Przejdź do sklepu brw.pl

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?

Czytaj
2.12.2020

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?

Oświetlenie przedpokoju często traktowane jest po macoszemu. Zupełnie niesłusznie! To zazwyczaj małe i wąskie pomieszczenie, często bez dostępu do naturalnego źródła światła dziennego, wymaga indywidualnego podejścia w projektowaniu punktów świetlnych. Jakie lampy do przedpokoju warto wziąć pod uwagę? Co sprawdzi się w Twoim domu?

Oświetlenie do przedpokoju - jakie wybrać?

Funkcjonalne oświetlenie to jeden z najistotniejszych punktów w aranżacji korytarza. Dzięki dobrze przemyślanej strategii lokowania punktów świetlnych, nawet najmniej ustawne pomieszczenie może prezentować się estetycznie i stylowo. Światło to doskonały sposób na stworzenie iluzji optycznej i podniesienie wizualnych walorów wnętrza. Zobacz, jak wykorzystać te patenty w aranżacji świetlnej swojego przedpokoju!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób skutecznie oświetlić mały przedpokój,
  • jakie oświetlenie sprawdzi się w przedpokoju w kamienicy,
  • czym oświetlić długi i wąski korytarz,
  • jakiego typu lampy są najlepsze do przestronnego holu,
  • kiedy warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie ścienne,
  • jak dobrać lampy do stylu pomieszczenia,
  • jakie natężenie i barwa światła będą odpowiednie do przedpokoju.

Oświetlenie przedpokoju a rozmiar pomieszczenia

Mały przedpokój to mały problem? Nie do końca. Owszem, do oświetlenia niewielkiego wnętrza na planie kwadratu wystarczy jedna lampa główna, ale nie w każdej sytuacji będzie można wybrać dowolny model. Jeśli zainstalujesz w przedpokoju lampę wiszącą, może się okazać, że będzie ona przeszkadzać w otwieraniu drzwi czy szafy.

Jakie lampy sufitowe do przedpokoju będą najlepsze, jeśli pomieszczenie nie należy do przestronnych? Wbrew pozorom, wybór jest spory – możesz zdecydować się na jeden płaski plafon albo zainstalować kilka małych oczek sufitowych (natynkowych lub wpuszczanych w sufit podwieszany), które należą do najpopularniejszych form zapewnienia światła w przedpokoju.

Praktycznym rozwiązaniem będzie też oświetlenie sufitowe z regulowanymi spotami, za pomocą których można skutecznie oświetlić różne części pomieszczenia.

Jakie oświetlenie do przedpokoju w kamienicy?

Pomieszczenia w zabytkowych budynkach często są bardzo wysokie. Jednak odpowiednio dobrane lampy do przedpokoju mogą optycznie niwelować te specyficzne proporcje.

Dobrym pomysłem będzie lampa wisząca z dość dużym kloszem lub żyrandol – jednak przed zakupem sprawdź, czy takie oświetlenie nie będzie przeszkadzało w otwieraniu drzwi.

Długi i wąski przedpokój: jakie lampy będą najlepsze?

Odpowiednie oświetlenie korytarza wymaga już nie jednej, ale dwóch, czy nawet trzech lamp. Ich wielkość i forma powinny zależeć od warunków panujących w pomieszczeniu. Przy wnętrzu o standardowej wysokości, ale długim i wąskim, sprawdzi się oświetlenie punktowe zamontowane w prostej linii wzdłuż korytarza lub oświetlenie liniowe. Jeśli przedpokój jest nieco wyższy, możesz rozważyć lampy wiszące  lub oprawy typu oczko przeznaczone do zabudowy w suficie podwieszanym.

Jak oświetlić duży, przestronny hol?

Również szczęśliwcy, którzy mają do dyspozycji duży przedpokój, mogą mieć problem z jego oświetleniem. Nawet okazała lampa może nie rozjaśnić pomieszczenia na tyle, aby było komfortowe w użytkowaniu i przytulne. Ponadto w takim przedpokoju często znajduje się ogromna szafa – jeśli będzie ona pogrążona w ciemnościach, wnętrze stanie się niefunkcjonalne i… ponure.

Oświetlenie przedpokoju o słusznym metrażu musi być przede wszystkim skuteczne, dlatego oprócz lampy głównej możesz zamontować również lampy punktowe (np. niewielkie tuby lub oprawy wpuszczane), które będą rozmieszczone wzdłuż krawędzi sufitu.

Innym dobrym rozwiązaniem będą lampy z kilkoma reflektorkami, z których każdy oświetli inną część pomieszczenia – wejście, wieszak z ubraniami, lustro itp.

Dodatkowe oświetlenie do przedpokoju – kinkiety i nie tylko

Wbrew pozorom, nie tylko duży hol może wymagać doświetlenia. Dzięki dodatkowym lampom mały przedpokój zyska lepsze proporcje, a taki, w którym znajduje się sporo mebli (szafa, szafka na buty, siedzisko), będzie wygodniejszy w użytkowaniu.

Uzupełniające lampy będą pomocne również wtedy, gdy przedpokój jest połączony z salonem lub pełni rolę korytarza – wówczas poruszanie się po domu będzie bezpieczniejsze, a pomieszczenie nie będzie sprawiać wrażenia „ciemnej strefy” psującej wystrój domu.

Jakie lampy do przedpokoju masz do wyboru? Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania oświetlenia, weź pod uwagę kinkiety. Tego rodzaju lampy ścienne nie zajmują wiele miejsca, jednocześnie zapewniając dobre oświetlenie wybranych elementów, np. lustra, ładnego wieszaka, obrazu.

Świetnie sprawdzą się zwłaszcza kinkiety z regulowanym kloszem, gdyż kierując wiązkę światła na sufit, przedpokój wyda się wyższy, a jeśli światło będzie padać na ścianę, wówczas optycznie poszerzysz pomieszczenie.

