Przejdź do sklepu brw.pl

Jaka bateria do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Czytaj
30.11.2021

Jaka bateria do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Dobrze dobrana bateria kuchenna to nie tylko kwestia estetyki i nowoczesnego designu – ale przede wszystkim użyteczności i wygody. Nowoczesne baterie zdecydowanie ułatwiają pracę w kuchni, a także pomagają Ci znacznie zaoszczędzić wodę. Czym powinna się charakteryzować dobra bateria kuchenna? Podpowiadamy!

Dobra, czyli jaka? Bateria do kuchni w roli głównej

Dobre baterie kuchenne to przede wszystkim te funkcjonalne oraz wykonane z materiałów najwyższej jakości, a ponadto – wspomagające oszczędzanie wody. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele rodzajów baterii kranowych, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Warto mieć na względzie,  że bateria to zakup na lata – z pewnością nie chcesz, żeby kran co chwilę się psuł lub przeciekał. Zdecydowanie warto więc postawić na jakość i unikać najtańszych baterii kuchennych.

Ważnym aspektem jest nie tylko estetyka baterii (powinna ona komponować się ze stylem i kolorystyką w kuchni), ale przede wszystkim rozmiar baterii oraz wygoda jej użytkowania. Zbyt mała, zbyt krótka lub zbyt nisko zamontowana bateria nie będzie funkcjonalna, ponieważ nie pozwoli na regulację strumienia wody w sposób pozwalający napełnić (lub umyć) większe naczynia czy butelki. Warto więc wybrać baterię z elastyczną wylewką. Z kolei zbyt wysoka wylewka (w stosunku do wielkości i głębokości zlewu) może spowodować niepotrzebne rozchlapywanie się wody.

Jaką baterię wybrać do kuchni? Na to zwróć uwagę!

Baterie z wyciąganą wylewką, baterie termostatyczne baterie bezdotykowe, z wyświetlaczem, regulacją strumienia wody, a może z zamontowanym perlatorem? Nasz krótki przewodnik pomoże Ci zorientować się, jakie opcje masz do wyboru.

1. Rodzaj baterii

Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rodzajem baterii kuchennej jest tzw. bateria sztorcowa (bateria stojąca) – z pionowo stojącą wylewką „na sztorc”.  Ze względu na jej popularność i łatwość montażu, baterię taką nietrudno wymienić w przypadku awarii lub np. remontu kuchni. Co więcej, wiele zlewozmywaków posiada fabrycznie przygotowany otwór specjalnie pod taką baterię.

Rzadszym wyborem są obecnie baterie naścienne – niegdyś popularne i często spotykane w starych domach. Baterie naścienne mogą być bardziej kłopotliwe w montażu i wymianie, jako że są podłączane bezpośrednio do instalacji wodnej biegnącej w ścianach.

2. Rozmiar baterii

Istotna jest zarówno wielkość, jak i kształt wylewki. Warto upewnić się, że nie będzie ona zbyt mała czy zbyt krótka, by swobodnie zmywać lub napełniać naczynia w zlewie. Najbardziej użytecznym rozwiązaniem będzie elastyczna wylewka (czyli kran, który pozwala się wyginać w dowolnym kierunku).

Jej wariantem jest wyciągana wylewka, której część kranowa pozwala wyciągnąć się na większą odległość (w wylewce zamontowany jest elastyczny wąż, przypominający ten prysznicowy) – nawet do 150 cm! Wyciąganą wylewkę docenisz np. podczas wypełniania wodą dużych naczyń, które nie mieszczą się w zlewie. Wylewka wyciągana pozwoli także łatwo oczyścić sam zlew i przestrzeń wokół niego.

Wygodne w użyciu (zwłaszcza w przypadku zlewów dwukomorowych) są również wylewki obrotowe (mają zazwyczaj fabrycznie ustawiony zakres obrotu od 120 do 240 stopni). Obrotowa wylewka zdecydowanie zwiększa więc zasięg wylewki, jednak nie w takim stopniu jak bateria z elastyczną wylewką wyciąganą.

3. Liczba uchwytów

Najpopularniejszym, a zarazem najwygodniejszym w użyciu rozwiązaniem będzie bateria jednouchwytowa, którą można z łatwością obsługiwać jedną ręką (co bywa przydatne podczas pracy w kuchni!). Jednouchwytowa bateria pozwala także błyskawicznie regulować intensywność strumienia wody oraz jej temperaturę – a to może przekładać się na dodatkowe oszczędności (nie musimy czekać, aż z kranu zacznie płynąć ciepła czy gorąca woda, a w razie potrzeby zamykamy kran jednym ruchem).

Inną opcją jest klasyczna, choć nieco mniej poręczna bateria dwuuchwytowa, która posiada osobne kurki (uchwyty) na wodę ciepłą i zimną.

Jeśli natomiast zależy Ci na bardzo higienicznym rozwiązaniu, możliwą opcją będą baterie bezdotykowe. Ich minusem jest jednak brak możliwości regulacji kierunku padania strumienia wody.

4. Funkcje dodatkowe

Baterie kuchenne mogą być wyposażone w liczne funkcje dodatkowe – jednym z nich może być np. podgrzewacz wody, jaki posiadają baterie termostatyczne. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele mogą posiadać nie tylko wygodną regulację temperatury wody, ale także np. wyświetlacz cyfrowy, który pokazuje, ile stopni Celsjusza ma w danym momencie strumień i ostrzega, czy woda nie jest zbyt gorąca. Dobre baterie kuchenne z  termostatem pozwalają także na ustawienie z góry określonej temperatury wody, co pomaga minimalizować koszty zużycia energii niezbędnej do jej podgrzania.

5. Mechanizmy wspomagające oszczędzanie wody

Do nowoczesnej kuchni warto wybrać baterię kuchenną, która minimalizuje zużycie wody. Popularne rozwiązania to m.in. głowice ceramiczne baterii, które rozwiązują problem cieknących kranów.

Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest także perlator – niewielkie sitko umieszczane na końcu wlewki, które napowietrza wodę i sprawia, że strumień wody ma  optycznie zwiększoną objętość, choć w istocie jej zużycie ulega zmniejszeniu.

6. Kolor baterii kuchennych

Choć oczywiście najważniejsze jest to, w jaki sposób będziemy regulować temperaturę wody oraz to, by przepływ wody był maksymalnie sprawny, to nie bez znaczenia pozostaje również kolor baterii kuchennych. Najbardziej popularna srebrna jest łatwa w utrzymaniu, ale nie tak efektowna, jak no. bateria kuchenna czarna. Pamiętaj jednak, że baterię kuchenną trzeba dość często czyścić, a na czarnej ewentualne smugi i kurz widać jeszcze bardziej. Jeśli jednak taka bateria zlewozmywakowa jest Twoim marzeniem, warto wyposażyć się w wygodne środki czyszczące i zdecydować się to marzenie spełnić!

Praktyczne baterie do kuchni znajdziesz w ofercie BRW!

Dobra bateria kuchenna – prócz wszystkich wyżej wymienionych funkcji i zalet – powinna przede wszystkim pasować do wystroju kuchni i dominującej w niej kolorystyki. Estetyczna bateria może być matowa lub ściągająca, w kolorze chrom, miedzianym, a nawet czarnym lub złotym. W ofercie BRW znajdziesz baterie kuchenne utrzymane zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.

>>Jeśli zdecydowałeś się już na wybór najlepszej baterii kuchennej, koniecznie sprawdź więcej naszych porad, które pomogą Ci urządzić kuchnię marzeń! Znajdziesz je w artykule „Jak urządzić kuchnię?„.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0