Przejdź do sklepu brw.pl

Jaki dywan dla alergika będzie najlepszy?

Czytaj
25.08.2019

Jaki dywan dla alergika będzie najlepszy?

Okna bez firan oraz zasłon, na podłogach „gołe” płytki lub panele… To opis mieszkania minimalisty albo… alergika. Jeśli dotyczy Cię ten drugi przypadek, wcale nie oznacza to automatycznie, że musisz zrezygnować z przytulnej aranżacji – choćby w postaci dywanów.

Czy istnieją dywany dla alergików? W jaki sposób dbać o porządek w mieszkaniu, by zminimalizować ryzyko nasilenia objawów alergii? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Stopy na dywanie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy dywany rzeczywiście nasilają objawy alergii,
  • czy dywany podatne na akumulację kurzu powinny zniknąć z otoczenia alergika,
  • czy da się wyczyścić dywany w taki sposób, by były bezpieczne dla alergików;
  • w jaki sposób dbać o dywany dla alergików,
  • czy zakup dywanu z długim włosiem to dobry pomysł w przypadku alergika,
  • czy dywany syntetyczne to najlepsze dywany dla alergików.

Nie taki dywan straszny… dla alergików – fakty i mity

Niestety, przy alergii nie ma znaczenia, czy potrzebujesz dywanu do zakrycia brzydkiej podłogi, ochrony parkietu, czy też wyrażenia swoich upodobań stylistycznych. Ważniejsze jest to, czy zastosowany przez producenta materiał łatwo absorbuje kurz i czy nie doprowadzi do nasilenia objawów Twojego schorzenia. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jaki dywan dla alergika wybrać i dlaczego nie zawsze warto wierzyć mitom.

 

1.      Dywany wywołują alergię – MIT!

Czy alergia zawsze musi być powodem do rezygnacji z dywanów? Wiele osób żywi przekonanie, że tak właśnie jest. Alergia na kurz, która należy do najbardziej uciążliwych, rzeczywiście wymaga usunięcia z domu tekstyliów czy wyposażenia trudnego do utrzymania w czystości. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy dotyczy to jednak również dywanów? Według skandynawskich naukowców dywany nie są przyczyną alergii, nie mają również wpływu na częstotliwość jej występowania. W latach 1975-1992 zastosowanie dywanów w Szwecji zmalało z 40% do 2%, a mimo to w tym okresie liczba alergików wzrosła ponad trzykrotnie!

Dane statystyczne dowodzą, że „gołe” posadzki nie zapobiegają zachorowaniu. Specjaliści twierdzą też, że wystąpienie reakcji alergicznej jest uzależnione od ogólnej jakości powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Ta z kolei zależy m.in. od rodzaju podłogi, wykończenia ścian, częstotliwości oraz dokładności sprzątania, a nawet wentylacji.

 

2.      Dywan to siedlisko roztoczy – FAKT z małym „ale”

Dywan to prawdziwa „jadłodajnia” dla roztoczy – gęste włókna kumulują złuszczony naskórek i inne cząstki organiczne (np. resztki jedzenia), które są najlepszą pożywką dla tych pajęczaków. W dodatku panują tu idealne warunki (kurz, ciepło, wilgoć) do rozwoju mikrobów, dlatego nic dziwnego, że pytanie, jaki dywan dla alergika jest bezpieczny dla alergików jest niezwykle ważny dla tysięcy Polek i Polaków. Niestety, roztocza kurzu domowego, a właściwie białko obecne w ich ciałach i odchodach, to silnie uczulający alergen, a zarazem jedna z najczęstszych przyczyn występowania alergii w Polsce.

Ale! Roztocze i kurz osiadłe we włóknach „nie wędrują” po pomieszczeniu – runo zatrzymuje je w dywanie i tym samym jest mniejsze ryzyko, że będą wdychane przez domowników. Dzięki temu dywan tak naprawdę chroni alergików przed szkodliwym działaniem uczulających cząstek. Tymczasem alergeny znajdujące się na gładkiej powierzchni nie mają do czego się przyczepić, więc łatwo wprawić je w ruch. W efekcie swobodnie krążą po domu, wywołując typowe objawy alergii, tj. kichanie, kaszel, wodnisty katar czy duszności.

3.      Nie da się wyczyścić dywanu w taki sposób, aby był bezpieczny dla alergików – MIT

Walka z roztoczami tylko wtedy ma sens, gdy wszystkie działania zmierzające do ich unicestwienia będą prowadzone systematycznie i zgodnie z zaleceniami specjalistów. Warto mieć na uwadze, że domownik cierpiący na alergię nie może brać udziału w sprzątaniu ani przebywać w pomieszczeniu, w którym odkurza się czy ściera kurze.

Oto kilka rad, jak skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów nie tylko z dywanów, ale także z podłóg:

 

  • Odkurzaj – nawet codzienne

Na początek warto wyrobić sobie nawyk codziennego odkurzania zarówno dywanów, jak i podłóg twardych. Najlepiej zaopatrz się w odkurzacz z filtrem HEPA, który może zatrzymywać nawet do 99,95% zanieczyszczeń, w tym kurz, roztocze, pierwotniaki, wirusy i bakterie. Aby odkurzacz spełniał swoje zadanie, pamiętaj o systematycznej wymianie filtra.

 

  • Wystaw dywan na skrajne temperatury

Jaki dywan dla alergika będzie najlepszy? Taki, który możesz wyprać z użyciem bardzo gorącej wody – roztocza giną po pięciu minutach w temperaturze 70-80°C i po ok. godzinie w temperaturze 60°C. Pajęczakom szkodzi również duży mróz, dlatego w zimie możesz wystawić dywan na balkon albo umyć w śniegu.

