Przejdź do sklepu brw.pl

Jakie rośliny do ciemnego wnętrza sprawdzą się najlepiej?

Czytaj
30.03.2020

Jakie rośliny do ciemnego wnętrza sprawdzą się najlepiej?

Szukasz roślin do słabo oświetlonego przedpokoju, łazienki czy kuchni? Podpowiemy, jakie kwiaty doniczkowe domowe poradzą sobie z trudnymi warunkami i w jakie  warto zainwestować. Poznaj kwiaty doniczkowe ciemnolubne!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego kwiaty lubiące cień tak naprawdę nie istnieją,
  • jak rośliny doniczkowe preferujące cień reagują na światło,
  • jakie gatunki roślin dobrze rozwijają się w cieniu lub półcieniu,
  • czym charakteryzują się poszczególne gatunki tolerujące cień i czego potrzebują, by właściwie się rozwijać.

Większość roślin doniczkowych do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje stałego dostępu do światła, które jest niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Nie zawsze jednak mieszkania są odpowiednio naświetlone.

Dobra wiadomość jest taka, że w takiej sytuacji nie musisz całkowicie rezygnować z zielonych dekoracji. Wyjątki jednak istnieją i wtedy taka roślina świetnie radzi sobie nawet w łazience albo w przedpokoju. Mamy dla Ciebie propozycję kwiatów do ciemnych pomieszczeń, których naturalne siedliska znajdują się w miejscach bardzo słabo oświetlonych.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne i cienioznośne – czy rośliny rzeczywiście lubią cień?

DONICA SAHARA

Zapewne nie raz słyszałeś określenie „rośliny cieniolubne”, opisujące gatunki preferujące cień. Musisz jednak wiedzieć, że jest to niepoprawna nazwa. Rośliny nie lubią cienia, a nawet półcienia! Dzięki ewolucji i zmianom w budowie liści niektóre gatunki dostosowały się do niekorzystnych warunków siedliskowych, akceptują je i potrafią w nich przeżyć. Bardziej odpowiednim określeniem będzie termin rośliny „cienioznośne”.

Na pewno zauważyłeś też, że okazy takie rzadko kwitną. W warunkach, w których rosną starają się „wyłapywać” promienie słoneczne i intensywnie przeprowadzać fotosyntezę. Szkoda im więc sił na produkowanie imponujących, kolorowych kwiatów.

Sprawdź koniecznie: Gdzie ustawić rośliny w domu?

Jak kwiaty doniczkowe lubiące ciemne miejsca reagują na światło?

Jeżeli roślinę, która lubi cień wystawisz na dłuższe działanie promieni słonecznych np. na parapecie okna wychodzącego na wschód czy południe – zmarnieje. Nadmiar słońca czy w ogóle jego bezpośredni dostęp sprawi, że roślina zacznie żółknąć, pojawią się na niej plamy, będzie więdnąć albo schnąć.

Kwiaty domowe lubiące cień

Doniczka Elof

OSŁONKA ELOF

Kwiaty doniczkowe domowe do cienia to te gatunki, którym nadmiar słońca nie sprzyja, a wręcz szkodzi. Takich gatunków jest niestety niewiele. Do roślin, które dobrze rosną i się rozwijają w cieniu lub półcieniu należą:

  • paproć,
  • bluszcz,
  • zamiokulkas,
  • sansewieria cylindryczna,
  • dracena,
  • skrzydłokwiat.

Paprocie

Kwiaty doniczkowe liściaste domowe, które nie mają nic przeciwko cieniowi, to m.in. paprocie. Środowiskiem naturalnym paproci są wilgotne i gęste lasy, gdzie ilość światła jest ograniczona. I takie właśnie warunki preferują te rośliny w wersji domowej. Odpowiednim miejscem dla nich są pomieszczenia z wystawą okien od strony zachodniej oraz północnej. Pamiętaj jednak o tym, że paprotki to rośliny doniczkowe lubiące wilgotne podłoże i dlatego należy je regularnie podlewać.

Wartością dodaną paproci jest to, że w większości są w pełni bezpieczne dla zwierząt i wspaniale oczyszczają powietrze. Dlatego warto od razu zamówić więcej odmian, co ożywi aranżację wnętrza oraz sprawi, że będzie Ci się lepiej oddychało.

Bluszcze

Bluszcze to kolejne po paprociach kwiaty domowe lubiące cień. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie ilość dziennego światła jest mocno ograniczona. Jeżeli wybrałeś odmianę bluszczu o liściach wielokolorowych, zapewnij mu dostęp światła rozproszonego np. niedaleko okna z wystawą na wschód lub na południe. W przypadku odmian jednobarwnych, śmiało możesz ustawić doniczkę w półcieniu. W przeciwieństwie do paproci bluszcze nie lubą częstego podlewania – zalecany jest umiar.

Szczególnie popularnym gatunkiem bluszczu jest epipremnum. Fantastycznie wpływa na jakość powietrza w domu, oczyszczając je.

Zamiokulkas zamiolistny

Jeśli chodzi o kwiaty zielone doniczkowe domowe stroniące od słońca, zamiokulkas jest bardzo dobrym przykładem. Zamiokulkas nie lubi zbyt dużej ilości światła. Najlepiej czuje się w półcienistych pomieszczeniach, choć nawet w pełnym cieniu dobrze sobie radzi, słońce natomiast bardzo mu szkodzi. Idealnie czuje się na otwartej przestrzeni, bez ścisku i bliskiego sąsiedztwa innych roślin. To roślina idealna dla początkującego ogrodnika i zapominalskich, rzadkie podlewanie w ogóle mu nie zaszkodzi.

