Przejdź do sklepu brw.pl

Wybieramy lampy do toalety!

Czytaj
22.01.2021

Wybieramy lampy do toalety!

Jeśli masz (lub dopiero chcesz mieć) osobną toaletę, to możesz zastanawiać się, jak zaaranżować tak niewielkie wnętrze. Zazwyczaj jest tak małe, że zmieści się tu jedynie misa WC, umywalka i podstawowa lampa. A jakie oświetlenie w toalecie będzie najbardziej funkcjonalne? Dobre źródła światła są potrzebne również tutaj, jednak niekoniecznie musi być to oświetlenie mocne i w bardzo jasnych kolorach. Oświetlenie WC? Sprawdź, jakie wybrać!

lampy do toalety

Rozdzielenie łazienki oraz toalety na dwa pomieszczenia to rozwiązanie korzystne, ponieważ wirusy i bakterie unoszące się nad deską sedesową nie będą osiadać na wannie, kabinie prysznicowej, szczoteczkach do zębów czy kosmetykach. Poza tym rozdzielenie wc i łazienki sprawdza się przy większej liczbie domowników – dzięki temu jedna osoba może korzystać z toalety, a druga kąpać się czy szykować do szkoły.

Oprócz higieniczno-praktycznych aspektów osobna toaleta ma jeszcze jedną zaletę – możesz zaprojektować elegancki pokój kąpielowy, nie martwiąc się, że widok misy WC zepsuje końcowy efekt aranżacji. Z kolei urządzenie toalety nie powinno spędzać Ci snu z powiek – możesz zastosować te same płytki co w głównej łazience, a pomysł na oświetlenie znajdziesz w tym artykule. Jaka lampa do toalety sprawdzi się u Ciebie?

Źródła światła w WC

Chociaż toaleta to najczęściej pomieszczenie małe, oświetlenie jest jedną z koniecznych cech aranżacji tego wnętrza. Nie potrzebujesz tu jednak ostrego światła. Barwa światła powinna być delikatna, może być lekko ciepła. Dobrze sprawdzi się oświetlenie LED w postaci taśm, ponieważ takie źródło światła jest delikatne i rozproszone. Przy tym toaleta jest miejscem, w którym ze względu na zabudowę misy WC powstaje sporo kantów i małych zakamarków. To miejsca idealne, by umieścić w nich taśmowe oświetlenie toalety LED. Możesz wybrać nowocześniejsze oświetlenie z czujnikiem ruchu, ale to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w publicznych toaletach. W domu źródło światła z wbudowanym czujnikiem ruchu nie jest konieczne.

Plafon – najbardziej uniwersalna lampa do toalety

Plafony to lampy z kloszem umiejscowionym blisko przy suficie, co sprawia, że emitowane przez nie światło jest rozproszone i dobrze rozjaśnia całe pomieszczenie. Pozbawione są długiego przewodu, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca i można je zastosować także w bardzo małych czy stosunkowo niskich pomieszczeniach, na przykład toalecie zlokalizowanej pod dużym skosem.

Mimo prostej formy plafony mogą podkreślać styl wnętrza – to ważne zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak toaleta czy łazienka, gdy nie ma miejsca na wymyślne dodatki i dekoracje. W tej kategorii oświetlenia prym wiodą plafony nowoczesne, o prostokątnym kształcie, z metalową obudową i szklanym kloszem. Doskonale pasują one do wnętrz urządzonych minimalistycznie, wykończonych dużymi płytkami o stonowanej kolorystyce.

Nowoczesna lampa do toalety może zawierać wbudowane oświetlenie LED – w pomieszczeniu, gdzie światło włącza się często i na krótko, technologia LED będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli w całym Twoim domu króluje ekskluzywne wyposażenie, również oświetlenie łazienkowe powinno wpisywać się w ten rodzaj estetyki. Wśród plafonów nie brakuje modeli dedykowanych do wnętrz w stylu glamour, z chromowaną podstawą i kloszem składającym się z licznych kryształków. Taka lampa pięknie odbije światło i sprawi, że niewielkie wnętrze będzie skąpane w blasku – tym samym toaleta sprawi wrażenie większej, idealnej czystej i luksusowej.

Zamiast blichtru i nowoczesności wolisz prosty, naturalny design? Plafon wykończony prawdziwym drewnem (lub imitującym je dekorem) sprawdzi się doskonale jako oświetlenie toalety urządzonej w stylu skandynawskim. O takiej lampie warto pomyśleć zwłaszcza wówczas, gdy pomieszczenie wyłożone jest płytkami drewnopodobnymi.