Wybierając kinkiety do przedpokoju, zwróć uwagę na to, czy klosz nie będzie za bardzo odstawać od ściany – chodzi o to, aby podczas zdejmowania odzieży wierzchniej nie uderzać o lampę.

Nie masz w planach zmian w instalacji? W tej sytuacji możesz pokusić się o lampę stojącą (stołową lub podłogową, jeśli masz więcej miejsca), dzięki której nie tylko doświetlisz przestrzeń, ale i stworzysz przytulny klimat.

Oświetlając przedpokój w ten sposób, połączysz go ze strefą dzienną, a siedząc na kanapie, nie będziesz patrzeć na ciemną plamę – oczywiście możesz mieć włączone światło górne, ale to kinkiety i lampy stojące lepiej budują nastrój.

Lampa stołowa Brooklyn
Lampa stołowa Brooklyn

Nawet pomimo dobrze zaprojektowanego oświetlenia, przedpokój może okazać się niewystarczająco funkcjonalny. Dlatego oświetlenie do przedpokoju (zwłaszcza dużego i z wielką szafą) powinno uwzględniać również oświetlenie meblowe, dzięki któremu nigdy nie będziesz szukać kurtki po omacku. Jeśli szafa nie ma wbudowanego oświetlenia, możesz zainstalować podświetlany drążek lub taśmę LED.

Lampy do przedpokoju a styl pomieszczenia

Wybierając oświetlenie do przedpokoju, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i kształt pomieszczenia, a dopiero potem kierować się designem. Nie można jednak zapominać, że przedpokój to wizytówka mieszkania, a jego wystrój powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami. Odpowiednio dobrane lampy pasują do przedpokoju nie tylko pod względem technicznym, ale również stylistycznym.

Szerokie pole wyboru mają osoby, które urządziły mieszkanie w stylu nowoczesnym. Jeśli do takich należysz, możesz bez obaw sięgnąć po minimalistyczne żyrandole, plafony czy lampy punktowe (tuby, oczka wpuszczane, reflektorki), a także oświetlenie liniowe. Dużą popularnością cieszą się również nowoczesne kinkiety do przedpokoju o prostych, geometrycznych kształtach.

Wielbiciele stylu klasycznego mogą sięgnąć po plafony, których płaskie klosze są produkowane w różnych kształtach i z różnych materiałów (szkła, tkanin, metalu, drewna). Jeśli przedpokój jest duży i wysoki, możesz sobie pozwolić na tradycyjną lampę wiszącą.

W długim korytarzu warto mieć również lampy stojące z abażurem lub klasyczne kinkiety do przedpokoju – na przykład w kształcie świeczników bądź z tekstylnym lub szklanym kloszem.

Surowy styl mieszkania (industrialny, skandynawski) podpowiada, że oświetlenia do przedpokoju  należy szukać wśród prostych lamp z metalu. W długim i wąskim pomieszczeniu doskonałym rozwiązaniem będą reflektory połączone szynoprzewodami, natomiast mały przedpokój możesz oświetlić plafonem i kinkietem z metalowym kloszem lub lampą z odkrytymi żarówkami.

Natomiast jeśli chcesz, aby Twój przedpokój przede wszystkim sprawiał przytulne wrażenie, celuj w lampy z kloszem z mlecznego szkła lub materiału tekstylnego  – zmiękczone w ten sposób światło sprawi, że jeszcze zanim zdejmiesz buty, odczujesz ciepły i gościnny klimat mieszkania.

Zgoła inne wrażenie zrobi oświetlenie do przedpokoju w stylu glamour – imponujący blaskiem żyrandol lub elegancka lampa stołowa sprawią, że Twoje mieszkanie już od progu będzie wyglądać jak luksusowy apartament w Nowym Yorku.

Lampa stołowa Proud
Lampa stołowa Proud

Natężenie światła i barwa światła w przedpokoju

Jeśli planujesz oświetlić korytarz, weź pod uwagę również natężenie światła oraz barwę światła – oba parametry odgrywają istotną rolę w aranżacji świetlnej tego pomieszczenia. Przyjmuje się, że aby przedpokój oświetlony był w sposób optymalny, na każdy metr kwadratowy musi przypadać od 100 do 150 lumenów. Pamiętaj jednak, że oświetlenie dzienne może różnić się od nocnego, dlatego warto dobierać lampy z możliwością regulacji natężenia światła. Dzięki temu z łatwością dostosujesz je do pory dnia.

A co z barwą światła? W przypadku korytarza tak naprawdę egzamin zdadzą różne opcje – wiele zależy od tego, jaki efekt pragniesz osiągnąć. Jeśli chcesz, by w Twoim przedpokoju dominowało wrażenie przytulności, sięgnij po oświetlenie o barwie ciepłej, dzięki któremu wykreujesz ciepłą, przyjazną atmosferę. Jeżeli natomiast zależy Ci na funkcjonalnym oświetleniu korytarza, postaw na barwę neutralną. W nowoczesnym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się oświetlenie o barwie zimnej – takie światło nie tylko rozjaśni wnętrze, ale również pozwoli mu zaprezentować się modnie i nieszablonowo.

Nie zapominaj, że przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą domownicy i goście, przekraczając próg Twojego domu. Zadbaj o to, by prezentował się idealnie, tworząc spójną całość z resztą mieszkania. Odpowiednie źródło światła z pewnością Ci w tym pomoże!

Twoje mieszkanie nie ma osobnego przedpokoju? Pomożemy Ci z tego wybrnąć! Zobacz, jak wydzielić przedpokój z salonu i  ciesz się dodatkowym „pomieszczeniem” w swoim domu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0