Dywan Underground
Mały dywan Underground 150×80 cm

 

  • Do sprzątania użyj… pary wodnej

Kolejną inwestycją, która znacznie poprawi komfort alergika, jest zakup odkurzacza parowego. Czyszczenie parowe pomaga zwalczyć nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również to, czego nie widać gołym okiem, czyli między innymi roztocza. Do odkurzania parowego nie potrzebujesz żadnych środków chemicznych, więc sprzątanie jest bardziej ekologiczne i bezpieczne dla osób ze skłonnościami do reakcji alergicznych.

 

  • Użyj „chemii”: akarycydy

Swój antyroztoczowy arsenał możesz uzupełnić również o środki chemiczne – akarycydy. Detergenty z tej grupy można stosować do kilkunastu razy w roku, przy czym sprzątanie z ich użyciem może być dość uciążliwe ze względu na intensywny zapach. Trzeba też pamiętać, że akarycydy dają raczej doraźny efekt i nie wytępią roztoczy całkowicie.

 

  • Postaw na profesjonalne pranie

Twoje dziecko ma alergię, a w Twoim domu jest pełno dywanów, wykładzin i mebli tapicerowanych? Jeśli nie chcesz pozbywać się całego wyposażenia, rozważ profesjonalne pranie ekstrakcyjne przez firmę sprzątającą. Metoda ta czyści głębokie i zastałe zabrudzenia, a co ważniejsze – zapewnia wysoką skuteczność w usuwaniu alergenów, w tym sierści zwierząt i roztoczy.

Garść porad dotyczących efektywnego sprzątania znajdziesz również tutaj: Tokimeki, czyli japońska sztuka sprzątania w 6 krokach.

 

Mięciutki czy praktyczny – jaki  dywan dla alergika będzie lepszy?

Marzysz o tym, aby zanurzyć bose stopy w puszystym „włochaczu”, który jest znacznie przyjemniejszy w dotyku niż zimne kafle? Niestety, długość włosia ma ogromne znaczenie dla osób zmagających się z alergią. Długi włos kumuluje sporo zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt, resztki jedzenia, szczątki owadów i roślin, którymi żywią się roztocze. Poza tym, dywany typu shaggy trudno wyprać w domu, a samo odkurzanie to za mało przy alergiku.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie dywany dla alergików będą lepsze, zainwestuj w modele z krótkim włosem (max 12 mm) i tkane na płasko. Gromadzą mniej kurzu i resztek, a przy tym nie są zbyt uciążliwe przy regularnym sprzątaniu.

Krótkowłose runo odkurzysz tak łatwo jak podłogi twarde. I choć raz na jakiś czas warto oddać je do profesjonalnego czyszczenia lub wytrzepać przed domem, bez problemu umyjesz je ręcznie lub z pomocą odkurzacza piorącego.

 

Nie wszystko co sztuczne, jest złe – poznaj dywany dla alergików

Dywan z wełny to dla niektórych wnętrzarski przedmiot pożądania, ale… mając alergika w domu, musisz oprzeć się tej pokusie. Nawet jeśli nikt nie jest uczulony stricte na wełnę, to jej włókna mają tendencję do pylenia (co nie przeszkadza zdrowym, ale zagraża alergikom). Ponadto wełniane dywany stanowią pożywkę dla grzybów i roztoczy, a przy tym zapewniają im doskonałe warunki do życia, gdyż są ciepłe i chłoną nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Również dywany z bawełny – choć łatwo je wyprać i nie przyciągają kurzu – są niezalecane dla alergików. Możesz jednak skusić się na dywan z prawdziwego jedwabiu. To jedyny spośród naturalnych materiałów, który jest w pełni bezpieczny przy skłonnościach do reakcji alergicznych. Dywan jedwabny nie brudzi się, nie gromadzi kurzu ani roztoczy, nie uczula. Jedyną, ale bardzo dotkliwą, jego wadą jest… wysoka cena.

A jakie dywany dla alergików będą przyjazne również dla Twojego portfela? Przede wszystkim są to nowoczesne dywany syntetyczne, tj.:

  • dywany polipropylenowe,
  • dywany wykonane z akrylu,
  • dywany z włókna heatsetowego,
  • dywany z włókna fryzowanego,
  • dywany z poliestru,
  • dywany z poliamidu.

Materiały te są odporne na ataki grzybów i moli, nie zawierają też składników, którymi żywią się roztocza. Nowoczesne dywany mają właściwości elektrostatyczne, więc nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Syntetyki nie chłoną wilgoci, a co za tym idzie – nie stanowią dobrego środowiska dla pleśni, bakterii i roztoczy. Przyjmiesz też z radością fakt, sztuczne runo nie wyciera się i zachowuje żywe kolory, więc dywan nie zniszczy się przy częstym praniu.

Jak widzisz, osoby uczulone na roztocza kurzu domowego nie muszą całkowicie rezygnować z dywanów w swoim mieszkaniu. Wybierając dywany wykonane z włókien syntetycznych, które minimalizują ryzyko gromadzenia szkodliwych drobnoustrojów a także pozostałych alergenów, nie narażasz się na problemy zdrowotne związane z nasileniem objawów alergii. Podobnie pamiętając o systematycznym czyszczeniu wszystkich powierzchni w domu, w tym również tapicerek mebli oraz dywanów, możesz znacząco poprawić komfort mieszkającego z Tobą alergika.

W ofercie Black Red White znajdziesz wiele dywanów, które doskonale sprawdzą się w domu alergika. Przy odpowiedniej pielęgnacji znakomicie spełnią swoją funkcję, dodatkowo stanowiąc ciekawą ozdobę pokoju. Przekonaj się!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0