Jakie meble do przedpokoju wybrać?
CzytajJakie meble do przedpokoju wybrać?
Przedpokój to wizytówka domu i pierwsze pomieszczenie, jakie widzą Twoi goście. Często jest on niewielki i wąski. Stosując sprytne rozwiązania, nawet na niewielkim metrażu pomieścisz w nim to, co niezbędne. Czego potrzebujesz, aby urządzić przedpokój? Na jakie meble do przedpokoju się zdecydować? Sprawdź!
Spis treści:
Meble do przedpokoju – funkcjonalny element wystroju wnętrza
Przedpokój odpowiada za pierwsze wrażenie przy wejściu do mieszkania i często zapowiada styl, który panuje w całym domu. Nie musi on być zagraconym „magazynem” na rzeczy, które codziennie muszą być pod ręką. Możesz go zaaranżować w funkcjonalny, a jednocześnie interesujący i przyjemny dla oka sposób. Urządź go z głową!
Jakie meble do przedpokoju będą Ci niezbędne? Przede wszystkim powinny one tworzyć spójną całość, a przy okazji pasować do koloru ścian i podłóg oraz dywanu na podłodze.
Ważnym i podstawowym elementem w przedpokoju jest szafa. Jeśli nie masz osobnej garderoby, nawet w małym przedpokoju możesz postawić pojemną szafę. W ten sposób nieco skrócisz przedpokój – w wielu mieszkaniach jest niewielkich rozmiarów, a przy tym wąski i dość długi, dlatego to dobre miejsce na montaż takiego mebla.
Doskonałym miejscem na szafę będzie też wnęka. Wypełnisz w ten sposób wolną przestrzeń. Szafa pomieści nie tylko płaszcze czy kurtki, ale też np. mopa, deskę do prasowania, odkurzacz czy suszarkę na ubrania – wszystko, czego potrzebujesz w życiu codziennym, ale co niekoniecznie musi stać na widoku. Wybierając szafę, zdecyduj się na model przesuwny, który posiada spore lustro – przejrzysz się w nim w całości przed wyjściem. W tak niewielkim pomieszczeniu, jakim jest przedpokój, dzięki szafie z przesuwanymi drzwiami zaoszczędzisz sporo miejsca.
We wnęce możesz zamontować również rząd wieszaków i ławeczkę, na której wygodnie zawiążesz lub rozwiążesz buty. Przestrzeń pod ławeczką, jeśli jest wolna, możesz wykorzystać jako szafkę na obuwie, torebki i inne akcesoria.
Na jakie meble do małego przedpokoju powinieneś postawić, jeśli jego metraż jest naprawdę niewielki? W takim przedpokoju, jeśli brakuje miejsca na szafę, zainstaluj wieszaki na odzież wierzchnią, najlepiej z długimi haczykami i poziomą półką nad nimi – idealną na czapki, szaliki czy rękawiczki. Na wieszakach z długimi haczykami zmieści się więcej niż jedno okrycie, co jest szczególnie ważne, jeśli masz często gości lub dużą rodzinę.
Inny mebel, który się tutaj przyda, to szafka na buty, np. otwarta (wolnostojąca) półka z kilkoma piętrami lub niewysoka komoda z kilkoma półkami i odchylanymi drzwiczkami czy też drzwiami przesuwnymi. W przedpokoju świetnie sprawdzi się również klasyczna niewielka komoda lub mały stolik na drobiazgi: klucze, torbę z zakupami, sprzęt sportowy, drobne pieniądze, telefon i inne domowe sprzęty czy akcesoria niezbędne do wyjścia z domu. Jeśli zostanie Ci jeszcze trochę miejsca, pomyśl o stojaku na parasole czy stylowych pufach.
U góry, jeśli w mieszkaniu są wysokie sufity, możesz zorganizować pawlacz, w którym schowasz np. nieużywane aktualnie sprzęty kuchenne lub buty, w których aktualnie nie chodzisz – a zajmują sporo miejsca.
Jaki kolor mebli do przedpokoju wybrać?
Wiesz już, jakie meble do małego przedpokoju wybrać – a co z kolorystyką wnętrza? Czy jasne barwy i białe meble w przedpokoju zdadzą egzamin? Jaki kolor mebli do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?
