Jesienne przetwory
CzytajJesienne przetwory
Późne lato i początek jesieni to idealny czas na przetwory jesienne. Na zimę będą jak znalazł, zwłaszcza wtedy, gdy zatęsknimy za słońcem i smakami lata. Wykorzystaj to, co sezonowe – dojrzałe śliwki, soczyste jabłka i gruszki, skarby lasu i oczywiście dojrzewające o tej porze dynie. Jak zrobić z nich najlepsze jesienne przetwory? Przepisy oraz garść inspiracji znajdziesz w tym artykule!
Jesienna aura sprzyja pielęgnowaniu naszego domowego gniazdka. Z jednej strony, dbamy o naszą przestrzeń, z drugiej więcej czasu spędzamy w kuchni, próbując nowych przepisów i smaków. Coraz dłuższe wieczory to dobry czas, by pomyśleć o zrobieniu jesiennych przetworów, z których będziemy mogli skorzystać zimą. Niby przez cały rok możemy kupić dżemy, kompoty czy ogórki, ale smak nawet najlepszej kompozycji ze sklepowej półki nie dorówna temu z własnoręcznie przygotowanego słoiczka.
Spis treści:
Jesienne przetwory – dlaczego warto poświęcić na nie trochę czasu?
Dojrzałe owoce, gromadka wyparzonych słoików, cukier i trochę naszego czasu – tylko tyle potrzeba, by stworzyć pyszne, domowe przetwory owocowe, które potem będą służyły w kuchni przez całą zimę. Dlaczego warto robić jesienne oraz zimowe przetwory?
- Oszczędzasz pieniądze, nie musząc kupować dżemów i słodkich polew w sklepach. Przy drobnym zaangażowaniu stworzysz własną spiżarnię takich smakołyków, po które możesz sięgnąć za darmo w ciągu trwania zimy.
- Jesienne przetwory zrobione samodzielnie są dużo zdrowsze niż gotowe przetwory, które kupujemy w sklepach. Pomimo tego, że dodajemy cukier do większości z nich, to od Ciebie zależy, jak dużo będzie jego ilość. Żeby poprawić ich smak możesz użyć również naturalnych słodzików, takich jak ksylitol, czy erytrol. Wówczas smak lata będzie także mało kaloryczny. Do własnych słoików nie dodajemy również całej grupy konserwantów.
- Możesz robić przetwory z wykorzystaniem warzyw i owoców, a tym samym uchronić je przez wyrzuceniem. Ich smak w słoikach się nie zmieni.
Jesienne przetwory w słoikach – smaki lata na chłodne dni
Przygotowanie własnych jesiennych przetworów jest bardzo proste i – wbrew powszechnym opiniom – nie zabiera aż tak dużo czasu. Nie trzeba robić wielkich zapasów, wystarczy po kilka słoiczków – ale za to różnorodnych i starannie przygotowanych tak, aby cieszyły i oko, i podniebienie. Sprawdź nasze propozycje na pyszne i zdrowe jesienne przetwory, które przygotujesz w swojej kuchni zaledwie w kilka chwil!
Rada Mistrzów Black Red White: Jeśli szykujesz przetwory jesienne na zimę, warto zadbać nie tylko o smak, ale i estetykę! Zamiast zachowanych gdzieś w domu starych słoikach po ogórkach – warto wybrać mniejsze, stylowe, nieco bardziej dekoracyjne – i podpisać je własnoręcznie przygotowanymi etykietami. Takie słoiczki nie tylko będą piękną ozdobą kuchni czy spiżarni, ale również wspaniałym upominkiem dla bliskich i odwiedzających Cię gości. Możesz wręczyć je np. Jako dodatek do prezentu na urodziny, a także samodzielnie – bez okazji. Trudno o osobę, która nie ucieszyłaby się z tak kusząco wyglądających smakołyków!
Jak przechowywać jesiennie przetwory?
Przed rozpoczęciem prac zaopatrz się koniecznie w słoiki. Mniejsze na konfitury, dżemy, powidła czy marynowane grzyby; większe na kompoty lub domowe sosy. Pamiętaj o tym, by słoiki, w których będziesz wekować przetwory, wyparzyć wrzątkiem przed nakładaniem do nich zawartości.
Przetwory jesienne na zimę powinny być zapasteryzowane i szczelnie zamknięte – dlatego najlepiej od razu wyposażyć się w słoiki z pasującymi do nich nakrętkami. Dobór przypadkowych z tych, które już posiadamy w domu, może spowodować, że słoiki się rozszczelnią. Przetwory jesienne należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, np. piwnicy, spiżarni czy kuchennej szafce – z dala od źródła ciepła i światła.
Do gotowania przygotuj także odpowiednio duży garnek oraz drewnianą łyżkę i łopatkę kuchenną, którymi możesz mieszać przetwory podczas gotowania. Przyda się też silikonowa podstawka, na którą można odłożyć łopatkę czy łyżkę bez brudzenia blatu.
