Przejdź do sklepu brw.pl

Jaki stelaż pod materac wybrać?

Czytaj
17.03.2021

Jaki stelaż pod materac wybrać?

Nawet wysokiej klasy materac nie zagwarantuje zdrowego i komfortowego snu, gdy nie będzie posiadał właściwego podparcia. Konieczny będzie wówczas stelaż pod materac. Jaki wybrać i czym się kierować? Jeśli zastanawiasz się, jaki stelaż pod materac wybrać, by mieć z niego pożytek, przeczytaj poniższy artykuł. Zawarliśmy tu wskazówki, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego dobrze dopasowany stelaż jest ważny;
  • jak dobrać stelaż do rodzaju posiadanego materaca;
  • jaki stelaż pod materac kieszeniowy sprawdzi się najlepiej;
  • jaki stelaż dobrać do materaca piankowego;
  • czy materac powinien chować się w ramie łóżka;
  • co to jest elastyczny stelaż.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. To przysłowie zna chyba każdy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że za komfort snu odpowiada nie tylko wygodne łóżko, materac i miękka pościel. Równie istotny jest wybór odpowiedniego stelaża. Jak dobrać stelaż do łóżka i posiadanego materaca? Przedstawiamy krótki poradnik i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

 

Wyposażenie sypialni – od czego zacząć?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj odpoczywamy po całym dniu i nabieramy energii na nowe wyzwania. Ułatwia to odpowiednio dobrane wyposażenie. Dużo czasu poświęcamy zwykle na wybór łóżka – chcemy, aby miało ono odpowiedni rozmiar, było solidne, wygodne i pasowało stylem do aranżacji sypialni. Sukcesywnie rośnie nasza świadomość, jeśli chodzi o wpływ materaca na jakość nocnego wypoczynku. Nadal jednak mamy tendencję do lekceważenia znaczenia stelaża. Tymczasem źle dopasowany model może obniżyć funkcjonalność materaca, a nawet go uszkodzić. Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie i jak dopasować odpowiedni model do rodzaju materaca?

Dlaczego dobrze dopasowany stelaż jest tak ważny?

Zwracając uwagę na komfort snu, bardzo dużo uwagi przywiązujemy do tego, jaki materac wybrać, by odpoczywało i ciało, i umysł. Materac sprężynowy, materac piankowy, a może materac kieszeniowy? Twardy czy miękki? Wypełnienie naturalne czy syntetyczne? Ta świadomość ma ogromne znaczenie, jednak nie mniej ważne jest to, by wcześniej wybrać stelaż do łóżka, dzięki któremu materac zyska możliwie najlepsze podparcie. Co dzięki temu zyskujesz?

  • Poszczególne materace – od materacy kieszeniowych po materace piankowe, wpływają na nasz sen dużo lepiej, jeśli są odpowiednio podparte stelażem. Zyskujesz więc lepszy komfort i wygodę snu oraz zdrowe i stabilne podparcie dla kręgosłupa.
  • Możesz wybrać stelaż, który doskonale pasuje do rodzaju posiadanego materaca, np. stelaże regulowane najlepiej pasują do materaca piankowego i lateksowego. Tworzy to spójny, dobrze funkcjonujący zestaw. Materac nie ślizga się, a stelaż zapobiega powstawaniu odkształceń.
  • Materac będzie wygodniejszy, jeśli zostanie umieszczony na dobrym stelażu. Zwracaj przy tym uwagę na funkcje poszczególnych materiałów, z których stelaże – czy to stelaże regulowane, czy standardowe – są tworzone. Np. stelaż z drewna bukowego są odpowiednio elastyczne i sprężyste.
  • Dobrze dobrany stelaż pod materac zoptymalizuje funkcjonowanie ramy łóżka. Zabezpieczy przed zsuwaniem się materaca, zamortyzuje go i ograniczy skrzypienie.
  • Stelaż pod materac zapewnia odpowiednie podparcie i stabilizację materaca, dzięki czemu eksploatacja jest mniej intensywna, a sam materac dłużej zachowuje swoje właściwości. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku specjalistycznych modeli, których zakup jest często związany ze sporym wydatkiem.

Stelaż pod materac: jak stworzyć idealne dopasowanie?

Stelaż stanowi podparcie dla materaca oraz wspomaga jego wentylację. Gdy jest źle dobrany, może poczynić duże szkody, zarówno jeśli chodzi o właściwości ortopedyczne, jak i samą żywotność materaca.

Dostępne na rynku stelaże zasadniczo można podzielić na:

  • klasyczne,
  • elastyczne,
  • regulowane – ręcznie lub automatycznie za pomocą pilota/smartfona.

Stelaże klasyczne wyróżniają się prostą konstrukcją złożoną z drewnianych szczebelków pozbawionych ramy, scalonych z wykorzystaniem jednego lub dwóch pasów biegnących wzdłuż całej konstrukcji. Deseczki mogą być również sztywno i na stałe przytwierdzone do ramy.

Stelaże elastyczne to takie, w których listewki przymocowane są przy użyciu uchwytów wykonanych z gumy, kauczuku lub elastycznego tworzywa. To właśnie w tych stelażach występuje możliwość regulacji. Dotyczy ona ręcznego podniesienia zagłówka i podnóżka. W odniesieniu do modeli regulowanych elektrycznie możliwość dopasowania do własnych preferencji jest jeszcze większa.

Tego rodzaju stelaże świetnie sprawdzają się w przypadku osób przewlekle chorych leżących w łóżku, jak również tych zmagających się z chorobami kręgosłupa i układu krążenia. Stanowią one znakomitą propozycję dla miłośników wysokiego komfortu wypoczynku.

