Jakie meble pasują do ciemnej podłogi? 5 pomysłów na aranżację mieszkania
CzytajJakie meble pasują do ciemnej podłogi? 5 pomysłów na aranżację mieszkania
Ciemna podłoga prezentuje się bardzo atrakcyjnie, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu zdecydujesz się ją położyć. Możesz wykorzystać w tym celu dowolne materiały – od szlachetnego drewna, po funkcjonalną ceramikę. Mimo tak szerokich możliwości, wyzwaniem może okazać się dobór mebli do ciemnej podłogi. Nie wystarczy bowiem kierować się uniwersalną zasadą kontrastu – należy dodatkowo wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzone są wnętrza, oraz charakter danego pomieszczenia. Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Spis treści:
Ciemna podłoga i jej rodzaje
Błędem popełnianym często podczas doboru mebli do podłogi jest kierowanie się wyłącznie jej kolorem. Wielu właścicieli i inwestorów uznaje, że każdą ciemną powierzchnię można potraktować identycznie. Projektanci wnętrz zwracają jednak uwagę na to, że decyzję warto uzależnić także od materiału, z jakiego podłoga została wykonana:
- Naturalne drewno bądź imitujące je panele.
- Wykładziny o rozmaitych odcieniach.
- Beton wykończeniowy i jego imitacje.
- Płytki ceramiczne w różnych wzorach i kolorach.
Każde z tych tworzyw cechuje się zupełnie innymi właściwościami, które należy uwzględnić przy doborze mebli. O ile kafelki i panele mogą odbijać światło, o tyle wykładzina będzie je pochłaniać. Oznacza to, że ceramika i lakierowane drewno bardziej sprzyjają meblom w ciemnych, głębokich kolorach, a wszelkiego rodzaju dywany wymagają raczej jasnych
Różne kolory ciemnej podłogi
Ogromne znaczenie przy doborze mebli ma konkretny kolor podłogi. Ciemne mogą być przecież deski z niektórych rodzajów drewna, kafelki imitujące naturalne surowce, a także różne odcienie wykładzin.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by drewno i materiały drewnopodobne łączyć z meblami wykończonymi w ten sam sposób. Zazwyczaj ciemne deski na podłodze i jasne drewniane meble stanowią idealne połączenie, zapewniające wnętrzu perfekcyjną harmonię. W efekcie pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne, a zarazem eleganckie. Co więcej, jest to rozwiązanie absolutnie ponadczasowe, wnoszące do mieszkania świeżość i gwarantujące mu naturalny urok.
Płytki ceramiczne w ciemnych kolorach charakteryzują przeważnie użytkowe pomieszczenia, takie jak kuchnie czy łazienki. Doskonale komponują się z nimi meble w zbliżonych odcieniach. Mogą odznaczać się one błyszczącymi frontami, co optycznie powiększy przestrzeń. Jest to o tyle istotne, że wnętrza tego typu niejednokrotnie cechują się względnie małą powierzchnią.
Dość łatwo będzie Ci dobrać meble do ciemnych wykładzin. To matowe powierzchnie, które najlepiej prezentują się w połączeniu z jasnymi szafkami. Unikniesz dzięki temu efektu przesytu i optycznego pomniejszenia przestrzeni. Pamiętaj, że ciemna podłoga najkorzystniej wygląda w kompozycji z meblami w kolorze białym lub ecru.
Dobór mebli zależy od charakteru wnętrza
Prawdopodobnie najważniejszym aspektem doboru mebli do ciemnej podłogi jest charakter aranżowanego wnętrza. Zupełnie innymi kryteriami będziesz kierować się podczas urządzania kuchni, a innymi w przypadku sypialni czy pokoju dziennego.
-
Ciemna podłoga w kuchni
Kuchnia to serce domu i pomieszczenie o wysoce użytkowym charakterze. Podłoga wykończona jest zazwyczaj wytrzymałymi kafelkami bądź specjalnymi panelami winylowymi, które odporne są na zanieczyszczenia i działanie wilgoci. Aby wnętrze nie wydawało się ciasne i zabałaganione, warto postawić albo na jasne meble, albo przynajmniej na szafki o błyszczących frontach.
Pamiętaj także o tym, jak atrakcyjny efekt może dać wykorzystanie wyrazistych, jaskrawych kolorów. Kuchnia to dobre miejsce na eksperymenty z akcentami pomarańczowymi czy seledynowymi. Pojedyncze ściany lub elementy wyposażenia i dekoracji w tych barwach w ciekawy sposób przełamią jednolitą, stonowaną estetykę.
2. Ciemna podłoga w łazience
Łazienka także wymaga podłogi odpornej na działanie wody. Zazwyczaj do jej wykończenia stosuje się solidne płytki ceramiczne. Meble w tym pomieszczeniu odgrywają raczej rolę drugoplanową, toteż możesz dobrać je według własnych preferencji. Wizualny ciężar ciemnej podłogi równoważą urządzenia sanitarne, utrzymane przeważnie w bieli. Szafki dopasuj więc albo do nich, albo do płytek, albo wykorzystaj je w celu wprowadzenia do łazienki trzeciego – znacznie żywszego – koloru.
3. Ciemna podłoga w salonie
Salon to zdecydowanie jedno z najtrudniejszych do zaaranżowania wnętrz. Z jednej strony musi ono pełnić wiele różnych funkcji, co wymaga od niego wszechstronności. Z drugiej powinno być utrzymane w przytulnej, sprzyjającej relaksowi estetyce. Jeśli na podłodze znalazły się deski bądź panele, najlepszym rozwiązaniem okażą się drewniane meble w ciemnych kolorach. Pamiętaj tylko, aby zrównoważyć ten wizualny ciężar dekoracjami w jasnych odcieniach. Znakomicie sprawdzą się także lustra, wizualnie powiększające przestrzeń.
4. Ciemna podłoga w sypialni
Dobór mebli do sypialni w przeważającej mierze zależy od materiału, jakim wykończona jest podłoga, oraz od jego koloru. Nie obawiaj się ciemnych szafek – to przecież pokój, który ma sprzyjać wypoczynkowi. Nie musisz więc na siłę go rozjaśniać. Możesz jednak zdecydować się na białe lub kremowe ściany, które zapewnią Ci niezbędne urozmaicenie.
5. Ciemna podłoga w przedpokoju
Wadą przedpokoju bywa najczęściej jego niewielka powierzchnia. Ciemna podłoga sprawdza się w nim doskonale, a to ze względu na jej praktyczny charakter – nie widać na niej choćby zabrudzeń wnoszonych nieraz na butach. Tak ciasne pomieszczenie bardzo łatwo jednak zagracić. Aby do tego nie dopuścić, najlepiej zdecyduj się na jasne meble. Nie muszą być białe, wystarczy jeden z jaśniejszych rodzajów drewna. Pamiętaj także o magii luster, które mogą zrobić w tym przypadku ogromną różnicę!
Ciemna podłoga? Dopasowane meble znajdziesz w BRW!
Jeśli spodobały Ci się nasze pomysły i porady, zapoznaj się z asortymentem Black Red White! Znajdziesz tu rozmaite produkty pasujące do wnętrz z ciemną podłogą – między innymi meble z drewna, atrakcyjne dekoracje i dodatki.