Jakie oświetlenie pasuje do stylu boho?
CzytajJakie oświetlenie pasuje do stylu boho?
Odważne, nonszalanckie i eklektyczne – tak najkrócej można opisać mieszkanie urządzone w stylu boho. Ten niezwykle modny design nie tylko wygląda fantastycznie, ale daje też dużo wolności w czasie urządzania samego wnętrza. Jakie oświetlenie pasuje do niego najlepiej? Na to pytanie staramy się znaleźć wyczerpującą odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jaka lampa wisząca lub stojąca pasuje do stylu boho,
- z jakich materiałów wybrać lampy boho,
- gdzie sprawdzi się tego typu oświetlenie.
Spis treści:
Pokaż swoje prawdziwe wnętrze
Nazwa „boho” wywodzi się od XIX-wiecznej francuskiej bohemy artystycznej, która postulowała wolność wyrażania siebie. Ekstrawagancja, łączenie pozornie niepasujących elementów i umiłowanie kolorowego życia były dla nich formą zbliżenia się do ich prawdziwej, wewnętrznej natury.
Czym charakteryzuje się styl boho? Jest on przede wszystkim niezwykle eklektyczny i luźny. Czerpie inspiracje z przeróżnych kultur, okresów historycznych i – co bardzo ważne – z natury. Z powodzeniem łączy na przykład indiańskie wzory, orientalne motywy, meble w stylu lat 60. i 70. oraz nowoczesne technologie. Wszystko zależy od indywidualnego wyczucia, ponieważ mimo natłoku przeróżnych barw i kształtów, całość musi wyglądać spójnie.
Współcześnie styl ten ma kilka różnych odmian. Może być on zbliżony do ludowych i folklorystycznych tradycji, sięgać po egzotyczne inspiracje z Dalekiego Wschodu lub Maroka albo bazować na skandynawskim minimalizmie wypełnionym najróżniejszymi barwnymi dodatkami. Jednak wszystkie te pomysły mają jeden wspólny punkt odniesienia. Umiłowanie i poszanowanie natury, które widać m.in. w wykorzystywanych materiałach.
Jeszcze więcej wskazówek jak powinno wyglądać wnętrze w stylu boho znajdziesz w artykule pt. „Domowa bohema, czyli odkryj salon boho”.
Lampy boho z naturalnych materiałów
Lampy w stylu boho powinny wpisywać się w zasadę bliskości z naturą. Organiczne kształty kloszy i odpowiednie materiały nadadzą się do tego idealnie. W dużej mierze ich konstrukcja opierać się będzie m.in. na drewnie, wiklinie czy rattanie. Mogą być one wykorzystane np. w budowie klosza lub podstawie lampy stojącej boho.
Nie powinny być to jednak ciężkie, toporne modele. Deseczki w jasnym odcieniu mogą przybierać ciekawe, oryginalne kształty, tworząc w ten sposób nowoczesne, designerskie arcydzieła. Przestrzeń pomiędzy nimi pozwoli światłu żarówki na rozświetlenie większej części pomieszczenia i stworzenia niesamowitych efektów poprzez rzucane cienie.
Świetnie wyglądać będą też lampy wykonane z wikliny czy bambusa. Geometryczne kształty kloszy w połączeniu z uplecionymi z tych materiałów wzorami dadzą niepowtarzalny efekt, stanowiący definicję całego stylu. Fantastycznie sprawdzi się np. lampa wisząca boho z kloszem oplecionym grubą liną z naturalnych materiałów. Cienkie, włókniste linki uformowane np. w kształt diamentu czy stożka stworzą nowocześnie wyglądające oświetlenie. Kable oplecione naturalnymi materiałami będą wyglądały o wiele bardziej estetycznie.
Drewniana listwa może być również wykorzystana jako rama dla stylowych, nieosłoniętych żarówek. Zestawienie z metalowymi elementami doda współczesnego wyglądu, który zestawiony z pozostałym wyposażeniem będzie idealnie uzupełniał wnętrze boho.
Kolorowe lampy w stylu boho
Lampy boho nie muszą koniecznie ograniczać się do drewna i innych, pokrewnych materiałów. Wiele możliwości dekoracyjnych i designerskich stwarzają też tkaniny.
W łatwy sposób można uformować je w ciekawe, oryginalne kształty. Sprawdzą się przy lampie wiszącej boho, mniejszym oświetleniu stołowym czy podłogowym. Ich niewątpliwą zaletą jest również możliwość zabawy kolorami ich abażurów. W połączeniu z naturalną, drewnianą podstawą czy ramą praktycznie każdy odcień będzie prezentował się znakomicie.