GARNEK NERO idealnie sprawdzi się do przygotowania konfitur lub kompotów
Przetwory na jesień – przepisy, które musisz znać
W wielu polskich domach istnieją przekazywane z pokolenia na pokolenie instrukcje wykonywania jesiennych przetworów. Przepisy te to na ogół prawdziwe specjały naszych mam i babć, którymi chętnie delektuje się cała rodzina. Jeśli jednak chcesz nieco urozmaicić tradycję (lub stworzyć własną!), sięgnij po pyszne i sprawdzone przepisy, które dla Ciebie zebraliśmy. Te jesienne przetwory z pewnością zaskoczą Twoich bliskich. 😉
Powidła czekoladowo-śliwkowe
Najpyszniejsze powidła śliwkowe jakie jedliście. Z kilograma śliwek przygotujecie 3 słoiczki po 270 ml.
Składniki:
- 1 kg śliwek
- pół szklanki cukru
- ćwierć lub pół tabliczki gorzkiej czekolady w zależności od tego, jak bardzo czekoladowy smak chcecie uzyskać
- 2 łyżki kakao
Wykonanie:
Śliwki myjemy i dzielimy na pół. Pozbywamy się pestek. Na głębokiej patelni smażymy śliwki razem z cukrem przez ok. 20 minut. Od czasu do czasu mieszamy, by nie przywarły. Pod koniec smażenia dodajemy czekoladę i kakao. Mieszając, podsmażamy całość przez kilka minut do uzyskania pożądanej gęstości. Następnie zdejmujemy z ognia i przekładamy do słoików, wypełniając je do 3/4 wysokości. Pasteryzujemy.
Dżem dyniowo-jabłkowy
Jak zamknąć aromaty jesieni w słoiczku? Zróbcie dżem dyniowo-jabłkowy. Można go użyć do naleśników, owsianki, placuszków. Jego smak podbije Wasze serca.
Składniki:
- 1 kg dyni
- 1 kg jabłek
- 2 łyżki ksylitolu lub innego zdrowego zamiennika cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
Wykonanie:
Dynię kroimy w szerokie paski, oczyszczamy z pestek i układamy na blasze. Skraplamy odrobina oleju i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Kiedy jest miękka, wyjmujemy ją, zostawiamy do ostygnięcia. Następnie oddzielamy miąższ od skórki.
Jabłka kroimy na grubsze plasterki, wkładamy do garnka i podduszamy razem z ksylitolem lub jego zamiennikiem i odrobiną wody. Gdy zaczną być miękkie, dodajemy cynamon. Mieszamy i zdejmujemy z kuchenki. Dynię i jabłka łączymy razem i blendujemy na gładką papkę.
Konfitura borówkowa
Zazwyczaj przygotowanie domowych dżemów kojarzy się nam z dużym użyciem cukru. A można bez tego! Wystarczy szczypta soli dodana do owoców. Janginizacja to duszenie produktu we własnym soku z odrobiną soli, bez innych dodatków konserwujących. Przygotować w taki sposób możecie dżem z każdych owoców. My proponujemy borówki!
Składniki:
- 1 kg borówek
- szczypta soli
Wykonanie:
Owoce myjemy. Przekładamy do garnka, dodajemy szczyptę soli i dusimy na małym ogniu tak, by nie przywarły. Co jakiś czas mieszamy, sprawdzamy smak i konsystencję. Gotujemy tak, by odparował nadmiar soku i nasze owoce miały konsystencję dżemu. Sól wydobywa naturalny smak i słodycz owoców. Im słodsze owoce, tym słodszą konfiturę uzyskamy. Gotowanie owoców powinno trwać ok. 45 minut. Na koniec przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy.
Złoty TALERZ ŚNIADANIOW GOLD podkreśli urok jesiennych owoców
Kompot z jabłek
Smak jesiennych jabłek zamykamy w słoiku w postaci kompotu. Idealny do obiadu albo jako zdrowszy wariant kolorowego napoju.
Składniki:
- jabłka
- woda z cukrem lub jego zdrowszym zamiennikiem, np. ksylitolem
Wykonanie:
W garnku gotujemy osłodzoną wodę. Owoce myjemy, obieramy i kroimy na grubsze paski. Wkładamy do słoików do wysokości do 2 cm od krawędzi. Zalewamy ciepłą wodą po brzegi. Słoiki zakręcamy i odstawiamy nakrętką do dołu do ostygnięcia.
Przetwory jesienne na zimę: akcja-pasteryzacja
Jeśli chcesz zachować swoje przetwory na zimę, należy je zapasteryzować. Wstaw słoiki do zimnego piekarnika. Ustaw piekarnik na 130 stopni i w takiej temperaturze trzymaj słoiki w piekarniku przez 45 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik. Gorące słoiki postaw nakrętką do dołu i zostaw do ostygnięcia.
Szklany POJEMNIK DO SERWOWANIA konfitur umili degustację jesiennych przetworów
Po pasteryzacji warto podpisać słoiczki na naklejkach z farby tablicowej. Dodadzą uroku, ale przede wszystkim są bardzo praktyczne. W zimowy dzień bez problemu odnajdziesz ten dżem, na który właśnie masz ochotę.
Potrzebujesz więcej porad i inspiracji? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. „7 rzeczy, które warto wiedzieć, przygotowując domowe przetwory”.