Przejdź do sklepu brw.pl

Jakie płytki do kuchni wybrać, by pasowały do mebli?

Czytaj
20.05.2019

Jakie płytki do kuchni wybrać, by pasowały do mebli?

Płytki ścienne i podłogowe to niezbędny element wykończenia kuchni. Są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Odpowiednio zestawione z meblami kuchennymi pomogą Ci stworzyć piękne wnętrze. Jakie płytki dobrać do białych mebli, a jakie do brązowych? Co najlepiej skomponuje się z nowoczesnym, a co z klasycznym wnętrzem? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, to przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Postaramy się przekazać Ci kompleksową i sprawdzoną wiedzę. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jakie płytki do mebli kuchennych wybrać? Wielkość płytek i tonacja

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jakie kafle do kuchni wybrać ze względu na wielkość i tonację,
  • na jakie płytki ścienne kuchenne najlepiej się zdecydować i na co zwrócić szczególną uwagę,
  • jak dopasować podłogowe kafelki do kuchni,
  • z czego powinny być wykonane płytki kuchenne.

Dobierając kafle kuchenne, warto najpierw zastanowić się, jak wybrany przez Ciebie model będzie wyglądać w zestawieniu z pozostałymi elementami przestrzeni: blatem roboczym, podłogą, frontami szafek, a nawet urządzeniami kuchennymi. Niezależnie od tego, czy zainwestujesz w nowoczesne płytki do kuchni na ścianę, płytki imitujące marmur w stylu glamour czy drewnopodobne skandynawskie kafle, całość musi być spójna. 

Wspólna baza kolorystyczna – sprawdzone rozwiązanie

Zacznijmy od płytek na ściany. Istnieją dwie szkoły ich doboru. Pierwsza z nich mówi, że powinny one być w kolorze o tej samej bazie. W aranżacji kuchni podążającej za najnowszymi trendami perfekcyjnie pasować będą np. niebieskie płytki kuchenne na ścianę do szarych frontów szafek. Z kolei nowoczesne płytki w szarym odcieniu świetnie zgrają się z białą lub czarną kuchnią modułową.

Kafelki do kuchni, które kontrastują z zabudową kuchenną – tak czy nie?

Druga szkoła promuje ostre kontrasty, a jej zwolennicy wykorzystują płytki na ścianę do kuchni do stworzenia mocnego akcentu, który przyciąga najwięcej uwagi. W tej roli świetnie sprawdzą się mozaiki oraz ręcznie malowane kafelki w żywych kolorach. Możesz też zdecydować się na połączenie jaskrawo-czerwonych płytek na tle białej ściany i jasnego blatu roboczego.

Małe czy duże płytki do kuchni na ścianę?

Jeśli chodzi o wielkość płytek, kiedyś panowało przekonanie, że im większa kuchnia, tym większe płytki powinny się w niej znaleźć. Dziś jednak często ta zasada jest celowo łamana – i to z bardzo ciekawym efektem końcowym. Warto wiedzieć jednak, że zbyt duże płytki w małej kuchni mogą się po prostu nie zmieścić i wiele z nich będzie wymagać docięcia. Nie będzie to ani estetyczne, ani ekonomiczne.

Kamień naturalny czy ceramika do kuchni? Plusy i minusy

Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnorodnych płytek kuchennych. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad kolorami i wzorami, zdecyduj, jaki rodzaj materiału najbardziej odpowiada Twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Ceramiczne płytki ścienne do kuchni

Płytki ceramiczne do kuchni są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, oferują też szerszy wybór pod względem barw, jak i wzornictwa. Dostępne są w naprawdę wielu wariantach kolorystycznych, rozmiarach i kształtach – bez problemu odnajdą się zarówno w nowoczesnej, jak również bardziej klasycznie urządzonej kuchni.

Warto wiedzieć, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, jak glazura do kuchni. Glazura to nic innego jak ceramika pokryta szkliwem, które daje efekt połysku. Błyszczące płytki – ścienne płytki ceramiczne kuchenne, podłogowe kafle z ceramiki – dodają elegancji wnętrzu.

Kamienne płytki do kuchni na ścianę między szafkami

Z kolei efektowne płytki kuchenne z kamienia naturalnego (np. z marmuru, wapienia czy łupku) stanowią na pewno droższą alternatywę i wymagają więcej troski oraz wysiłku włożonego w ich utrzymanie oraz sprzątanie. Gwarantują jednak niepowtarzalne piękno i styl. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będziesz mógł cieszyć się nimi przez długie lata.

Biała kuchnia: jakie płytki będą najlepiej pasować?

Jeśli marzysz o białych szafkach kuchennych i płytkach z naturalnego kruszcu, świetnie sprawdzi się marmur. Występuje najczęściej w kolorze szarości i bieli, choć zdarzają się również płytki o barwie głębokiej czerni. Wszystkie trzy kolory świetnie będą prezentowały się w towarzystwie utrzymanych w nowoczesnym stylu mebli kuchennych, jak np. Senso Kitchens – Capital, 43rd Luvak Avenue.