Kolejną dobrą opcją jest plafon minimalistyczny – okrągły lub prostokątny, w nierzucającej się w oczy obudowie i kloszem z mlecznego szła. Taka uniwersalna lampa do toalety będzie pasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wystrój nabierze charakteru, jeśli pomalujesz sufit na ciemny kolor – plafon dobrze oświetli wnętrze, więc unikniesz klaustrofobicznego efektu, a całość będzie wyglądać intrygująco i niebanalnie.

Oczka i reflektory, czyli punktowe oświetlenie w toalecie

Toaleta to z reguły bardzo małe i pozbawione zakamarków pomieszczenie. Jednak nawet tutaj możesz zamontować lampy na kilka żarówek, które będą rozsyłać światło w różnych kierunkach.

Punktowe oświetlenie w toalecie warto zastosować zwłaszcza wówczas, gdy chcesz wykończyć wnętrze ciemnymi gresem lub glazurą o zróżnicowanej fakturze. Dzięki lampom punktowym okładzina zostanie ładnie podkreślona, a wnętrze pozostanie jasne pomimo ciemnej kolorystyki. Oświetlenie punktowe pozwala również optycznie poprawić proporcje wąskich i niskich pomieszczeń.

Lampa do toalety, rozsyłająca światło w sposób punktowy, może przyjąć postać reflektorków umieszczonych na podłużnej listwie lub płaskiej podstawie (okrągłej lub prostokątnej), wpustu sufitowego albo oczka montowanego natynkowo. Jaka lampa do toalety sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jeśli wnętrze jest długie i wąskie, możesz zamontować jedną lampę z dwoma-trzema spotami umieszczonymi na podłużnej listwie albo kilka oczek w linii prostej. Z kolei zbyt wysoką toaletę możesz „obniżyć” za pomocą sufitu podwieszanego, w którym zamontujesz oprawy wpuszczane.

W standardowym wnętrzu na planie kwadratu sprawdzi się zarówno jedna lampa na okrągłej lub prostokątnej podstawie z kilkoma reflektorkami, jak i zestaw czterech oczek natynkowych rozmieszczonych w narożnikach sufitu.

Jak dobrać oświetlenie do toalety w zależności od stylu pomieszczenia? Spoty zazwyczaj są projektowane z myślą o nowoczesnych wnętrzach – najczęściej przyjmują uniwersalne formy, przez co łatwo dopasować je do płytek czy wyposażenia. Reflektorki i tuby pasują również do skandynawskich aranżacji, gdzie liczy się funkcjonalność i prostota.

Wśród oświetlenia punktowego znajdziesz również „perełki” z betonowym i drewnianym kloszem, które świetnie podkreślą mocny charakter industrialnej lub loftowej toalety. Lampy w tym stylu świetnie korespondują z płytkami imitującymi beton, drewno i blachę miedzianą, a także czarnymi sanitariatami.

Czy kinkiety w toalecie to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak! Dzięki kinkietom lustro będzie dobrze oświetlone, a całe wnętrze sprawi wrażenie większego i czystszego (jasne pomieszczenia wydają się schludniejsze). Poza tym, jeśli zastosujesz prosty trik – naprzeciwko lustra nad umywalką zamontujesz drugie lustro – wówczas światło z kinkietów będzie odbijać się w tafli i zyskasz piękny efekt wizualny.

Planując ścienne oświetlenie w toalecie, należy wziąć pod uwagę wielkość lustra. Jeśli jest niewielkie, wystarczy Ci jeden kinkiet galeryjny umieszczony nad taflą. Natomiast przy większym lustrze warto zamontować dwa kinkiety umieszczone po obu bokach – taka aranżacja pasuje zwłaszcza do tradycyjnych wnętrz, w których ważna jest symetria.

W pomieszczeniach o mocno ograniczonym metrażu trzeba skrupulatnie przestrzegać spójności, dlatego ścienna lampa do toalety powinna pasować do tej zamontowanej na suficie. Nie muszą być identyczne, jednak powinny mieć zbliżoną formę, podobną kolorystykę lub mogą być wykonane z tego samego materiału. Jeśli nie wiesz, jaka lampa do toalety będzie pasować do kinkietu, wybierz oba rodzaje oświetlenia z tej samej kolekcji.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie na suficie dwóch lamp wiszących tak, aby znajdowały się po obu stronach lustra i pełniły funkcję kinkietów. Do takiej aranżacji można wykorzystać lampy na długim przewodzie, z drucianym kloszem lub z odsłoniętą żarówką. Oczywiście w tym wariancie nie należy rezygnować z lampy głównej – oświetlenie lustra pełni głównie rolę dekoracyjną.

Wiesz już, w jaki sposób możesz oświetlić toaletę. A co z innymi niewielkimi pomieszczeniami? Przeczytaj: „Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0