Przejdź do sklepu brw.pl

Urządzasz jadalnię? Sprawdź, na jakie oświetlenie postawić!

Czytaj
29.12.2020

Urządzasz jadalnię? Sprawdź, na jakie oświetlenie postawić!

Urządzając jadalnię, nie możesz ograniczać się wyłącznie do wyboru mebli, dekoracji oraz kolorystyki ścian. Istotnym elementem aranżacji jest oświetlenie wnętrza, dzięki któremu pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Na co zwracać uwagę, kupując lampy i żyrandole? Jak dobrać oświetlenie do jadalni, tak by było stylowe i funkcjonalne? Przedstawiamy sprawdzone sposoby i inspiracje na oświetlenie jadalni.

Oświetlenie do jadalni

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zaplanować oświetlenie jadalni
  • jak zaaranżować odpowiednie oświetlenie stołu
  • jakie światło powinna dawać lampa wisząca
  • ile źródeł światła powinna mieć lampa sufitowa
  • gdzie ustawić lampy podłogowe
  • czy warto wybrać oświetlenie led

Jadalnia to pomieszczenie, które łączy cechy praktyczne i reprezentacyjne. To tutaj spędzasz czas z rodziną, spożywasz posiłki oraz podejmuejsz gości. Wnętrze powinno być dopasowane do potrzeb domowników, a równocześnie stwarzać warunki do zorganizowania eleganckiego przyjęcia. Umeblowanie jadalni to zazwyczaj stół, krzesła oraz kredens. Uzupełnieniem aranżacji jest stylowe oświetlenie jadalni. Lampy sufitowe? Lampy podłogowe? Czy nowoczesne oświetlenie led? Ile źródeł światła wprowadzić do jadalni i jak stworzyć modną i efektowną aranżację?

Jakie oświetlenie jadalni sprawi, że będzie jeszcze wygodniejsza?

Jadalnia to z założenia miejsce, w którym jesz posiłki wspólnie z rodziną. Życie jednak pisze różne scenariusze. Bardzo często jadalnia staje się sercem domu i przez cały dzień tętni życiem. Raz po raz jadalniany stół zmienia się w domowe biuro, gdzie Ty pracujesz przy komputerze, a dzieci odrabiają lekcje. Za chwilę to centrum domowej rozrywki – obładowane zabawkami i grami planszowymi – by na końcu stać się romantyczną restauracją, gdzie zjesz pyszną kolację tylko we dwoje.

Oświetlenie do jadalni w Twoim domu musi być równie elastyczne co funkcje samego pomieszczenia. To właśnie oświetlenie może tworzyć niepowtarzalną atmosferę wnętrza. Dobrze dobrane lampy do jadalni mogą sprawić, że praca będzie przyjemniejsza, potrawy smaczniejsze, a chwile spędzone wspólnie z rodziną jeszcze bardziej wyjątkowe.

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do jadalni?

W trakcie urządzania jadalni, większość osób skupia się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego stołu i pasujących do niego krzeseł. Jednak to nie wszystko! Lampy do jadalni mogą stać się w tym wypadku przysłowiową wisienką na torcie.

Pamiętaj, aby ilość punktów świetlnych w jadalni dostosować do tego, jak wiele naturalnego światła wpada do pomieszczenia. Jeśli pokój jadalny został zaaranżowany w bardziej zacienionej części domu, z pewnością będzie wymagać więcej lamp niż ten, do którego przez cały dzień wpada słońce. Należy również mocno doświetlić sam stół, aby czas przy nim spędzony był czystą przyjemnością.

Oświetlenie ogólne w jadalni powinno być rozproszone, ale jednocześnie równomierne. Taki efekt możesz uzyskać, montując na ścianach kinkiety lub stawiając w pomieszczeniu wysokie lampy stojące, których światło odbija się od sufitu. Rozwiązanie to znakomicie doświetla pomieszczenie, a jednocześnie nie męczy wzroku. Zastosowanie różnego rodzaju lamp w jadalni daje szerokie możliwości aranżacyjne i znacznie podnosi estetykę wnętrza.

Sercem każdej jadalni jest stół. Odpowiednie doświetlenie tego mebla zależy od jego kształtu i gabarytów. Jeżeli jadalnia jest niewielkich rozmiarów, duża lampa zawieszona tuż nad stołem będzie wyglądała wręcz groteskowo. Postaraj się dobrać wielkość lampy w ten sposób, by jej światło równomiernie oświetlało cały blat stołu.

Warto również dobrać kształt samej lampy do kształtu stołu. Jeśli Twój stół jest okrągły, zawieś nad nim owalny plafon lub żyrandol zbudowany na planie koła. Przy stołach prostokątnych idealnie sprawdzą się lampy na listwie lub kilka mniejszych lampek zawieszonych w szeregu. Takie rozwiązanie sprawia, że jadalnia wygląda harmonijnie i nowocześnie.

O doborze lamp nad stoły przeczytasz więcej w naszym poradniku „Jaką lampę powiesić nad stołem w jadalni?”.

Wybieramy lampy do jadalni połączonej z salonem

We współczesnych mieszkaniach bardzo częstym rozwiązaniem jest jadalnia połączona z salonem. Wszystko razem tworzy dużą, otwartą przestrzeń, której prawidłowe oświetlenie może przysporzyć gospodarzom nie lada problemów. W takim wypadku powinieneś przede wszystkim postawić na spójność aranżacji.

Ogromny żyrandol do jadalni i komplet identycznych lamp zainstalowanych w salonie to nie najlepszy pomysł, w którym czuć ducha dawnych lat. Urządzając nowoczesne wnętrze, zadbaj o to, by lampy posiadały wspólne elementy, dzięki którym aranżacja stanie się bardziej harmonijna i spójna.

