Jaką kołdrę wybrać, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy sen?
CzytajJaką kołdrę wybrać, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy sen?
Na Twój komfort podczas snu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko rodzaj wybranego materaca, szerokość łóżka czy warunki panujące w sypialni, ale także kołdra, pod którą sypiasz na co dzień. Czym kierować się przy wyborze kołdry i czy zawsze naturalne wypełnienie będzie lepsze od syntetycznego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
W sypialni sprzyjającej regenerującemu, zdrowemu wypoczynkowi nie ma miejsca na przypadkowe wybory. Dobrej jakości kołdra jest tak samo istotna jak prawidłowo dobrany materac czy miła w dotyku pościel, dlatego nie warto bagatelizować decyzji o jej zakupie. Idealna kołdra powinna być przewiewna a także dopasowana do warunków termicznych panujących w sypialni. Ważne również, aby odprowadzała wilgoć i nie powodowała podrażnień ani uczuleń. Jaką kołdrę kupić, by móc cieszyć się komfortowym snem?
Spis treści:
Rodzaje kołder – wypełnienie, poszycie i klasa ciepła
Aby okrycie dobrze spełniało swoje zadanie, musi być dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Na rynku dostępne są rozmaite typy kołder, które różnią się od siebie wypełnieniem, poszyciem czy klasą ciepła. Warto również zwrócić uwagę na gramaturę kołdry. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i dla kogo będą najlepsze?
Rodzaj wypełnienia kołdry: syntetyczne czy naturalne?
Wypełnienie posiada właściwości termoizolacyjne i z tego powodu jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących wybór odpowiedniej kołdry. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnień – naturalne i syntetyczne.
Do wypełnień naturalnych należą:
puch – tradycyjne puchowe wypełnienie wykonane jest z miękkich ptasich piór o strukturze puszku, zazwyczaj gęsich, a nieco rzadziej – kaczych. Kołdry puchowe są wytrzymałe, zapewniają ciepło i dobrze odprowadzają wilgoć. W zależności od ilości puchu, okrycia te mogą być używane zarówno latem, jak i zimą. Wysokiej jakości kołdra puchowa uznawana jest za towar luksusowy.
pierze – wypełnienie składające się z pierza jest cięższe niż puchowe i jednocześnie słabiej izoluje od zimna. Pierze nie jest też tak elastyczne jak puch. Pierzyny są jednak znacznie tańsze od kołder puchowych, i to jeden z największych plusów takiego rozwiązania.
wełna – kołdry wełniane wykonane są najczęściej z wełny owiec merynosowych lub wielbłądów. Wełna posiada właściwości antybakteryjne, dobrze absorbuje wilgoć i umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Kołdra z wypełnieniem wełnianym zimą doskonale izoluje od zimna, a latem przyjemnie chłodzi.
jedwab – kołdry z jedwabiem są jednymi z najdroższych i jednocześnie najbardziej luksusowych rodzajów kołder. Jedwab korzystnie wpływa na skórę, nie powoduje podrażnień ani uczuleń, nie przyciąga kurzu. Jest zatem świetnym wyborem dla osób zmagających się z alergią czy chorobami skóry. Wypełnienie jedwabne nie izoluje od zimna tak dobrze, jak wypełnienie puchowe, dlatego sprawdzi się przede wszystkich w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach.
włókno bambusowe – kołdry bambusowe, podobnie jak wełniane, są bardzo wytrzymałe i świetnie sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Kołdry te charakteryzują się jednak większą sprężystością, są też bardziej miękkie.
Do wypełnień syntetycznych należą:
włókno poliestrowe – kołdry z włókna poliestrowego są lekkie i elastyczne, ale nie zapewniają takiego ciepła jak kołdry puchowe. Z tego powodu są idealnym rozwiązaniem na lato.
włókno silikonowe – to nic innego jak włókno poliestrowe pokryte warstwą silikonu. Silikon nie przyciąga kurzu, nie uczula i ma właściwości antybakteryjne, dlatego często wykorzystywany jest w kołdrach dla alergików. Kołdry silikonowe są bardzo trwałe i odporne na pranie w wysokich temperaturach.
