych przez boomersów mieszkaniach można wypocząć, wyciszyć się.
Ludzi urodzonych w tym czasie wyróżnia poszanowanie dla autorytetów. Symptomatyczne dla nich jest również duże przywiązanie do mediów tradycyjnych, takich jak radio, telewizja. Pełnią one w życiu osób z tej generacji rolę swego rodzaju autorytetu, jak również źródła wiedzy o otaczającym świecie.
Pokolenie boomersów to ludzie w przedziale wiekowym 55–75 lat. Mają oni dorosłe już dzieci oraz wnuki, którymi lubią się otaczać. Designerskie fotele czy kompaktowe kanapy nie spełniają ich oczekiwań, gdyż nie zapewniają im należytych warunków do wypoczynku, jak również przyjmowania gości. Młodsze generacje to już zupełnie inna para kaloszy. Pokolenie Y zmienia meble jak rękawiczki, a wnętrza dostosowuje przede wszystkim do własnych potrzeb.
W salonie boomersów musi znaleźć się miejsce dla rozłożystej sofy lub narożnika oraz wygodnych foteli, w których wieczorową porą można poczytać książkę lub pooglądać telewizję.
Pokolenie baby boomers nie ma przekonania do zakupów w sieci. Na szczęście coraz częściej się to zmienia — to m.in. za sprawą pandemii. Chętnie korzystają oni z cenowych okazji, bo znają wartość pieniądza i szanują go. Choć kupują mniej niż młodsze pokolenia, stawiają na wysoką jakość.
Boomersi lubią otaczać się przedmiotami solidnie wykonanymi, z dobrych gatunkowo materiałów, czyli takimi, które posłużą im przez długi czas. Stąd też wzięło się ich zamiłowanie do stylu klasycznego. Stawiają na mocne, użyteczne meble z drewna lub z dekorem eksponującym rysunek słojów.
To ludzie ze sporym dorobkiem, dlatego chętnie meblują mieszkania z wykorzystaniem pakownych komód, regałów na książki oraz witryn z przeszkleniami na ceramikę i porcelanę.
Boomersi najlepiej czują się we wnętrzach ciepłych, przyjaznych, dających poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu chętnie włączają oni do aranżacji swoich mieszkań miękkie tekstylia np. dekoracyjne poduszki oraz zasłonki, które przy okazji pozwalają im zachować prywatność.
Obowiązkowym elementem wyposażenia ich domów są dywany. Zwyczajowo zajmują one miejsce obok kanapy w pokoju dziennym oraz przy łóżku w sypialni, dzięki czemu po przebudzeniu można stanąć bosą stopą na miękkiej powierzchni.
W tym pokoleniu stawia się na rodzinę. A jak wiadomo, nic tak nie jednoczy bliskich, jak wspólne spożywanie posiłków. W domach boomersów stół jest jednym z ważniejszych mebli. Chętnie wybierają oni rozkładane modele, które na co dzień nie zajmują mało miejsca, za to po rozłożeniu są w stanie pomieścić kilka osób.
Pokolenie boomers pamięta czasy sprzed ery Internetu i smartfonów. Ci ludzie stawiają bezpośredni kontakt ponad porozumiewanie się za pośrednictwem komunikatorów. Co więcej, potrafią oni docenić wartość wspólnie spędzonych chwil.
Baby Boomersi mają w zanadrzu komplety obiadowe dla kilku osób – przeznaczone do codziennego użytku oraz na szczególne okazje – barwne, z dekoracyjnym rantem. Równie dużą wagę przykładają do takich elementów, jak sztućce, kieliszki i świeczniki. Oni wiedzą jak sprawić, by goście chętnie do nich wracali.
Efektowna aranżacja stołu nie tylko wprowadza szczególny nastrój, ale jest w stanie odmienić wygląd wnętrza. Chcesz wiedzieć jak ją stworzyć? Zajrzyj do artykułu: „Wiosna w jadalni, czyli jak nakryć do stołu?”