Wybieraj różne rozmiary oraz umiejscowienie lamp, dzięki czemu system oświetlenia stanie się bardziej funkcjonalny.

Urządzając salon połączony z jadalnią łatwo wpaść w pułapkę przesady. Jeśli Twoje lampy nad stół do jadalni są duże i przyciągają uwagę, w części salonowej postaw na mniejsze, bardziej stonowane modele i odwrotnie. Dobrze będzie, jeśli wybierzesz jeden, mocny element i wokół niego zbudujesz całą aranżację oświetlenia. W tym wypadku mniej znaczy więcej.

Czy lampy wiszące do jadalni w stylu skandynawskim to dobry pomysł?

W polskich domach niezmiennie króluje styl skandynawski. Nic dziwnego, bo oprócz tego, że pomieszczenia zaaranżowane zgodnie z jego założeniami są bardzo praktyczne i funkcjonalne, to wszystko razem tworzy spójną i elegancką całość.

Nieodłącznymi elementami stylu skandynawskiego są proste, geometryczne formy i naturalne materiały. Dominujące barwy to biel, szarość i beż. Ważne jest, żeby pomieszczenie było jasne i rozświetlone. Ten efekt można osiągnąć za pomocą jasnych, błyszczących mebli oraz odpowiedniego oświetlenia. Tego typu aranżacje znakomicie sprawdzą się w jadalni.

Zadbaj o to, by oświetlenie było możliwie jak najbardziej naturalne, wybierając żarówki o ciepłej barwie zbliżonej do światła dziennego.

Jako oświetlenie ogólne znakomicie sprawdzą się tu lampy z papierowymi kulistymi abażurami. Dają one przyjemne dla oka rozproszone światło, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze staje się znacznie bardziej nastrojowe.

Ciekawą propozycją, idealnie komponującą się ze stylem skandynawskim, są lampy z abażurami wykonanymi z drewna lub wikliny. Naturalny kolor drewna sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, a dzięki oryginalnym abażurom możesz obserwować przepiękną grę światła i cienia na ścianach.

Jeżeli szukasz skandynawskiej lampy nad stół do jadalni urządzonej w stylu skandynawskim, postaw na proste formy. Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku lamp o geometrycznych kloszach, zawieszonych na długich przewodach. Takie oświetlenie można bardzo efektownie podwiesić na haczykach, dzięki czemu każda oprawa znajdzie się na innej wysokości. Zastosowanie haczyków pozwala na szybką zmianę aranżacji lampy i dostostosowane ilości światła, jaka pada na blat stołu.

Niestety, takie długie, wiszące lampy nie najlepiej wyglądają w małych i niskich pomieszczeniach, ponieważ optycznie je skracają. Bez obaw. Jeśli Twoja jadalnia jest niewielka, nie musisz rezygnować ze stylu skandynawskiego. W takim wypadku postaw na owalny plafon bądź lampę zawieszaną blisko sufitu.

Zachwycający żyrandol do jadalni w stylu prowansalskim

Gdyby tak wakacje mogły trwać cały rok… Możesz codziennie poczuć ten klimat, urządzając swoją jadalnię w stylu prowansalskim. Charakteryzuje go prostota i elegancja. Królują tu wszystkie odcienie beżu i bieli, połączone z błękitem, lawendą i pastelową żółcią. Barwy te doskonale się uzupełniają, a żadna z nich nie wybija się na pierwszy plan.

Jeśli chcesz przełamać prowansalską delikatność, warto postawić na jeden wyrazisty element, który nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Rolę takiej funkcjonalnej dekoracji może pełnić duży, prowansalski żyrandol z kryształkami. Z pewnością podkreśli on charakter wnętrza i nada mu uroku. Dodatkowo idealnie sprawdzi się jako główne oświetlenie stołu.

Pomieszczenia w prowansalskim stylu są bardzo przytulne i zarazem eleganckie. Nie sprawdzą się w nich nowoczesne lampy wiszące do jadalni, czy ekstrawaganckie duże lampy stojące. Jeżeli w swojej aranżacji postawiłeś na efektowny żyrandol, jako oświetlenie pomocnicze zastosuj dyskretne kinkiety lub latarenki. Ustawione na meblach lub w okolicy lustra dadzą bardzo przyjemny efekt rozproszonego, ale równomiernego światła, a w ciągu dnia będą pełniły także funkcję dekoracyjną.

Odpowiednie oświetlenie jadalni to uzupełnienie aranżacji, podkreślenie urody pomieszczenia oraz zwiększenie wygody podczas korzystania ze stołu. Jadalnia spełnia różne funkcje, od miejsca rodzinnych posiłków, przez pokój do pracy i odrabiania lekcji, po reprezentacyjną przestrzeń, w której podejmujesz swoich gości. Dobierając oświetlenie, warto więc postawić na różne produkty oświetleniowe, które pozwolą Ci dopasować oświetlenie do danej sytuacji i potrzeb. Lampy zawieszone nad stołem dobrze oświetlą blat podczas posiłku, a dekoracyjna lampa ustawiona na kredensie pozwoli Ci wyczarować nastrojową atmosferę podczas spotkań towarzyskich.

Ze względu na dużą ilość zastosowanych żarówek pomyśl o takich, które są energooszczędne. Producenci proponują wiele kształtów i rozmiarów żarówek, które nie odbiorą Twojemu prowansalskiemu wnętrzu ani trochę charakteru, czyniąc jednocześnie Twój dom bardziej ekologicznym.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0