Poszycie kołdry
Poszycie to wierzchnia warstwa kołdry. Ponieważ najczęściej ma ona bezpośredni kontakt ze skórą, powinna być wykonana z przyjemnych w dotyku i oddychających materiałów. W tym przypadku dobrze sprawdzi się bawełna, która zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza, a także mikrofibra, która z jednej strony charakteryzuje się miękkością, a z drugiej – dużą wytrzymałością i odpornością na zniszczenia.
Dużą popularnością cieszą się również poszycia bawełniano-poliestrowe, które łączą w sobie zalety obu rodzajów włókien. Bawełna dobrze absorbuje wilgoć, poliester zaś wzmacnia kołdrę i zwiększa jej wytrzymałość. Tego typu kołdry są trwałe i przyjemne w dotyku. Nadają się też do prania w pralce.
Właściwości cieplne
Aby dokonać trafionego wyboru kołdry, należy wziąć pod uwagę również właściwości cieplne. Klasy ciepła określane są według różnych systemów klasyfikacji. Najpopularniejszą z nich jest sezonowa, w której wyróżnia się kołdry całoroczne, letnie, zimowe oraz kołdry 4 pory roku. Poszczególne rodzaje kołder różnią się od siebie gramaturą, a niekiedy także rodzajem wypełnienia.
Kołdry letnie to te o gramaturze do 1000g.
Kołdry zimowe mają gramaturę 1000–2000g.
Kołdry całoroczne są dobrym rozwiązaniem do sypialni, w której przez cały rok panuje taka sama temperatura. Najczęściej są to kołdry z wypełnieniem silikonowym lub puchowym.
Kołdry 4 pory roku (inaczej kołdry podwójne) – tego typu kołdra składa się tak naprawdę z dwóch kołder połączonych ze sobą w jedną. Jedna z nich to kołdra letnia, druga – całoroczna. Zaprojektowane są w taki sposób, by razem tworzyć produkt odpowiedni na zimę.
Kołdry dla alergików – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Roztocza kurzu domowego, grzyby i pleśnie to prawdziwa zmora alergików. Jaką kołdrę wybrać, by uniknąć przykrych objawów zaostrzenia alergii? Jeśli zmagasz się z dolegliwościami skórnymi lub oddechowymi, rozważ zakup kołdry i poduszek posiadających składniki blokujące rozwój bakterii, grzybów i pleśni. W przypadku uczulenia na kurz najlepiej sprawdzą się kołdry z wypełnieniem syntetycznym, które można wyprać w pralce w min. 60 stopniach. Częste pranie pościeli w wysokiej temperaturze pomoże zwalczyć roztocza gromadzące się pościeli. Ze względu na swoje właściwości antyalergiczne, szczególnie polecane są kołdry lateksowe.
Jak zadbać o kołdrę?
Użytkowaną kołdrę, podobnie jak poduszki, należy regularnie wietrzyć, zwłaszcza, jeśli zmagamy się z alergią. Dzięki takim zabiegom kołdra odzyska świeżość i neutralny zapach. Warto jednak pamiętać, aby za wietrzenie kołdry zabierać się jedynie w suche, niezbyt upalne dni. Wysoka temperatura, ale także wilgoć tworzą warunki do rozwoju drobnoustrojów i pleśni. Dobrym pomysłem jest wystawienie kołdry na balkon w czasie mrozu. Ekspozycja na niską temperaturę to doskonały sposób na pozbycie się odchodów roztoczy kurzu domowego oraz bakterii.
Jak dobrać rozmiar kołdry?
Wybierając rozmiar kołdry, najczęściej bierzemy pod uwagę wymiary łóżka, a także liczbę i wzrost osób, które mają pod nią spać. Na rynku dostępne są kołdry jedno- lub dwuosobowe o różnych długościach i szerokościach. Najbardziej typowe szerokości dla kołder jednoosobowych to 135, 150 oraz 160cm, natomiast dla dwuosobowych: 180, 200 i 220cm. Kołdry różnią się między sobą również długością, którą najlepiej jest dopasować do wzrostu użytkującej ją osoby.
Po lekturze naszego poradnika z pewnością wiesz już, jaką kołdrę kupić, by w pełni odpowiadała Twoim potrzebom. W sklepie internetowym Black Red White znajdziesz wiele rodzajów kołder i poduszek, które zapewnią Ci wygodę w trakcie snu.