Jeśli całe wnętrze jest już wypełnione barwami i wzorami, lampa może pełnić funkcję neutralizatora. Jasny klosz, np. w odcieniach szarości, beżu lub bieli będzie pasował do całości, wprowadzając przy tym nieco harmonii. Jeżeli jednak w pomieszczeniu nadal brakuje odrobiny koloru, klosz z tkaniny będzie stanowił idealną okazję do jego wprowadzenia.
Tkaninowy abażur może przybrać praktycznie każdy kolor. Taką boho lampę można dopasować do każdego zestawu barw. Na materiale mogą również znaleźć się ciekawe motywy i wzory, chociażby florystyczne, geometryczne czy zwierzęce. Jednak jeszcze ciekawszym rozwiązaniem będzie jednokolorowy, na przykład biały klosz, który przyozdobisz własnoręcznie. Namalowane farbami, przyszyte lub przyklejone arcydzieła będą napawać dumą i doskonale oddawać ducha artystycznej bohemy.
Żarówka, czyli serce lampy boho
Kształty, kolory i materiały kloszy oraz abażurów są z pewnością kluczowymi kwestiami przy wyborze odpowiednich boho lamp. Jednak do stworzenia właściwej atmosfery potrzebne będą również dobrze dobrane żarówki. Istotna jest tu głównie barwa światła, które imitują, jednak ciekawym pomysłem może być zabawa i eksperyment z ich designem.
Naturalne białe światło będzie zawsze najlepszym rozwiązaniem, niezależnie od stylu wnętrza. Nie męczy ono wzroku i jest zbliżone do światła dziennego. Jednak w przypadku lamp boho bardzo dobrym wyborem będą też nieco ciemniejsze, żółte lub pomarańczowe żarówki. Ich barwa będzie fantastycznie komplementować drewniane, rattanowe czy wiklinowe klosze, a przy okazji całe wnętrze zyska przytulnego, romantycznego klimatu.
Warto zwracać uwagę na parametry techniczne żarówek, pilnując, aby były one przyjazne dla środowiska. Bardzo dobrym pomysłem będzie wykorzystanie lamp ledowych.
Oprócz takich praktycznych kwestii można też zwrócić uwagę na estetykę tych pozornie nudnych baniek. Mogą przybrać one na przykład nietypowy kształt, być dekoracyjnie żłobione lub posiadać ciekawy układ wewnętrznych przewodów. Takie detale sprawią, że Twoje wnętrze boho stanie się dokładnie przemyślanym projektem, a nie zbieraniną przypadkowych przedmiotów.
Rozgwieżdżone wnętrze w stylu boho
Lampy w stylu boho to nie jedyne źródła światła, które będą stwarzać odpowiedni nastrój w takim wnętrzu. Wyśmienitym pomysłem będzie porozstawianie w różnych miejscach romantycznych świec i lampionów. Będą one nie tylko fantastyczną dekoracją, ale zapewnią w domu klimat, który można uzyskać tylko dzięki naturalnemu światłu ognia. Relaksujący, romantyczny wieczór będzie idealnym zakończeniem dnia.
Aby zachować styl aranżacji warto sięgnąć po drewniane lub metalowe lampiony lub zdecydować się na grube świece bez obudowy. Dodatkową zaletą będą ich rozmaite kolory i zapachy.
W stworzeniu klimatu pomogą również girlandy świetlne i lampki zawieszone chociażby nad oknem, przy drzwiach lub na meblach. Drobne światełka będą wyglądać jak nocne, bezchmurne niebo. Warto zatroszczyć się też o swój ogród lub balkon. Zarówno lampiony, lampki, ale też lampy solarne i specjalne oświetlenie zewnętrzne rozświetlą Twój wieczorny spacer. Oczywiście powinny one być utrzymane w klimacie boho.
Lampy w stylu boho będą stanowić doskonały dodatek podkreślający podstawowe założenia tego stylu. Jednak bez wątpienia mogą one znaleźć się w każdym wnętrzu. Z powodzeniem wpiszą się w minimalistyczny salon, sypialnię glamour, pokój inspirowany latami 60. czy jadalnię w stylu klasycznym. Ich wyjątkowość absolutnie nie wyklucza ich uniwersalności. Warto mieć na uwadze, by lampa wisząca pasowała do ogólnej estetyki wnętrz – gdzie indziej sprawdzi się oświetlenie i wiklinowe abażury, a gdzie indziej metalowe lampiony.