Przedpokój możesz urządzić w różnych wariantach kolorystycznych, choć najlepiej sprawdzi się pomieszczenie w jednej tonacji, dopasowane kolorami do reszty mieszkania. Aranżacja przedpokoju całkowicie na biało (w tym ściany, podłogi i meble w bardzo jasnym kolorze, np. białym czy kremowym) nie jest złym pomysłem, jednak może okazać się niepraktyczna. Biel powiększy co prawda pomieszczenie i będzie pięknie odbijać światło (w przedpokoju bywa dość ciemno i ciasno), ale na dłuższą metę utrzymanie czystości w jasnym przedpokoju może być uciążliwe. Łatwo tu o kurz, zarysowania, zabrudzenia i plamy, które na bieżąco trzeba czyścić. Dużo lepszym rozwiązaniem będą meble z drewna dębowego czy też płyty MDF w kolorze jasnego modrzewia lub sosny.
W przedpokoju szybko pojawia się brud, dlatego dużo lepiej na dywanach, ścianach i meblach do przedpokoju sprawdzą się delikatne szarości przełamane pojedynczymi akcentami kolorystycznymi lub złamana biel (ecru). Nie mniej niż kolor mebli liczy się rodzaj ich wykończenia. Dobrym rozwiązaniem będą meble na wysoki połysk, które łatwo wyczyścić i nie pozostaną na nich nieestetyczne smugi. Błyszczące powierzchnie przy okazji odbijają światło, przez co przedpokój wyda Ci się większy.
Jeśli masz niewielki przedpokój, który przy okazji jest niewysoki, meble i inne detale powinny tworzyć pionowe pasy kolorystyczne, które dodadzą we wnętrzu centymetrów na wysokość. W wąskim, niewielkim rozmiarów przedpokoju powinny obowiązkowo pojawić się:
- jasne kolory,
- poziome panele i pasy (na dywanie czy meblach), które poszerzą wizualnie pomieszczenie,
- oraz duże lustro na ścianie, które będzie je optycznie powiększać.
Wiesz już, jakie meble do małego przedpokoju wybrać i jakie triki zastosować, by wydawał się on bardziej przestrzenny. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule „Wąski przedpokój – jak go urządzić w funkcjonalny sposób?„.
A jakie meble do przedpokoju z asortymentu BRW najlepiej postawić w przedpokoju? Sprawdź, co szczególnie polecamy!
Jakie meble do przedpokoju wybrać? Poznaj ofertę BRW!
W aranżacji wnętrza przedpokoju (szczególnie niewielkiego i wąskiego) bardzo pomocne są geometryczne kształty i linie, w tym podziały na pion i poziom wyznaczone przez linie mebli, kolorystykę i dodatki. W razie potrzeby poszerzają, zwężają lub skracają one wnętrze, a także są przyjemną dla oka zapowiedzią aranżacji całego mieszkania. Intrygujące detale, takie jak np. wieszak ścienny w kształcie pieska, odwrócą uwagę i zwiększą estetykę przedpokoju, który często traktowany jest czysto użytkowo, bez przywiązywania wagi do designu.
Inną opcją do pomieszczenia o średnim lub dużym metrażu jest wieszak stojący w formie „drzewka” (w stylu retro, taki jak model Tao) lub nowoczesnym, z półkami i haczykami.
Jeśli chcesz urządzić przedpokój funkcjonalnie, a zarazem estetycznie, zwróć uwagę na nowoczesne, praktyczne meble i akcesoria. Regał zamknięty Antwerpen może zostać wykorzystany na kilka sposobów, w tym jako szafa na odzież czy koce i inne domowe tekstylia, których akurat nie używasz. Na sześciu pojemnych, głębokich półkach znajdzie się też miejsce na szaliki, czapki, chusty, a nawet obuwie, jeśli brakuje Ci już miejsca w szafce na buty.
Regał jest wąski – pasuje nawet do bardzo małego przedpokoju. Mebel wyróżnia się też swoją elegancką estetyką. Biel przełamuje w górnej krawędzi korpusu sosna larico, kontrastujące z nią czarne uchwyty nawiązują do stylu skandynawskiego, a na drzwiach regału widoczne jest usłojenie drewna.
Aranżacja przedpokoju często traktowana jest po macoszemu, tymczasem może być nie tylko funkcjonalna, ale i zgodna z układem pomieszczenia czy stylem reszty mieszkania. Przedpokój to wyzwanie dla fanów urządzania wnętrz, dla których liczy się nie tylko design, ale również praktyczność i ergonomia mieszkania. Nowoczesne meble mogą stanowić tutaj, na równi z akcesoriami, ozdobę wnętrza. Pokaż swoją kreatywność i urządź przyjazny mieszkańcom domu, a zarazem piękny przedpokój!
>>Szukasz mebli do przedpokoju? Zapoznaj się z ofertą BRW.