Dostępne są również stelaże z regulacją twardości w strefie barków i/lub bioder. W takich modelach we wskazanych obszarach występują podwójne deski spięte ruchomymi opaskami. Regulacja twardości odbywa się poprzez przesuwanie wspomnianych mocowań w stronę ramy (twarde opacie dla palców) oraz w kierunku środkowej osi (miękkie oparcie dla pleców). Takie stelaże często nazywane są również strefowymi.

 

Stelaż Ergo Comfort 160

STELAŻ ERGO COMFORT 160

 

Stelaże różnią się między sobą materiałem wykonania. Może to być drewno sosnowe, brzozowe lub bukowe. Gatunek determinuje sprężystość i wytrzymałość konstrukcji stelaża.

Warto również nadmienić, że przy wyborze stelaża trzeba wziąć także pod uwagę ilość listewek oraz gęstość ich rozmieszczenia. Parametry te mają spore znaczenie nie tylko w aspekcie podtrzymywania materaca, ale również jego wentylacji.

Otwory pomiędzy drewnianymi listewkami służą do odprowadzania wilgoci z materaca. Gdy będą one zbyt małe lub rzadko rozmieszczone, nie będzie oddychał, a to w dalszej perspektywie doprowadzi do rozwoju pleśni.

 

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy nadaje się najlepiej?

Klasyczne stelaże są dosyć sztywne, w związku z tym najlepiej będą sprawować się w połączeniu z materacami bonellowymi. Nie należy ich parować z materacami dopasowującymi się do krzywizn ciała, czyli kieszeniowymi oraz piankowymi. Wymagają one ułożenia na powierzchni, która dobrze będzie je amortyzować – w przeciwnym wypadku osłabione zostanie ich działanie.

Jaki stelaż do materaca kieszeniowego należy dobrać, aby nie osłabić jego cech? Komfort spania na materacu kieszeniowym wynika z faktu, iż każda znajdująca się w jego wnętrzu sprężyna działa w sposób niezależny od pozostałych. Dzięki temu dopasowuje się on do ciała w każdej pozycji, co jest nie tylko zdrowe, ale i bardzo wygodne.

Taka konstrukcja materaca wymaga stelaża wytrzymałego, a zarazem sprężystego. Temu zadaniu mogą sprostać jedynie modele wykonane z drewna bukowego lub brzozowego. Sosna jest materiałem tańszym, ale niestety słabszym i mniej elastycznym.

Materace sprężynowe typu multipocket dobrze wypełniają swoją rolę w sytuacji, gdy każda znajdująca się w ich wnętrzu sprężyna posiada dobre podparcie. Co to oznacza? Ilość szczebelków, a co za tym idzie, gęstość ich rozmieszczenia powinna być duża.

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy będzie odpowiedni? Powinien on mieć nie mniej niż 28 listewek. Idealnie, gdy liczba ta zbliży się do 40 – zwłaszcza jeśli w materacu znajdują się sprężyny o niewielkiej średnicy.

Szczeliny pomiędzy deseczkami powinny wynosić nie więcej niż 5 cm. W większe otwory sprężyny będą wpadać, a to może skutkować brakiem komfortu w czasie snu, a także na dłuższą metę trwałym uszkodzeniem materaca.

 

Stelaż 90 Ergo Multi

STELAŻ 90 ERGO MULTI

 

Jaki stelaż do materaca kieszeniowego będzie nadawał się lepiej – regulowany czy pozbawiony możliwości regulacji? Ten drugi lepiej zda egzamin w przypadku materacy wypełnionych sprężynami. Nie prowadzi on do ich zginania, a przez to nie naraża sprężyn na szwank.

 

Jaki stelaż dopasować pod materac piankowy?

Jeśli chodzi o drewno, w przypadku materacy piankowych również warto postawić na jakość, a więc na stelaż wykonany z desek bukowych lub brzozowych. Modele wyprodukowane z pianki bywają dosyć wysokie i ciężkie. Z tego powodu wymagają one podłoża solidnego, wytrzymałego. Dobrym pomysłem są stelaże składające się listewek wykonanych z drewna klejonego. Dzięki temu są one mocniejsze, mniej podatne na uszkodzenia.

Stelaż 90 Ergo Lift

STELAŻ ERGO LIFT Z DREWNA KLEJONEGO WARSTWOWO

 

Jakie stelaże pod materacami piankowymi sprawdzą się najlepiej? Największym błędem jest umieszczenie takiego materaca na twardym podłożu. I tu znowu wracamy do elastycznych stelaży z deskami mocowanymi w specjalnych uchwytach przy ramie, aby sprężynowały pod naciskiem.

Znakomitą propozycję stanowią materace ze środkową taśmą mocującą. W takiej sytuacji to stelaż, a nie materac, przyjmie na siebie obciążenie i zamortyzuje ciężar ciała. Takie rozwiązanie przedłuża jego żywotność.

Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze stelaża, jest gęstość rozmieszczenia szczebli. Odstępy między nimi nie powinny wynosić więcej niż 4 cm. Gdy będą one większe, obciążony materac może „przelewać” się między listewkami, co szybko doprowadzi do jego odkształcenia, utraty wyglądu i co ważniejsze – jego cennych właściwości.

Jaki stelaż pod materac piankowy dobrać pod kątem wygody wypoczynku? W tym przypadku spokojnie możesz zdecydować się na model z regulacją mechaniczną lub elektryczną. Materace piankowe można zginać bez ryzyka, że ulegną zniszczeniu.

 

Stelaż 90 Family Moto

STELAŻ 90 FAMILY MOTO

 

Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, by móc przez jak najdłuższy czas cieszyć się swoim materacem? Dowiesz się tego z artykułu: „Dlaczego warto używać pokrowca na materac?”.

PRZECZYTAJ TAKŻE

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0