Wskazówka: Żółknięcie i opadanie liści zamiokulkasa jest zjawiskiem naturalnym i nie należy przypisywać tego chorobie, a jedynie wycinać obumarłe pędy.

Sansewieria cylindryczna

Marzy Ci się jakiś „prosty w obsłudze” sukulent, ale słyszałeś, że sukulenty takie jak kaktus potrzebują dużo słońca? Otóż istnieją sukulenty, które mają zupełnie inne preferencje co do ilości światła, np. sansewieria.

To roślina łatwa w uprawie, która bardzo dobrze znosi niedostatek światła. Ponadto doskonale radzi sobie podczas okresowej suszy i wtedy, gdy powietrze jest przesuszone. Dzieje się tak, ponieważ sansewieria zwana również wężownicą, potrafi sama o siebie zadbać poprzez magazynowanie wody w liściach. Jest dzięki temu w stanie przetrwać bez podlewania nawet 2 miesiące. Szkodzi jej natomiast nadmiar wody – zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i liści.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to gatunki, na które bardzo dobrze oddziałuje półcień i światło rozproszone. W takich warunkach doskonale się rozwija i szybko osiąga imponujące rozmiary. Dobrze również, kiedy w pomieszczeniu jest dość duża wilgotność powietrza. Dlatego oprócz regularnego podlewania, musisz również skrzydłokwiat często zraszać. Dla odmiany jest to jeden z nielicznych gatunków kwiatów domowych lubiących cień, który kwitnie – białe kwiaty potrafią zdobić roślinę nawet przez kilka miesięcy.

Skrzydłokwiaty należą do grupy roślin oczyszczających powietrze. Będą więc idealne do sypialni i pokoju dziennego. Sprawdź: 22 rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w domu.

Peperomia kędzierzawa

Interesują Cię niewymagające kwiaty doniczkowe? Peperomie kędzierzawe to kwiaty należące do gatunku „cieniolubnych”, idealne dla początkujących ogrodników. Peperomie są niewielkie, a ich główną ozdobę stanowią pomarszczone, jajowate lub sercowate, mocno lśniące liście z wyraźnie zarysowanym unerwieniem. Do prawidłowego rozwoju wystarczy im stanowisko półcieniste oraz wilgotne podłoże (nie tolerują wody zalegającej w doniczce).

 

 

Dracena

Kolejnym kwiatem doniczkowym lubiącym ciemne miejsca jest dracena. Możesz ustawić ją nawet w pełnym cieniu, jednak jednocześnie zapewnij jej stale wilgotne podłoże. Wskazane jest również częste odświeżanie liści wilgotną szmatką.

Uwaga! Wyjątek stanowi dracena wonna, która powinna być ustawiania w miejscu ze stałym dostępem do światła.

Aspidistra wyniosła

Ciemne, jednocześnie chłodne miejsce jest odpowiednie również dla aspidistry. To roślina o stosunkowo małych wymaganiach i dużej wytrzymałości. Zniesie nawet wyjątkowo trudne warunki. Służy jej umiarkowane podlewanie, jednak wystawiona na przeciąg szybko zmarnieje. Aspidistra jest rośliną, która najlepiej będzie rosła w doniczce ze zbitą ziemią. Z tego względu dobrze jest sadzić ją do przyciasnych doniczek.

Monstera dziurawa

Na pewno nie raz słyszałeś o tej roślinie. Monstera potrafi dorosnąć do 2,5 m wysokości, a jej liście nierzadko osiągają średnicę nawet 60 cm. W naturze jest to pnącze, jednak w warunkach domowych rośnie w donicach. Idealne miejsce dla monstery to takie oddalone o około 3 metrów od okna, gdzie panuje jasne, rozproszone światło. Monsterę podlewaj raz w tygodniu i przynajmniej raz w miesiącu przetrzyj jej liście z kurzu. Poza tym roślina nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, regularnie należy ją jedynie przesadzać. Młode monstery wymagają tego raz do roku, nieco starsze rzadziej: raz na dwa lub trzy lata.

Wskazówka: Jeżeli zauważyłeś na liściach monstery dziury, oznacza to, że wystawiona jest na zbyt dużą ilość słońca, z kolei zdrobnienie liści to wynik zbyt małego nasłonecznienia.

Niekropień właściwy

To roślina nie dla amatorów – jest dość wymagająca w uprawie. Jednak cały trud wynagradza jej urok oraz fakt, że jest to kwiat bezpieczny dla zwierząt. Nakropień najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu oraz w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Ponadto to gatunek, który nie znosi przestawiania. Najlepiej od razu ustaw go w docelowym miejscu. Jest to również roślina wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, więc raczej nie stawiaj jej w kuchni.

Zroślicha stopowcowa

Ostatnim proponowanym przez nas kwiatem domowym lubiącym cień jest zroślicha stopowcowa, która jest bardzo tolerancyjna w stosunku do światła – dobrze radzi sobie nawet w głębokim cieniu z dala od okna i nie znosi bezpośrednich promieni słonecznych. Ponieważ jest to pnącze, pięknie prezentować będzie się w doniczkach wiszących.

Kwiat ten wymaga stale wilgotnego podłoża, dlatego podlewaj go przynajmniej 2 razy w tygodniu w lecie, a zimą dopiero gdy zeschnie górna warstwa ziemi. Zroślicha uwielbia również zraszanie.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White! Nasz asortyment obejmuje wiele doniczek i osłonek, które pomogą Ci efektownie wyeksponować Twoje rośliny.

Może zainteresuje Cię również: Jak dobrać rośliny do stylu wnętrza?

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 2