Płytki do białej kuchni w kolorze blatu i zlewozmywaka – postaw na harmonię

Takie połączenie eleganckiego kamienia z nowoczesną zabudową będzie się wzajemnie równoważyć. Chcesz iść o krok dalej? Wybierz kamienny zlewozmywak oraz blat w tym samym odcieniu co płytki.

Nowoczesny wariant białej kuchni, czyli minimalistyczne płytki w nietypowym układzie

Jakie płytki do białej kuchni wybrać, by nie obciążać zbyt mocno domowego budżetu?  Zgodnie z powiedzeniem ,,klasyka zawsze w modzie’’, przy wyborze płytek do białej kuchni możesz postawić na kolory takie jak czerń, szarość lub beż. Dobrym pomysłem może być również przełamanie minimalistycznych płytek fantazyjnym ułożeniem. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie wyglądać jak z najnowszych magazynów wnętrzarskich.

Barwny kafelek w białej kuchni i nie ma miejsca na nudę – mozaika w roli głównej

Jeżeli marzysz o mocniejszym akcencie w swojej kuchni, wybierz płytki z kolorowym wzorem. Zestawienie białych frontów ze wzorzystymi płytkami ułożonymi mozaikowo sprawi, że kuchnia będzie miejscem o bardziej artystycznym charakterze.

Kuchnia z szafkami w odcieniach drewna: jakie płytki podkreślą ich charakter?

Jasne płytki świetnie współgrają z drewnianymi frontami. W kuchni w stylu boho albo rustykalnej idealnie sprawdzą się np. białe płytki fazowane, które kształtem przypominają kafle piecowe. W przypadku kuchni drewnianej możesz również postawić na płytki o nieco bardziej barwnym i wzorzystym motywie, ale pamiętaj, aby uważnie dobrać kolorystykę. Bezpiecznym rozwiązaniem są portugalskie płytki typu azulejo w neutralnych odcieniach, które idealnie skomponują się z frontami szafek imitującymi strukturę drewna.

Co z płytkami na podłogę?

W przypadku płytek podłogowych klasyczna zasada projektantów wnętrz brzmi, że powinny one być nieco ciemniejsze od ścian. Natomiast – po raz kolejny – nie jest to żelazna reguła, której nie wolno złamać. Ściana o ton ciemniejsza niż płytki podłogowe może wyglądać naprawdę oryginalnie.

Pamiętaj również, że należy zachować tę samą tonację w kolorze mebli i płytek, tzn. nie powinno łączyć się tonacji ciepłej z zimną.

Jakie płytki położyć w kuchni na podłogę? Dopasuj je do stylu mebli

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj płytek się zdecydujesz, pamiętaj, że końcowy efekt zależy nie tylko zestawienie kolorystycznego, ale także, a może nawet przede wszystkim, od stylu, w którym utrzymane są meble. Wybrany przez Ciebie styl kuchni w kontekście mebli dyktuje warunki, jeśli chodzi o wykończenie pomieszczenia. Ta zasada obejmuje zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe.

Więcej na temat doboru kolorów poszczególnych elementów wystroju znajdziesz w artykule „Jaki kolor ścian do koloru mebli wybrać?”.

Podsumowanie, czyli płytki do kuchni na ścianę i podłogę pod lupą BRW

Płytki do kuchni na ścianę i podłogę – ich wybór z pewnością nie należy do najłatwiejszych! Płytki ścienne i płytki podłogowe powinny różnić się od siebie miedzy innymi kolorem, a także niektórymi właściwościami, takimi jak wytrzymałość, „antypoślizgowość” itp.

Płytki ścienne a podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Na przykład kafelki ścienne mogą mieć mniejszą klasę ścieralności (PEI), zaś podłoga powinna zostać wyłożona przez wersje antypoślizgowe. Wybierając płytki imitujące naturalne materiały (np. kamień, beton), zwróć uwagę na łatwość z jaką można je wyczyścić.

Kuchnia to często poligon doświadczalny – łatwo o „wypadek”, ściany nad blatem roboczym może nieoczekiwanie ochlapać sos, a na podłodze może znaleźć się plama z tłuszczu. Dlatego, by nie dokładać sobie pracy, warto wybrać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym białe kafelki w moment doprowadzisz do pierwotnego stanu.

Płytki kuchenne z gresu – dlaczego warto je rozważyć?

Wystrój kuchni z pewnością urozmaicą płytki kuchenne na podłogę lub ścianę wykonane z gresu, które znajdują uznanie wśród użytkowników w internecie.

W jasnych pomieszczeniach możesz zastosować ciemniejsze kolory i bardziej skomplikowane, dekoracyjne wzory (np. mozaika), a także niejednolite kafelki o skomplikowanej fakturze. W takich kuchniach warto poeksperymentować wybierając płytki do kuchni, które mogą stać w opozycji do aranżacji całego pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach możliwości są nieograniczone. Mamy nadzieję, że przedstawione w naszym artykule pomysły pozwolą Ci urządzić kuchnię marzeń!

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0